Krása ženy a stárnutí. Největší výzvy, kterých se ženy ve stárnutí obávají

Zajímá vás téma přirozeného stárnutí a umění stárnout s grácií a do krásy? Tak přesně pro vás je dnešní epizoda podcastu Chvilka pro sebe.

Podíváme na 6 oblastí, které jsou pro ženy s ohledem na krásu, ženskost, vzhled a sebevědomí v oblasti stárnutí největšími výzvami. Zjistíte, čeho se většina žen ve stárnutí nejvíc obává. Dost možná se v těchto obavách taky poznáte.

Tím, že si je pojmenujete a uvědomíte, daleko snáz uvidíte, kde můžete ve svém každodenním životě udělat malé změny, abyste na tyto výzvy byly připravené. Ke každé výzvě si z dnešní epizody odnesete praktický tip, který se bude hodit každé ženě, která chce stárnout do krásy.

Jste to vy?

Užijte si poslech, jdeme na to!

 

*****
Pro ty z vás, které nemáte prostor poslouchat podcast připravuji kratší článek o tom, co v podcastu detailněji rozvádím. Věřím, že si z něj odnesete užitečnou inspiraci.

Ještě jednou krásný den, jsem ráda, že jste si naladily další epizodu podcastu Chvilka pro sebe a že patříte k ženám, které chtějí umět stárnout do krásy a užívat si přibývající roky s grácíí.

Proč otvírám téma stárnutí a omlazení právě teď?

Než se pustíme do šesti největších výzev, kterých se ženy obávají, chtěla bych vám hned na začátek říct, proč otvírám tohle téma právě teď. Víte, vždycky jsem nad stářím a ženskou krásou přemýšlela. Měla jsem prababičku, kterou si i v jejím vysokém věku pamatuji jako upravenou dámu, která chodila s naondulovanou hlavou, se šperky a velkými náušnicemi každou středu s holkama na pivíčko a na karty. Nikdy jsem jako dítě celou tu jejich partičku neviděla, ale dokážu si to představit.

Prababička do mě nejspíš zasela semínko, díky kterému jsem se začala na ženy na ulicích dívat jinak. Všímat si detailů, vnímat jak vypadají, jakou ze sebe září energii… No a samozřejmě jsem si všímala, že moc takových “babiček” ve věku mé prababičky – které bylo podle odhadů asi přes 85, na ulicích moc nevidím.

V momentě, kdy jsem začala cestovat, začala jsem si všímat takových dam třeba v Římě nebo ve Francii. Ale u nás jsem jich na ulicích příliš neviděla.

Pamatuji si na rok 2017, když jsem byla na prvním podnikatelském Mastermindu, už jsem se plně věnovala projektu Magicky ženská a tomu, jak podpořit ženy v péči o sebe, aby uměly rozzářit svoji ženskost a krásu zevnitř ven. A přesně vím, jak přišla úplně jasná myšlenka toho, že mám ženám ukazovat cesty, jak stárnout do krásy, jak stárnout s grácií a jak kus té energie, kterou jsem jako malá holka mohla zahlídnout, poslat dál.

Jenže. Byl to rok 2017. Bylo mi 34.

Můj selský rozum jasně zavelel, že v tomhle věku ještě nemám co o stárnutí mluvit.

Začala jsem stárnutí žen vnímat jinak

Poslechla jsem. Ale od té doby jsem začala téma stárnutí vnímat jinak a poslední rok a půl jsem začala sama ve své vlastní péči o sebe dělat změny, které mému tělu pomáhají k tomu, abych se cítila i s přibývajícími roky jako žena spokojeně a sebevědomě.

Dnes už není rok 2017. A už mi není 34, ani 35. Ve srovnání s prababičkou jsem samozřejmě stále mladice, ale zároveň už mám věk, když naše ženské tělo potřebuje v péči o sebevědomý přístup, pokud chceme stárnout s grácií a užívat si nejen svoji moudrost, ale taky být spokojené při pohledu do zrcadla.

