Publikum poslouchá i očima! Aneb co mají společného klavír a krása?

Jak spolu souvisí dvě tak odlišná témata, jako je hraní na klavír a krása?
A jsou od sebe opravdu tak vzdálená?
Když se na to podíváme trochu víc zblízka, tak zjistíme, že vlastně ne…
Naopak spolu velmi, ale velmi úzce souvisí. 

***

Milé dámy, ženy, maminky, slečny – tenhle článek bude o hodně o kráse a trochu o klavíru, ale nebojte se, najdete v něm spoustu tipů pro vaši krásu i vy, které na klavír nehrajete!

Jsem si jistá, že v mém příběhu o tom, jak jsem vnímala svou krásu dříve a jak ji vnímám nyní, najdete možná paralely se svým vlastním životem a napadne vás u toho mnoho věcí. Tak se nebojte pustit se do čtení!

Krása na obtíž… hlavně aby to bylo rychle!

Když jsem byla malá holčička, na své koncerty jsem se vždycky těšila. Jednak proto, že jako malá jsem ještě nevěděla, co je to tréma, a pak také proto, že koncert byla vždy příležitost vzít si na sebe ty krásné šaty, které jsem nosila vždy jenom na takové výjimečné události, jako byly koncerty nebo třeba do divadla. K nim malé střevíčky, mašli a čelenku do vlasů a už jsem si vykračovala ke klavíru.

strevicek

Když jsem však v 15 letech nastoupila na konzervatoř, stala se pro mě krása u klavíru vyloženě nutnou povinností, která mě zdržovala od – jak jsem si tehdy myslela – mnohem důležitějších věcí.

Je přeci mnohem důležitější, jak hraju, a ne jak u toho VYPADÁM, no ne? Prostě jsem to, jak na pódiu vypadám, neřešila.

Když to sama po sobě čtu a vzpomínám si, jak jsem tehdy měla ve skříni na koncerty připravenou jednu černou sukni a bílou halenku a vlasy svázala do culíku. Ani se mi nechce věřit, že jsem takhle jednou svoji krásu odsunula opravdu až na poslední příčku hodnot.

Vždy jsem si myslela, že to, co umím na klavír zahrát, je to jediné důležité a ničem jiném už nezáleží.

Když jsem pak dospěla a dostala se na vysokou školu, už jsem naštěstí pochopila, že to, jak u klavíru vypadám, hraje opravdu důležitou roli.

Publikum totiž neposlouchá jen ušima, ale také očima

Pokud u klavíru dobře vypadáte, jste upravená, máte krásné šaty, které okouzlí nejedny oči v sále, máte upravený účes, lidé mají pak daleko lepší celkový zážitek a také si o vás udělají daleko lepší dojem. A tohle rozhodně neplatí jen pro hraní na klavír, ale pro jakoukoli činnosti, při které jste v kontaktu s lidmi a máte se nějak prezentovat!

Začala jsem si tedy zase kupovat princeznovské šaty, pohodlné boty na podpatku, ve kterých se mi dobře mačkal pedál u klavíru a začala jsem i více řešit své účesy – pořídila jsem si kulmu a alespoň si vlasy v culíku natočila do kudrlinek. 🙂

Moje koncertní krása však pro mne byla stále něco, co mi zabírá hodně času na přípravu.

Před koncertem, kdy jsem většinou hodně nervózní už od rána, a jdou na mě nejrůznější panické myšlenky, že to dnes docela určitě celé pokazím a nezvládnu, je pak daleko těžší soustředit se na líčení a účes. Ruce se mi klepou a jsem netrpělivá, chci mít všechno rychle, hned, a přitom co možná nejjednodušším způsobem.

Dnes už se na věci dívám úplně jinak a to hlavně díky tomu, že znám Míšu Měřínskou. Díky jejím názorům jsem i já začala vnímat svou krásu jako něco, co je důležité, na čem mi záleží a co si dokonce konečně mohu začít i užívat a to přímo na koncertním pódiu!

eva suchankova 2

Dámy, nalijme si čistého vína a dejme ruku na srdce. To, co umíme, je super, je to skvělé! Jsme šikovné, schopné, umíme každá něco ve svém oboru a každá jsme jedinečná a dělíme se s okolním světem o své dary.
Ale opravdu by nám nemělo záležet na tom, jak u toho vypadáme?

Krása je důležitá

Díky Míše jsem si uvědomila velmi důležitou věc. To, jak vypadáme, když se prezentujeme okolnímu světu, jak působíme na lidi, se kterými jsme v kontaktu, hraje v našich životech velmi důležitou roli.

