Přihlášky na oblíbený letní online workshop jsou otevřené do 17.6.2024

LETNÍ ŠMRNC

Objev tajné letní vychytávky pro svůj styl, péči o pleť i líčení. Tohle léto si díky nim užiješ víc sebevědomě a žensky. Přidej se na online workshop tudy:

9+1 vyzkoušených kroků, aby vám změny v péči o sebe vydržely (…a tolik to nebolelo)

Praha, říjen 2017

Ještě není sedm ráno a já se pomalu plížím z vyhřáté postele ven. Potichu jako myška, abych nevzbudila naše dvouleté mládě, které se po kojení ještě otočilo na bříško a spokojeně oddychuje. Všude je ještě ticho a klid.

Rozespalá stojím bosky v koupelně. Tak co dneska? Mám nebo nemám? Moc se mi nechce. Ale pak přes všechny stojící chlupy na těle otáčím baterii na vaně na nejnižší teplotu a zavírám odtok vany. Mezitím než se napustí studená lázeň, sedám na zem a začínám s dechovým cvičením. Nádech, výdech…

Změny v péči o sebe nejsou hračka, nedějí se samy od sebe

Na chvíli mě napadne, že jsem mohla ještě půlhodiny spát. A místo toho dělám něco, u čeho by si spousta lidí nevěřícně klepala na čelo. Pomalu si stoupám do ledové vody ve vaně a cítím, jak tělem projíždí bolest.

Jdi dál, jdi dál! Slyším jedno moje já, zatímco to druhé pořád našeptává, že to fakt děsně studí. Ale nedám se!

A tak si sedám a nahlas pomalu oddechuju. Teď přijde ta nejhorší část… na pár sekund se zastavím a musím se trochu odhodlat. Položit se do ledové vany je jiné, než když jsem před týdnem pod vedením kamarádky Terezy Kramerové, zkušené průvodkyně nejen světem otužování, ponořila do vody zatopeného lomu. Teď jsem tu sama a vanu si celý život dávám teplou. (Jooo, fakt jen teplou? Horkou!)

Jak na zmeny v peci o sebe

Takže si nejspíš umíte představit, co mi před položením se do vody, která má 15 stupňů lítá v hlavě za myšlenky. Nedám se a za pár vteřin ležím ponořená ve studené vodě. Dýchám. Na těle mám husí kůži. Přitom v těle se rozlévá úžasné teplo.

Úspěch začíná v hlavě

Už jsem pochopila, že spousta věcí v našem životě začíná právě tam.
I naše krása a péče o sebe začíná dál než v zrcadle, začíná v našich myšlenkách a u toho, jak s nimi umíme vědomě zacházet.

Nic na světě není náhoda. Proto jsem si jistá, že ke mně podzimní otužování taky nepřišlo jen tak. Přišlo přesně v momentě, kdy odstartovaly svoji cestu za vědomou ženskou krásou další ženy v mém online kurzu Magicky ženská. Rozhodly se vydat na cestu, na které přepíšou stará přesvědčení o sobě a své ženskosti, dovolí si dát sebe na první místo a dopřejí si vědomou péči o sebe. Budou se cítit se sebevědomější, sebejistější, elegantnější a spokojenější.

A i ony musí na cestě projít často velkými změnami v péči o sebe a dělají maximum, aby jim změny v péči o sebe skutečně vydržely a neskončily po pár týdnech v propadlišti dějin.

 

Změny ze začátku chvilku i bolí

Už po prvním týdnu dost intenzivně vnímám, kolik myšlenek ohledně svého nového otužovacího návyku musím každý den překonávat. A taky vnímám ty myšlenky a otázky, které se honí v hlavě ženám v kurzu. A nejen otázky, ale i výčitky a pochopení, proč se samy k sobě doposud chovaly tak jak se chovaly, proč péči o sebe odkládaly na poslední místo a jak se v tom cítily. Pocity smutku, lítosti, výčitky, pochopení, že ten čas pro sebe už nikdy nevrátí. Ale taky odvaha a odhodlání to změnit. Udělat v péči o sebe změny, které budou navždy, takové, které vydrží a stanou se návykem.

Jen si samy zkuste vzpomenout na moment, kdy jste cítily, že chcete změnu a pochopily,  proč je pro váš život důležitá. Rozhodly jste se udělat první krok. A pak narazily.