Jsem máma dvou dětí, mám za sebou víc jak 6 let kojení v kuse, spoustu probdělých nocí u počítače při tvoření projektu, kurzů, psaní knihy, spoustu náročných stresových situací a myslím, že nazrál čas téma stárnutí otevřít a začít o něm mluvit víc.

Dnes nebudu mluvit jen sama za sebe. Jestli mě sledujete na sítích nebo jste v mé e-mailové databázi, už víte, že chystám kurz, který se bude omlazení, přirozenému stárnutí, anti-aging technikám a stárnutí do krásy věnovat detailně a hlavně prakticky.

V souvislosti s ním jsem se hodně ptala i vás. Posílala jsem vám dotazník a odpovědi z něj jsou úžasné. Psaly jste, co by vás zajímalo, co pro svoje tělo, vzhled, krásu a ženskost už teď s ohledem na stárnutí děláte a taky jste mi upřímně odpověděly na to, co je pro vás největší výzva.

Tak jsem do dnešní epizody vybrala 6 oblastí, které se nejvíc opakují. Jsem zvědavá, ve které se poznáte nejvíc.

Krása ženy a stárnutí. 6 největších výzev, kterých se ženy s přibývajícím věkem obávají

Jakých je největších 6 výzev, kterých se ženy s přibývajícím věkem obávají a které jste mi napsaly samy do dotazníku?

#1 Péče o pleť s přibývajícím věkem

Je fakt, že naše pleť je jedním z hlavních faktorů, které odráží náš věk. S přibývajícím věkem přichází řada výzev, které narušují její krásu, kvalitu pleti a její celkové zdraví. Péče o pleť se stává pro ženy stále důležitější a mnohdy i obtížnější, protože možná nemá základy a vlastně tápe v tom, co pleť právě teď potřebuje.

Za mě osobně je jedním z důležitých kroků ke spokojenosti zkrátka potřeba přijmout fakt, že stárnutí je přirozený proces, který se na naší pleti projevuje různými způsoby. Největším a nejčastějším projevem pro spoustu žen jsou vrásky, které s přibývajícím věkem postupně vznikají. I z dotazníku vyplynulo, že spousta z vás se obává, že vám vrásky budou ubírat na kráse a mladistvém vzhledu.

Dalším projevem je ztráta elasticity pleti, zpomalování tvorby kolagenu, což dohromady způsobuje ochablou pleť a povislé kontury. Ať už se jedná o vrásky nebo povislou pleť, péče o pleť se po čtyřicítce z mého pohledu stává nezbytností, pokud chceme zpomalit stárnutí a zachovat si krásný a zdravý vzhled pleti.

Když jsem se vás v dotazníku ptala, co je pro vás největší výzva, objevily se tyto obavy:

  • povadlá pleť
  • vrásky
  • nosolabiální rýhy
  • ztráta pružnosti pleti
  • nebát se přibývajících vrásek
  • mezit vrásky a hlavně pigmentové skvrny
  • nedělat si vrásky z vrásek… mohla bych pokračovat dál. Bylo toho v souvislosti s pletí tolik!

Každé z vás rozumím. Zvlášť pokud jste do teď péči o pleť nijak moc neřešily a chybí vám pevné základy – nevíte co, kdy, jak a proč používat, pak se může zdát, že jediná cesta je smířit se s tím, že už to bude jen horší…

Dobrá zpráva je, že existuje spousta tipů a návyků, které vám pomůžou se o vaši pleť i s přibývajícím věkem postarat. Jediné, co potřebujete, je věnovat pozornost změnám a zjistit si, co vše vaše pleť s přibývajícím věkem potřebuje.

I proto chci v tomto směru přinášet víc osvěty a vzít vás na cestu, kde si osvojíte nové návyky, které vám v tom pomůžou. Pokud vás tohle téma zajímá, sledujte můj Instagram nebo e-maily ode mě, ať víte mezi prvními, až otevřu možnost přidat se na cestu, kde tohle vše společně prakticky projdeme.