Představte si, dva různé koncerty…

Na tom prvním hraje Eva, která umí opravdu krásně hrát na klavír, ale má vlasy svázané do jednoduchého culíku, není namalovaná, na sobě má šaty, které vyšly z módy už před 15 lety, a i když hraje opravdu krásně, lépe se to poslouchá se zavřenýma očima.

Na druhém koncertě hraje Eva, která umí také krásně hrát na klavír, ale má upravené a jemně natočené vlasy, na tváři jemné a přitom přirozené líčení, které podtrhuje její přirozenou krásu a na sobě krásné šaty, které lichotí její postavě.

Obě hrají stejně pěkně. Ale ruku na srdce – na který z těchto dvou koncertů byste šly radši? Myslím, že odpověď je úplně jasná.

Pokud pracujete s lidmi, první, co na vás uvidí, není to, co umíte…

… co víte, co znáte a kolik jste v páté třídě dostaly jedniček.

První, co lidé vidí, jste VY. Vy celá, jak vypadáte, co máte na sobě, jak jste upravená a učesaná. A nemusíte na sobě zrovna mít koncertní šaty. Představte si samy sebe v běžných denních situacích.

Po skončení vysoké školy se věnuji koncertování spíše pro potěšení. Mojí životní náplní je pomáhat lidem kolem sebe s hraním na klavír, snažit se jim cesty k radostnému hraní usnadňovat a zjednodušovat. Učím děti i dospělé jak osobně v každodenním životě, tak virtuálně na svém blogu o hraní na klavír.

Jsem každý den v kontaktu se spoustou lidí a každý den ráno řeším svoji krásu. A každý den se na to těším!

I teď se musím sama pro sebe culit, když pomyslím na to, že mi dělá radost se o svou krásu starat a vědět, že mi bude další den v práci s lidmi dobře.

  • Začínám se starat o svou krásu hned v posteli po tom, co mi zazvoní budík.
  • Vypiju sklenici čisté vody.
  • Pak si hned po zubech také vyčistím pleť, hydratuji krémem a nanesu jemné a přirozené líčení.
  • Při výběru oblečení dbám na to, co mi sluší a dělá mi hezčí postavu.
  • Jednou týdně dopřeju své pleti výživnou masku.

Každý den se těším na to, jak mi to bude slušet, a vím, že se moje vnitřní pocity odráží i navenek a že mým žákům je u mě na hodinách klavíru dobře.

Cítím se moc dobře, protože vím, že rozumím tomu, co pro svou krásu dělám a taky proč to dělám

A kde jsem se to všechno dozvěděla? Přečetla jsem si Míšinu knížku Magicky ženská. Dámy, jestli ji ještě nemáte, tak opravdu MOC doporučuju. Pro mě se tato knížka stala takovou biblí mé krásy.

klavir a krasa

Jsem typ ženy, která ráda rozumí věcem, které dělá a zná důvody, proč je dělá. Díky Míše jsem dokázala změnit celou řadu svých každodenních rituálů a to nejen proto, že Míša píše, že je dobré je dělat, ale také vám vysvětlí proč. Jaké změny nastanou. Dá vám i návod, jak rituály do svého života zařadit.

Milé ženy, dámy, maminky, slečny, starejte se o svou krásu a mějte radost z toho, že se o ni staráte. Ono totiž to, jak se cítíte uvnitř, se odráží i navenek a lidé kolem vás to poznají, aniž byste jim to musely říkat.

Prostě to z vás vyzařuje na všechny strany. Ať už hrajete na klavír nebo ne. 🙂

Další inpirace pro vaši ženskost a pohodu 🙂


\"EvaEva Suchánková

Mou největší životní vášní, profesí i potěšením je hraní na klavír. Věnuji se
výuce dětí i dospělých a záleží mi na tom, aby se všichni mí žáci naučili dobře hrát a zároveň je to bavilo. Snažím se proto nacházet cesty, jak poznávání klavírního světa lidem kolem sebe usnadnit, zpřístupnit a zjednodušit. Jsem autorkou úspěšného eBooku Pohádkově snadné čtení not pro malé klavíristy.

Více o mně se můžete dočíst ZDE >

 

Magicky ženská
Tento blog je místem, kde kromě článků Míši Měřínské najdete příběhy a inspiraci od žen, které svoji cestu ke kráse našly a dnes si ji užívají. Jsou to ženy, jako vy. Rozhodly se, že jejich krása pro ně bude kamarádkou a rozhodly se své zkušenosti sdílet a pomoci tak dělat tento svět krásnějším. Chcete i vy přispět? Začněte u toho, že se budete krásná a magicky ženská cítit i vy sama. Přečtěte si knihu Magicky ženská a inspirujte se. Více o knize najdete tady >>
Komentáře