11 důvodů, proč se vám nedaří najít STYL (a proč o něm stále pochybujete)

Ke stylu mi za poslední dny v kurzu Šťastný šatník přišlo asi nejvíc otázek a největší podíl z nich tvořila otázka o tom, že se ztrácíte v jeho hledání a nedaří se vám styl najít.

Tak si spolu pojďme krátce posvítit na důvody, které vás od nalezení vašeho stylu brzdí. Sepsala jsem pro vás ty, které z mnohaletých zkušeností s s klientkami ať už naživo nebo v online kurzech mám. Třeba se v některém z nich poznáte, pomůže vám posunout se vpřed a zbaví vás pochybností.

~ 1 Snažíte se napasovat do škatulky určitého STYLU a pořád to není ono

Ano! Která z vás si někdy nepřečetla definice nejrůznějších stylů oblékání a nepokoušela se vymyslet, kam by tak mohla pasovat.

„Kam patřím já? Jsem taková nebo maková? Tohle by možná šlo, ale…“

Jedním z nejčastějších důvodů, proč se ženám nedaří najít osobitý styl je fakt, že se snaží napasovat samy sebe do obecných škatulek, které jim nesedí.

Každá z vás je jedinečná a každá z vás potřebujete ve svém oblékání a celkovém stylu (to znamená i v péči o pleť a líčení) něco odlišného. Proto pokud jdete na hledání svého stylu tak, že pro sebe hledáte vhodnou škatulku, do které zapadnete, nedivte se, že vám to nemusí jít úplně hladce. Pravděpodobně se do jedné škatulky nevejdete. Právě myšlenka, že si musíte vybrat „tu jednu svoji“ je tou nejčastější brzdou, proč se v hledání stylu nikam neposunujete.

Proto ráda ve svých kurzech podporuji ženy v tom, aby se naučily to otočit. Aby přestaly hledat jednu škatulku, do které se ve svém stylu napasují, ale aby si vytvořily svoji a využily při tom základů stylingu a propojily se svými pocity. Svůj styl si totiž tvoříme samy a je jen na nás, jak nás bude nebo nebude podporovat v každodennosti. Za mě je daleko snadnější cesta rozumět sama sobě, svým hodnotám, záměru a vizi a svým potřebám a podle toho si svůj styl vědomě tvořit.

~ 2 Věříte tomu, že “vy žádný styl nemáte” 

“Já žádný styl nemám!” Tvrdila mi jedna moje klientka, než jsme se na vnímání stylu podívaly jinou optikou.

Chápu, že můžete mít pocit, že teď pro svůj styl nemáte pojmenování. Stejně tak, pokud se teď cítíte nejistě a váš šatník je jednotvárný, nosíte pořád dokola to stejné a neumíte udělat krok stranou, tak může být zpočátku těžké se na svůj styl začít dívat jinak. I proto tímto procesem proměny provázím ženy krok za krokem v Triádě.

Ale i když máte teď pocit, že svůj styl nemáte, tak to není pravda. Každá z vás má svůj styl už teď.

Když bych teď otevřela vaši šatní skříň a podívala se do ní, na první pohled mi o vás něco prozradí. Na první pohled bude vidět, co se vám líbí, čemu dáváte přednost, v čem máte zásek a jaký styl preferujete. A to o vašem stylu mnohé vypovídá už teď.

Tak co by o vás jako o ženě vaše skříň prozradila?

Podívejte se na styl ještě trochu jinak. Pokud se procházíte po ulici nebo listujete časopisem, moc dobře cítíte, co se vám líbí a k čemu vás vaše duše volá. Moc dobře cítíte, ke kterému stylu vás vaše duše vede. Jen možná máte pocit, že “to není pro vás”.

A co když je to jinak? Co když jen stačí vzít tvoření stylu vědomě, dát mu důležitost? Vaše oblečení je vaše druhá kůže a váš styl vám může každý den dobíjet energii, abyste se cítily báječně. Jen se potřebujete sobě a svému stylu naučit naslouchat.

~ 3 Nejste si svým stylem jisté, chybí vám pevné základy

Pravdou je, že i když není potřeba se škatulkovat, má rozdělení stylů svůj smysl. Pomůže vám lépe se orientovat a můžete ho brát jako takové vodítko. Možná právě vás přepadá nejistota, která jim brání cítit se skvěle.

I když si obléknete něco, v čem si myslíte, že vám to sluší, stejně ve vás uvnitř hlodá tichý hlásek:

Ano nebo ne? Jak mi to sedí, jak se v tom cítím? Nevypadám v tom divně?

Pocity jsou nesmírně důležité. Ale když je umíte propojit s fakty, která fungují, teprve pak máte vyhráno. Protože uspokojíte i svoji levou mozkovou hemisféru – fakta, pravidla, souvislosti. Oblékaní, líčení i péče o pleť svoje zákonitosti a pravidla, která nejen dávají smysl, ale dlouhodobě fungují. S oblibou říkám, že jsou nesmrtelná. Když právě v nich máte jistotu, máte se o co opřít.