Změny v péči o sebe prvním krokem nekončí

Jenže ono změny v péči o sebe prvním krokem rozhodně nekončí. Lézt do ledové vody mi napoprvé přišlo skvělé, bylo to dobrodružné, plné očekávání, vzrušení, překonávání sama sebe. Adrenalin v krvi člověku dodá odvahu.

První krok sám o sobě na změnu nestačí. Často nestačí ani ten druhý nebo třetí.

Znáte to taky? Taky jste se už několikrát rozhodla, že začnete běhat, čistit si pleť nebo přestanete sladit kafe? A vydrželo to přesně čtyři dny nebo pár týdnů? A pak se chuť a to natěšení začalo kamsi vytrácet. Mizet jako pára nad hrncem a vaše rozhodnutí ztrácelo sílu. Začal ho napadat zrádný nepřítel. Rozum.

V hlavě vám začaly lítat myšlenky, že je to možná celý nesmysl, že stejně nevidíte výsledky, že to nikam nevede, přestáváte to stíhat a raději ten čas využijete na něco jiného – užitečnějšího. Dohoníte věci do práce, uvaříte, uklidíte… proč se věnovat sama sobě, vždyť to přece počká. Slyšíte to?

Staré vzorce přemýšlení se hlásí o slovo. Nedají vám to zadarmo. Nechtějí jen tak odejít, vždyť s vámi žijí už několik desítek let!

A to je přesně ten moment, kdy se musíte rozhodnout znovu

A máte jen dvě možnosti. Buď těm myšlenkám a výmluvám uvěříte a podlehnete pochybnostem. Odmítnete snášet tu bolest z překonávání sama sebe a zastavíte se. Vzdáte to. A najdete si spoustu odůvodnění, proč to nešlo.

Taky mě jich dneska ráno před tou ledovou vanou napadlo několik.  Třeba ta, že moc je to fakt neekonomické plýtvání vodou, když si každé ráno napustím plnou vanu kvůli šesti minutám, které v té studené vodě ležím.

Ale je tu ještě druhá možnost…

Můžete se každý den rozhodnout, že dneska to zase dáte. Každý den znovu a znovu si připomenete, že na to máte a víte, proč je pro vás ta změna důležitá. Umlčíte pochybnosti, které vám staré vzorce posílají do hlavy a rozhodnete se znovu dělat věci jinak. A jít do akce.

A budou dny, kdy budete mít chuť to vzdát, budou dny, kdy o sobě budete pochybovat, budou dny, kdy budete na dně. A je to v pořádku, i takové dny do našeho života patří. Ale i během nich se můžete rozhodnout a překonat svůj strach, lenost, nechuť.

Vsuvka po roce

28. září 2018

Svoji lenost, nechuť i výmluvy překonávám už rok. Nevzdala jsem to, i když byly dny, kdy jsem vynechala a měla pocit, že to vzdám. V těch momentech jsem si vědomě přiznala, že se vymlouvám a nechce se mi. A druhý den šla do akce znovu.

Za ten rok mám za sebou:

  • koupání v zatopeném lomu na konci září
  • skoro každodenní sprchování studenou vodou
  • studené koupele ve vaně
  • ledové bazény v lednu u našich na dvoře
  • chození v horských potůčcích
  • zářijové koupání v Mumlavském vodopádu

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

A víte co? Zítra, 29.9. to bude přesně rok, co jsem začala s otužováním. Oslavím to. Tipnete si jak?

Neuvěřitelnou koupelí v ledu právě pod vedením Terezy. Jsem zvědavá, co tento zážitek přinese a určitě vám o něm napíšu víc!

I ve změnách v péči o sebe krátka platí to známé pořekadlo

Buď máte výmluvy nebo výsledky.

Je jen na vás, jak se rozhodnete

Pamatujte, že v každém jednom dni si zasloužíte úspěch. Odměnu za to, že jste to zvládla. Ten skvělý pocit, kdy to dáte, kdy se podíváte sama sobě do očí v zrcadle a jste na sebe pyšná, protože na to máte. Rozhodla jste se znovu a znovu samu sebe dát na první místo a nelekla jste se starých vzorců, co vám dneska chtěly připomenout, že když to nedáte, dostaví se výčitky. A výčitky vaší kráse nesluší, to mi věřte.