Péče o pleť je komplexní systém a naše pleť odráží to, co se děje uvnitř nás i navenek. Dává smysl se zajímat, ptát se a vzdělávat. A začít můžete kdykoli. Je důležité si uvědomit, že žádný krém nebo jedna procedura nedokáže zázraky. Nejlepší výsledky dosáhnete pečlivou a pravidelnou péčí o pleť. Mějte na paměti, že každá pleť je jiná a vyžaduje individuální přístup.

Coco Chanel: Obličej, který vám nadělila příroda, budete mít ve dvaceti. Je jenom na vás, jak bude vypadat, až vám bude padesát.

TIP: Když bych měla vypíchnout jeden tip pro ženy všech věkových kategorií: Buďte na svoji pleť šetrné, milujte ji a  každý den o ni pečujte. Každá vráska, jizva nebo flek na pleti je součástí vaší unikátní příběhu a ukazuje vaši životní cestu. Péče o pleť je pro každou z vás každý den úžasnou příležitostí pro relaxaci a sebepéči, kterou za vás nikdo jiný neudělá. Pamatujte, že skutečná krása přichází zevnitř a vaše sebevědomí je nejúčinnějším lektvarem proti stárnutí.

A ano – péče o pleť může být s přibývajícím věkem výzvou, ale s dostatkem informací a péče můžete dosáhnout krásné a přirozené výsledky a být samy se sebou spokojené. Jen začněte včas, buďte trpělivé a mějte laskavou sebedisciplínu.

#2 Přijetí sebe sama s přibývajícími roky

Druhou nejčastější výzvou, kterou jste v dotazníku zmiňovaly, bylo přijetí sebe sama a přijetí svého celkového vzhledu.

Opět je tu na místě nalít si čistého vína. Věk je přirozenou součástí života a s ním přichází i proměny v našem vzhledu. Pro mnoho žen se však s přibývajícími roky stává velkou výzvou přijmout sebe sama takové, jaké jste. Tělo, pleť, vlasy… pro spoustu žen se tohle stává velkým tématem a snaží se vrátit zpět věk, kdy jim bylo 25. Narovinu… přestaňte o to usilovat.

Dva tipy, které vám k tomu dnes dám:

1. Přijměte to

Přijetí přibývajícího věku a stárnutí je první krok, který vám velmi uleví. Zároveň to neznamená, že budete neupravené a mávnete nad péčí o sebe rikou.

Ale faktem je, že jedním z největších strachů žen se stárnutím je obava z toho, že už nebudou vypadat tak mladě a svěže jako dříve. Že nebudou tak atraktivní pro muže, že se nebudou mít rády v zrcadle, že se budou za svůj vzhled stydět.

Je důležité si uvědomit, že stárnutí je přirozený proces, který se netýká pouze žen, ale i mužů. Každý věk má své krásné stránky a je na nás, abychom je objevily  přijaly.

Místo toho, abyste se soustředily jen na to, co se změnilo z vašeho pohledu “k horšímu”, zaměřte se na to, co jste získaly a co si můžete v každodennosti užívat – moudrost, zkušenosti, sebeuvědomění a sílu. Přijetí přibývajícího věku je prvním krokem k přijetí sebe sama.

2. Přijměte svoje nedokonalosti

Spousta žen se začne s přibývajícím věkem považovat za nedokonalé a začne bojovat s obavami z toho, jak vás ostatní vnímají. Je fajn si uvědomit, že krása se neomezuje jen na vnější vzhled, ale především naši osobnost a sebeúctu. Krása začíná ve vaší hlavě a platí to v každém věku.

Takže jestli s ohledem na stárnutí prožíváte tuhle výzvu, vezměte do úvahy fakt, že nikdo není dokonalý.

Nedokonalosti jsou součástí naší lidskosti a je třeba se s nimi naučit žít. Místo abychom se snažily skrýt naše nedokonalosti, měli bychom se naučit je přijmout a vidět je jako součást naší jedinečnosti.

