Proč jsem nezačala dřív?! Aneb kdy začít pečovat o svoji mladistvost

Už jste někdy v životě zažily pocit, že jste se zpětně tloukly do hlavy a říkaly si tu větu, která nemá řešení a je v ní cítit nádech smutku, zoufalství a beznaděje zároveň?

“Kdybych tak začala dřív…”

Někdy ji možná ze svých úst slyšíte i v jiných tvarech. Proč jsem nezačala dřív? Kdybych to věděla dřív, tak začnu…

Znáte ji? V dnešním článku/epizodě podcastu Chvilka pro sebe se jí podíváme na zoubek v souvislosti s otázkou, kdy je nejlepší začít pečovat o svoji mladistvost, ženskost a krásu – aby vám zbytečně neujel vlak.

Odnesete si samy pro sebe nejen konkrétní odpověď a souvislosti s procesem stárnutí našeho ženského těla. Dám vám taky jeden nesmrtelný tip, pokud se vám do změn úplně nechce. A taky vám prozradím, proč se teď sama sebe ptám, proč mi ta poslední velká změna trvala celých 9 let?! Proč jsem nezačala dřív…

Pusťte se do poslechu podcastu nebo si přečtěte článek:

******

„Kdybych začala dřív…!“ Taky tu větu znáte?

Právě tahle věta by pro nás měla být velkým strašákem a možná motivací k tomu, podívat se pravdě do očí a uvědomit si, co chceme, proč to chceme a co jsme ochotné pro to udělat. V péči o sebe obzvlášť.

Když jsem poprvé otevřela přihlášky do kurzu Šarm ženy – umění stárnout do krásy, přišlo mi hned několik otázek se společným podtextem.

“Není na mě umění stárnout do krásy ještě moc brzo? Nejsem na to ještě moc mladá?”

Při odpovědích na tyhle otázky jsem si vzpomněla přesně na ty pocity, jaké to je, když sedíte a říkáte si větu: „Proč jsem nezačala dřív?“

Tahle věta se totiž netýká jen péče o sebe. Trvalo mi to 9 let!

Mám čerstvou zkušenost s něčím, čemu jsem odolávala 9 let. Bude to rok, co jsem po devíti letech začala znovu řídit. Celých devět let jsem se nechala brzdit obrovským strachem z řízení a nebyla schopná sednout za volant. Vlastně můj manžel mě až teď poprvé za volantem viděl sedět.

Dneska nebudu mluvit o tom celém procesu, co vše se dělo, než jsem si za volant sedla. Možná budu ráda, když mi napíšete do komentářů nebo na můj Instagram, jestli máte chuť si tento proces poslechnout. To by totiž stálo za samostatnou epizodu o tom, jak jsem znovu začala řídit.

Jakou souvislost to má s otázkou, kdy začít pečovat o svoji mladistvost?

Ale proč vám to povídám dnes, když se bavíme o tom, kdy začít pečovat o svoji mladistvost?

Právě proto, že ta analogie je velmi podobná. Za ten skoro rok jsem ujela téměř 4000 kilometrů a baví mě to! A jediné, co si říkám – proč jsem proboha nezačala dřív?

A jediná odpověď, která mě napadá a kterou si to omlouvám, je odpověď:

„Všechno má svůj čas. Potřebovala jsem překonat strach.“

Dobře, mohlo by se zdát, že tohle je přijatelné vysvětlení. Ale je to tak opravdu? Opravdu jsem potřebovala 9 let na tuhle změnu?

Nemyslím si. Pravdou je, že u řízení je to svým způsobem jedno a můžu si teď akorát tak klepat na čelo, že jsem mohla ušetřit spoustu času, dojet si na spoustu schůzek daleko pohodlněji než MHD, ušetřit si spoustu tahání dvou děti s kočárem… a tak. U péče o svoji mladistvost, krásu a ženskost je to ale jiné. Hned vám vysvětlím proč.

