ČERNÉ ŠATY: není v nich horko a nejsou jen na pohřeb. Jak vybrat ty pravé?

Nedělní odpoledne, teploměr na naší terase ukazuje 36 stupňů a na nebi ani mráček. Někdo by si mohl říct „Proboha, to je vedro“, ale já jsem od malička teplomilka a v počasí, kdy ostatní utíkají do úkrytu klimatizace, já běhám po venku a jsem jak ryba ve vodě.

A i v tomto počasí miluju černé šaty! Máte pocit, že černé šaty a léto nejdou dohromady? Že jsou jen na pohřeb a černá není letní barva? Naučte se s nimi kouzlit, ukážu vám jak na ně a jak si vybrat pro sebe ty pravé!

Ideální čas na rodinnou procházku, napadlo mě v to nádherné nedělní odpoledne. Když jsem to domyslela do detailů i se zastávkou na zahrádce v místní pivnici, znělo to jako super nápad pro všechny členy rodiny. Super, vyrážíme!

Jenže co na sebe v takovém horku?

Byly doby, kdy bych se nasoukala do džínů, trička a dvanáctidírových modrých bot značky Gladiator s ocelovou špicí. (bože jak já jsem je milovala!). Tehdy jsem se potřebovala cítit fakt drsně, protože moje sebevědomí bylo na bodu mrazu a tohle byl fajn trik jak ukázat, že já se přece světa nebojím. A když budu chtít, nakopu všem pr… (pardon, trochu jsem se rozvášnila).

Nic proti džínům, nosím je pořád moc ráda, ale dnes na to jdu trochu žensky. S ženskou energií a elegancí. A to je pro mě jiná nálada. Pokud jste taky džínová, tak vás bude bavit tento článek, protože džíny a ženskost jsou zkrátka kombinace k sežrání.

Naučila jsem se oblečení vnímat jako součást mě, mého těla

Něco, co na první pohled doladí moji náladu a rozpoložení. Oblečení pro mě není jen kus látky, který musím mít na sobě, abych nelítala nahá nebo abych na sobě „něco“ měla. Oblečení a já jsme prostě jeden celek. Ráda se oblékám vědomě a oblečením vyjadřuji, jak se cítím, kým jsem. Mění se podle mého cyklu, podle toho, co mě čeká a podle životní etapy, kterou právě procházím.

Můj šatník žije a roste se mnou

Je úžasné sledovat proměny žen, když pochopí, jak je jejich oblečení pro ně důležité a co vše o sobě mohou díky oblékání, střihům a barvám prozradit. Jak rozkvetou, když se přestanou snažit nacpat do škatulek módních trendů a skutečně pochopí základy oblékání (prostě optika a typ postavy určité zákonitosti mají) a k tomu přidají skutečně sebe a to, jak se chtějí oblečením vyjádřit a podpořit svoji vnitřní krásu.

Černé šaty? Nebude ti v nich horko?

Dnes se právě na ně cítím. Chci, aby mi bylo pohodlně, zároveň abych působila žensky a elegantně. Nechci být přehnaně vyzývavá a nepotřebuju, aby na mě každý dnes koukal. Chci být jen já a moje rodina a naše společná nedělní procházka. Proto sahám do skříně a s jistotou oblékám černé šaty.

Ne, není mi v nich horko a nejsou jen na pohřeb. I když si to některé ženy (i muži) myslí. Připouštím, že černá barva v létě možná upoutá pozornost víc než v jakémkoli jiném ročním období, ale věřte mi, že horko je v nich úplně stejně jako v jiném oblečení.

Ale černá barva není barva na léto!

Jestli vás tento argument napadl taky, tak vás chci ujistit, že černá barva je barva jako kterákoli jiná. Schválně se jděte podívat do své skříně, jestli ji tam najdete. Barvy za nás mluví a ta černá taky. Je symbolem tajemna, připomíná nám noc a možná v nás někde uvnitř vzbuzuje trochu strach z neznáma. Ale když si ji oblékneme, budeme víc u sebe uvnitř, zahalí nás a tak trochu ochrání před vnějším světem. Když ji oblékáme s tímto vědomím, je úžasným pomocníkem. Když se do ní oblékáme nevědomě a moc často, utíkáme od sebe samotných.

S černými šaty můžete jednoduše kouzlit

Proč na černé šaty pěju takové ódy? Koukněte, že nepřeháním, prozradím vám to nej, co dokážou udělat pro každou z vás.

