Na podzim jsem si přečetla Míšinu knížku Magicky ženská. Dala jsem na její doporučení a na konci knihy jsem si sepsala několik změn, které chci přivítat ve svém životě. Bylo mezi nimi i toto: „začnu si večer čistit pleť hydrofilním olejem“.
Líčím se výjimečně. Krásu si spojuji s přirozeností, vědomím sebe sama, s vyrovnaností a péčí o sebe.
Přiznávám, že můj postoj k dekorativní kosmetice je, řekněme, rezervovaný. Mám ráda různé oleje a másla na tělo. Na „barvičky“ na obličej mě moc neužije. Proto jsem dřív také odličování nevěnovala žádnou pozornost.
V mé kosmetické taštičce najdete řasenku, korektor a tyčinku na rty. Vše ostatní jsem při úklidu vyhodila. Na co si schovávat 10 let staré stíny, rtěnku, lak na nehty a oční linky, když je vážně nepoužívám?
Jako minimalistka si dávám pozor na to, kolik lahviček budu v koupelně skladovat. Nechci si pořizovat žádné kosmetické přípravky, které mi budou doma ležet ladem.
Povzbuzena knihou jsem se rozhodla udělat první malý krok :-).
Čistit si alespoň jednou denně pleť. Baví mě různé DIY návody, a tak jsem zkusila namíchat vlastní odličovací prostředek z domácích zdrojů. To abych hned nemusela kupovat něco, co mi možná nesedne nebo nebude fungovat.
Trochu jsem to ladila. A vyladila…
Namíchala jsem si hydrofilní odličovací olej. Jak se to dělá? Snadno, zabere to jen pár minut :-).
Odličovací olej má v zásadě jen dvě složky: olej a vodu. Připravuji jej ve dvou krocích.
V prvním kroku smíchám olivový a konopný olej (poměr 1:1, oba lisované za studena) s oblíbeným esenciálním olejem (u mě teď levandulový a grepový). Tím si vyrobím olejovou bázi, kterou skladuji ve skleničce v temnu. Obvykle mi báze vydrží na několik měsíců používání.
Ve druhém kroku naliji 15 ml olejové báze do 50 ml lahvičky a doplním 25 ml převařené vody. Zbytek lahvičky nechám prázdný. Prázdná část lahvičky mi pomáhá lépe promísit olej a vodu před aplikací na pleť.
Když mi odličovací olej dojde, opakuji druhý krok. Lahvičku jednoduše znovu naplním olejovou bází a doliji vodou.
Na olejovou bázi můžete použít i jiné oleje podle vaší chuti a zásob. Jen pozor, některé oleje jsou dost hutné (třeba jojobový), jiné lehčí (třeba mandlový), což se projeví na konzistenci. S esenciálními oleji pracuji s mírou, vybírám ty kvalitní a s vhodnými účinky na pleť.
Co je při výrobě nejtěžší? Namíchat správný poměr oleje a vody. Když jsem dala příliš oleje, připadala jsem si jako mastná pánvička :-).
Odličovací olej používám ve sprše na mokrou pleť. Lahvičku dobře protřepu. Do dlaně naliji trochu promíseného odličovače. Nanesu na tvář. Pleť jemně masíruji a opláchnu teplou vodou.
Je to pro mě takový malý rituál. Olej je příjemný, čistí i vyživuje. Čichám vůni esenciálních olejů. Na pár vteřin se ponořím do relaxace. Je to můj malý každodenní rituál.
Funguje to? Dá se odlíčit takhle jednoduše jen olejem s vodou? Podle mě ano. Nevím, jestli tím smyjete i hutný make-up a řasenku. Na vyčištění pleti od nečistot z celého dne to poslouží moc dobře. Odličovací olej můžete použít i klasicky na tampónek.
Tak co, zkusíte to taky?
P. S. Díky, Míšo, za povzbuzení. Novou lahvičku ve sprše beru na milost.
Mou vášní je uplatňování minimalismu v každodenním životě. Baví mě inspirovat lidi k tomu, aby vlastnili méně zbytečných věcí, zjednodušili své závazky a získali tak více prostoru pro to důležité. Můj příběh si přečtěte zde.
Své zkušenosti sdílím v eBooku zdarma 6 jednoduchých kroků, jak si uklidit ve skříni a pořádek udržet a v rozsáhlejším eBooku Zjednodušujeme aneb více místa pro život. Čas od času pořádám také e-mailový kurz 7 semínek k jednoduchosti.