Přihlášky na oblíbený letní online workshop jsou otevřené do 17.6.2024

LETNÍ ŠMRNC

Objev tajné letní vychytávky pro svůj styl, péči o pleť i líčení. Tohle léto si díky nim užiješ víc sebevědomě a žensky. Přidej se na online workshop tudy:

No poo: Krásné vlasy bez šampónu?

Málokterému tématu je věnováno v dnešní době tolik pozornosti jako detoxikaci. 

Snažíme se „očistit“ naši stravu od různých tělu škodlivých látek a praktikujeme „clean eating“. Zbavujeme se přebytečného balastu v domácnosti a tak trochu závidíme minimalistům, kterým se opravdu povedlo nelpět na nejrůznějších po dlouhé roky shromažďovaných předmětech.

Vypínáme na několik dní náš mobil a laptop a nazýváme to „digital detox“. A detox si zaslouží i spousta dalších oblastí našeho života. Jestli jste ještě nečetla článek o tom, proč vám vaše koupelna možná ubírá na kráse, stojí za to se do něj pustit.

Podobný trend k detoxikaci můžeme sledovat i v oblasti péče o vlasy. Stále více žen dává přednost přírodní či bio kosmetice. Některé jdou ale ještě dál – nepoužívají šampón žádný a vlasy si myjí bylinnými prášky, jedlou sodou, moukou, vejci nebo jen vodou.

To je určitě šetrnější k jejich pokožce stejně jako k životnímu prostředí. Ale jak vypadají takto umyté vlasy? Vyzkoušejte samy – výsledek vás dost možná pozitivně překvapí!

„No poo“ (od „no shampoo“) metoda má stále více příznivkyň, které na diskuzních fórech sdílí své zkušenosti. Možností je nepřeberné množství a experimentování očividně ženy baví.

Já bych vám tu chtěla představit několik „no poo“ způsobů mytí vlasů. Zkušené ženy by určitě mohly něco doplnit – pište klidně Vaše postřehy do komentářů pod článek, budeme rády!

Já sama nejsem ortodoxní praktikující „no poo“ metody.

Mám vlasy barvené (melír od kadeřnice) a umývám si je běžně tuhým nebo šetrným přírodním šampónem. Ale výsledek umývání vlasů bez šampónu mě nadchnul.

Hlavně po umytí vejci jsem měla pocit, že moje normálně jemné a splihlé vlasy vypadají najednou jako lví hříva.

Trochu jsem se zpočátku obávala, že mi zmíněné přírodní materiály obarví mé blond vlasy nazeleno nebo tak nějak, ale nestalo se. Takže se nebojte a zkuste si trochu pohrát. 🙂

* Mouka*

V Indii si myjí ženy často vlasy moukou mungo, zatímco v Čechách je oblíbená hlavně mouka žitná. Dá se použít i mouka cizrnová. Čím jemněji mletá, tím lépe. Jak na to? 

Smícháte 2-3 polévkové lžíce mouky se stejným množstvím vlažné vody do řídké kašičky. Můžete přidat i pár kapek esenciálních olejů, jako např. rozmarýn.

Směs nanesete na vlhké vlasy od kořínků až po konečky a necháte asi 5 minut působit. Potom pořádně opláchněte vodou.

Na závěr je vhodné vlasy ještě opláchnout vodou smíchanou s jablečným octem (zhruba jeden díl octa na pět dílů vody). Tento oplach můžete dát do rozstřikovače.

 Mouka vlasy odmašťuje. Vlasy jsou po vymytí pěkně měkké a po vysušení vypadají krásně zdravě. Žitná mouka obsahuje hodně vitamínu B5 (Panthenol), který zklidňuje pokožku hlavyhydratuje suché vlasy. Obsahuje také keratin, který se nachází v samotných vlasech.

Vůně octa není zrovna afrodisiakum, ale pokud to s jeho množstvím nepřeženete, vlasy velice rychle po umytí přestanou zapáchat.

* Mýdlové ořechy *

Skořápky těchto speciálních ořechů obsahují saponiny, které pění. Ořechy se dají se použít na mytí prádla, ale i vlasů. Saponiny nejen vlasy umyjí, ale působí taky proti bakteriím a plísním (tedy i proti lupům). Jsou vhodné i při ekzému.

Jak na to? 

Dáte 5-6 ořechů do 250ml teplé vody a necháte směs nejlépe přes noc v ledničce.

Nebo můžete ořechy 10 minut povařit ve vodě a procedit je cedítkem. (Ořechy můžete potom vysušit a schovat je pro další použití.)

Vzniklou tekutinou pak polejete vlasy, masírujete je a poté opláchnete vodou.

Výsledek je trochu závislý na tvrdosti vody. Pokud je u vás voda tvrdá, vlasy je možné zase opláchnout vodou smíchanou s troškou jablečného octa.

* Jíl *

Existují různé druhy jílů jako např. marocký („Rhassoul“), bentonitový nebo kaolinový. Jak na to?

Smícháte 2-3 polévkové lžíce jílu se stejným množstvím vlažné vody. Můžete přidat i trošku aloe vera.

Tuto směs necháte asi půlhodiny odstát, až se vytvoří něco jako gel. Tento gel nanesete na vlhké vlasy, vmasírujete a na závěr vymyjete. Jíl do sebe nasaje špínu a mastnotu a dobře se smývá.

Nakonec následuje kyselý oplach (voda a jablečný ocet), aby vlasy zase získali správné pH.

Při poškozených, lámavých a hodně suchých vlasech není jíl ideální, protože může způsobovat další mechanické poškození vlasů.

