Sardinie – modrá zóna dlouhověkosti a mládí. Čím neobvyklým mě v péči o sebe inspirovala a může i vás?

Vezmu vás na místo, kde je mládí cítit ve vzduchu. Slyšely jste už o modrých zónách dlouhověkosti, kde se vysoký počet lidí dožívá věku nad 100 let ve vitalitě a skvělé životní energii? Jestli jste ženou, která chce umět stárnout do krásy a není vám jedno, jak o sebe budete s přibývajícími roky pečovat a jak budete jako ženy vypadat, zbystřete.

Představte si ostrov s plážemi s bílým pískem a tyrkysově průzračnou vodou vodou, která vás uklidňuje, jen se na ni podíváte. Ve vzduchu cítíte nádech Karibiku, přesto jste pořád v Evropě

Přesně taková je Sardinie – jedna z modrých zón dlouhověkosti.

V dnešní epizodě vám prozradím to nejdůležitější o modrých zónách dlouhověkosti i to, čím mě Sardinie inspirovala v péči o sebe v umění stárnout do krásy. Podělím se o tipy, jak tuhle inspiraci můžete využít v každodenní péči o sebe, abyste podpořily svoji mladistvost a pohodu. A taky vám řeknu, kde přesně jsme byli a jaké pláže mě zaujaly nejvíc.

Pusťte se do čtení nebo si poslechněte PODCAST.

 

Sardinie: plán nebo „náhoda“?

Vezmu vás na místo, kde je mládí cítit ve vzduchu. Představte si místo, které vás svojí energií zastaví a zpomalí. Místo, kde načerpáte sílu a klid, pokud si to dovolíte.

Přesně na takovém místě jsme se objevili s mým mužem a dětmi. Strávili jsme dva týdny na Sardinii, na nádherném místě s průzračně čistou modrou vodou, bílým pískem a klidem okolo (i když na plážích byla spousta lidí.)⁣ Přiznám se, že i když jsem předem googlovala a našla krásné fotky sardinských pláží, samotná realita mě překvapila a nadchla.

 

Co mě zároveň na naší cestě bavilo nejvíc byla synchronicita, která mi došla až v momentě, kdy jsme koupili letenky.

Sardínii jsme na našem cestovatelském bucket listu měli už dlouho. Jaká „náhoda“, že jsme se tu objevili zrovna v momentě, kdy jsem na terase s výhledem tvořila pozvánku na webinář 4 kroky k omlazení a taky tvořila strukturu nového online kurzu o omlazení, šarmu, anti-age návycích a celkovém umění stárnout do krásy? Pokud vás tohle téma zajímá, rozhodně sledujte moje stránky a e-mail, ať nepropásnete otevření přihlášek.

Tyhle synchronicity miluju. Je to pro mě znamení, že se vše děje správně a já už se teď těším na všechny z vás, které se na tuhle cestu vydáte se mnou.⁣

Pokud právě čtete, patříte k ženám, kterým na sobě záleží a není jim jedno, jak pečují o sebe a o svoji krásu i zdraví.

Pravděpodobně vám nebude jedno, jak o sebe budete pečovat s přibývajícími roky, ale možná se v těch všech informacích, reklamách na krémy bez vrásek a zdravých jídelníčcích už ztrácíte. Proto mně osobně zóny dlouhověkosti fascinují. Dávají nám náhled do toho, co je pro umění stárnout s grácií důležité a zásadní a co opravdu funguje a co není jen reklamním trikem. A rovnou vám řeknu, že to rozhodně není jen o krémech.

Co jsou modré zóny dlouhověkosti?

Modré zóny dlouhověkosti jsou specifické oblasti na naší planetě, kde lidé dosahují vysokého věku (žije tam velký podíl lidí okolo 100 let), kteří zůstávají aktivní a zdraví. Tyto zóny jsou rozloženy po celém světě a zahrnují místa jako Okinawa v Japonsku, Nicoya v Kostarice, Ikarie v Řecku nebo Loma Linda v Kalifornii.

Jednou z nejznámějších modrých zón je právě Sardinie v Itálii.

I když jsou tyto modré zóny samozřejmě geograficky rozdílné, mají několik společných rysů, o kterých stojí za to vědět, pokud se zajímáte o to, jak se cítit s přibývajícími roky spokojeně a mladistvě. Když jsem si o nich sama četla, došlo mi, jak se z těchto společných rysů můžeme jednoduše učit a inspirovat pro každodenní péči o sebe a péči o naši vlastní dlouhověkost. 