Tahle pravidla mají svoje základy ve fyzice a optice. Naše oko a náš mozek přirozeně vnímají některé věci jako více estetické a přitažlivé a platí to nejen v přírodě, fotografování nebo architektuře, ale samozřejmě i ve vašem šatníku nebo v líčení.

Tahle pravidla se mnohonásobně vyplatí znát a umět je v každodennosti používat.

Co je na nich nejlepší?

Jakmile se je jednou naučíte, pochopíte je a začnete je aplikovat samy na sobě, budou vám fungovat celý život. A je jedno, jestli se vám vaše preference ve stylu změní nebo přiberete, otěhotníte nebo zase zhubnete nebo se přestěhujete na druhou stranu světa.

Tahle pravidla vám pořád budou jistit záda, šetřit vám energii, čas i peníze a budou vás dlouhodobě podporovat.

Jenže možná jste na tom tak, že se v těchto úplných základech ztrácíte. Styl ani základní pravidla oblékání vás nikdo neučil a vše jste se učily samy metodou pokus – omyl. Pak není divu, že ve svém stylu a oblékání a stylu cítíte nejistotu.

Dobrá zpráva je, že se to můžete jednoduše naučit. Jakou změnu dokážete ve svém pocitu jistoty a sebevědomí v oblékání už za pár týdnů si poslechněte třeba v rozhovoru s Evou, která svůj styl během 12 ti týdnů našla.

~ 4 Máte pocit, že “na styl a oblékání nemáte talent”

Pokud jste jako moje kamarádka, možná si říkáte, že to necháte na jindy, protože na to “vypadat a cítit se dobře a mít svůj styl” nemáte talent.

Něco vám prozradím.

Komplexní péče o pleť, přirozené líčení a stejně jako vkusné stylové oblékání ale není o náhodě, talentu nebo o intuici.⁣Základ skvělého a šmrncovního vzhledu je o faktech, fyzice a optice a v umění využít je maximálně ve svůj prospěch.

Naučit se fungující pravidla, propojit je s vaší jedinečností a každý den je používat tak, abyste se cítily před zrcadlem skvěle.⁣

A to se můžete jednoduše naučit. V Triádě pochopíte i takové detaily, jako třeba to, že:

 • ⁣i tvar výstřihu vám opticky může přidat klidně 3 kila navíc.
 • že špatná délka sukně vašim lýtkům napumpuje objem a mohutnost.
 • že výrazný šperk vám může zvětšit prsa klidně o velikost (otázka, zda to chcete)
 • nebo že díky ženským prvkům můžete vypadat ukrutně žensky i v bílém tričku a džínech.

Není to tedy o tom, že nemáte talent. Jako všechno ostatní i oblékání se dá naučit. Váš styl se vám hledat daleko snáz, pokud propojíte svoje pocity, potřeby, hodnoty a vizi právě se správnými informacemi a pravidly a začnete to vědomě trénovat.

~ 5 Přesvědčujete se, že “styl a oblékání není důležité”

Rozumím tomu, že se na první pohled může zdát, že jsou daleko důležitější věci na světě. Silně přesvědčené o tom můžete být především v případě, pokud jste vyrůstaly v prostředí, kde jste slyšely věty:

 • “ Vždyť je jedno, jak vypadáš!”
 • “Starej se o něco důležitějšího.”
 • “Raději se uč a nevrť se tu před zrcadlem.”
 • (Doplňte si, co jste jako malé holky slyšely o péči o svůj vzhled vy).

Pokud chcete najít svůj styl a ukotvit se v něm, dává smysl si přiznat fakt, že oblékání a styl jsou daleko hlubší téma, než jen samotné oblečení.

Není to jen o tom, že se každý den musíte obléknout, každý den stojíte před šatní skříní, každý den na sebe musíte “něco hodit”, každý den vás lidi podle vašeho vzhledu a stylu hodnotí a buď vám každý den vaše oblečení a styl dodává energii nebo vám ji bere.

Styl a oblékání je především o tom, KÝM JSTE. Jakou ženou jste? Jak máte jasno ve svých hodnotách a jak je promítáte do vašeho šatníku? Jak vás vaše oblečení podporuje a co samy sobě dovolíte?

Co kdybyste si uvědomily, že STYL a oblékání jsou součástí vás.

Zkuste si pak za slovo Styl doplnit slovo JÁ.

Jak se vám líbí věta “Styl a oblékání pro mě není důležité!” v novém překladu: “Já pro sebe nejsem důležitá!”

Abyste svůj styl našly a užívaly si ho, potřebujete mu nejdřív tu důležitost přiznat. Pak vám hledání půjde daleko snáz.