Každý den jsme nejmladší verzí sebe sama

Stárneme. A čas se neptá.

Zní to možná moc drsně, ale je to fakt. Zkuste se podívat na svoje o 5 let mladší fotky, jsem si jistá, že tam uvidíte změny. Rok za rokem jsme starší a tenhle přirozený proces nezastavíme.

Co máme ale ve svých rukách je právě náš přístup a to, že můžeme projevy a známky stárnutí zmírnit.

To slovo, které sem patří, je SMYSLUPLNÁ PREVENCE

Dává smysl vědomě předcházet tomu, aby naše tělo, naše pleť a náš celkový styl nestárl den za dnem bez povšimnutí. Za ty roky práce se ženami v mých online kurzech i ze své vlastní zkušenosti jsem pochopila jednu důležitou vlastnost, kterou máme.

Často začneme něčemu přikládat důležitost až v momentě, kdy nám hoří koudel u zadku (o tom byl i můj příběh s řízením). S péčí o sebe je to stejné.

Často ženy začnou řešit vrásky, pružnost pleti, pigmentové skvrny, hormonální změny, pohyb až v momentě, kdy už to řešit musí. Když už je to buď tak viditelné, že je to štve, nebo když je samo tělo zastaví, protože už je ta změna potřeba. A pak je to často bolestivá zkušenost.

Jen si dejte ruku na srdce – kolikrát už jste si říkaly, že změníte to, co děláte pro svoji pleť, kolikrát už jste začínaly s pohybem, zdravými spánkovými rituály nebo se stravou, která podporuje třeba právě pružnost a mladistvost vaší pleti.

Kolik teorie už jste slyšely a kolik jste toho skutečně změnily?

Možná i teď stojíte a říkáte si – Šarm ženy, umění stárnout do krásy… ještě na to mám čas, to ještě počká.

Chápu to. Je to určitá obrana našeho mozku a systému před tím, abychom se změnily. U takového řízení se s tím dá poměrně dobře kličkovat. Ale v péči o sebe to neošidíte. Svoje tělo neošidíte a svoji pleť taky ne.

Každý den se totiž počítá.

Naše tělo stárne už od narození. Někteří odborníci doporučují začít kolem 25 let, kdy se začínají objevovat první známky stárnutí. Zpravidla se tvrdí, že první známky stárnutí pleti, jako jsou jemné linky, ztráta elasticity a pigmentové změny, mohou začít být viditelné právě kolem 25. roku života. Tyto změny mohou být způsobeny genetikou, slunečním zářením, životním stylem a dalšími faktory.

Takže za mě osobně je slovo PREVENCE na místě.

Čím dřív začnete s pravidelnou péčí, tím lépe pro vás

Právě prevencí může předejít nebo minimálně zpomalit nejen proces stárnutí pleti, ale taky vašeho těla a celkového vzhledu. Proto mi dává smysl, abychom nenechávaly věci na poslední chvíli a neřešily to až v momentě, kdy to je vidět.

Na pleti se to krásně vysvětluje.

⁣Představte si, že se vám pomalu a plíživě objevují vrásky. Na čele, mračivka nebo vrásky u rtů. Koukáte do zrcadla a říkáte si, že už by bylo na čase začít něco měnit. A s každým dalším dnem, kdy nic nezměníte, se vráska postupně prohlubuje. Ať chcete nebo ne.

Jenže když už se vám hluboká vráska udělá, je to jako kdybyste vzaly papír, přeložily ho na půl, a pak se tu rýhu, která přeložením vznikne, snažily zmizet do hladka. ⁣U vrásek je to stejné. Hlubokou vrásku, která už takto vznikne, horko těžko přirozenou cestou úplně vyzmizíkujete.⁣

Takže až bude dostatečně hluboká na to, že vás to vyděsí a řeknete si – tak už dost, je to pravděpodobně čas, kdy už je tak trochu pozdě.

