Proč vypadáte strhaně a nic nestíháte? Možná neznáte tato čtyři tajemství…

Celý den jste v poklusu a večer s vyplazeným jazykem na vestě padnete na sedačku. Končí den. Při troše štěstí neupadnete do spánkového kómatu a zvládnete si s partnerem popovídat ještě i o jiných věcech, než je provoz domácnosti. Jsou dny, kdy před touto vaší chvilkou už dávno oddychujete na sedačce (velmi pravděpodobně nejste v pyžamu).

A ráno vypadáte strhaně a máte neustálý pocit, že nic nestíháte.

A takto to jde den za dnem.

Obzvlášť před koncem roku, může být toto období obzvláště výživné. Stačí, aby se přidalo do nabitého dne ještě nakupování a balení dárků, úklid, mytí oken, pečení cukroví.

Nedávno se mě jedna klientka na osobní schůzce zeptala: Míšo, jak vy to děláte, že i jako maminka vypadáte dobře, přitom tolik tvoříte!

Možná neznáte tato čtyři tajemství…

Přiznám se, že jsem na tu otázku moc připravená nebyla, tak jsem trochu jsem začala koktat. Ale po schůzce jsem přemýšlela, co dělám jinak, než dřív. A zjistila jsem, že je toho skutečně hodně.

Dřív jsem plánovala hodně jako chlap a zapomínala jsem na svoji ženskou stránku.

Ale to není všechno. Mám svoje čtyři tajemství, která mi pomáhají stíhat toho hodně a zároveň se cítit fajn.

Prvním tajemstvím, díky kterému si odpočinete, je zjednodušování. Naučila jsem se zjednodušovat si činnosti, které mě nebaví nebo žerou skutečně hodně času.

Mám pro vás dva naprosto konkrétní příklady, kde všude si můžete život zjednodušit.

  • Hezkým příkladem je nákup potravin. Nemám ráda, když musím stát frontu na sýry a čekat u pokladen, kde je jich z desíti v pátek odpoledne otevřená třetina. Zvlášť s Oliverem v kočáře. To je totiž vždycky zážitek, který má na moji psychickou pohodu rozhodně dopad. Takže jsme to zkrátka začali dělat jinak. Nakupujeme online. Týdně šetřím několik hodin cestou i běháním mezi regály. A rozhodně se víc usmívám.
  • Zjednodušuji v domácnosti. Investice do robotického vysavače ušetřila minimálně dvě hodiny týdně.

Věřím, že vy sama moc dobře víte o činnostech, které vám zabírají čas a mohl by je udělat někdo jiný.

vypadatestrhane

Druhé tajemství, které pro vaši krásu a pohodu bude fungovat kdykoli a kdekoli, je vědomé zpomalení.

Ano, čtete dobře. Vědomě zpomalujte.

Vědomě zpomate a ušetříte tím čas a zároveň toho stihnete víc.

Není to žádná ezoterická věda. Vědomě se soustřeďte na přítomný okamžik, když něco děláte.

Když se večer odličujete a ošetřujete svoji pleť krémem, soustřeďte se jen na tuto činnost. Nikam v myšlenkách neodbíhejte a věnujte plnou pozornost sama sobě.

My ženy máme totiž tendenci věci dělat rychle a odbýváme se. Když pro svoji krásu něco děláme – líčíme se, děláme si pleťovou masku, dáváme si koupel, často ale zaměstnáváme naši mysl věcmi „co se musí udělat, kam pojedeme o víkendu, co musím zařídit, jak dopadne to a ono…“

Tak stop. Zpomalte a užívejte si jen a jen ten daný moment.

Naučila jsem se vědomé zpomalení připomínat i jinak:

  • Zapálená vonná svíčka mi vždycky připomene, že každý plamínek jednou zhasne a že mám dělat věci tak, abych si je užívala.
  • Dalším skvělým tipem jsou vonné esence. Miluju levandulový éterický olej, stačí, když si jemně během dne potřu zápěstí a kdykoli se nadechnu a ucítím levanduli, prostě už v mysli zpomlajuju.

planovani

Třetím tajemstvím k tomu, jak se cítit skvěle, vypadat dobře a přitom hodně věcí stihnout, je paradoxně totální bojkot multitaskingu.

