Kniha ZDARMA jen za poštovné do neděle 6. 10.

Přidej se k víc jak 30 000 čtenářkám a udělej si radost. Objednej tu svoji tady >> 

Kniha ZDARMA jen za poštovné do neděle 6. 10.

Přidej se k víc jak 30 000
čtenářkám a udělej si radost.
Objednej tu svoji tady >> 

Jak na změnu návyků v péči o sebe? 5 kroků, které mění pravidla hry a konečně to zvládnete

Jestli znáte ten pocit, že jste se někdy pokusily o změnu návyků v péči o sebe a nevyšlo to podle vašich představ, tenhle článek a epizoda podcastu vás bude bavit.

Možná si přesně vybavíte pocit, kdy jste chtěly začít pravidelně cvičit, pečovat o pleť, zdravěji jíst nebo meditovat… začaly jste a po pár dnech jste se stejně vrátily do zajetých kolejí s pocitem, že na to nemáte čas a nezvládáte to.

Chcete vědět, jak na změnu návyků v péči o sebe, aby to už konečně vyšlo? Prozradím vám 5 důležitých kroků, které vám chyběly a jsou pro změny návyků v péči o sebe zásadní (a ženy je často vynechávají!). Těchto 5 kroků mění pravidla hry a díky nim změnu návyků v péči o sebe konečně zvládnete. Tak si o nich dneska řekneme.

Odnesete si 5 praktických a konkrétních tipů, které vám změnu návyků usnadní a pomůžou vám jednodušeji návyky integrovat, i když máte málo času nebo pocit, že u ničeho nevydržíte.

Pojďme na to. Užijte si dnešní epizodu.

 

Dnes otevřeme téma, které je možná pro spoustu z vás možná tak trochu černá skříňka, kterou nerady otvíráte. Skříňka, která má na sobě nápis:

Chci konečně změnit návyky v péči o sebe, ale… pořád mi to nejde

Tipnu si, že většina z vás zná moc dobře situaci, kdy si řekly, že chcete dělat věci v péči o sebe jinak.

Třeba jste si řekly, že začnete pravidelně chodit na lekce jógy, nebo začnete pravidelně chodit na procházky, začnete pravidelně pečovat o pleť a dělat si anti-age masáže, budete pít méně kafe nebo začnete víc meditovat.

V prvním okamžiku jste cítily nadšení, že teď je ten správný čas a byly jste si jisté, že tentokrát už to dáte. Začaly jste, tři dny vás to bavilo, možná jste to zvládly dva týdny, tři týdny… ale nadšení pomalu vyprchalo a v tom všem se na vás valila spousta práce, spousta e-mailů, péče o domácnost, nákupy, vaření, úklid, kroužky dětí, nečekané schůzky a setkání a najednou se přistihnete, jak se rozhodujete, co dřív. A první, co škrtáte je přesně to, o čem jste byly přesvědčené, že teď už to dáte.

Pravděpodobně v tom všem shonu vzalo za své cvičení, lekce jógy, pravidelná péče v koupelně nebo meditace.

S ním přišel pocit výčitek, pocit, že nic nezvládáte, že hlavně nezvládáte věci, které si naplánujete samy pro sebe a že jste vlastně pořád na posledním místě před tím vším shonem, co se nám v životě děje.

Tak si jen pojďme narovinu něco říct:

Nejste špatně a nejste v tom samy

To, co jsem teď možná trochu barvitě popsala, je situace, se kterou se setkává mnoho žen. Za posledních 10 let, co se věnuji práci se ženami a řešíme vědomou ženskou krásu, péči o sebe, ženskou energii a sebevědomí, jsem podobné příběhy slyšela už mnohokrát.

Často měly stejný konec. Nic se nezměnilo, žádné nové návyky se nekonaly a buď přišel pocit – prostě jsem líná anebo hledání nejrůznějších důvodů a vysvětlení, proč to nešlo. I proto před lety vznikl koncept Magických návyků, kdy ženám každý měsíc ukážu jeden malinký návyk v péči o sebe, který dělá v celkové energii velké změny a celý měsíc pomáhám ženám tento návyk integrovat do každodenního života. Krok po kroku.

To, že ženy ve změnách návyků v péči o sebe opakovaně selhávájí, je poměrně běžné

Není potřeba se obviňovat. Naopak dává smysl si uvědomit, že když se vám to stává opakovaně, nejspíš bude chyba ne ve vás, ale v tom, jak to děláte a jak ke změně návyků vlastně přistupujete.

Když jsem poslouchala příběhy žen, všímala jsem si jedné věci, která se v těch příbězích velmi podobala. A to byl právě způsob, jakým se ženy do změn návyků v péči o sebe pouští.

