Jak v létě vypadat skvěle? 5 praxí prověřených tipů, co v létě v péči o sebe nepodcenit

letni styl

Na sociálních sítích začnete víc a víc potkávat ženy v plavkách a máte pocit, že jejich stehna jsou tak hladká, že slovo celulitida je v jejich světě snad zakázané.

Valí se na vás desítky fotografií žen v krásných šatech, s dokonalou pletí a parádním make-upem. „Jak to sakra dělají, že se jim nikde nic nerozteče?“ Vypadají, že jsou na letní tropické teploty stavěné, zatím co vy se každou chvíli utíráte do kapesníku, šudláte rozmazanou řasenku a lepí se na vás i letní šaty?

Dobře, nejspíš teď cítíte moji mírnou nadsázku, ale na rovinu. Poznáváte se trochu? Pak je tento článek právě pro vás. Přečtěte si 5 praxí prověřených tipů, které v létě nepodcenit a které vám dodají větší šmrnc i pocit ženskosti.

Z letité práce s mými klientkami a taky z vlastní zkušenosti jsem vypozorovala 4 hlavní důvody, proč spousta žen nemá ráda léto. Proč v létě ztrácíte šmrnc, aniž byste si to uvědomovaly?

Tyhle 4 důvody obsazují první příčky:

 • Váš vnitřní kritik jede na plné obrátky, protože letní šaty, sukně a plavky jsou nekompromisní (a vy se necháte svojí myslí přesvědčit, že nejste dost).
 • Vaše pleť si začne ve vedru dělat co chce a i na dovolené (kde máte odpočívat) řešíte pupínky, boláky a zhoršení pleti.
 • Nevíte, jak nosit jinak ty troje stejné letní šaty, takže máte pocit, že chodíte pořád v tom stejném dokola (a pak vyhraje tílko a kraťasy).
 • Štve vás, že nevydrží líčení a v horku se potíte a pocit upatlání vás ne-ba-ví!

Klidně mi do komentářů pod článek napište, který z těchto 4 ten váš “nej”.

Zatímco já jsem letní dítě a letní období miluji, vím, kolik mých klientek léto nemá rádo nejen z výše uvedených důvodů. V létě jste zkrátka odhalenější a nemáme se za co schovávat. Pro mě byl dlouhou dobu výzvou ten druhý důvod. Moje pleť mě často na dovolené a v létě zradila. Vy to můžete mít jinak.

Zamyslete se: Co vás v létě nejvíc štve a bere vám sebevědomí?

V ženské kráse je toho tolik, kvůli čemu si spousta žen nechává vzít šmrnc a pocit ženskosti, obzvlášť v létě, kdy se svlékáme až do plavek.

TIP: Za ty roky už mám sama k letní péči o sebe, vzhled i mysl mraky vychytávek a parádních tipů, díky kterým mě léto neskutečně baví nejen v líčení, v péči o tělo nebo stylingu. Dává mi smysl se o ně podělit, abyste zbytečně nemusely dělat chyby, které vám nesluší a berou vám sebevědomí. I proto pořádám letní workshop Zamiluj si svůj letní šmrnc, ještě se do něj stíháte přidat.

5 praxí osvědčených kroků, co v přípravě na léto v péči o sebe nepodcenit

Těchto 5 kroků vám v létě dodá větší šmrnc i pocit ženskosti.

#1
Ujistěte se, že jste vědomě přehodily ve své hlavě výhybku na letní mindset

Léto má totiž v péči o sebe svá specifika. Jedním z nich je fakt, že jsme jednoduše víc vidět. Nikdo se nehodlá v parných dnech schovávat do mnoha vrstev oblečení, a tak ať chcete nebo ne, jdete víc vidět, jste víc odhalené a možná si přijdete pod větším drobnohledem.

V létě daleko hlouběji prověřujeme náš vztah k tělu, naši sebelásku a umění přijímat samu sebe. Stejně tak sílí váš vnitřní kritik, který vám každé ráno našeptává věty o tom, co ještě „byste měly vylepšit“. Samozřejmě pocitu vnitřního klidu a sebejistoty nepomáhají právě sociální sítě a beauty svět, kde každý den vidíte vyretušované fotky, přesto se s nimi někde uvnitř sebe srovnáváte a cítíte se neschopně.

Jeden z tipů, který vám dnes dám – jste na sebe přísnější než vaše okolí a buďte si jisté, že to, co na sobě kritizujete vy, spousta lidí okolo vás vůbec neřeší.

Mindset je fajn poladit v tomto vnitřním vnímání sebe sama, tak i v ryze praktických věcech. Specifika v létě totiž najdete jak v péči o pleť, v líčení tak i v oblékání. Když se na ně připravíte předem, máte napůl vyhráno.