Skvělá zpráva, že ji můžete viditelně zmírnit a pleti opět pomoct, aby byla pružnější, aby vráska nebyla tak viditelná, aby pleť byla hydratovaná a zářila. Ale možná by bylo daleko jednodušší jí předcházet a třeba začít s malými změnami o trochu dřív.

Jsem zastáncem toho, že na změnu není nikdy pozdě. Takže vždycky je lepší začít někdy než nikdy.

Jen si teď samy pro sebe odpovězte na otázku, jestli už ta potřeba změny hoří a vy jen odkládáte nevyhnutelné a  zbytečně mrháte časem. Zvlášť s ohledem na to, že se v našem těle skutečně dějí změny, které jsou součástí procesu stárnutí.

Co se děje v těle ženy po 40. roce a je dobré o tom vědět už když je vám 35?

Po 40. roce věku se v těle ženy děje několik důležitých změn, které souvisí s přirozeným stárnutím. Mezi hlavní změny patří:

  • Hormonální změny: Po 40. roce začíná klesat funkce vaječníků, takže postupně začíná docházet ke snižování produkce estrogenu a progesteronu, což jsou hormony, které regulují menstruační cyklus a mnoho dalších funkcí v těle. Tento pokles hormonů může mít vliv na různé aspekty zdraví a pohody.
  • Změny v kostech a svalstvu: Po 40. roce dochází u žen k postupné ztrátě kostní hmoty, svalstvo může začít postupně slábnout a ztrácíme svalovou hmotu i sílu.
  • Změny v kůži: Stárnutí má samozřejmě vliv na kvalitu naší kůže i pleti na obličeji. Kůže ztrácí svou pružnost a hydrataci a vznikají vrásky, pigmentové skvrny a pleť ztrácí svůj lesk.
  • Změny v metabolismu: S postupujícím věkem taky v ženském těle zpomaluje metabolismus. To může vést ke zvýšení tělesné hmotnosti a k přibývání na váze v případě a v případě, že jste v tom nevědomě, může to být zbytečným zdrojem frustrace.

To se jednoduše v našem těle děje. Když to ale víte a rozumíte souvislostem, můžete tělu, své pleti, zdraví i vzhledu výrazně pomoct v tom, že tyto procesy zpomalíte pomocí životního stylu a toho, jak o sebe pečujete.

To neznamená, že o sebe musíte pečovat více nebo vám péče musí zabrat víc času – je to o chytrých a smysluplných změnách s ohledem na věk.

Když budete v těchto změnách vědomě, pravděpodobně vás ten pocit při větě “kdybych začala dřív” nedostihne v takové míře, protože budete vědět, že jste byly aktivní, že jste se o sebe zajímaly a že jste jen nečekaly, až se “to vyšeší samo” nebo až to “bude tak nesnesitelné, že už s tím musíte něco dělat”.

Takže jaká je moje odpověď na otázku “Kdy začít pečovat o svoji mladistvost?”

Podle mě nemá smysl panikařit ve 25 a kupovat zbytečně krémy, řešit anti-age procedury a trápit se vráskami. V tomto věku je za mě důležitá prevence a skutečně pravidelná péče o sebe – nejen o pleť. Rozhodně stojí za to začít pravidelnými ranními návyky. Mých top 7 jich najdete v Ranní Rychlovce.

Kdy už ale začíná to období, kdy je fajn se zamyslet nad tím, že tělo od nás potřebuje pomoct, je podle mě tak věk nejpozději kolem 35 roku. Tam si myslím, že je už nejvyšší čas začít s tím, abyste komplexně přemýšlely nad péčí o sebe trošku jinak.