~ 6 Jedete styl od všeho něco

Pokud se vám nedaří najít svůj styl, může být pes zakopaný v tom, že svůj styl netvoříte a přemýšlíte jen nad jednotlivými kousky oblečení. Při nákupech se řídíte spíše pocity a sem tam sklouznete k impulsivním a nepromyšleným nákupům. Necháte se ovládnout módními trendy a slevami.

 • Samozřejmě, že pocity jsou v oblékání a vnímání stylu důležité. Nicméně je fajn si přiznat, že naše pocity se můžou měnit. Jako ženy jsme cyklické a během dne se nám může nálada změnit klidně 10x.
 • Stejně tak jsou módní trendy super a mohou být inspirací, ale není kvůli nim měnit svůj styl každou sezónu jako ponožky, jen proto, že je něco IN.

Možná právě pro vás je největší brzdou nesourodost šatníku, která pramení právě z toho, že se díváte jen na to, co se vám líbí teď a styl netvoříte. Tvoří ho vaše pocity nebo módní průmysl a vy pak koukáte do přeplněné skříně a stejně vás přepadá beznaděj, že nemáte co na sebe a nevíte, jak jednotlivé kousky kombinovat. Jednoduše vám chybí koncept.

Má to řešení. Zkuste se do své skříně podívat a najít nějaké spojovací prvky toho, co už tam máte a na tom začněte stavět.

~ 7 Chybí vám na váš styl pohled z vrtulníku

Jste-li na cestě hledání svého stylu a nedaří se vám ho najít, možná vám chybí jedna zásadní dovednost. Říkám jí pohled z vrtulníku.

Umění podívat se na svůj styl z nadhledu.

Když hledáte styl potřebujete zohlednit spoustu věcí, od toho, co se vám líbí, od toho, co vám skutečně sedí a sluší až po to, jaký životní styl máte a jaké jsou vaše aktuální potřeby. Umění se povznést a vidět sebe jako Ženu – jako celek, který není jen o jednotlivých kouscích oblečení, vám hledání stylu rozhodně usnadní.

Celkový styl totiž není jen o oblékání, je i o tom, jak o sebe pečujete, jak vypadá vaše pleť, jak umíte využít líčení, jak umíte využít sílu doplňků a hlavně, jakou máte vizi. Možná se ztrácíte proto, že vám ta vaše vize chybí.

~ 8 Máte strach ze změny 

Někdy je i ve stylu dobré nalít si upřímného vína. Možná vás v nalezení stylu nebrzdí to, že byste nevěděly. Ale že máte strach si to dovolit a skutečně udělat změnu.

 • Co by na to řekli lidi?
 • Co když to bude vypadat hloupě?
 • Co když mi to nebude slušet?

Každá změna – a ta ve stylu a vzhledu obzvlášť, může být náročná. Každý ji vidí na první pohled a můžete se setkat s nejrůznějšími reakcemi.

Strach ze změny je jedním z důvodů, proč ženy v oblékání i líčení sklouzávají k zajetým stereotypům. Z péče o sebe i z oblékání se vytrácí kreativita, inspirace a je to pořád to stejné dokola. Když už jedete v těch vyšlapaných kolejích hodně dlouho, není divu, že se vám váš styl hledá hůř a že vás jakákoli změna děsí víc.

Jak se změny přestat bát a dovolit si svůj styl projevit naplno?

Dovolte si to! Nebuďte na to samy a najděte si podporu – ať už v kamarádce nebo třeba v partnerovi. Anebo se přidejte do Triády, kde získáte úžasnou podporující komunitu žen, které vás na cestě změn společně se mnou podpoří.

~ 9 Máte pocit, že “na STYL není čas”

“Nemám na to čas!” To je jedna z nejčastějších výmluv ženského mozku, proč se nechce pustit do změn. Hledání stylu není výjimkou.

Možná se vám ho nedaří najít právě proto, že mu nejste ochotny svůj čas věnovat. Nejste ochotny se na chvíli zastavit a v klidu si popřemýšlet, jak to vlastně máte. Možná o tom přemýšlíte až v momentech, kdy to fakt potřebujete – oblékáte se na důležitou schůzku, jste na nákupech nebo nevíte, co na sebe ráno do práce. A to někdy už bývá pozdě, protože právě to jsou ty momenty, kdy plýtváte časem a energií, protože svůj styl neznáte a nemáte v něm jasno.

Řeknu vám jedno tajemství, které ženy někdy nerady slyší.

Nečekejte, že vám na změny v péči o sebe nebo ve vašem stylu zbyde čas. Nečekejte, že se ten čas záhadně někde objeví. Pokud chcete najít svůj styl, je potřeba si udělat vědomě čas a věnovat ho přemýšlení nad změnami.

