Vlasy jako bohyně? Dvě otázky, 9 manter a 27 mých tipů, jak na to

Jak pecovat o vlasy

Tento článek jsem odkládala hodně dlouho. Nejsem totiž expertka na vlasy, u kadeřnice zavírám oči abych si odpočinula, a o vlasech si nic moc nečtu. Ale je pravdou je jedno.

Svoje vlasy miluji

Možná právě proto jsem se rozhodla tenhle článek dopsat. Láska je na mých vlasech vidět na první pohled a mně od vás chodí spousty dotazů, jak o ně pečuji a co pro jejich zdraví dělám. Tak si říkám, že se vám i přes moji vlasovou neodbornost bude to, jak se svými vlasy kouzlím, třeba hodit.

Berte prosím dnešní článek a mých 9 manter a  27 tipů pro zdravé a pěkné vlasy jako sdílení mé osobní zkušenosti, ne jako dogmatická tvrzení. Každá z vás jste jedinečná a co funguje mně, nemusí fungovat vám. Ale třeba taky může, tak proč to nezkusit, že? Vy už nejlíp budete vědět, jak začít kouzlit taky.

Pravda na začátek není moc růžová

Kdysi jsem svoje vlasy brala jako samozřejmost. Nijak zvlášť mi na nich nezáleželo. Živě si pamatuji na sázku se sestrou, kdy jsem během jednoho odpoledne ostříhala vlasy po zadek na úplnýho ježka a vyhodila vlasy do koše. Rozhodnutí trvalo asi 5 minut (a příště vám o něm ještě něco napíšu). Chovala jsem se k vlasům dost nešetrně a bylo mi to tak nějak jedno.

Než jsem otěhotněla a porodila. Po porodu mi vlasy začaly padat. A ne málo!

V těhotenství jsem ještě velké změny na vlasech necítila, maximálně snad v tom, že se mi více mastily. Ale pár týdnů po porodu to začalo. Vlasy mi začaly hodně (ale fakt hodně) padat, ztratily pevnost a byly daleko jemnější než obvykle. Ve spoustě článků (a spoustě diskusí na mamafórech) jsem se dočetla, že je to normální a že hormonální změny v těle jsou po porodu běžné.

Jenže když jsem po celém bytě viděla chuchvalce mých tmavých vlasů a s každým pročesáním hřebenem se můj do té doby koňský ohon ztenčoval před očima, argument „je to normální“ mi nějak nestačil. Vlasů ubývalo, byly křehké a já jsem začala být lehce nervózní. Přesto jsem ještě dost dlouho čekala, že se to samo zlepší (vždyť jsem vlasy měla vždycky v pohodě, ne?). Marně.

Když se padání nezlepšovalo ani třetí měsíc, začala jsem panikařit.

Možná právě tohle byl ten moment, kdy jsem si uvědomila, že svoje vlasy pořád chci a nejsou mi jedno. Že je mám ráda a udělám pro ně s chutí něco navíc. A tak jsem začala hledat a ptát se.

Možná jste právě teď taky v situaci, kdy s kvalitou svých vlasů nejste spokojená a cítíte, že by si zasloužily něco navíc.

Možná máte strach, že se vlasy už nikdy nedají do pořádku, při pohledu do zrcadla vás napadne myšlenka, jak budete vypadat ostříhaná, zkoušíte hledat různé druhy šampónů a kondicionérů a vlastně vás to celé už tak trochu štve. Věřím, že v tom případě (a nejen v něm) vás moje mantry potěší.

Dvě kouzelné otázky, co mi zachránily vlasy

Tipnete si, jaké to jsou? Jaké jsou dvě kouzelné otázky, které jsem si musela položit, abych našla cestu a odpovědi? Prozradím vám je.

Co pro své vlasy právě teď dělám?
Co malého pro ně můžu dělat líp než doposud?

Konečně mi tehdy díky těmto dvěma konkrétním a zdánlivě jednoduchým otázkám došlo, že i moje vlasy potřebují vědomý přístup. U péče o pleť jsem ho brala už jako samozřejmost, ale na vlasy jsem tak trochu pozapomněla. Ale stačilo několik změn a výsledky jsem začala za pár týdnů vidět, což mě dál povzbudilo.