Zároveň se mi tím krásně potvrzuje moje přesvědčení, které se prolíná celým projektem Magicky ženská – že ženská krása a péče o sebe je komplexní záležitost a nemůžete ji smrsknout na to, na co ji často smrskne beauty průmysl – na krémy, zázračné pilulky nebo jen doplňky stravy.

Ve stručnosti, než vám řeknu, čím mě v péči o sebe inspirovala Sardinie, vypíchnu 4 společné rysy v modrých zónách dlouhověkosti.

Nejvýznamnějšími 4 faktory, které pomáhají lidem v modrých zónách dlouhověkosti žít dlouho, vitálně a kvalitně až do vysokého věku, jsou:

#1 Strava

Ta hraje v modrých zónách hodně důležitou roli. Zjistilo se, že ve všech těchto oblastech konzumují lidé převážně rostlinnou stravu, bohatou na čerstvé ovoce, zeleninu, luštěniny a ořechy. Kromě toho jedí taky ryby a omezují příjem masa a jiných živočišných produktů a jejich jídelníček je bohatý na živiny a antioxidanty, což přispívá ke zdraví a dlouhověkosti.

Tohle musím na Sardinii potvrdit. Když jsem vešla do supermarketu, byla jsem nadšená ze sekce ovoce a zeleniny, která byla nádherná, obří a levnější než u nás. Protože jsme bydleli v apartmánu s kuchyní, mohla jsem se v tomto ohledu dost vyřádit. Pochutnala jsem si i v restauracích na středomořské kuchyni i na studených rajčatových polévkách.

#2 Životní styl

Co se životního stylu týká, tak lidé v modrých zónách mají aktivní životní styl. Zajímavé je, že právě jejich každodenní rutina zahrnuje pravidelnou tak trochu úplně obyčejnou fyzickou aktivitu. Lidé zde moc neznají sedavý způsob života a pravidelně se věnují pohybu. Buďto je to zahradničení, chůze po kopci nebo třeba jízda na kole.

Každodenní pohyb je pro ně přirozenou součástí života a pomáhá jim udržovat se v kondici. A díky tomu přirozeně udržují své tělo v dobré kondici a zároveň snižují riziko dalších zdravotních problémů.

Na Sardinii tomu nebylo jinak. Ještě o tom budu mluvit. Hodně mě to fascinovalo večer po setmění, kdy se městečko zaplnilo lidmi. Na ulicích by člověk čekal samé turisty, ale po uličkách se procházela i spousta místních stařečků a babiček. Někteří šli s hůlkou, někteří se šourali vedle svých blízkých, ale šli! Mohli by si sednout k televizi. Ale očividně jim ten šrumec v městečku dělal dobře na duši i na těle.

#3 Společenské propojení:

Dalším významným rysem modrých zón dlouhověkosti je společenské propojení. Lidé v modrých zónách mají silné rodinné a komunitní vazby. Žijí v těsné blízkosti svých příbuzných a přátel a často se společně scházejí, sdílejí jídlo a tráví čas pohromadě. Obklopují rodinou a přáteli, tráví společný čas, podporují se a sdílejí radosti i starosti.

Tyhle silné sociální vazby jsou spojovány se snížením stresu a větší vnitřní pohodou. Tohle dohromady má pozitivní vliv na celkovou kvalitu života.

Za chvíli s vámi posdílím, čeho jsem si všimla na Sardinii a co mě v tomto ohledu inspirovalo. Teď mě ale napadá vsuvka – pokud patříte k ženám, které mají pocit, že kolem sebe nemáte žádné ženy, se kterými se můžete vzájemně podpořit a chcete do změnit, poslechněte si epizodu Chvilky pro sebe číslo 6, kde mluvím o ženských kolektivech a ženském přátelství. Epizoda: Ženský kolektiv – peklo nebo ráj?

#4 Péče o sebe

Posledním společným rysem, který tu chci vypíchnout, je fakt, že lidé v modrých zónách si váží svého zdraví a pečují o něj a celkově jim není péče o sebe cizí. Vedou vyvážený životní styl, který zahrnuje dostatek spánku, vyhýbání se stresu a péči o svou duševní pohodu.

