Magicky ženské hýčkání v každé fázi menstruačního cyklu

Koukám na sebe do zrcadla. Jsem to pořád já. Každý den. Někdy rozcuchaná, někdy usměvavá, někdy se slzama v očích a jindy s úsměvem na rtech. Pořád jsem to já. Ať mám jakoukoliv náladu, ať jsem v jakékoliv fázi svého cyklu.

Věřím, že to, jak vnímám odraz v zrcadle je takovým teploměrem toho, jak se cítím uvnitř.

Vztah k sobě samé se může měnit s náladou, s cyklem a s okolnostmi, které se dějí kolem. Však to znáte. Pokud se dost nevyspíme, když máme stres a starosti nebo když máme fázi před menstruací, pak k sobě dokážeme být hodně kritické a přísné. Paradoxně si v takových chvílích na sebe děláme méně času.

Pohled do zrcadla na kruhy pod očima a unavenou pleť nebo rozdivočené vlasy nám signalizuje: „Hele holka, dej si volno, dopřej si čas pro sebe a nehoň se.“
A my si místo toto řekneme „No, ty zase vypadáš.“

Přitom jsme to my samy, kdo si na sebe nedopřál čas. Taky to tak někdy máte?

Když jsem odpočinutá, uvolněná a spokojená, vnímám své tělo jinak. Přijímám ho víc!

Připadám si krásnější. Častěji si dopřeji masáž, koupel nebo se uvelebím jen tak s knížkou v křesle. V takových chvílích cítím obrovskou vděčnost za to, že mám přesně takové tělo, jaké mám a nikdy bych jej neměnila. Jsem vděčná, že funguje a je zdravé. Pak si častěji uvědomuji, jak se mám ráda a mám chuť se o sebe starat a dopřát si jen to nejlepší.

A ono to jde i jinak.

Díky Cyklické józe jsem se totiž naučila přijímat samu sebe v jakékoliv fázi, ať už mám dobrou nebo špatnou náladu, ať už se cítím sexy nebo ležím s rýmou v posteli. Ten vnitřní pocit je pořád stejný.

Mám se ráda. To je mantra, kterou mi cyklická jóga pomohla odkrýt. 

Začala jsem totiž své tělo vnímat jinak. Když cvičím, respektuji jeho potřeby, přizpůsobuji je jednotlivým fázím svého cyklu a dávám na svůj vnitřní pocit. Ano, je to výzva a někdy se to nepodaří a přijde nová výzva, ale díky tomuto nastavení se cítím sama v sobě mnohem spokojenější.

Stejně jako si každý den čistíme zuby, stejně jako si čistíme pleť, tak stejně je potřeba kultivovat v sobě i pocit sebelásky. A já vám přináším pár tipů z Cyklické jógy, jak na to v každé fázi menstruačního cyklu. Totiž tak, jak se mění každý měsíc hormony v našem těle, tak stejně se proměňují i naše potřeby, nálady a energie.

A tak si v každé své fázi můžete dopřát jiné pohýčkání.

Dechové cvičení pro divokou krásku

Cítíte, jak po konci menstruace přišla energie? To právě začíná dynamická fáze (7. – 13. den cyklu). Máme chuť dohnat všechny úkoly, jsme akční, rychlé a bystré. Často se však může stát, že svou energii na začátku přepálíme. Cílová rovinka daleko a my po pár dnech cítíme únavu a potřebu víkendu, který by trval alespoň 7 dní. Mám pro vás jednu dechovou techniku, která vám pomůže se zkoncentrovat a zaměřit svou pozornost přesně tam, kam potřebujete.

Nádí shodana harmonizuje energii v našem těle, zklidňuje a mírní stres. Můžete si tuto techniku dopřát kdykoliv během dne, pokud nemůžete usnout, tak vyzkoušejte také před spaním. Jdeme na to.

Posaďte se s narovnanými zády, zapusťte sedací kosti do podložky, prodlužte svou páteř a vytáhněte se za temenem hlavy.

Připravte si vishna mudru (viz obrázek).

Palcem zacpěte svou pravou nosní dírku a nadechněte se levou. Prsteníčkem zacpěte levou nosní dírku, uvolněte palec a vydechněte pravou.

Pokračujte: nádech pravou nosní dírkou a výdech levou, a další kolo: nádech levou, výdech pravou, nádech pravou a výdech levou = celé jedno kolo. Váš výdech by se měl postupně prodlužovat. Pro začátek vyzkoušejte 2 – 3 minuty a postupně svou praxi prodlužujte.

Tuhle praxi si můžou dopřát i těhotné maminky a lidé s vysokým tlakem. Můžete pocítit mravenčení, vibrace, které jsou způsobeny okysličením těla, pokud by to bylo nepříjemné, cvičení přerušte a vraťte se zpátky ke svému přirozenému dechu.

Hojivá masáž pro bohyni

Údajně je žena během ovulace (14. – 20 den cyklu) se nejkrásnější. Proč tomu tak je? Tělo je připraveno k oplodnění. Ale taky můžete cítit pořád spoustu energie a dobré nálady. Máme chuť si povídat, jsme mnohem více kontaktní. Toužíme pečovat a být opečovávány. Následující techniku si užijte sama. Jde o masáž, kterou dopřejete sama sobě.

