Oblíbený online kurz TRIÁDA na pár dní OTEVŘENÝ!

12-týdenní program o péči o pleť, líčení a stylovém šatníku krok za krokem, který vás rozzáří nejen před zrcadlem.  PŘIHLÁŠKY zde >>

Alchymistkou své osobní ženské vůně + jeden praktický návod na konec

Míša Měřínská ve svém eBooku 13 nestárnoucích zásad ženské krásy píše o tom, že až příliš často opomínáme smysl čichu. A má pravdu!

Já bych se v tomto článku také chtěla věnovat tématu VŮNĚ, protože si myslím, že prostřednictvím parfémů, ale i naší přirozené tělesné vůně, je možné doslova čarovat. Vědci například zjistili, že ženy mají, co se týče výběru parfému, šestý smysl. Vybírají si intuitivně takový, které podtrhuje jejich přirozenou tělesnou vůni. Chcete vědět více? Čtěte dál!

Přitahuje nás k těm, kdo nám „voní“

Vůně je důležitou součástí celkového dojmu, který na druhé děláme. Této vůně si často nejsme plně vědomi, ale přitahuje nás k těm, kdo nám „voní“ a nechává nás spíše chladné k těm, kdo nám „nevoní“. Neplatí to jen v případě parfému, ale také (a možná především) v případě přirozeného pachu člověka.

Asi jste už potkala muže, který vám připadal vlastně pohledný a sympatický, ale prostě vám „nevoněl“. Taky jste si asi už všimla, že pach potu některých mužů nemůžete vystát, zatímco u jiných na vás působí až překvapivě přitažlivě.

V Německém muzeu hygieny v Drážďanech (kde dělám prohlídky v češtině) návštěvníky vždy zaručeně zaujme experiment, který provedl švýcarský biolog Claus Wedekind. V této studii nosili muži tři noci trička, aniž by používali deodorant, parfém nebo vonící mýdlo. Následně měly ženy posoudit atraktivitu pachu jednotlivých triček. Ženy jednoznačně preferovaly trička mužů s nejvíce odlišným genetickým vzorcem imunitního systému.

Platí tedy, že čím geneticky rozdílnější imunitní systém mezi vámi a daným mužem, tím větší pravděpodobnost, že si budete navzájem vonět.

Tato genetická rozmanitost je výhodou pro vašeho (potenciálního) potomka. Nezařídila to příroda krásně? Shrnutí: naše dojmy z druhého člověka jsou řízeny chemickými procesy, při kterých naše smysly reagují mnohem silněji, než tušíme.

I vůně potu může být SEXY

Ženy mohou hlavně v období ovulace svými přirozenými tělesnými pachy muže doslova „vodit za nos“: v této fázi cyklu jsou pro muže téměř neodolatelné. Podobně ovulující ženy reagují na mužské přirozené pachy jinak (pozitivněji) než po zbytek cyklu.

Ano, takže i vůně potu může být sexy. Hraje důležitou roli v procesu hledání (geneticky) vhodného partnera. ALE. Nikdo z nás nechce vysílat tyto pachové signály v přeplněné tramvaji nebo na firemní poradě :-). Tuto alchymii si chceme spíše nechat pro intimní chvilky.

Tady přichází na řadu deodorant.  A to deodorant, který nás nezradí :-).

Přírodní deodorant, který nezradí

Možná taky znáte to dilema – použít zdravotně nezávadný „přírodní“ deodorant a zažívat situace (při stresu nebo intenzivním sportu), kdy prostě nefunguje nebo zvolit něco „silnějšího“, jako například tuhý deodorant obsahující aluminium atd., ale obávat se jeho škodlivých účinků?

Vyzkoušela jsem asi deset přírodních (a často ne zrovna levných) deodorantů  a zase jsem se rychle vrátila k mému starému „dobrému“ tuháči, který tak ucpe póry, že se zaručeně nezpotím. Až jsem si jednou ve Vídni koupila deodorační krém bez škodlivých ingrediencí, který fungoval a to perfektně!

Vygooglovala jsem si jeho složky a našla recept, podle kterého jsem si ho vyrobila sama. Používá ho už přes dva roky celá rodina, můj muž vždy voní na konci náročného dne jako miminko :-).

Zajímá vás tento recept? Tady s ním!

Potřebujete:

 • Jedlou sodu a kokosový olej: mají deodorační účinek
 • Oxid zinku (oxid zinečnatý): působí antibakteriálně
 • Olej (jakýkoliv rostlinný olej lisovaný za studena, např. mandlový): pečuje o kůži v podpaží
 • Bambucké máslo: dodá krému správnou konzistenci
 • Éterické oleje: pro krásnou vůni

Jak na to: 

 • 1
  Smícháte 4 čajové lžičky jedlé sody a 2 čajové lžičky oxidu zinku.
 • 2
  Necháte rozpustit (tzn. změknout v teplém prostředí, např. na topení nebo stačí i pokojová teplota) 2 čajové lžičky bambuckého másla a 4 čajové lžičky kokosového oleje, potom přidáte 3 čajové lžičky mandlového oleje, pár kapek éterického oleje a smícháte vše dohromady.
 • 3
  Směsi A a B dáte obě do hmoždíře a důkladně prohnětete, až vznikne krém.
 • 4
  Hotový krém dáte do praktické nádoby (např. prázdná plastová nádoba od vypoužívaného krému, já mám ráda sklo).

Použití: Prsty si nanesete krém (stačí malé množství – vyzkoušejte!) na ideálně vlhké podpaží. Tento deodorant nezabrání pocení, což je dobře: odpadní látky mohou odcházet z těla ven. Pot přitom vůbec nezapáchá.

Ještě malý tip na závěr

Vyberte si éterické oleje, které vám skutečně voní a blahodárně ovlivňují stav vaší mysli (aromaterapie!). Já používám šalvěj (antibakteriální účinek, mírní pocení, voní „čistě“), citrón (voní svěže a zvedá náladu) a manuku nebo tea tree (mají antiseptické, antibakteriální účinky).

Vykouzlete si svou vlastní oblíbenou vůni a užívejte si ji. Pokud vás začne vyrábění přírodní kosmetiky bavit, můžete si určitě vytvořit i vlastní parfém. Tady už je know-how komplexnější, ale existují speciální kurzy. Dejte nám vědět, jak se vám deodorant osvědčil!

***

Chcete si dopřát ještě víc inpirace ke své přirozené vědomé kráse? A máte knihu Magicky ženská? Nemáte? Tak to vás zvu na společnou cestu plnou ženské energie! Tudy prosím >>


Hana Dittrich

Hana Dittrich žije se svým mužem a dcerou v Drážďanech. Ve své disertaci (obory sociologie a religionistika) se zabývala tématem tělesnosti v oblasti holistické spirituality. Pracuje v Německém muzeu hygieny a jako copywriterka.

Její vášní je práce s tělem: praktikuje kraniosakrální terapii a Arvigo techniky mayské břišní terapie. Je autorkou Cyklických náramků.

Víc o Haně zjistíte na hanadittrich.de

Magicky ženská
Tento blog je místem, kde kromě článků Míši Měřínské najdete příběhy a inspiraci od žen, které svoji cestu ke kráse našly a dnes si ji užívají. Jsou to ženy, jako vy. Rozhodly se, že jejich krása pro ně bude kamarádkou a rozhodly se své zkušenosti sdílet a pomoci tak dělat tento svět krásnějším. Chcete i vy přispět? Začněte u toho, že se budete krásná a magicky ženská cítit i vy sama. Přečtěte si knihu Magicky ženská a inspirujte se. Více o knize najdete tady >>
Komentáře