  • Bentonitový jíl vlasy detoxikuje a je ideální pro mastné vlasy. Marocký jíl obsahuje hodně minerálů, zlepšuje elasticitu vlasů a hydratuje je.
  • Kaolinový jíl je ze všech nejšetrnější. Jemně stimuluje prokrvení pokožky. Kaolin je vhodný hlavně pro suché a vlnité vlasy.

* Indické bylinné prášky jako např. Shikakai a Amla *

Tyto jemně mleté prášky z různých rostlin se používají tradičně k mytí vlasů v Asii.

Jak na to? 

Smícháte 1-3 polévkové lžíce prášku s vařící vodou a vytvoříte tak řídkou kašičku, kterou poté, co vychladne, vmasírujete do vlasů.

Počkáte 10 až 20 minut a prášek vodou vymyjete.

Prášek sice nepění, ale vlasy jsou po umytí čisté a krásně se lesknou. Pročesávání funguje překvapivě dobře. Prášky způsobují jemné prokrvení pokožky na hlavě a jemně do sebe nasají mastnotu z vlasů.

Shikakai obsahuje taniny (třísloviny), které zklidní pokožku hlavy (účinkují jako přírodní antiseptika) a Amla obsahuje vitamín C a potlačuje enzymy, které způsobují vypadávání vlasů.

* Vaječný žloutek *

Ano, možná budete muset překonat počáteční odpor k mýtí vlasů syrovým vejcem, ale výsledek vás možná přesvědčí k tomu to dokonce opakovat. Jak na to? 

Vaječný žloutek (nebo celé vejce) rozmícháte s relativně chladnou (!) vodou a nanesete na vlasy.

Můžete přidat i trošku medu. Necháte asi 5-15 minut působit.

Nakonec opláchnete a je hotovo.

Vejce vlasy odmastí a taky je posílí a dodá jim objem (obsahuje hodně bílkovin), proto je tento způsob mytí vhodný zejména pro příliš jemné splihlé vlasy.

Pokud použijete příliš teplou vodu, budete mít ve vlasech míchaná vajíčka, která z nich jen tak nedostanete. 🙂

* Soda *

Jedlá soda má vlasy zbavit tuku a zabránit tak nutnosti častého mytí vlasů. Jak na to? 

1 polévková lžíce sody se smíchá s jedním hrnkem vody (i když soda se úplně nerozpustí).

Tato směs se nanese na vlasy až ke kořínkům (můžete použít i rozstřikovač), nechá se působit a pak se vymyje.

Soda je jemně zásaditá, proto je důležité vlasy na závěr zase opláchnout vodou s octem. Vlasy jsou potom objemné a méně se mastí. Podle některých žen soda i přes závěrečný octový oplach vlasy ničí (vlasy se lámou a jsou náchylné k vypadávání). Proto raději opatrně: sodu používejte jen jednou za čas a nepřehánějte to s jejím množstvím.

* Tuhý šampón (ve formě mýdla na vlasy)*

Existuje velký výběr různých tuhých šampónů a každý působí trochu jinak. Vyzkoušejte! 🙂

Jaké výhody má kromě krásných vlasů „no poo“ metoda?

  • Vyhnete se různým škodlivým chemikáliím, které mohou být obsaženy v konvenčním šampónu.
  • Pravděpodobně si budete moci vlasy umývat méně často, vlasy se postupně přestanou mastit. Chce to ale trpělivost.
  • „No poo“ metoda je šetrnější k životnímu prostředí – pomyslete jen na ty obaly od šampónů.
  • Pravděpodobně ušetříte – mouka, vejce, soda apod. jsou finančně nenáročné mycí prostředky.

A jak o své vlasy pečuje propagátorka „no poo“ metody Ashlee Mayer?

  • Zhruba jednou za měsíc si myje vlasy jedlou sodou s následným octovým oplachem.
  • Mezi mytím sodou (zhruba týdně) používá jednu z jiných metod: její nejoblíbenější je žitná mouka, ale také bentonitový jíl nebo vejce.
  • Jednou za měsíc si dělá masku z kokosového tuku.

Každá žena má ale jiné vlasy a proto se jí osvědčí něco jiného. Jak to máte vy? Také už jste propadla detoxikačnímu trendu?

Máte chuť zkoušet v péči o sebe nové věci a odvahu objevovat sama sebe?

Máte chuť přestat péči o sebe odkládat a konečně si dopřát to, po čem toužíte, bez výčitek a s radostí?

Pak pro vás mám skvělou pomocnici. Knihu o vědomé ženské kráse, kterou ve vaší knihovně rozhodně oceníte!

 


Hana Dittrich žije se svým mužem a dcerou v Drážďanech. Ve své disertaci (obory sociologie a religionistika) se zabývala tématem tělesnosti v oblasti holistické spirituality. Pracuje v Německém muzeu hygieny a jako copywriterka. Její vášní je práce s tělem: praktikuje kraniosakrální terapii a Arvigo techniky mayské břišní terapie. Je autorkou Cyklických náramků. Víc o Haně zjistíte na hanadittrich.de

 

 

Magicky ženská
Tento blog je místem, kde kromě článků Míši Měřínské najdete příběhy a inspiraci od žen, které svoji cestu ke kráse našly a dnes si ji užívají. Jsou to ženy, jako vy. Rozhodly se, že jejich krása pro ně bude kamarádkou a rozhodly se své zkušenosti sdílet a pomoci tak dělat tento svět krásnějším. Chcete i vy přispět? Začněte u toho, že se budete krásná a magicky ženská cítit i vy sama. Přečtěte si knihu Magicky ženská a inspirujte se. Více o knize najdete tady >>
Komentáře