Udělat ze změny v péči o sebe nový návyk není lusknutím prstu. Úspěch se nedostaví přes noc. Ale přijde den, kdy se najednou zastavíte a zjistíte, že tu danou věc děláte automaticky. Bez výmluv, bez remcání, s radostí a chutí. A než ten den přijde, je fajn mít na paměti 9 kroků, jak ze změny v péči o sebe udělat návyk, aby to nebolelo.

Tak tady jsou konkrétní kroky ke změně v péči o sebe, které fakt fungují, když se do ní pustíte.

9+1 vyzkoušených kroků, aby změny v péči o sebe vydržely napořád a tolik to nebolelo

Najděte si svoje PROČ

 Možná si říkáte, co je to za novinku. Ale schválně, kolikrát jste to už slyšela a kolikrát skutečně udělala? Máte je na papíře nebo si říkáte „Ale vždyť já to přece vím…“ Než jsem si svoje proč začala psát, dlouho mi to trvalo. A taky mi pak trvaly ty změny. Takže konec výmluvám a skutečně si sedněte ještě dnes a svoje proč si napište. A mějte je na očích. Já si je lepím dovnitř šatní skříně, protože tam je vidím několikrát denně. Můžete si je dát kamkoli, do oblíbeného ženského diáře, nalepit na ledničku nebo třeba na zrcadlo v koupelně.

Komu dalšímu změnou pomůžete?

 My ženy jsme od přírody nastavené na dávání. Dáváme ze sebe, pečujeme o ostatní, ale na sebe spousta žen zapomene. Proto v této přirozenosti pokračujte a nekoukejte při změně jen na to, co přinese vám. Zamyslete se i nad tím, komu dalšímu kromě vás vaše změna v péči o sebe pomůže. Ano, slyšíte dobře. Odpovězte si na otázku:

Jak tím, že se změním, můžu pozitivně ovlivnit moje okolí? Moje děti, vztah, náladu doma nebo v práci?

Najednou se možná vše bude zdát daleko smysluplnější a výčitky o sobectví se najednou začnou rozplývat.

Najděte si průvodce

V ničem, co v životě prožíváte, nejste sama. Okolo vás jsou často ženy, které už podobnou změnou a cestou prošly. Je fajn si to připomenout a nechat se změnami provést, mít podporu a sdílet úspěchy.

Ušetří vám to spoustu času a v momentech, kdy ve změně v péči o sebe budete procházet temným údolím, budete mít podporu a snáz pochopíte, že i tato fáze je v pořádku. I to je důvod, proč ženy změnami v péči o sebe a vztahu ke své kráse v online kurzu Magicky ženská provázím den za dnem a mají moji osobní podporu každý den. Protože u každé změny přichází fáze, kdy jsme prostě dole. A to nemusí být důvod to vzdát.

O změnách v péči o sebe mluvte

 Netutlejte si rozhodnutí ke změně jen pro sebe – sdílejte ho. S partnerem, s kamarádkami. Ideálně se obklopte lidmi, kteří vás podpoří. Možná vám ale připadá, že si to odhodlání ke změně radši necháte pro sebe. Nechcete to nikomu říct a argumentujete tím, že se podělíte, až se změna povede. Až ji uvidí okolí.

Jenže víte co? Tohle je jen další výmluva, další důvod, kdy si necháváte otevřená zadní vrátka pro případ, že se to nepovede. Protože když o tom nikomu neřeknete, pak se nemusíte stydět za to, že to nevyšlo… nebo se pletu? Takže o svým změnách mluvte, nechtějte od okolí pochopení, podporu, nemusí to chápat. Ale mluvte o svých proč a dělejte ty věci, pro které se rozhodnete. Pamatujte, že kam směřujeme pozornost, tam to roste. Čím víc budete zapojovat okolí a sebe do změn, tím větší energii na ně budete mít.

Nesrovnávejte s ostatními, ale sama se sebou

 Změny v péči o sebe ta vás nikdo neudělá, takže vás upřímně ani nemusí zajímat, jak je na tom „holka od vedle nebo kolegyně v práci.“ Přestaňte ztrácet čas srovnáváním sebe a ostatních žen, jen si ubíráte energii. Vaši energii a pozornost potřebujete směřovat k vaší změně, takže se každé ráno podívejte na to, o jaký krok jste dopředu ušla oproti včerejšku. To je daleko efentivnější!

