Cíle, vize, sny… a hlavně se z toho nezbláznit! 4 netradiční kroky, jak začít nový rok

Po klidných a odpočinkových svátcích se rozkoukávám okolo sebe, zapínám počítač a na telefonu si zase o trochu víc všímám obsahu na sociálních sítích. Už během pár minut pozoruji to známé šílenství, na které jsem se před lety vždycky sama nachytala.

Šílenství, které ve mně často vyvolávalo úzkostný a nervózní pocit v břiše, a kvůli kterému jsem se na začátku roku cítila spíš jako ve svěrací kazajce, než šťastně a odpočatě. Tak trochu jako prase před popravou. Zvládnu to nebo ne? Tak co, bude ten letošní rok ten nej? Splním si všechno, co chci? Neměla jsem s tím vším začít už včera?

Jasně, dneska už určitě začnu!

Začínám rok úplně jinak, než jsem začínala třeba před sedmi lety. Dělám jednu zásadní věc, která mi jednoduše mění pohled na všechny cíle a plány ještě dřív, než s nimi začnu. Přišlo mi na mysl ji s vámi sdílet. Třeba se vám uleví, třeba vás bude inspirovat, třeba ji zkusíte taky.

Tuším, že ani vy jste nepřehlédly.

Na přelomu roku okolo nás lítají nejrůznější motivační myšlenky, návrhy na novoroční předsevzetí, ve vzduchu je cítit tlak nových cílů, duchaplné citáty o smyslu života a nových 365 šancích, jak žít velkolepěji a šťastněji. Právě teď je totiž prý ta pravá chvíle začít hubnout, žít zdravěji, cvičit, žít víc ekologicky, začít se vzdělávat a z nového roku nepromarnit jediný den, kdy můžeme znovu začít žít naplno.

Zkuste si říct, že kašlete na to, žít svůj život naplno

Popravdě, ať se snažím jakkoli, nejde mi to. Nekašlu na to a ani nehodlám. Jen pro mě slovo „naplno“ získalo úplně jiný význam, než seznamy cílů a vizí.

Nechápejte mě špatně. Mám přelom roku ráda a je to pro mě čas, kdy i já reviduji, rekapituluji a pouštím fantazii na špacír. Miluji ten závan nové energie a nově začínajícího roku. (Nejvíc popravdě miluji ten pocit, že se začínají prodlužovat dny a začíná se pomalu blížit jaro a rozkvetlá příroda.)

Je to pro mě čas, kdy si víc uvědomuji plynutí času, pomíjivost věcí a kdy si dovoluji víc přemýšlet nad smyslem celého bytí tady. Začátek roku je pro mě vždy takovým životním zastavením, rozjímáním a vědomým ponořením se do klidu.

Jen co vystřelí z pistole!

Ale ještě tak před pěti lety byl obdobím, kdy jsem se pravidelně cítila jak běžec na startu náročného závodu. Druhého ledna nade mnou moje mysl vystřelila ze startovací pistole a já jsem se rozběhla jako blázen směrem destinace „Vhodná ke zhroucení“.

Pracovala jsem jako manažerka a zodpovídala za velké týmy lidí. První pracovní den nového roku jsem sebevědomě na podpadcích nakráčela s nasazeným úsměvem do své kanceláře s prázdným diářem v kabelce. Zapnula jsem počítač a během chvilky dokázala slavnostně zaplnit kalendář úkoly, meetingy, povinnostmi a taky ho zabarvit barvičkami a lepíky.

Pak se sejít s týmem, pronést motivační projev a tvářit se, že jsem plná energie a připravená na další celoroční běh. Plány na výkony call centra jsme měli naplánované už od října, takže nebyl čas ztrácet čas.

Hned první den jedeme naplno, nesmíme ztratit ani minutu, abychom se za rok poplácali na rameni. Myslela jsem to tehdy všechno naprosto upřímně a vážně.

Tak pěkně utíkej, není čas ztrácet čas!

O to hůř pro mě (což jsem si v té době samozřejmě neuvědomovala), protože v tomto tempu jsem si dokázala během jednoho odpoledne nalajnovat i soukromý čas, napsat roční plány, vize a nalepit si obrázky a cíle na vision board. Hlavně toho stihnout co nejvíc, aby tento rok stál za to!

Ano, i já jsem se na začátku roku bláznila a kupovala ve slevách permanentky do fitka, psala jsem si na vision board kolik přesně chci vydělat peněz, jaké knihy přečtu, a taky které země si přeji navštívit. Zaplavila jsem svůj diář úkoly a seznamy kontrétních kroků a začala si znovu na sílu připomínat důležitost pozitivních myšlenek a Zákona přitažlivosti.

Hlavně jít dopředu, pracovat na sobě, být disciplinovaná a důsledná. Protože jinak? Jinak přece budu marná a na konci roku se ohlédnu a budu litovat. A to přece nechce nikdo… nebo vy snad ano?