 • Sluší opravdu každé ženě bez ohledu na to, jaká číslice udává jejich velikost.
 • Jsou multifunkční a vynosíte je tak, že se nebudete stačit divit. Od nedělní procházky, přes dovolenou, do práce a i jako maminka na mateřské se můžete na procházce s kočárkem cítit jednoduše skvěle.
 • Můžete je s čímkoli kombinovat. Jsou tak universální, že si k nim můžete obléknout úžasný vypasovaný kabátek, mikinu nebo přes ramena ležérně přehodit barevný šátek nebo pléd.
 • Přizpůsobí se vám. Mohou naprosto vyniknout nebo být jen v pozadí.
 • Sama si zvolíte, jestli budou nastrojené nebo příjemně uvolněné. Ať už výběrem střihu nebo materiálu, ale taky doplňky. Šperky a třpytivý pásek jim dodá noblesu, plátěná taška a sandály ležérnost a pohodu.
 • Můžete k nim obout jakékoli boty – od tenisek, přes páskové boty až po lodičky na podpatku. Všechno bude vypadat dobře.

Pro mě jsou černé šaty takovou každodenní jistotou, když začnu přemýšlet, co na sebe a trvá to až podezřele dlouho. Jsou skvělé na nákupy, na návštěvu, na večeři, dokonce i do letadla. Prostě je na ně spolehnutí.

Možná si teď ale říkáte, jak pro sebe vybrat ty pravé? Tak vás chci ještě potěšit mými pěti vyzkoušenými tipy, jak na jejich výběr. Věřím, že si na ně vzpomenete až přijde pravý čas.

 5 vyzkoušených tipů, jak na výběr černých šatů

 • Hledejte pro sebe vhodný materiál
  Pokud pro vás mají být skvělým kamarádem, musí vám v nich být příjemně, musí být vzdušné a lehké.
 • Dbejte na výběr střihu
  Osobně mám ráda dlouhé šaty nebo tzv. midi délku (délka, kdy šaty končí v oblasti mezi koleny a kotníkem), je to pro mě pohodlné a praktické. Nemusím sledovat, jestli hodně fouká vítr, můžu si kamkoli sednout a neřeším potřebu silonek ani když je trochu chladněji. Vy to můžete mít jinak, třeba si zamilujete černé krátké a budete nadšená.
 • Vyberte ty bez pásku
  Ideálně vybírejte černé šaty bez všitého pásku, budou pro vás flexibilnější. Páskem je totiž můžete kdykoli doplnit a oživit. Přepásání v pase miluju, zvýrazněný pas sluší všem ženám a na černých šatech můžete dát vaší kreativitě skutečně velký prostor v barvách a materiálech pásků.
 • Vylaďte je doplňky
  Černé šaty jsou tak moc skvělé, že je můžete zkombinovat s džínovou bundičkou, bílým svetříkem, doplnit mohutným náhrdelníkem nebo k nim vzít pestrobarevné korále, klobouk a nejrůznější typ kabelky. Naciťte se na to, jak se v nich chcete cítit – sportovně, elegantně, romanticky? To všechno umí!
 • Testujte je
  Noste je kamkoli, testujte je. Možná vás ze začátku bude napadat, že právě tam, kam se chystáte, se to nehodí. Zkuste to překonat a experimentujte. Já jsem v nich byla už i na dětském hřišti v písku a byla to paráda.

Miluju rozmanitost barev, miluju experimenty se vzory, ale někdy je prostě klasika to nejvíc, co vyjadřuje moji náladu. Věřím, že i vy máte takové dny, kdy chcete jen tak vyjít ven, cítit se úžasně a přesto netrávit před skříní víc jak jednu minutu.

Proto si je zamilujete, tenhle luxus vám dopřejí! Zkrátka vyběhnete ze dveří a jste úchvatná.

PS: Pokud cítíte, že vám opravdu „černá nejde k pleti“, tak zkuste tmavě modrou (navy) nebo hnědou barvu. Budete spokojená, to vám garantuju!

***

Chcete ještě víc inspirace pro svůj styl a šatník? A už máte Kouzla oblékání aneb to nejdůležitější pro váš šik styling? Staňte se sama sobě stylistkou ještě dnes a začněte se ve svém oblečení cítit jako ryba ve vodě! Využijte úžasného pomocníka a kouzlit začněte tady >>

Komentáře