#2
Vytvořte si letní šatník, ušetříte energii i zbytečně utracené peníze

Pojďme si rovnou vypíchnout jednu chybu, kterou řada žen v letním stylu a oblékání dělá. I já jsem ji dlouhou dobu dělala.⁣ Právě tato chyba totiž může za to, že máte pocit, že nevíte, jak v létě nosit jinak ty troje stejné šaty a připadáte si, že nosíte pořád to stejné dokola. (A pak vyhraje tílko a kraťasy).⁣

Spousta žen si myslí, že tenhle pocit vyřeší nákupem dalšího a dalšího oblečení. Taky jsem si to dřív myslela a vyhodila peníze za spoustu letního oblečení, které pak leželo ve skříni.⁣

⁣Co se ale doopravdy k letnímu stylu a oblékání potřebujete naučit? ⁣

⁣Základy toho, jak pracovat s letními materiály a s letními doplňky. Protože styling není jen o tom jednom kousku oblečení, ale o CELKU.⁣ Potřebujete umět z jednoho kousku vytěžit maximum.

⁣Takže pokud jste se takto ještě nenaučily přemýšlet, je logické, že vám pak chybí před skříní kreativita a nedaří se vám kombinovat letní oblečení tak, abyste si připadaly pořád jedinečně, i když máte na sobě to stejné.⁣ Při tom i jedny šaty můžou vypadat pokaždé jinak.⁣

Jaká je ale realita všedního dne?

Skoro 70% žen nemá šatník na léto nachystaný (i když už je léto oficiálně tady). Tohle vysoké procento vyplynulo z jedné z nedávných anket na mém Instagramu. Neříkám, že je to zcela reprezentativní vzorek celé ženské populace, ale minimálně vzorek z mé komunity je to solidní.

Jednoduše většina z vás si zatím neudělala čas na to, aby připravila šatník na léto. A navíc je tu poměrně velké procento z vás, které se úplně ztrácíte v tom, jak na to, protože vás to nikdy nidko neučil. Takže možná ani nevidíte, PROČ je pro vás skvělou investicí to udělat.

Pojďme si říct, co se vám často děje, když tenhle návyk nemáte.

Možná se poznáte v tomto:

 • Stojíte před skříní, koukáte a nakonec sáhnete po stejných šatech, jako včera a před včerejškem. A už si připadáte dost marně.
 • Stojíte před skříní a je vám hloupé sáhnout znovu na ten stejný outfit jako včera nebo předvčerejškem, takže vymyslíte horko těžko něco jiného, ale nemá to šmrnc. Na ulici nebo v práci se pak vnitřně srovnáváte s každou ženou, kterou potkáte v hezkých šmrncovních šatech a doplňcích.
 • Stojíte před plnou skříní, kde pohledem přejíždíte ráno i zimní svetry a máte pocit, že na léto zase nemáte co na sebe a že musíte zase na nákupy (kam se podělo to oblečení, co jste kupovaly loni v létě?). Při tom nechcete zbytečně utrácet a už vůbec nechcete trávit letní čas někde zavřené v obchoďáku.
 • Obléknete se, podíváte se do zrcadla a máte pocit, že je to nuda. Něco tomu chybí, ale nevíte co. Pořád okolo sebe slyšíte o ženskosti, ale jak ji máte převést do normálního života?

Mohla bych pokračovat. Podobný princip funguje v produktech v péči o pleť nebo v dekorativní kosmetice.

Přepnout šatník i ostatní praktické oblasti péče o sebe na léto je umění, které vám ušetří:

 • Čas (ve skříni uvidíte letní kombinace během pár minut)
 • Energii (spočítaly jste si někdy, kolik energie vám čas před skříní bere?)
 • Peníze (víte, že když nemáte přehled v letním oblečení, daleko snáz nakupujete v rádoby výhodných slevách?)

#3
Nedělejte zbytečné chyby v letní péči o pleť, ať nehasíte po létě požáry

Už jsem naťukla, že právě pleť byla pro mě osobně v létě největší výzvou. Častokrát jsem si jela užívat na dovolenou a místo toho, abych u moře nebo v horách zářila, jakoby se v cizím prostředí moje pleť rozhodla stávkovat. Pravidelně jsem mívala pupínky nebo fleky, které mě štvaly a nevypadaly rozhodně šmrncovně. Zvlášť, když na dovolené nechcete řešit líčení a chcete mít pleť pěknou a šťavnatou.

Začala jsem si proto všímat toho, co mají moje dovolené společného a kdy se mi začnou pupínky dělat. Vám se nemusí dělat jen na dovolené, možná vás trápí celé léto, když jsou venku vysoké teploty. Sledujte to, co zhoršení kvality pleti předchází.

Pravdou je, že letní péče o pleť má svá specifika a je dobré o nich vědět. Slunce září daleko intenzivněji, pleť se přirozeně více potí a mastí a dává smysl vědět, jak s tím v každodenní péči pracovat a na co si dát pozor.

TIP: Péče o pleť je komplexní systém a nezačíná rozhodně jen v koupelně a u kosmetických přípravků (jak si bohužel spousta žen myslí). Jestli chcete své pleti dopřát dlouhodobě komplexní smysluplnou péči, naučte se systém, který funguje. Ukážu vám ho v oblíbeném kurzu Triáda a bude vám fungovat celý život.