Tak už vás nebudu napínat, tady je mých 9 manter a 27 kouzel, co pro své vlasy vědomě dělám. Vy si z nich vyberte, co se vám líbí, zkuste samy na sobě a uvidíte, co na to vaše vlasy. A klidně mi do komentářů napište, co na vlasy funguje vám, protože spousta z vás ocení další a další inspiraci.

9 mých manter pro nádherné vlasy

mantra #1

Miluji svoje vlasy už v hlavě, ne až na ní

Celou svou duší i srdcem jsem přesvědčená o tom, že vše, co se nám v naší fyzické realitě (tedy i na těle) projevuje, začíná hlouběji než jen na povrchu. I naše krása začíná uvnitř nás, začíná v naší hlavě a v tom, jak máme nastavenou naši mysl.

Možná by se mohlo zdát, že první věc, kterou bych tehdy v té panice měla pro své vlasy udělat, je změnit šampón, hledat přírodnější varianty a zkoušet nejrůznější masky na vlasy.

Ale cítila jsem, že na to musím jít odjinud. Namísto toho jsem si začala víc vědomě všímat, kolik myšlenek (a jaké myšlenky) se mi v souvislosti s mými vlasy a jejich padáním honí v hlavě. Pozorovala jsem, co se mi honí v hlavě v koupelně, kdy si vlasy češu a myju. A věřte nebo ne, při tom vědomém pozorování jsem potkala spoustu svých strachů, včetně strachu z pouštění věcí nebo strachu z toho, že bych o vlasy mohla přijít.

Těch myšlenek bylo hodně a všechny se do té doby objevovaly v mé hlavě při každém pohledu na chuchvalce vlasů na zemi, v momentech, kdy jsem se česala nebo si vlasy jen tak prohrábla. Hned mi začaly hlavou skákat, jak splašení býci a já se jimi nechala vláčet.

Teď jsem se rozhodla s nimi zatočit. Je důležité říct, že jsem se nesnažila je všechny vyřešit. Nehledala jsem žádnou terapii ani jsem je moc nepitvala. Na to nebyl čas. Jen jsem vnímala, kdy a jak přicházejí, poděkovala jsem jim za to, že tu jsou a s klidem (někdy větším, jindy s žádným) jsem je posílala pryč. Tak, jak jsem to popsala ve videu s autíčkovou metodou.

Při každém pohledu do zrcadla jsem se vědomě na pár vteřin zastavila a jen si v hlavě řekla jednu větu.

Bude to dobrý, mám vás moc ráda.

Věřím i tomu, že každé slovo a každá naše myšlenka má svoje vibrace, a tak jsem vědomě začala svým vlasům takto energii posílat.

mantra #2

Láska mi prochází žaludkem, ta k vlasům není výjimka

I ve svých kurzech učím ženy, že naše tělo i kvalita pleti, jsou především odrazem myšlenek a taky veškeré energie, kterou do těla a péči dáváme. O vlasech to platí úplně stejně. Do té doby jsem nad tím nijak extra nepřemýšlela, a navíc jsem v začátku šestinedělí měla dost potíže sama se sebou… abych se vůbec něčeho pořádného najedla a neodbývala se.

Takže jsem si dost radikálně zrevidovala jídelníček a začala vědomě dělat změny (ano, do některých jsem se musela ze začátku trochu nutit). Zařadila v té době hodně potravin, které vlasům prospívají zevnitř a ty mi zůstaly dodnes.

Už v těhotenství si moje tělo začalo hodně říkat o pořádnou dávku ořechů – hlavně mandlí a kešu ořechů. (Samozřejmě natural, žádné solené nebo pražené srandy.) Do teď mám někdy pocit, že mě těhotenství změnilo ve veverku.  Mandle i ostatní ořechy přes noc namáčím, aby se aktivovaly živiny, které jsou v nich ukryté. Za prvé jsou pro tělo stravitelnější a zároveň se díky tomu zvyšuje obsah prospěšných látek.

Co jsem ve větší míře do stravy zařadila byly nejrůznější druhy semen. Na vlasy především lněná semínka, která přidávám pravidelně do ranní obilné kaše, chia nebo konopná semínka.

Dalším věrným společníkem se mi staly zelené potraviny, které jsem byla zvyklá sem tam jíst i před těhotenstvím. Ale bylo to takovéto „sem tam“. Jakože třikrát po sobě jsem si dala a pak úspěšně na týden vynechala. Vzhledem k tomu, že mladý ječmen i chlorela obsahují spoustu antioxidantů, vitamínů a enzymů a celkově podpoří organismus, pleť i vlasy nevyjímaje, prostě jsem si dala závazek, že je budu užívat pravidelně. Od té doby je dodnes užívám denně, jen když jsme na cestách, tak je s sebou nevozím.