Dost často to připomínalo dvě situace:

  • První bych nazvala skokem do neznáma bez reálných očekávání, co je dole v propasti. Zkrátka – pro něco se nadchnete, začnete to dělat a nedomyslíte souvislosti. Trochu vám unikne realita vašeho každodenního života a reálná očekávání, která na sebe můžete mít.
  • Tu druhou bych popsala jako tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. To znamená, tak dlouho si říkáte “měla bych to už dělat” až se stane ve vašem životě něco, co vás to donutí změnit a ta změna nemusí být úplně příjemná.

Často totiž pomyslný neúspěch nevzniká z toho, že byste něco nezvládaly, neuměly se do něčeho ponořit nebo byly neschopné u něčeho dlouhodobě vydržet. Chyba hledejte ve svém přístupu.

Chyba není ve vás, ale v tom, JAK ke změně návyku přistupujete

Daleko pravděpodobnější je, že jste do toho byly hozené a nebo že jste se pustily do změny návyků, aniž byste si promyslely souvislosti a ujasnily si cestu a svá očekávání a možná po sobě chcete výsledky ideálně hned. Tímto pohledem vyhodnocujete svůj úspěch a neúspěch.

Řeknu vám jednu větu, kterou jsem slyšela někdy před dvaceti lety na mém prvním seberozvojovém školení. Tahle věta mi zní v hlavě dodnes. Používala jsem ji na všech svých školeních, když jsem na manažerských pozicích školila komunikaci, prodejní dovednosti nebo zvládání námitek.

Ta věta je jednoduchá a má za mě opravdu velký přesah.

Špatně nastavená pravidla kazí radost ze hry. A tohle platí i pro změnu vašich návyků.

Takže důležitá otázka pro vaše změny návyků – jak máte nastavená pravidla?

  • Možná hrajete úplně bez pravidel?
  • Možná máte pravidla jen napůl?
  • Možná žádný pravidla nechcete a zuby nehty se jim bráníte?
  • Možná pravidla hry neustále měníte a divíte se, proč to pořád nefunguje a proč vás ta hra nebaví?

Pravidla hry nejsou o tom, že na sebe máte být tvrdé. V žádném případě!

U změny návyků je jedna důležitá věc, na kterou dává smysl myslet. A tou je laskavost. Laskavost k sobě, laskavost ke svému tělu, laskavost k tomu, že uděláme chybu a něco si třeba špatně naplánujeme nebo laskavost k tomu, že někdy něco vynecháte. Je to v pořádku. To vše jsou lekce, díky kterým se můžete posunovat dál.

Nicméně mít pro sebe nastavená pravidla vám právě pomáhá v tom, abyste změnu návyků lépe zvládly, protože si uvědomíte svoje očekávání, uvědomíte si, kolik času si můžete a chcete věnovat, uvědomíte si, jestli změny, po kterých toužíte jsou reálné nebo jestli na sebe tlačíte moc. Tohle všechno je důležité brát v potaz.

To je první důležitá věc, která by vám k úspěšnému zvládnutí změn v péči o sebe mohla skvěle posloužit a pomoct.

A pak bych vám chtěla říct ještě o 5 krocích, na které ženy ve změnách návyků zapomínají a které vám pomůžou změnit pravidla hry tak, aby se vám změny návyků v péči o sebe dařily lépe.

Jak na změnu návyků?
5 kroků, které mění pravidla hry a díky kterým to konečně zvládnete

Krok #1: Udělejte rozhodnutí ze správného místa uvnitř sebe

Ke každé změně návyků potřebujete rozhodnutí. Takovou tu poslední kapku, kdy si uvědomíte, že si za to stojíte a že už se nechcete odkládat. Uvědomte si samy pro sebe PROČ změnu chcete a co vám přinese. To je krok, který spousta z vás už zná a který jste možná už slyšely.

Proč vám možná ale tohle rozhodnutí dlouhodobě nefunguje je fakt, že to rozhodnutí neděláte z toho správného místa v sobě. Za tu dobu co s ženami pracuji, vnímám, že spousta žen nemá k pravidelným rituálům a návykům v péči o sebe zdravý přístup. 

Ten hlavní problém je to, že péče o sebe – ať jsou to ranní rituály, cvičení, večerní rituály nebo dokonce meditace – se staly v jejich přístupu jen další položkou na seznamu úkolů, které mají udělat. Když si takto projdete svoje návyky nebo věci, které pro sebe v péči o sebe chcete dělat, ale neděláte, možná zjistíte, že to rozhodnutí přichází z pocitu povinnosti, musu nebo takového toho nutkavého “měla bych”. 