Možná si to tolik neuvědomujete, ale jednou největších příčin stárnutí je pro nás v západní civilizaci právě všudypřítomný stres, na který jsme si často tak zvykly, že už je pro nás vlastně normou. Takže se pořád za něčím honíme, jsme ve vnitřním tlaku a napětí a tím proces stárnutí v těle zrychlujeme. I proto se s těmi, které vstoupíte do kurzu o umění stárnout do krásy budeme věnovat i nervové soustavě a umění ji zklidnit.

TIP: Není nic lepšího než začít ráno rituály, které podpoří vaši ženskost. Pokud je vynecháváte nebo je ještě ani nemáte, bude se vám hodit Ranní rychlovka. Najdete v ní 7 TOP ranních rituálů pro krásu a ženskost, které fungují.

Čím je mezi modrými zónami dlouhověkosti specifická Sardinie?

Sardinie jako jedna z významných modrých zón vyniká několika specifickými rysy. Kromě těch faktorů, o kterých jsem už mluvila, je Sardinie také proslulá svými tradicemi a kulturou. I díky tomu si udržují místní aktivní životní styl. Na Sardinii je rozšířený tradiční způsob života, který zahrnuje zemědělství, pastevectví a ruční řemesla.

Samozřejmě mi to nedalo a odvezla jsem si kromě ručně vyrobených šperků taky tradiční sardniskou keramiku se symbolem kuřete, které údajně (podle pána, který mi ji prodával) je symbolem prosperity.

Lidé na Sardinii mají propojení s přírodou a hodně se věnují zemědělství.

Musela jsem se smát, když jsme první den z večeře jeli úzkými uličkami městečka za pánem, kterému bych tipla tak 80 let, který si seděl a drkocal se rychlostí 25 na svém traktůrku a rachtal si to v poklidu před námi. Samozřejmě, že ho nešlo předjet, tak jsme se smáli a mě to vrátilo do mých dětských let, kdy se na vesnici běžně ještě stařčkové na traktorech proháněli.

Pastevectví mě zaujalo, protože jsem se dočetla, že předkové zdejších obyvatel byli před pár tisíci lety zahnáni do kopců římskými dobyvateli do kopců a museli se uchýlit k pastevectví.

Ona totiž krajina na Sardinii je kopcovitá, roste tam spousta velikých kaktusů a tohle není místo, kde byste viděly lány olivových hájů jako třeba v jižním Španělsku. Logicky taková krajina nedává až tak velké možnosti pro obdělávání půdy – lidé si tak obdělávají svoje zahrádky a chovají ovce.

TIP: Co mě na tom zaujalo nejvíc je fakt, že tím, že chodí po kopečcích vlastně mají pravidelnou fyzickou činnost o nízké intenzitě – pomalé procházení nahoru a dolů po horských svazích – a právě takový pravidelný pohyb každý den je daleko lepší model, než se jednou za týden sedřít v posilovně nebo během. Tohle je podle mě krásná inspirace toho, jak si to nastavit v každodennosti i ve vlastním životě.

Jinak specifická je i sardinská kuchyně, která se řadí mezi jedny z nejzdravějších ve Středomoří. Zahrnuje velké množství zeleniny, olivového oleje, celozrnných obilovin, ryb, mléčných výrobků a červeného vína. Tato strava je bohatá na antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny a další živiny prospěšné pro srdce a celkové zdraví.

Čím neobvyklým mě osobně Sardinie v péči o sebe inspirovala?

#1 Obyčejný pohyb se počítá víc než makání aneb Keep It Simple!

O mírném každodenním pohybu na Sardinii jsem už mluvila. Je to něco, co se sama snažím ve svých rituálech dodržovat a pokud to jde, dopřávám si každý den ráno silent walk meditaci a 20 minut svižné procházky lesem.

Spousta žen si vyčítá, že pravidelně necvičí, odkládají lekce jógy, běhání a sportovní aktivitu a cítí se neschopné. Co kdybychom pohyb nevnímali jen jako tu aktivitu, kdy rozložíme jógovou podložku, obujeme tenisky na běhání nebo jdeme na hodinu tance. Keept it simple, je to tak jednoduché a Sardinie je toho důkazem.

Pravidelný pohyb je jednoduše hýbání se! 

Na Sardnii mě nadchlo to, když jsem v podvečer viděla, jak na pláž přicházely babičky v plavkách, kterým bylo odhadem kolem osmdesáti v doprovodu svých dcer a vnuček se šli po celém dni projít bosky po pláži a svlažit do moře. Jednoduše nesedí doma, a i když pomalu a s pomocí jdou a užívají si, že můžou. 