Po pár startech „na prd“ vám dojde, že je to celé nesmysl

Nedivím se, že jsem na konci února pravidelně propadala alkoholovým dýchánkům a sváděla svoje frustrace a propad energie na nedostatek slunečního svitu. (A v duchu si připomínala statistiky ze severských zemí, kde je přímá úměra mezi nedostatkem slunečních paprsků a vzrůstajícím počtem sebevražd vědecky prokázána.)

Pokud nejste naivní blázen, po pár takových nepovedených startech vám dojde, že tímto tempem žádný závod nevyhrajete. Že jen plýtváte energií a nikam to nevede.

Tak jsem se na to celé vykašlala. Dovolila jsem si ten tlak pustit. Dovolila jsem si dát sama sobě čas a skutečně si sáhnout na začátku roku do hloubky sebe samotné a místo hromady cílů a prázdných frází na papíře se věnovat sama sobě bez ohledu na to, jestli to trvá dva dny nebo dva týdny.

Jak si splnit sen

Tak si nejdřív ukliď před vlastním prahem, jinak se z toho zblázníš!

Nejspíš se spoustě z vás bude zdát můj přístup řekněme divný. Ale pro mě funguje skvěle, má zázračný efekt na můj vnitřní klid i na rodinnou pohodu.

Na přelomu roku vědomě uklízím.

Nedělám vánoční úklidy, kašlu na vyleštěný vánoční servis a na utřený prach v poličkách v předvánočním shonu. Do úklidu se vědomě pouštím v klidu po startu nového roku a uklízím na místech, která jsou pro mě v tu chvíli zásadní. Místo zaplácávání si mysli novými a novými úkoly, přáními a seznamy cílů věnuji nejdřív čas pouštění, třídění, rekapitulování a upřímnému rozhovoru sama se sebou.

Jak se mi žije v každodennosti?
Jak se cítím, když si jen tak v klidu sednu a podívám se okolo sebe?
Co mi chybí a co naopak přebývá?
Koho jsem v tomto roce potkávala a proč? A chci to tak i dál?
Co jsem tento rok nakoupila a skutečně jsem to potřebovala?
Kam jsem investovala svoje peníze? Utratila jsem je bez rozmyslu nebo skutečně investovala do sebe a do smysluplných věcí a zážitků?

Hledám odpovědi, uklízím v sobě i okolo sebe. Netlačím na sebe, vždy přijde přesně to, co má přijít. Vždy se vynoří přesně ty myšlenky, které mě posunují vpřed, které zapadají jako puzzlíky na ta správná místa a které spojují další kus skládačky zvané Můj Život. A nejde jen o nějaké bezduché fantazírování. Taky vždycky uklidím několik míst, které mají zásadní vliv, jak se jako žena v našem bytě cítím.

4 netradiční kroky, jak začínám nový rok a fungují

#1 Protřídím šatník

Rychlé úklidy šatníku dělám v průběhu celého roku, hlavně v momentech, kdy se mění počasí a kdy sezónní věci dávám do dostupných polic a ty, co nepotřebuji, zase o kus výš.

Na přelomu roku dělám revizi větší. Projdu vše od spodního prádla a ponožek, přes věci, které nosím běžně doma, přes šaty až po kabelky. Musím říct, že za poslední roky je toho daleko méně, co vyřazuji, protože můj šatník se za posledních pět let změnil na slow fashion pohodu, se kterou jsem spokojená. Jednotlivé kousky můžu skvěle kombinovat, materiály drží a barevně se mi vše pořád líbí.

Myslím, že spousta žen, které si v kurzu Magicky ženská prošly proměnou a vrhly se do důkladné revize šatníku, by mohla vyprávět, co to s vámi udělá. Pamatuji si, jak Blanka v naší uzavřené facebookové skupině sdílela, že sobě a manželovi v první vlně třízení vyřadila 15 kilo starého oblečení, co dál věnovala na charitu, darovala nebo prodala. A najednou se cítila o tolik lehčí!

Tento rok vás chci vzít pod pokličku a sdílet s vámi mých osvědčených tipů, jak si vytřídit šatník, na co myslet a jak se díky pořádku v šatníku cítit sebejistě, nepodlehnout zbytečným nákupům a vědomě tvořit svůj styl.

Připravila jsem pro vás mini-kurz Šťastný šatník, který vám dám jako dárek zcela zdarma, abyste nastartovaly rok s novou energií. Jestli vás zajímají moje osobní tipy, které mi v třídění šatníku fungují už spousty let.

Registrace zdarma tady >>

#2 Promažu emailovou schránku

Ano, žijeme v době informační a internetové. I já jsem někdy lačná po nových informacích a často během roku zadám svoje emaily na různých stránkách, co mě zaujmou, s vidinou, že si někdy přečtu ebooky, články nebo emaily. Ale spoustu z nich nestíhám ani číst, ani otvírat. A tak na začátku roku věnuji čas tomu, že si projdu nepřečtené maily a záplavu reklamních sdělení. Tam, kde je to oboustranné plýtvání časem a energií, tak mažu a odhlašuji se.