Big picture aneb vaše změna z vrtulníku

 Tohle slovní spojení „big picture“ se mi moc líbí. Znamená v překladu velký obraz a představte si to tak, jako byste sedla do vrtulníku a najednou se vznesla. Podívejte se na svoje proč z výšky. Co vám změna v péči o sebe přinese dlouhodobě za rok, za tři, za pět? Co tím získáte vy a vaše okolí? Tento pohled z vrtulníku je skvělý, až přijdou dny, kdy budete mít pocit, že to nejde zvládnout. Vaše proč musíte chápat i v jiném než týdenním nebo měsíčním měřítku. Díky tomu totiž pochopíte širší souvislosti a vytrváte.

Všímejte si svých "Měla bych"

 Všímejte si, kdy začnete říkat tu všem ženám dobře známou větu Měla bych… Jakmile ji uslyšíte ze svých úst v souvislosti se změnou v péči o sebe, pro kterou jste se rozhodla, zbystřete. Věta „Měla bych“ vás totiž zničí. Zastaví vás. Jakmile ji zaregistrujete, vraťte se ke svým proč a zkuste s nimi chvíli zase být. Buď totiž tu změnu chcete nebo ne. Nic mezitím neexistuje. Pro jistotu si přečtěte tento článek, pochopíte víc.

Udělejte si ze změny rituál

 Rituály v kráse a péči o sebe jsou kouzelnou a velmi podporující věcí. Udělejte si z nové změny rituál a dělejte jej s touto energií každý den. Ne proto, že musíte. Myslete na to, co touto energií získáváte, jak vás podporuje změna ve vašich záměrech, buďte skutečně přítomná. Moje každodenní koupání v ledové vodě je hlavně o přítomnosti. Jakmile mi začnou utíkat myšlenky od těla pryč, začnu se klepat zimou.

Oceňte se za každý den, kdy se vám to povede

 Tento bod se může zdát úsměvným, ale je tááák moc nesmírně důležitý. Často se za něj zapomene a pak tomu celému najednou něco chybí. A ne, nemusí to být hned nákup drahé kabelky nebo luxusní masáž. Ale i taková káva nebo čaj vypitý v klidu s knížkou v ruce je krásnou odměnou za to, že jste sama sebe překonala a postavila se výzvě.

A ten poslední důležitý krok?

Vím, že každá z vás máte za sebou ve změnách v péči o sebe spoustu neúspěchů. Spoustu novoročních předsevzetí, co se nedožila března. Nevyčítejte si je. Zkuste to znovu, zkuste to jinak.

Často jsme zklamaný, že na něco nemáme, že nám něco nesluší, že něco neumíme, že na něco nemáme čas (dosaďte si co chcete – oblíkání, líčení, cvičení, relaxování, učení se angličtiny…), ale když se podíváme pravdě do očí, zjistíme, že jsme se možná ani nepokusily udělat změnu a začít, protože už tu změnu předem odsoudíme s tím, že na ni nemáme.  Jenže když to ani nezkusíš, jak se to má podařit? 

Tak až se budete někdy zase trápit, že se něco ještě nepodařilo a budete se bát udělat první krok, vzpomeňte si na tento článek, jak to s těmi změnami v péči o sebe vlastně je.

Anebo se rovnou rozhodněte, začněte si na sebe dělat víc času a pusťte se do změn. A pokud máte pocit, že času moc nemáte, doporučuju tento 7 denní videotrénink  >>

Moc vám držím ve změnách v péči o sebe palce. Každá z nás dokáže cokoli, když se pro to každý den znova a znova rozhodne.

S láskou a podporou k jakékoli změně, pro kterou se rozhodnete, Míša

Michala Měřínská
Už více než 15 let pracuje se ženami a ukazuje jim cesty, jak podpořit přirozenou krásu a ženskost. Pomáhá ženám cítit se sebejistě, líbit se samy sobě a dopřát si péči o sebe i v každodenním shonu. Míša je maminkou dvou malých kluků, manželkou a taky úspěšnou podnikatelkou. Říká, že krása každé ženy začíná v její hlavě a že čas pro sebe je o prioritách, o lásce a úctě sama k sobě. Je autorkou projektu Magicky ženská a stejnojmenné knihy, kterou četlo už více jak 18 000 žen. Provází ženy intenzivními online kurzy a pomáhá měnit životy žen v motivačním online Klubu Magicky ženská.
Komentáře