Je jasné, že pak se vám dlouhodobě do těchto věcí v péči o sebe nechce, protože když je berete jen jako úkol a jako povinnost, chybí v tom radost, chybí v tom pohoda, odměna, čas pro sebe. Je to jen úkol. A nikdo z nás nemá rád úkoly. 

Takže pokud se s návyků v péči o sebe stane úkol, nejen, že si nevšímáte toho, co pro sebe tou činností děláte, ale ještě vás ta činnost na určité úrovni otravuje, možná vyčerpává a nebaví vás. Přidělávají vám jen další stres, protože se stanou ve vaší  hlavě jen další položkou na už tak nekonečném to-do listu. 

V tom vidím velký kámen úrazu.

Rituály a návyky v péči o sebe totiž nejsou vůbec o úkolech. Nejsou o nastavení cíle a bezmyšlenkovitém dodržování a dělání věcí „z musu“. Nejsou o výkonu, nejsou o nutnosti, nejsou o stresu.

Rituály a návyky v péči o sebe jsou skutečně o tom, že pro vás mají přínos a děláte je pro sebe a kvůli sobě. A protože je děláte z tohoto místa v sobě, tak vám přináší pocit uspokojení – aktivují vaše hormony štěstí, protože je to pro vás odměna.

Pokud tohle nemáte nastavené zevnitř a ukotvené, tak nikdy nevyužijete plný potenciál toho, co pro sebe můžete udělat a kolik energie můžete načerpat.

Krok #2: Myslete na jednoduchost a časovou nenáročnost

Další pravidlo, které vám možná kazí radost ze hry a kvůli kterému vám změny v péči o sebe možná nejdou je to, že máte tendenci věci komplikovat.

Pamatujte si, že v jednoduchosti je krása.

Nový návyk, který chcete zavést do péče o sebe musí být jednoduchý a časově nenáročný. Proč? Protože váš mozek nechce změnu a když si na start nastavíte představu, že budete 3x týdně chodit na hodinu cvičit, je to zkrátka nereálné. Ani vy samy nebudete věřit, že to dáte… a pojedete na tlak a budete to držet silou vůle. A to nikdy dlouhodobě nefunguje. Potřebujete zažívat každý den malá vítězství, malé kroky, které vidíte, že zvládáte. 

Čím víc takových malých kroků zvládáte, tím víc váš mozek chápe, že změna je možná i pro vás a že tolik nebolí. Takže zapojte malé kroky ideálně takové, které můžete jednoduše zahrnout do vaší každodenní rutiny a přidat je k něčemu, co už děláte. 

Přesně takové návyky jsem třeba ženám vybrala do Magických návyků. Spousta z nich vám denně zabere skutečně jen pár minut – třeba jednu nebo tři minuty, ale jejich dlouhodobý efekt je veliký. Pokud máte chuť se posunovat a myslíte to se změnami v péči o sebe vážně a tentokráte chcete uspět, tak se do nich můžete pustit rovnou tady. Protože v nich objevíte 12 návyků, které vám takto jednoduše můžou v péči o sebe dlouhodobě zvyšovat nejen spokojenost, ale hlavně zdraví, pohodu, to jak vypadá vaše pleť nebo váš šatník.

Krok #3: Mějte u každého návyků jasný spouštěč

Třetí pravidlo hry, když chcete změnit návyky v péči o sebe je něco, co zapomíná spousta žen.

Pro úspěšnou změnu návyků potřebujete jasný spouštěč. 

Moment, který si váš mozek spojí s tím, že TEĎ je ten čas. Pokud takový spouštěč nemáte, dochází k tomu, že nevíte, kdy tu danou činnost pro sebe chcete dělat a máte pak tendenci to pořád odkládat na “až za chvilku”. 

Váš mozek potřebuje zelenou – zkrátka moment, který víte, že je TEN moment, kdy uděláte to, pro co jste se rozhodly. Například – čistím si zuby a jakmile si je dočistím, pečuji o svoji pleť. Nebo když čekám než se uvaří voda na čaj, připravím si zelený ječmen.

Potřebujete si ukotvit v každodennosti moment, kdy váš mozek přestane přemýšlet, jestli to uděláte ráno, večer nebo až muž přijde z práce nebo až se dovaří večeře. Pokud vám chybí, je těžké začít.

Krok #4: Zapomeňte na multitasking

Ano, myslím to vážně. Soustřeďte se na jednu věc. Pokud se snažíte změnit několik návyků naráz, pravděpodobně nezměníte ani jeden.

V tom prvopočátečním nadšení se rozhodneme změnit 4 věci a ani jednu neuděláte pořádně. Vyberte si jeden návyk a s tím pár týdnů buďte a dělejte ho. Teprve pak přidejte další. To je přesně ten důvod, proč je v ročním cyklu Magických návyků na každý měsíc jeden návyk. Ta jedna stejná malá věc, kterou posilujete a ke které navíc máte pár chytrých vychytávek, abyste si připomínaly tento návyk i na podvědomé úrovni. 