Obyčejná každodenní chůze je něčím, na co až příliš často zapomínáme, když sedíme za počítačem nebo v autě.

Přínos těchto pravidelných normálních aktivit musím potvrdit z vlastní zkušenosti. Mnohé z vás víte, že pocházím z vinařské rodiny z jižní Moravy. Nejen, že jsem od malička chodila do vinohradu, ale mí rodiče mají velký dům a zahradu a na té jsme samozřejmě se setrou pomáhaly taky.

A když se dívám na to, jak dnes moji rodiče pořád aktivně pracují a každý den jsou venku, oba jsou štíhlí a zdraví, tak si začínám uvědomovat, jaký je to pro tělo přínos.

I já sama na vlastní zahradě vidím, jak je to parádní, když se celé odpoledne hrabu v hlíně, nosím, vozím, stříhám – jednoduše přirozeně se hýbu a podporuji tělo. Navíc si už si víc jak rok a půl měřím data pomocí chytrého prstenu a i ten vyhodnocuje dny, kdy pracuji na zahradě jako velmi aktivní a produktivní.

Neznamená to, že s tímto vysvětlením přestanu cvičit jógu, běhat nebo zvedat činky, ale je to důležitý dílek do skládačky toho, jak pečovat o tělo bez výčitek.

Sardinie mi připomněla, že to dává smysl a že si na to někdy musím sama dávat pozor, protože často sedím u počítače a tvořím. A chci pro svoje tělo dělat to nejlepší. Takže po hodině vstát a protáhnout se, projít se, pověsit prádlo nebo zalít květiny není vyrušení. Je to pohyb, který se počítá.

#2 Umění nic nedělat a zastavit je stejně hodnotné jako akce

Energie Sardinie mi zase připomněla, jak je důležité nic nedělat a zastavit se. Jsem cestovatelská duše a musím se přiznat, že mě moc nebaví celé dny trávit na pláži. Raději objevujeme nová místa, jezdíme na výlety a hledáme nová dobrodružství

Náš pobyt na Sardinii byl jiný. Často jsme jezdili na stejná místa a strávila jsem tu na pláži bezkonkurenčně nejvíc času za poslední roky našich cest. Dokonce jsem seděla na pláži se zavřenýma očima a v klidu meditovala u šplouchání vln, mezitím co můj muž dováděl s dětmi ve vodě. Oba jsme s nimi ve vodě dováděli spousty hodin, nikam nespěchali a nic neplánovali. Oblíbili jsme si jeden malý místní stánek a každý den si došli na kafíčko i na čerstvý salát. Pánové si dopřávali místní hamburger i zmrzlinu a fakt jsme jen tak byli.

Jestli je pro naši krásu, ženskost a péči o sebe něco zásadního, je to umění se zastavit a pořád se jen nehonit.

Kolem dvanácté hodiny začalo celé městečko utichat, bylo otevřených jen pár obchůdků, místní kavárna a zmrzlinář. Okna zabedněná, aby dovnitř nemohlo slunce a tipuju si, že spousta místních si v tu dobu dávala šlofíka. Na pláži zůstali turisté, kteří na siestu moc nehrají a celé městečko znovu ožívalo až v podvečer.

Je mi jasné, že tohle u nás doma úplně tak nepůjde, ale umění se během dne vědomě zastavit a 15 minut si dát oddych je návyk, se kterým stojí za to si pohrát. Dejte mi vědět v komentářích, jak to s ním máte vy, umíte to?

#3 Povídat si a společně se smát prodlužuje život

Čím mě dál Sardinie inspirovala a co mi připomněla, je pravidelné setkávání se s rodinou a přáteli. Ne, že bych se nesetkávala, to se setkávám. Ale potkávání se u jednoho stolu, společné jídlo a povídání si, tak takových setkání není zase tolik. Sardinská kultura je spojena s důrazem na rodinu a společenství. Lidé na Sardinii si udržují blízké vztahy s rodinou a sousedy, což vytváří silnou podporu a pocit sounáležitosti.

