Málokterému tématu je věnováno v dnešní době tolik pozornosti jako detoxikaci.
Snažíme se „očistit“ naši stravu od různých tělu škodlivých látek a praktikujeme „clean eating“. Zbavujeme se přebytečného balastu v domácnosti a tak trochu závidíme minimalistům, kterým se opravdu povedlo nelpět na nejrůznějších po dlouhé roky shromažďovaných předmětech.
Vypínáme na několik dní náš mobil a laptop a nazýváme to „digital detox“. A detox si zaslouží i spousta dalších oblastí našeho života. Jestli jste ještě nečetla článek o tom, proč vám vaše koupelna možná ubírá na kráse, stojí za to se do něj pustit.
Podobný trend k detoxikaci můžeme sledovat i v oblasti péče o vlasy. Stále více žen dává přednost přírodní či bio kosmetice. Některé jdou ale ještě dál – nepoužívají šampón žádný a vlasy si myjí bylinnými prášky, jedlou sodou, moukou, vejci nebo jen vodou.
To je určitě šetrnější k jejich pokožce stejně jako k životnímu prostředí. Ale jak vypadají takto umyté vlasy? Vyzkoušejte samy – výsledek vás dost možná pozitivně překvapí!
„No poo“ (od „no shampoo“) metoda má stále více příznivkyň, které na diskuzních fórech sdílí své zkušenosti. Možností je nepřeberné množství a experimentování očividně ženy baví.
Já bych vám tu chtěla představit několik „no poo“ způsobů mytí vlasů. Zkušené ženy by určitě mohly něco doplnit – pište klidně Vaše postřehy do komentářů pod článek, budeme rády!
Já sama nejsem ortodoxní praktikující „no poo“ metody.
Mám vlasy barvené (melír od kadeřnice) a umývám si je běžně tuhým nebo šetrným přírodním šampónem. Ale výsledek umývání vlasů bez šampónu mě nadchnul.
Hlavně po umytí vejci jsem měla pocit, že moje normálně jemné a splihlé vlasy vypadají najednou jako lví hříva.
Trochu jsem se zpočátku obávala, že mi zmíněné přírodní materiály obarví mé blond vlasy nazeleno nebo tak nějak, ale nestalo se. Takže se nebojte a zkuste si trochu pohrát. 🙂
V Indii si myjí ženy často vlasy moukou mungo, zatímco v Čechách je oblíbená hlavně mouka žitná. Dá se použít i mouka cizrnová. Čím jemněji mletá, tím lépe. Jak na to?
Směs nanesete na vlhké vlasy od kořínků až po konečky a necháte asi 5 minut působit. Potom pořádně opláchněte vodou.
Na závěr je vhodné vlasy ještě opláchnout vodou smíchanou s jablečným octem (zhruba jeden díl octa na pět dílů vody). Tento oplach můžete dát do rozstřikovače.
Vůně octa není zrovna afrodisiakum, ale pokud to s jeho množstvím nepřeženete, vlasy velice rychle po umytí přestanou zapáchat.
Skořápky těchto speciálních ořechů obsahují saponiny, které pění. Ořechy se dají se použít na mytí prádla, ale i vlasů. Saponiny nejen vlasy umyjí, ale působí taky proti bakteriím a plísním (tedy i proti lupům). Jsou vhodné i při ekzému.
Jak na to?
Nebo můžete ořechy 10 minut povařit ve vodě a procedit je cedítkem. (Ořechy můžete potom vysušit a schovat je pro další použití.)
Vzniklou tekutinou pak polejete vlasy, masírujete je a poté opláchnete vodou.
Existují různé druhy jílů jako např. marocký („Rhassoul“), bentonitový nebo kaolinový. Jak na to?
Tuto směs necháte asi půlhodiny odstát, až se vytvoří něco jako gel. Tento gel nanesete na vlhké vlasy, vmasírujete a na závěr vymyjete. Jíl do sebe nasaje špínu a mastnotu a dobře se smývá.
Nakonec následuje kyselý oplach (voda a jablečný ocet), aby vlasy zase získali správné pH.
Tyto jemně mleté prášky z různých rostlin se používají tradičně k mytí vlasů v Asii.
Jak na to?
Počkáte 10 až 20 minut a prášek vodou vymyjete.
Shikakai obsahuje taniny (třísloviny), které zklidní pokožku hlavy (účinkují jako přírodní antiseptika) a Amla obsahuje vitamín C a potlačuje enzymy, které způsobují vypadávání vlasů.
Ano, možná budete muset překonat počáteční odpor k mýtí vlasů syrovým vejcem, ale výsledek vás možná přesvědčí k tomu to dokonce opakovat. Jak na to?
Můžete přidat i trošku medu. Necháte asi 5-15 minut působit.
Nakonec opláchnete a je hotovo.
Pokud použijete příliš teplou vodu, budete mít ve vlasech míchaná vajíčka, která z nich jen tak nedostanete. 🙂
Jedlá soda má vlasy zbavit tuku a zabránit tak nutnosti častého mytí vlasů. Jak na to?
Tato směs se nanese na vlasy až ke kořínkům (můžete použít i rozstřikovač), nechá se působit a pak se vymyje.
Existuje velký výběr různých tuhých šampónů a každý působí trochu jinak. Vyzkoušejte! 🙂
A jak o své vlasy pečuje propagátorka „no poo“ metody Ashlee Mayer?
Každá žena má ale jiné vlasy a proto se jí osvědčí něco jiného. Jak to máte vy? Také už jste propadla detoxikačnímu trendu?
Máte chuť zkoušet v péči o sebe nové věci a odvahu objevovat sama sebe?
Máte chuť přestat péči o sebe odkládat a konečně si dopřát to, po čem toužíte, bez výčitek a s radostí?
Pak pro vás mám skvělou pomocnici. Knihu o vědomé ženské kráse, kterou ve vaší knihovně rozhodně oceníte!