Ano, my ženy máme pocit, že když budeme dělat deset věcí naráz, stihneme toho víc. Už i vědecky bylo dokázáno, že to není pravda.

Zapomeňte na multitasking. Zapomeňte na to, že když se budete ráno líčit, přitom snídat a ještě chystat svačinu pro děti, že toho víc stihnete. Spíš si tak řasenkou píchnete do oka a budete ještě naštvaná zatímco dítě bude netrpělivě běhat okolo.

Multitaskning nefunguje. Pokud začnete dělat jednu věc, dělejte ji vědomě a dokončete ji. Pak teprve začněte dělat druhou.

Vím, že je to možná nepředstavitelné, ale věřte mi. Skutečně to funguje. A nejen to, rozhodně vás to nevyčerpá. Mnohdy totiž zjistíte, že nic se nejí tak horké a některé věci se mezitím vyřeší samy za vás.

Posledním čtvrtým tajemstvím je plánování času pro sebe a pro odpočinek.

Může to možná znít jako klišé, ale je to realita. To, že vám JEN TAK někdy zbyde chvilka, kterou v tu danou chvíli využijete skutečně pro sebe a pro relax, je mnohdy utopie.

Je totiž naprosto normální, že si vaše mysl totiž v tu chvíli najde něco, co se „musí“ udělat. Dokončit úklid skříněk, přibouchnout obrázek na zeď, aby váš byt byl útulnější, uklidit spižírnu, zavolat kamarádce (tohle jsou reálné nápady mojí mysli, věřím, že ta vaše je taky hodně aktivní, takže nejspíš vymyslíte další a další věci, co se ve chvilce volna musí udělat.).

Takže od jisté doby čas pro sebe a relax skutečně plánuji dopředu.

S mužem si naplánujeme, kdy chceme jít do sauny, dohodneme s babičkou hlídání a zamluvíme termín. A pak už mysl může řvát jak chce. Dvě hodiny v teple, bez mobilu a jen tak spolu udělá s vaší krásou a vnitřní pohodou zázraky.

Pozor. Není to ale jen o těchto větších akcích klidu, ale hlavě o tom, co děláte pravidelně. Každý den si naplánujte patnáct minut jen pro sebe. Vezměte oblíbenou knížku nebo si dopřejte relax ve sprše. Dopřejte si cokoli, co vám udělá dobře. Těchto patnáct minut vás nabije energií, díky které pak budete zase plná elánu.

Možná teď máte výčitky, že na sebe a svoji krásu zapomínáte. Tak je zmuchlejte a hoďte je do koše. Výčitky vám k ničemu nepomůžou. Rozhodně vás nepostrčí k akci a ta je pro změnu zásadní.

Ale mám pro vás tip na pomocníka, který vám každý den připomene, že tou připomene vám, že tou nejdůležitější osobou na světě jste vy sama.

Že si každý den zasloužíte chvilku času jen pro sebe a svoji krásu. Je pro vás i pro každou ženu, pro kterou je její spokojenost priorita. Mrkněte se na něj

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Naučte se tato čtyři tajemství a myslete na sebe a na svoji krásu už při plánování a organizovaní svého času. A jsem si jistá, že se budete cítit prostě líp.

Michala Měřínská
Už více než 15 let pracuje se ženami a ukazuje jim cesty, jak podpořit přirozenou krásu a ženskost. Pomáhá ženám cítit se sebejistě, líbit se samy sobě a dopřát si péči o sebe i v každodenním shonu. Míša je maminkou dvou malých kluků, manželkou a taky úspěšnou podnikatelkou. Říká, že krása každé ženy začíná v její hlavě a že čas pro sebe je o prioritách, o lásce a úctě sama k sobě. Je autorkou projektu Magicky ženská a stejnojmenné knihy, kterou četlo už více jak 18 000 žen. Provází ženy intenzivními online kurzy a pomáhá měnit životy žen v motivačním online Klubu Magicky ženská.
Komentáře