TIP: Co je za mě tipem, který v tomto ohledu pomůže každé ženě a který můžete už dnes začít trénovat? Začněte se víc oceňovat. Uvědomte si, jak a jestli máte rády sebe sama a tělo, ve kterém žijete. Udělejte si každý den čas na péči o sebe a vyjádřete svému tělu vděčnost. Pamatujte, že krása není o dokonalosti, ale o vnitřním světle, které září z vás. O energii, která z vás jde cítit a kterou umíte navenek projevit a podpořit vhodným oblečením, péčí o pleť, líčením. Zkrátka tu vnitřní energii umíte projevit navenek.

#3 Změna postavy a udržení těla v dobré kondici

Pojďme na třetí oblast, kterou jste zmiňovaly. A to je obava ze změny postavy a z toho, abyste si udržely tělo v dobré kondici.

Víte, proč je pro ženy s přibývajícím věkem takovou obavou právě vzhled těla, postava a kondice?  Jedním z důvodů je fakt, že se s věkem mění nejen naše tělo, ale v souvislosti s ním i naše sebevědomí a pocit ženskosti a přitažlivosti.

Strach ze změny postavy a ztráty přitažlivosti je pro mnoho žen velkým zdrojem vnitřní úzkosti. S věkem se metabolismus zpomaluje a tělo začíná ztrácet svalovou hmotu. To vše může vést ke zvýšení tělesného tuku, ke změně tvar a křivek… a když to zjednoduším, často to vede k poklesu sebevědomí. Jsem přesvědčená, že to může být i jinak – i když zatím nejsem ve věku, kdy bych to mohla reálně tvrdit. Ale sleduji spoustu žen ze zahraničí, které jsou ve věku 60+ a mají se svým tělem skvělý vztah, mají hezkou postavu, starají se o sebe a péči o sebe si užívají.

Myslím si, že existuje mnoho způsobů, jak se cítit dobře ve své kůži i s přibývajícím věkem. Jen je potřeba je aktivně hledat a něco pro sebe dělat. Nečekat, že se to za vás vyřeší samo.

TIP: Vše se dá ovlivnit tím, jakým životním stylem žijete. Ano, naše tělo bude stárnout, bude povadat. Nebudeme si nic nalhávat – každý den jsme nejmladší verzí sebe sama. Ale to neznamená, že nemůžeme být plné energie, vitality a přitažlivosti i s přibývajícími roky.

Jen je potřeba přijmout fakt, že se to pravděpodobně nestane samo od sebe a ideálně začít už teď dělat kroky a pečovat o sebe tak, abyste tělo, svaly i svoji kondici v laskavosti posilovaly.

#4 Umět přizpůsobit vzhled svému věku – šatník, líčení, vlasy

Čtvrtou obavou je oblast vnějšího vzhledu a umění elegantně přizpůsobit svůj vzhled – oblékání, líčení a styl právě svému věku.

Proč je pro ženy s přibývajícím věkem tak obtížné přizpůsobit svůj vzhled přirozenému procesu stárnutí? Nejčastěji to souvisí s tím, že si často neuvědomují, jak se jejich tělo a vzhled mění a že i styl, výběr oblečení, výběr materiálů, barev nebo produktů dekorativní kosmetiky – že tohle všechno dává smysl s rostoucím věkem revidovat a vědět, jak na to, aby vám to sedělo a aby vás váš styl podporoval.

Řada žen to jednoduše neví, neumí a nemá pevní základy ani teď, a navíc má pocit, že nemá čas informace hledat, a tak to jednoduše vzdá.

Ale nezapomeňme na to, že vzhled je zrcadlem naší osobnosti a ženskosti. A s přibývajícím věkem, se naše osobnost a preference mění. Je to přirozený vývoj a je důležité, abychom se s tím uměly pracovat.

Například jedním z nejčastějších mýtů, které ženy s přibývajícím věkem neustále slyší, je, že by měly nosit jen „střízlivé“ barvy a jednoduchý šatník. A samozřejmě tahle rada má něco do sebe a je fakt zjednodušovat, ale zároveň to neznamená, že se máte obléknout na stará kolena do černých barev a myslet si, že tohle je jednoduchý styl, který vám bude slušet.