Možná jste je taky zkoušela, ale moc vám na začátek nechutnaly. Pak by vás mohly zajímat zkušenosti žen v naší uzavřené skupině, kde jsme právě o zelenáčích měly pěknou diskusi. Mrknout na ni můžete ve skupině tady >>)

Padání vlasů po porodu je často způsobené změnou hormonální rovnováhy v těle, a právě nedostatkem některých vitamínů – nejčastěji vitamínu A, B, E, hořčíku, jodu a železa. Zaměřila jsem se hodně na tyto potraviny ve stravě, ale popravdě jsem se nechtěla spoléhat jen na to.

Proto jsem dočasně začala užívat přírodní multivitaminy s vyšším obsahem železa a vitamínu B. Přiznám se, že si jejich název už nepamatuji, ale jejich chuť si vybavím okamžitě. Chutnaly jako mořské řasy a každý den mě v mysli poslaly na chvíli k moři. Neberu je dlouhodobě, tehdy jsem užívala po sobě dvě balení.

Tyhle vitamíny můžete doplnit i přírodní cestou, výborný je na to rakytník řešetlákový. Můžete si jej koupit ve formě sirupu nebo šťávy nebo taky ve formě čaje.

mantra #3

Užívám si s vděčností péči profesionála, vlasy si to zaslouží

Dřív jsem s vlasy hodně experimentovala a hodně často chodila s vysekanou krátkou ofinou, vyholeným bokem a podbarvenými červenými nepřehlédnutelnými pruhy. Jednu dobu jsem měla vlasy celé červeno-fialové. Taky přišla doba, kdy jsem byla líná chodit ke kadeřnici a barvila se barvami z drogerie, které chytaly na můj odstín vlasů dost černě (i když to byl odstín jemné hnědé). Prostě experimentů s barvami moje vlasy zažily dost.

Regulérní šediny začaly vykukovat už před třicítkou. V době těhotenství jsem si vlasy nebarvila vůbec. Dnes se nechávám opečovat jen u kadeřnice a volím jemné a šetrné barvy v odstínu mých přírodních vlasů. Vlasy se mi po návštěvě kadeřnictví krásně lesknou, a hlavně jim taky pravidelně ulevuji stříháním konečků. Naposledy jsem to vzala z gruntu a zkrátila je výrazně o dobrých 15 centimetrů (ale jinak pravidelně zastříhávám cca max 5 centimetrů délky).

Profesionální péče se z mého pohledu vyplatí a moje vlasy si to rozhodně užívají, je to jen o tom, udělat si na sebe čas a bez výčitek si jít odpočinout.

mantra #4

Hledám šamponové poklady podle toho, co zrovna potřebují

Profesionální péči si nedopřávám jen u kadeřnice. Dopřávám ji svým vlasům i doma ve sprše a náležitě si to užívám. Už téměř deset let kupuji šampóny převážně v kadeřnických studiích a nechám si vždy doporučit šampon podle aktuální kvality vlasů. Vlastně když o tom tak přemýšlím, šampóny a kondicionéry z drogérie už používám tak výjimečně, že ani nevím, co je na trhu k mání (takže nevylučuji, že najdete takový, po kterém budou vaše vlasy chrochtat blahem).

Ráda volím šetrnější přípravky bez parabenů a látek, které vlasům berou jejich přirozený lesk. Nicméně musím říct, že přímo na noo poo metody mytí vlasů (tedy bez šamponu třeba moukou nebo vejci) nemám odvahu. Ale pokud vy máte, v tomto článku rozhodně najdete super inspiraci.

Dříve jsem hodně používala značku Sacha Juan.

Později jsem přešla na čistě přírodní vlasovou péči a oblíbila si značku šamponů Tabitha James Kraan. Kromě toho, že jsou produkty výjimečné svým 100% přírodním složením, tak nádherně (ale skutečně nádherně) voní.

Používám jak šampon tak kondicionér a moje vlasy mlaskají blahem. Jsou pevné, pružné a hezky se lesknou.