Zkuste si spočítat, kolik času trávíte před skříní tápáním, kolik času trávíte na nákupech… co kdyby se to dalo urychlit tím, že si chvíli uděláte vědomě čas na ujasnění si svého stylu. Možná pak vše půjde vše snáz a nakonec ve výsledku čas ušetříte.

~ 10 Máte strach, že “mít STYL je moc drahé”

Když se řekne “mít styl”, řada žen si tuhle myšlenku spojit s tím, že to musí stát hodně peněz. Prosím vás – mít styl neznamená, že musíte chodit od hlavy k patě ve značkovém oblečení za desetitisíce. Mít styl je úplně o něčem jiném, i když kvalita oblečení do toho taky spadá. Nicméně neznamená to, že mít styl je moc drahé.

Víte, co je drahé? Když bez rozmyslu nakupujete kousky, které k sobě pak nemůžete kombinovat, kousky, o kterých si nejste jisté nebo kousky, které vám pak visí ve skříni a nenosíte je. Tohle je drahé.

Místo toho je daleko levnější cesta najít si svůj styl a vědomě ho tvořit a vědomě nakupovat do skříně oblečení, které bude váš styl podporovat.

~ 11 Nevíte, kde a jak se změnou ve svém stylu začít

Možná z těch všech brzd je pro vás tahle ta největší.

Cítíte se přehlcené informacemi, radami, tápete v množství oblečení v obchodech a neumíte z toho bludného kruhu vystoupit. Není se čemu divit, rozhodovací paralýza se nevyhýbá ani šatníku, oblékání a stylu.

Když jsem v roce 2013 začínala, procházela jsem postupně rekvalifikačními kurzy stylingu, make-upu a navazujícími kurzy, abych měla přehled a naučila se vidět ženský vzhled, krásu i oblékání novou optikou. Nesmírně mi pomohlo i to, že jsem jezdila k ženám domů a viděla šatníky a šatní skříně a učila ženy jednotlivé outfity poskládat. Naučilo mě to vidět to podstatné a chápat právě dlouhodobost a komplexnost nejen v šatníku, ale obecně v ženském stylu a vzhledu.

A to se můžete naučit i vy. K tomu, abyste svůj styl našly nepotřebujete roky studovat.

Stačí vám věnovat vědomou pozornost, čas a energii tomu, co chcete a naučit se základní pravidla, která fungují – od péče o pleť, líčení i oblékání. Uvědomit si, jak vám bude a jak se vám zjednoduší život, když si to dovolíte a rozhodnete se tomu vědomou pozornost věnovat.

 • Jak se budete cítit?
 • Kde všude se vám uleví?
 • Kde všude budete šetřit energii, čas i peníze?
 • Co je ten malý krok, který vás posune vpřed a kterým můžete právě teď začít?

A pak s ním začněte.

Nemusíte na to být samy, provedu vás k vašemu stylu krok za krokem

Mám pro vás skvělou zprávu. Všechny důležité kroky a zkušenosti jsem za ty roky dala do ucelené podoby do online kurzu Triáda, který vám hledání vlastního stylu nesmírně zjednoduší. Krok za krokem vás provedu a během 12 ti týdnů vám pomůžu najít nejen styl tak, aby vás podporoval na mnoha úrovních. Nastavíte si taky komplexní systém v péči o pleť a naučíte se líčením podtrhnout svoje přirozené rysy, abyste se uměly během pár minut rozzářit.

Přeji vám, ať se v hledání vlastního stylu posunete a budu ráda, když mi napíšete, který z důvodů je váš favorit a ve kterém jste se našly.

Míša

Chcete vypadat skvěle, cítit se přitažlivě a mít šmrnc nejen v oblečení?

Už 17. ledna 2024 startuje oblíbený online kurz

Naučíte se skvěle pečovat o pleť, jemně a žensky se líčit a stylově se oblékat a získáte sebejistotu nejen při pohledu do zrcadla. Získáte ucelené know-how, které vám ušetří energii, čas i peníze a přinese do vašeho života víc sebevědomí, ženskosti a spokojenosti sama se sebou. 

Michala Měřínská
Už více než 15 let pracuje se ženami a ukazuje jim cesty, jak podpořit přirozenou krásu a ženskost. Pomáhá ženám cítit se sebejistě, líbit se samy sobě a dopřát si péči o sebe i v každodenním shonu. Míša je maminkou dvou malých kluků, manželkou a taky úspěšnou podnikatelkou. Říká, že krása každé ženy začíná v její hlavě a že čas pro sebe je o prioritách, o lásce a úctě sama k sobě. Je autorkou projektu Magicky ženská a stejnojmenné knihy, kterou četlo už více jak 18 000 žen. Provází ženy intenzivními online kurzy a pomáhá měnit životy žen v motivačním online Klubu Magicky ženská.
Komentáře