  • Abyste vnímaly, co tělo potřebuje. Abyste se uměly se zastavit a změnit svoje každodenní návyky tak, aby vás podporovaly. A teď nemluvím jen o péči o pleť, je to daleko komplexnější. Jde o úpravu životního stylu tak, aby vaši mladistvost podporoval. Přesně to je záměrem kurzu Šarm ženy – umění stárnout do krásy.
  • Abyste tyhle změny včas zavedly do každodenní reality a měly z nich užitek co nejdéle a zároveň věděly, že děláte vědomě kroky v prevenci projevů stárnutí na mnoha úrovních. Ať už je to péče o pleť, péče o tělo nebo třeba umění, jak pracovat se stresem – který je mimochodem zabijákem pleti a jedním z velkých urychlovačů procesu stárnutí.

Abyste to nenechaly dojít do stavu, kdy péče o vaši mladistvost už hoří

Zkrátka abyste tušily, že TEĎ je ten čas, kdy se tomu ještě dá říkat prevence a nebudete nic dohánět.

A pokud už jste ve věku, kdy je vám víc jak 35 a máte teď pocit, že jste to propásly, tak nezoufejte. Nic jste nepropásly, jen je zkrátka čas začít se změnami hned. Pokud na ně nechcete být samy, moc ráda vás v kurzu Šarm ženy provedu a podpořím. Přidejte se taky.

Co by vám vzkázalo vaše budoucí JÁ?

Na závěr dnešní epizody vám ještě řeknu jeden tip, co mi vždycky pomáhají, když mám pocit, že se mi do změn v péči o sebe nechce nebo když mi přijde, že “to ještě není tak hrozný” nebo “že to nehoří”.

Představím si svoje JÁ za deset nebo dvacet let. Představím si, jak tam stojím za 20 let a dívám se zpět a jsem spokojená. Moc spokojená s tím, že si nemusím říkat tu šílenou větu “Kdybych tak začala dřív…”

Tak ruku na srdce.

Co by vám vzkázalo vaše o 20 let starší já? Bylo by tohle budoucí JÁ rádo, že jste začaly s péčí o sebe včas a že nehasíte požáry? Možná právě tady v odpovědi na tuhle otázku najdete samy pro sebe i odpověď na otázku: „Kdy začít pečovat o svoji mladistvost.“

*****

Věřím, že jste si dnešní epizodu užily, napište mi, jak se vám líbila. A jestli se vám líbila, budu ráda za sdílení a taky za to, když mě označíte ve Stories, abych věděla, kde posloucháte a tak trochu vám byla blíž.

Se všemi z vás, které máte chuť umět stárnout do krásy a nechcete na to být samy se těším na setkávání uvnitř kurzu Šarm ženy – první běh kurzu začíná už 13.září 2023 tak ho nepropásněte.

Těším zase u další epizody Chvilky pro sebe. Díky moc, že si ji dopřáváte a že čtete nebo posloucháte. Mějte se krásně!

Chcete umět stárnout do krásy?

Už 13. září 2023 startuje historicky prvnín běh kurzu

Kurz, který využijete pro svoji krásu a mladistvost až do konce života. Objevíte způsob, jak pečovat o svoji krásu a ženskost s přibývajícím věkem, abyste se cítily mladistvě, spokojeně a udržely si šarm a ženskou jiskru. 

Michala Měřínská
Už více než 15 let pracuje se ženami a ukazuje jim cesty, jak podpořit přirozenou krásu a ženskost. Pomáhá ženám cítit se sebejistě, líbit se samy sobě a dopřát si péči o sebe i v každodenním shonu. Míša je maminkou dvou malých kluků, manželkou a taky úspěšnou podnikatelkou. Říká, že krása každé ženy začíná v její hlavě a že čas pro sebe je o prioritách, o lásce a úctě sama k sobě. Je autorkou projektu Magicky ženská a stejnojmenné knihy, kterou četlo už více jak 18 000 žen. Provází ženy intenzivními online kurzy a pomáhá měnit životy žen v motivačním online Klubu Magicky ženská.
Komentáře