Stejné to mám s lidmi, co sleduji na Instagramu. Projdu účty, které mi už nepřináší inspiraci nebo kde mě už nebaví fotky. Zkrátka chci sledovat jen to, co mi dává smysl a přináší hodnotu.

#3 Uklidím koupelnu a kosmetickou taštičku

Ne, že bych je neuklízela pravidelně. Na přelomu roku věnuji v koupelně vědomě čas i všem skříňkám, datům spotřeby jednotlivých produktů, vzorečkům, co se ke mně v průběhu roku dostanou jako nevyžádané dárky při nejrůznějších nákupech a nevyužila jsem je na cestování. Zároveň reviduji, jaké produkty používám a co přináší mně, mému tělu a mé pleti. Zabere mi to celé jen pár desítek minut.

Díky tomu mám už několik let jasno v tom, do čeho v kosmetice investuji a šetřím dost peněz, energie i přírodu. O tom, jak vám nepořádek v koupelně ubírá na vnitřní pohodě i na kráse jsem vlastně už psala, tak si článek můžete připomenout.

#4 Uklidím na i v pracovním stole

Protože pracuji z domova a mám v bytě svoji pracovnu, je pro mě důležité si na začátku roku udělat pořádek i tady. Projít papíry, dokumenty, přečíst si seznamy nápadů a inspirací, které se mi přes rok zrodily v mysli, ale na realizaci nedošlo.

Utřídit si priority a ohlédnout se za tím, jak se mi pro vás celý uplynulý rok tvořilo. Co nového vám udělalo radost, co jste mi napsaly a jak nám spolu bylo. Pro někoho možná zbytečné plýtvání času. Možná by stačilo naplánovat, kolik chci vydělat a bylo by to. Mám to jinak. Tvoření je moje vášeň a ta se nedá do puntíku naplánovat.

Jde to, může to plynout krásně a bez stresu

Tohle novoroční uklízení není o stresu a snaze mít to kolem sebe dokonalé. Je to zkrátka ponor do sebe a taková moje vnitřní meditace, díky které dostávají moje plány a vize jinou energii a jiné obrysy, než tomu bylo dřív. Jdou z hloubky, z klidu a od srdce. A na takové plány už člověk nepotřebuje začít na začátku roku běžet jako o závod, psát sáhodlouhé seznamy a plýtvat energií.

Přála bych nám všem, abychom si každý rok dovolily plynout jako řeka, vědět, kde máme břehy a kam směřujeme, zároveň si nechat prostor na to, plány bez výčitek měnit a užívat si každý den. S láskou Míša

*****

PS: Jestli máte chuť přivítat nový rok s novou energií v šatníku, přidejte se do mini-kurzu Šťastný šatník zdarma na této stránce >>

Máte chuť a odvahu jít hlouběji a pohnout se letos z místa?
Mám pro vás ještě jednu pozvánku

Když bych vám měla doporučit cestu, jak začít s vnitřním úklidem, doporučím vám velmi praktický online workshop. Pořádá ho moje kamarádka, úspěšná podnikatelka a taky máma 4 dětí Stáňa Stiborová, a naučí vás na něm super techniky a vychytávky, jak na to, aby se vaše sny a vize staly realitou.

Její workshop je o tom, jak najít svoji cestu pro plnění snů, ať jsou jakékoli. Vytvoříte si díky němu jasný a konktétní plán. Od hubnutí, přes víc času pro sebe, hledání vhodného partnera až po cestování. Provede vás otázkami a úkoly, díky kterým budete mít po dvou hodinách jasno.

Jestli chcete taky začít s vnitřním úklidem, tohle je skvělá příležitost, workshop je zadarmo a stačí se jen zaregistrovat na této stránce.

online workshop zdarma
Jak si v roce 2022 splnit svůj sen?

Workshop proběhl ve středu 5.ledna ve 20:00 a záznam pak bude k dispozici do soboty 8.1. Přidejte se taky, workshop staruje za:

Michala Měřínská
Už více než 15 let pracuje se ženami a ukazuje jim cesty, jak podpořit přirozenou krásu a ženskost. Pomáhá ženám cítit se sebejistě, líbit se samy sobě a dopřát si péči o sebe i v každodenním shonu. Míša je maminkou dvou malých kluků, manželkou a taky úspěšnou podnikatelkou. Říká, že krása každé ženy začíná v její hlavě a že čas pro sebe je o prioritách, o lásce a úctě sama k sobě. Je autorkou projektu Magicky ženská a stejnojmenné knihy, kterou četlo už více jak 18 000 žen. Provází ženy intenzivními online kurzy a pomáhá měnit životy žen v motivačním online Klubu Magicky ženská.
Komentáře