  • Měli jsme možnost sledovat to v přímém přenosu. Bydleli jsme v obytné zóně, kde měli místní lidé svoje letní domy a apartmány. Jen pár rodin tam nejspíš bydlelo celoročně. Nebylo výjimkou, že když už my jsme byli dávno po večeři a děti se chystali do postele, začali sousedé hlasitě povídat, prostírat velký stůl na společné jídlo a děti začali před domem jezdit na kole. Hlasitě povídali, smáli se a bylo vidět, že se dost baví.
  • Stejně tak mě fascinovaly skupinky důchodců na pláži. Bylo vidět, že jsou místní a měli důmyslný systém toho, co s sebou na pláž nosí. Pravidelně jsem pozorovala dva starší páry, očividně byli dost dobří přátelé. Na pláži seděli vždy v kruhu tak, aby na sebe dobře viděli. Každý z nich měl svoji plážovou židličku, klobouk, sluneční brýle a slunečník. Hlasitě si povídali, dohadovali se, smáli se… Abych pravdu řekla, musím uznat, že v tomto jim to moře a pláž závidím. Myslím, že k té dobré náladě tahle krásná atmosféra přispívá.

Bylo to pro mě užitečné zastavení nad tím, jak pečuji o sebe a o svoje vztahy – ať už o ty v nejbližší rodině, o vztahy s kamarády nebo o ty pracovní. A taky o ty s vámi. Protože vztah s mými čtenářkami a hlavně klientkami v mých placených kurzech je pro mě důležitý nejen pro moji, ale hlavně pro vaši spokojenost.

Na závěr ještě pár praktických cestovatelských tipů pro všechny, které se na Sardinii chystáte

Kde jsme na Sardinii přesně byli?

Když jsem na mém Instagramu sdílela pláže a místa, kde jsme byli, dostala jsem řadu zpráv a otázek, kde přesně jsme. Tak vám tu na závěr chci dát pár tipů, kde jsme bydleli a jaké pláže se nám líbily nejvíce.

Když se rozhodnete letět na Sardnii, je podle všeho běžnější letět na její sever. My děláme věci rádi jinak, takže jsme se rozhodli pro jih. Přispělo k tomu i to, že jsme se dočetli, že pláže na jinu jsou vhodnější pro děti.

Letěli jsme do města Cagliari.

Cestujeme na vlastní pěst, takže si běžně půjčujeme auto a zajišťujeme si ubytování přes Booking nebo AirBnB. Sardinie nebyla výjimkou.

Pro bydlení jsme si vybrali městečko Vilasimius.

Důvodů jsme měli hned několik. Ve většině případů chceme být nezávislí a preferujeme ubytování, kde je kuchyň i pračka, abychom si mohli vařit, zároveň máme rádi komfort restaurací, poznávání nových chutí a užívání si kaváren. Proto jsme si vybrali jedno z větších městeček na jihu. Bydlet v nějaké malinké vesničce už pro nás bylo moc. Zároveň na jihu Sardinie nebyl zas tak velký výběr, jako je to u jiných destinací.

Jaké pláže na jihu Sardinie mě nadchly nejvíc?

Tím, že jsme měli půjčené auto, byli jsme absolutně soběstační. První dny jsme objížděli různé pláže v okolí než jsme našli ty, které nás nejvíc nadchly. Než vám je řeknu, tak chci podotknout, že krásné byly všechny. Ty naše nej jsme si vybrali s ohledem na to, že máme dvě děti (4 a 7,5) a bylo pro nás důležité, aby byl vstup do vody postupný a aby si kluci mohli sami hrát, aniž bychom je museli neustále lovit z vln.

V městečku Villasimius a v blízkém okolí jsou pláže, které jsou pravidelně umisťované v TOP 10 nejlepších sardinských plážích. Takže ať se vydáte na kteroukoli z okolních pláží, podle mě nešlápnete vedle. Tahle část Sardinie je údajně jednou nejznámějších na koupání na Sardinii.

Top sardinské pláže na jihu, kam jsme se opakovaně vraceli:

  • Spiaggia di Villasimius – byla asi 8 minut autem od našeho apartmánu, byla asi kilometr dlouhá, je největší v oblasti a nejblíže samotnému městečku Villasimius. Sice na ní bylo nejvíc lidí, ale na té ploše to bylo daleko příjemnější, než třeba na běžných italských plážích. A křišťálová voda jako v Karibiku za to rozhodně stála.
  • Spiaggia Tanka Village – v podstatě navazovala, takže jsme se bosky procházeli, když jsme deku i slunečník nechali na místě a šli a šli a šli.
  • Spiaggia di Porto Giunco – tahle pláž patří mezi nejslavnější a poznáte ji tak, že je ohraničena z obou stran vodou. Z jedné se můžete vykoupat v nádherné průzračné vodě, zatímco na druhé straně je slanovodní mělké jezero Stagno di Notteri. Nemohlo se v něm koupat, bylo na něm ale něco hodně zajímavého.