Masáž abhjanga je součástí ajurvédské praxe:

  • Provádí se ráno a je k ní potřeba teplý sezamový olej, který omlazuje kůži, umožňuje, aby lépe dýchala a dává ji mladistvý vzhled. Můžete použít taky olej kokosový nebo olivový.
  • Olej nahřejte přibližně na 40°C. Posaďte se na podložku, dejte si pod sebe ručník a začněte olej vmasírovávat do jednotlivých částí těla. Začněte u hlavy (pokud si nechcete mýt vlasy, tak hlavu promasírujte bez oleje), pak naneste trochu oleje na obličej krk a oči jemnými krouživými pohyby.
  • Pokračujte přes krk, na ramena, paže, lokty až k dlaním a využijte jemné krouživé pohyby. Olej si naneste také na prsa, hrudník, břicho i záda a vmasírujte jej. Břicho hlaďte pomalými pohyby od pravé spodní strany ve směru hodinových ručiček k levé spodní části. Pokračujte krouživými pohyby k bokům, stehnům, kolenům, lýtkám a kotníkům až k chodidlům.
  • Tuhle olejovou masáž můžete provádět 10 – 20 minut. Až skončíte, dopřejte si sprchu a olej smyjte.

Já se ráda, ještě po masáži na chviličku položím a zaměřím se na záměr, se kterým si přeji vykročit do nového dne. Můj den pak začne jinak, vědoměji, jsem naladěná na své tělo a místo ranního shonu si užiji opravdový čas sama se sebou.

Tanec v rytmu kouzelnice

Období před menstruací (22. – 28. den) bývá emočně náročnější kvůli proměnám hormonů v našem těle. Hladina estrogenů i progesteronů klesá a naše energie se zpomaluje. Výkyvy emocí jsou v období před menstruací častější, ale nebojte, nejste v tom sama.

Až vám bude volat plačící sestra nebo kamarádka, nejspíš bude taky v této fázi. A je dobré si uvědomit, že tohle odezní, že tyto stavy netrvají věčně. V téhle fázi právě přichází to přísné a kritické já, kterému je těžké se zavděčit. A tak drsnou dávku kritiky raději vyměňte za péči o sebe. A z té nepříjemné energie se vytančete.

Nejdůležitější krok je ten první, udělat si chvilku pro sebe. Stačí 15 nebo 20 minut doma. Oblíkněte si sukni, šaty nebo stačí šátek kolem boků (budete se fakt cítit mnohem ženštěji) a začnete si tančit jen tak pro sebe na svou oblíbenou hudbu. Rozvlňte boky a začněte jimi kroužit ve tvaru ležaté osmičky. Pohyb ležaté osmičky pochází z fyzioterapie a má uvolňující účinky, které díky rozvlnění vašich boků zapůsobí na pánevní dno, bedra, SI skloubení i orgány uložené v břiše.

Intenzita záleží úplně na vás. Někdy jsou příjemné klidné, plynulé pohyby a jindy je potřeba si pořádně zaskákat a všechny negativní emoce vytřepat z těla pryč. I po této technice je příjemné se na chvilku položit a nechat zklidnit dech.

Restorativní jóga během menstruace

Menstruace je čas, který nabádá k tomu, abychom se ponořily do sebe. Tyto dny (1. – 6. den cyklu) jsou obdobím, kdy se naše tělo čistí a potřebuje k tomu klid. A tak si ho fakt dopřejte a uvidíte, že s dalším cyklem přijde více energie. První dny menstruace můžete využít k tomu se lehce a jemně protáhnout doma. Stačí si vzít k ruce nahřátý termoform, polštář a deku a užít si pár pozic, které vám pomohou od bolesti a přinesou úlevu. V každé pozici se uvelebte a dýchejte pomalu a klidně. Setrvejte tak dlouho, jak vám je příjemné.

Badha kónásana  – pozice motýla – pozice, která dobře uvolní kyčle. Zkuste uvolnit páteř do předklonu (termofor přiložte na břicho) nebo se protáhněte do záklonu, vyzkoušejte, která varianta vám více vyhovuje.

Janu shisasána – překážkový sed – skvělé protažení bered si spodní stary stehen. Opět je možné použít termofor. Příjemné je, když si pod čelo položíte polštář(e).

Spinální rotace –  pro uvolnění zad, protažení břišních svalů. Vystřídejte na obě strany.

Balásana – pozice dítěte – pro protažení celé páteře a promasírování orgánů uložených v břiše

Ať už jste v jakékoliv fázi svého cyklu, nalaďte se na své tělo, pečujte o něj a příjmejte ho právě takové, jaké je. Krásné.

Hledáte inspiraci pro svoji krásu?
Mám pro vás voňavou pomocnici

Dala jsem do ní kus srdce a inspirace na vás čeká na každé její stránce. Užijte si ji ❤


Alice Koudelková

 

\"\"Miluje jógu, díky ní poznala do hloubky své tělo i mysl. Cyklická jóga jí dala příležitost prozkoumat také svou ženskou duši. S radostí předává toto poznání i vám, abyste se i vy cítily v souladu se svou ženskostí.

Příběh Alice si můžete přečíst zde. 

Magicky ženská
Tento blog je místem, kde kromě článků Míši Měřínské najdete příběhy a inspiraci od žen, které svoji cestu ke kráse našly a dnes si ji užívají. Jsou to ženy, jako vy. Rozhodly se, že jejich krása pro ně bude kamarádkou a rozhodly se své zkušenosti sdílet a pomoci tak dělat tento svět krásnějším. Chcete i vy přispět? Začněte u toho, že se budete krásná a magicky ženská cítit i vy sama. Přečtěte si knihu Magicky ženská a inspirujte se. Více o knize najdete tady >>
Komentáře