Celý jeden měsíc se věnujete jednomu tématu, jednomu návyku, jedné věci, kterou zavádíte do života. Činnosti, která trvá pár minut, přesto má při každém opakování výsledky a když se ji naučíte, bude vám skvěle sloužit ke spokojenosti a vnitřní pohodě i k tomu, že budete spokojené při pohledu do zrcadla.

Krok #5: Mějte laskavou sebedisciplínu

Poslední krok, který mi dává smyls vypíchnout ze všech pravidel, díky kterým budete mít tu svoji hru skvěle nastavenou, je pojem laskavá sebedisciplína. Tento pojem jsem vymyslela, abych vám dokázala přiblížit to, jak návyky v péči o sebe a každodenní rituály vnímat v realitě života.

Laskavou sebedisciplínu vnímám jako zásadní v tom, abyste svoje návyky opravdu nastavily a dodržovaly. Abyste teorii skutečně převedly do praxe a cítily samy na sobě změny. Každý den máte spoustu možností, jaké návyky v péči o sebe můžete dělat. Což je paráda, že máme tolik možností. Ale má to v každodennosti jeden háček. Může to být pěkná past.

Už jsme si vysvětlovaly, jak funguje náš mozek. Nemá rád změny, zuby nehty se drží zajetých kolejí.

To znamená, že jakmile máte spoustu možností na výběr, tak je dost pravděpodobné, že se dostanete do rozhodovací paralýzy – máte spoustu možností, neumíte si vybrat a s největší pravděpodobností to skončí tak, že nestihnete nic.

Takže proč tolik žen teoreticky ví a zná, co pro sebe mají dělat, ale ve skutečnosti to nedělají? Protože se se nechají zastavit rozhodovací paralýzou a nepustí se do postupné akce.

Abyste se do akce pustily, potřebujete ještě 3 důležité kroky,, které s laskavou sebedisciplínou souvisí. Takové ESO – které vám vždy pomůže.

  • E – energie
  • S – systém
  • O – očekávání a ocenění

Detailněji tento princip rozebírám v kurzu Kotvy pro ženskost, protože tam krok za krokem procházíme i systém nastavení rituálů v péči o sebe.

Laskavá sebedisciplína je pro mě koncept, kdy umíte v návycích v péči o sebe spojit ženskou energii, kdy si návyky v péči o sebe umíte užít, dopřát a plynout v nich, zároveň v nich máte systém a víte, že k úspěchu je potřeba i ten mužský princip, kdy ty věci skutečně děláte. Jedno bez druhého nefunguje.

*****

To dnes bylo 5 kroků, které vám možná chybí v momentech, kdy chcete změnit návyky v péči o sebe. Pokud vám cokoli z těchto 5 bodů chybí, dost pravděpodobně ve změně návyků neuspějete a budete to tlačit silou vůle. A to znamená jediné, že to časem přestanete dělat.

Tak bych si moc přála, aby vás dnešní epizoda podcastu namotivovala a inspirovala do toho, že si ve změnách návyků v péči o sebe nastavíte pravidla tak, aby vás ta hra bavila a abyste si ji maximálně užívaly.

Chcete se do změny návyků pustit, nebýt na to samy a tentokrát to zvládnout?

Pokud na to nechcete být samy a chcete získat 12 ženských návyků, které vám pomůžou cítit se líp, spokojeněji, sebevědoměji a k tomu dobře vypadat, zvu vás do Magických návyků. Magické návyky jsou roční cyklus 12 témat a jednoduchých návyků pro ženy, které se rozhodly rozzářit svou krásu a každodenní pohodu a vědí, že pro skutečnou změnu je nejdůležitější změnit své každodenní návyky. A chtějí si to užít. Přidat se můžete tudy >>

Michala Měřínská
Už více než 15 let pracuje se ženami a ukazuje jim cesty, jak podpořit přirozenou krásu a ženskost. Pomáhá ženám cítit se sebejistě, líbit se samy sobě a dopřát si péči o sebe i v každodenním shonu. Míša je maminkou dvou malých kluků, manželkou a taky úspěšnou podnikatelkou. Říká, že krása každé ženy začíná v její hlavě a že čas pro sebe je o prioritách, o lásce a úctě sama k sobě. Je autorkou projektu Magicky ženská a stejnojmenné knihy, kterou četlo už více jak 18 000 žen. Provází ženy intenzivními online kurzy a pomáhá měnit životy žen v motivačním online Klubu Magicky ženská.
Komentáře