#4
Ukotvěte si svoje ranní rituály, ať po létě nezačínáte od začátku

Už se vám někdy stalo, že jste odjely v létě na vodu, k moři nebo na týden s dětmi na chalupu k rodičům a už druhý den jste se probudily v jiném vesmíru? Nic nefungovalo jako doma.

Všechny vaše ranní rituály a návyky jakoby se mávnutím kouzelného proutku vypařily, a váš systém přestal fungovat. Ovlivňuje vás totiž řada externích vlivů – hotelová snídaně je v určitou dobu, máma na chalupě hned ráno potřebuje pomoct s chystáním oběda nebo hned po probuzení plánujete výlet. Tak to přece nemá smysl tlačit…

Zároveň se vám nechce na vodu nebo na válečku k moři tahat celou kosmetickou výbavu. za prvé – přece si o vás ostatní nebudou myslet, že jste “fiflena” s tolika lahvičkami v koupelně anebo šetříte každý gram v kufru, pokud jste se rozhodly letět na pláž.

Oboje má za následek jediné. Vaše ranní rituály zmizí a vy se po dovolené a po létě nemůžete dostat do tempa.

Co s tím? Dovolená, chalupa na Šumavě nebo návštěva rodičů není důvodem, abyste svoje ranní rituály měnily. Poupravte je, ale buďte v nich pevné a mějte laskavou sebedisciplínu. Ráno dělá den. Ukotvěte si svoje ranní rituály předem. Nebudete pak překvapené a zvládnete je kdekoli.

TIP: Jestli máte strach, že vám na dovolené nebo na chalupě zaberou moc času, nebojte se. Mám pro vás mých 7 top ranních rituálů pro ženskost a sebevědomí, které zvládnete každý den do 10 minut. Jsou pecka. Najdete je v minikurzu Ranní Rychlovka. Míla o nich jasně a stručně napsala: Dneska ráno jsem cvičila návyk první a je to geniální a sedí mi to! 🙂 Těším se na další, které si dávkuji postupně,  jak to stíhám.

#5
Vykašlete se na srovnávání

Nutí vás to k tomu, chápu. Jakmile uvidíte jinou ženu v hezkých šatech, v přiléhavých kraťasech nebo nedej bože v plavkách, někde uvnitř vás se ozve ten pichlavý hlásek: “Vidíš, já ti říkám pořád, máš cvičit a nežrat.” (pardon my french, ale upřímnost je důležitá).

V létě se přirozeně srovnáváte s ostatními ženami nejvíc. Kdo by se nesrovnával v plavkách, že? Neberte to jako selhání a nenechte se lapit do pasti vlastní mysli. Nerozvíjejte vnitřní příběhy a nechte je plavat. Místo toho si uvědomte, co chcete vy a udělejte pro to každý den krok vpřed.

Buďte na sebe v létě laskavé a mějte se rády. Srovnávání vám k letnímu šmrncu rozhodně nepomůže. Co vám pomůže je umět hledat okolo sebe inspiraci – vědět, jakým pohledem se na ostatní ženy dívat a vnímat okolo sebe detaily v materiálech, barvách nebo v přírodě, kterými můžete i vy samy do svého letního stylu promítnout.

Umění vidět okolo sebe inspiraci je od srovnávání na hony vzdálené. Díváte se na ostatní ženy se zájmem, s radostí a zvědavostí a vnímáním jejich i své jedinečnosti. Právě tahle energie u srovnávání chybí…

Teď už znáte 5 osvědčených kroků, které v létě nepodcenit a které vám dodají větší šmrnc i pocit ženskosti.

Říkáte si, jak na letní šmrnc rychle a prakticky?

Nebuďte na to samy! Přidejte se na letní workshop ZAMILUJ SI SVŮJ LETNÍ ŠMRNC, který vystřelí vaši ženskost a letní sebevědomí o tři patra výš!

Projdeme společně konkrétně přípravu na léto tak, že si letos sebevědomě užijete každou grilovačku a zahradní párty. Odnesete si osvědčené vychytávky pro letní péči o krásu, pleť, tělo i mysl a užijete si léto sebevědomě, v ženské energii a bez zbytečné sebekritiky.

Přihlaste se na workshop TADY, přihlášky jsou otevřené jen do 26.6. 2023.

Už teď se těšte, jak si začnete svůj letní šmrnc užívat a pustíte se do jednoduchých změn, díky kterým budete nejlepší letní verzí sebe sama!

Michala Měřínská
Už více než 15 let pracuje se ženami a ukazuje jim cesty, jak podpořit přirozenou krásu a ženskost. Pomáhá ženám cítit se sebejistě, líbit se samy sobě a dopřát si péči o sebe i v každodenním shonu. Míša je maminkou dvou malých kluků, manželkou a taky úspěšnou podnikatelkou. Říká, že krása každé ženy začíná v její hlavě a že čas pro sebe je o prioritách, o lásce a úctě sama k sobě. Je autorkou projektu Magicky ženská a stejnojmenné knihy, kterou četlo už více jak 18 000 žen. Provází ženy intenzivními online kurzy a pomáhá měnit životy žen v motivačním online Klubu Magicky ženská.
Komentáře