Ne, takto to opravdu nefunguje. Není potřeba s přibývajícím věkem ztrácet naši ženskost a originalitu. A i s přibývajícím věkem si můžeme dovolit nosit barvy a vzory, které podtrhují naši osobnost. Ale musíme vědět proč, kde a jak. Musíme v tom být zkrátka vědomě a chápat pravidla fyziky a optiky a využít je ve svůj prospěch.

Dalším důležitým aspektem, který často ženy přehlížejí, je líčení. S věkem se mění naše pokožka a vyžaduje jinou péči. A i naše líčení by se mělo přizpůsobit těmto změnám. Takže proč jet v zajetých kolejích, když můžete vyzkoušet nové produkty, které jsou určeny pro zralou pleť? Můžete objevit nové techniky, které vám pomůžou podpořit  mladistvý a zářivý vzhled.

TIP: Takže tip pro tuto oblast? Zajímejte se, hledejte, zkoušejte a neupadněte do stereotypů, které vám fungovaly ve třiceti.

#5 Zvládnout přicházející únavu s přibývajícím věkem

Pátá výzva, kterou ženy s krásou a stárnutím vnímají jako výzvu, je přicházející únava a změny energie. Úbytek energie a vitality je pro spoustu žen náročná představa, protože to může mít negativní dopad na jejich životní styl a celkovou spokojenost. Opět i tady je důležité si uvědomit, že tato výzva není nepřekonatelná a existují způsoby, jak se s ní vyrovnat.

Únava a ztráta energie mohou být způsobeny různými faktory. Hormonální změny, nedostatek spánku, nezdravý životní styl a nedostatek fyzické aktivity jsou jen některé z možných příčin. Každá žena je jedinečná a může mít jiné zkušenosti s únavou a změnou energie.

Prvním důležitým krokem k řešení této výzvy je přemýšlet o vlastním zdraví a ženskosti. Mnoho žen se soustředí tak moc na péči o ostatní, že zapomínají na sebe. Jenže abyste tu mohly být pro ostatní silné a zdravé, musíte se nejdříve postarat především samy o sebe. A tím nemyslím jen to, že si sem tam dopřejete kadeřníka nebo masáž.

Mám na mysli každodenní péči, která zahrnuje i návyky dlouhověkosti a zdravý životní styl.  Kromě jihého to zahrnuje třeba pravidelný spánek, zdravou stravu, fyzickou aktivitu, péči o své tělo…

Zároveň dává smysl přijmout fakt, že to, co bylo možné ve dvaceti letech, nemusí být možné ve čtyřiceti.Mění se tělo, mění se metabolismus, mění se hladiny ženských hormonů v těle. A je třeba se naučit přizpůsobit se novým okolnostem a najít nové způsoby, jak energii a vitalitu získat.

TIP: Třeba právě spánek je jedním ze zásadních tipů, které vám s úrovní energie a péčí o vaši vitalitu pomůžou, protože kvalitní spánek je klíčovým faktorem pro obnovení energie a regeneraci těla. Takže – jak spíte a jak si spánek vědomě dopřáváte? Tohle může být první krok, který změníte hned dnes. Tak směle do toho!

#6 Nezlomit nad sebou hůl, umět stárnout s grácií

Poslední výzvu, kterou tu dnes zmíním, je obava, abyste nad sebou s přibývajícím věkem nezlomily hůl.

Je spousta žen, které to jednoduše vzdají.

Pravidelně, když otvírám kurzy – ať už Triádu, kde procházíme detailně péči o pleť, líčení a oblékání nebo kurz Magicky ženská, tak dostávám dotazy od žen, jesli na kurz nejsou už moc staré. Třeba jim je 55 nebo 62.

Víte, co odpovídám? Průměrná délka života ženy je v České republice je zhruba 82 žen. Stojí vám těch dalších 20 nebo 30 let za to, abyste se pustily do změn? Za mě osobně je odpověď jasná.