Tyhle pláže jsme střídali a vraceli se sem podvečer, kdy už bylo prázdno a měli jsme celou pláž jen pro sebe.

Byli jsme i na dalších plážích v okolí – například Costa del Rei, ale ty byly tak 20 minut jízdy autem od našeho ubytování a vstup do vody byl poměrně rychlý a zrovna byly velké vlny, takže z jedné jsme hned odjeli a na dalších dvou jsme si sice užili super den, ale znovu jsme se už nevrátili.

Plameňáci na Sardínii

Poslední praktický tip, který vám dnes dám bude o plameňácích. Sardinie je zajímavá tím, že na 3 místech žijí volně plameňáci. Když jsme jeden den jeli na výlet do města Cagliari, viděli jsme hejna tisíců plameňáků v mělkých slaných lagunách okolo města. Nadchlo mě to a chtěli jste je vidět zblízka. Po cestě zpět jsme se snažili k nim přiblížit, ale v parku, kde jsme je měli najít, jsme nenašli ani jednoho.

Trochu mě to mrzelo a přiznám se, že jsem byla chvilku rozčarovaná, protože v parku nebyla žádná orientace, bloudili jsme autem kolem dokola a nebylo kde se něco dočíst nebo zeptat.

Jak to tak bývá, strýček Google je kamarád. Tak jsem při googlování zjistila, že tím druhým místem, kde plameňáci na Sardnii žijí je právě “naše večerní pláž”, kam každý den chodíme. Stačilo jít jen o pár stovek metrů dál.

A byli tam!

Zblízka je sice neuvidíte. Nesmělo se k nim a nebyla tam velká hejna, ale bylo nádherné pozorovat jejich stíny při západu slunce, slyšet skřehotání a vidět obrysy elegantních dlouhých nohou a krků a sem tam krásně roztažená křídla.

Tak věřím, že vám i dnešní epizoda ze Sardinie vám přinesla inspiraci a chuť roztáhnout křídla a věnovat péči o sebe, svoji krásu a ženskost každý den chvilku času a vědomé pozornosti.

Máte chuť objevit návyky dlouhověkosti a stárnout do krásy?

Pokud patříte k ženám, které zajímá péče o sebe i dlouhověkost, sledujte až otevřu brány kurzu o umění stárnout do krásy.

Objevíte v něm způsob, jak pečovat o svoji krásu a ženskost s přibývajícím věkem, aby ses cítila mladistvě, spokojeně a udržela si šarm a ženskou jiskru. Už se těším na všechny z vás, které se přidají. Víc informací najdete na mých stránkách www.magickyzenska.cz nebo mě sledujte na facebooku nebo Instagramu Magicky ženská, ať vám nic neuteče.

Pojďme si na závěr zrekapitulovat 3 neobvyklé oblasti, ve kterých mě osobně Sardinie v péči o sebe inspirovala a věřím, že i vás:

  • Obyčejný pohyb se počítá víc než makání
  • Umění nic nedělat a zastavit je stejně hodnotné jako akce
  • Povídat si a společně se smát prodlužuje život

Napište mi do komentáře, který z nich vás zaujal nejvíc. Pokud se vám článek a epizoda podcastu líbila, sdílejte na svých sociálních sítích a nezapomeňte mě označit ve svých stories na Instagramu, ať vím, kde čtete nebo posloucháte.

TIP na závěr: Už za pár dní pořádám WEBINÁŘ ZDARMA s názvem 4 kroky k omlazení, registrovat se můžete tady >>

Michala Měřínská
Už více než 15 let pracuje se ženami a ukazuje jim cesty, jak podpořit přirozenou krásu a ženskost. Pomáhá ženám cítit se sebejistě, líbit se samy sobě a dopřát si péči o sebe i v každodenním shonu. Míša je maminkou dvou malých kluků, manželkou a taky úspěšnou podnikatelkou. Říká, že krása každé ženy začíná v její hlavě a že čas pro sebe je o prioritách, o lásce a úctě sama k sobě. Je autorkou projektu Magicky ženská a stejnojmenné knihy, kterou četlo už více jak 18 000 žen. Provází ženy intenzivními online kurzy a pomáhá měnit životy žen v motivačním online Klubu Magicky ženská.
Komentáře