Vnímám jako svoji odpovědnost pečovat o sebe a udržet své tělo co nejzdravější a nejvitálnější. Věk je jen číslo a my samy máme moc ovlivnit, jak se cítíme a vypadáme. V dnešní době existuje tolik informací a možností, co můžeme dělat – a zároveň to není o tom, že byste péčí o sebe trávily hodiny denně. Jde to jednoduše a efektivně například změnou malých jednoduchých každodenních návyků.

I o tom budu mluvit v kurzu Omlazení aneb jak stárnout do krásy.

TIP: Poslední tip, který vám dnes dám a který je pro umění nezlomit nad sebou hůl podle mě zásadní. Udržujte si motivaci a chuť vypadat žensky a elegantně. Nezáleží na tom, kolik let máme, stále můžete být atraktivní a sebevědomé.

Pamatujte si, že ženskost nepřichází jen z vnějšího vzhledu, ale taky z našeho chování a postojů a z vnitřního nastavení. Jedno bez druhého není celistvé. Buďte hrdé na to, kdo jste, a nebojte se ukázat svou osobnost prostřednictvím stylu a elegance.

Nerezignujte na péči o sebe a na chuť přestat se cítit žensky a elegantně. Právě naopak, je výzvou si péči o sebe užívat i s přibývajícími roky a vytvořit si vlastní význam a krásu. Věk je pouze číslo, neříká o nás vše. Buďme hrdé na to, kdo jsme, a buďme v péči o sebe pevné.

Takže to bylo 6 největších výzev, kterých se ženy s přibývajícím věkem obávají a já jsem moc zvědavá, která z nich je ta vaše, ve které se nejvíc vidíte. Napište mi. Věřím, že vás tato epizoda povzbudila a ukázala cesty, jak nad krásou a ženskostí s přibývajícím věkem přemýšlet.

Co bych na závěr vypíchla jako největší výzvu, do které všech 6 předchozích spadá?

Bude to přijetí sebe sama a víra ve vlastní krásu. Každá žena je jedinečná v jakémkoli věku a každá z nás má přirozenou krásu, kterou bychom neměly přehlížet. Omezovat se, jen protože nám stoupá věk, je zbytečné a nezdravé. Je na čase, abychom se přestaly bát stárnutí a přijaly ho s otevřenou náručí.

Nebojte se experimentovat, nebojte se vzdělávat, nebojte se změn a dovolte si  vyjádřit svou ženskost a eleganci. Moc ráda vám v tom pomůžu.

Jak?

Pokud vás tohle téma zajímá, registrujte se na webinář zdarma s názvem 4 kroky k omlazení. Projdeme to nejdůležitější, co já sama vnímám a co mě osobně pomáhá.

A jestli chcete jít krok za krokem do detailů, hloubek a praktických změn, nenechte si ujít kurz, který na téma omlazení budu pořádat. Bude to cesta, díky které si postavíte důležité základy ve všech oblastech, o kterých jsme dnes mluvily. A uvidíte, jak moc se vám uleví.

Těším se na vás!

Věřím, že vás dnešní epizoda obohatila, sledujte mě na Instagramu, Facebooku, napište podcastu hodnocení. Za vše budu ráda a těším se, že budeme nadále ve spojení. Děkuji, že jste poslouchaly a těším se u další epizody zase ahoj!

 

Michala Měřínská
Už více než 15 let pracuje se ženami a ukazuje jim cesty, jak podpořit přirozenou krásu a ženskost. Pomáhá ženám cítit se sebejistě, líbit se samy sobě a dopřát si péči o sebe i v každodenním shonu. Míša je maminkou dvou malých kluků, manželkou a taky úspěšnou podnikatelkou. Říká, že krása každé ženy začíná v její hlavě a že čas pro sebe je o prioritách, o lásce a úctě sama k sobě. Je autorkou projektu Magicky ženská a stejnojmenné knihy, kterou četlo už více jak 18 000 žen. Provází ženy intenzivními online kurzy a pomáhá měnit životy žen v motivačním online Klubu Magicky ženská.
Komentáře