Tabitha James Kraan sampon a ko

Šampony kupuji v obchůdku u své kamarádky Bei, takže mám navíc jistotu, že jsou produkty skutečně TOP. Beata se osobně zná s britskou zakladatelkou značky a jsem ráda, že jsem díky ní tuhle značku objevila. Dávám vám tu odkaz na její obchůdek, pokud vás přírodní kosmetika (nejen vlasová) zajímá, tak je to přesně svět pro vás. Odkaz na obchůdek Gravitas tady >>

mantra #5

Přeji si, aby chtěly na potkání vyprávět, co se děje doma

Při samotném mytí vlasy myju šamponem vždy dvakrát a vždycky si užívám pár minut masáže pokožky hlavy. Pěkně pomalu a hlavně nespěchat. Někdy úplně cítím, jak mě vlasy u kořínků bolí a masáž prsty je pro ně dokonalá lahoda. Stačí bříšky prstů promasírovat pokožku hlavy. Nejen, že je to příjemný, ale hlavně se pokožka prokrví, a to dělá dobře i kořínkům vlasů, které jsou pro jejich kvalitu tak moc důležitý.

Jak mit krasne vlasy

Po mytí šamponem vždy používám kondicionér, který dávám až do délek vlasů (tedy cca od druhé půlky délky vlasu, ne až k pokožce hlavy, protože pak se vlasy více mastí). Kondicionér klidně nechám působit déle, než je uvedená minimální doba na obalu, klidně si dopřávám desetiminutové masky v ručníkovém turbanu.

Jinak nic se podle mě nemá přehánět, takže nepatřím k ženám, které si vlasy myjí denně. Můj průměr je dvakrát do týdne, samozřejmě záleží, co zrovna dělám a kde jsem. Častější mytí moje vlasy zbytečně vysušuje a oslabuje.

mantra #6

Posílám energii z přírody, aby krásně zářily

Skvělou volbou je i čas od času dopřát vlasům domácí vlasovou masku, kterou si jednoduše vyrobíte ze surovin, co doma běžně máte – avokádo, citron, vejce, olivový olej. Moje nejoblíbenější domácí masky jak na vlasy (tak na pleť) najdete v sekci Domácí kosmetické studio v kurzu Magicky ženská pleť.

Na co rozhodně nedám dopustit a co vozím s sebou i na cesty, je vitamínová injekce pro moje vlasy přímo z pouště. Ano, tušíte správně. Pravidelné používání arganového oleje do ještě vlhkých konečků vlasů dělá divy. Stačí pár kapek rozetřít v dlaních a vmasírovat do vlhkých konečků. Obecně oleje dodávají vlasům hydrataci, lesk a arganový olej je na tohle úplný specialista, kterého vám doporučím všemi deseti.

Kromě arganového oleje jsem si zamilovala úžasný olej určený přímo na vlasy, jejich regeneraci a ochranu. Je od mé oblíbené značky přírodní vlasové kosmetiky Tabitha James Kraan a kromě toho, že úžasně voní, dodává vlasům hydrataci, regeneruje a dodává vlasům lesk. Navíc obsahuje v lahvičce ametyst, který dodává všem ingrediencím skvělou energii, ale krásně vše promíchá (když před použitím lahvičku protřepete).

Tabitha James Kraan vlasový olej

Používám ho do suchých konečků vlasů a na masáž pokožky hlavy nejčastěji než jdu spát. A do čerstvě umytých vlasů dám pár kapek do konečků taky. Je to pecka! Najdete ho třeba tady >>

 

Na vlasy jsou skvělé i bylinkové odvary. Možná si rády o bylinkách a kráse přečtete víc, tak vás zvu k rozhovoru s bylinkářkou Lindou Mahelovou, najdete jej tady >>

Sama jsem zkoušela bylinkové odvary z kopřiv a z bazalky. Obě tyto bylinky podporují růst vlasů, a právě kopřiva ještě navíc zamezuje vypadávání a vlasy posiluje. Ale určitě můžete dělat odvary i ze spousty dalších bylin nebo listů stromů.

Použití je pak jednoduché. Bylinky přelijete zhruba 2 litry vody a necháte minimálně půl hodinky louhovat a zchladnout. Tímto odvarem potom naposledy po umytí vlasy opláchnete a promasírujete vlasovou pokožku. Pak už neoplachujete.

K oplachu kopřivou jsem dostala ve zprávách na mém Instagramu ještě jeden tip od jedné milé blondýnky pro blondýnky, tak ho rovnou sdílím (osobně jsem ho se svými tmavými vlasy nikdy neřešila). Pokud máte blond vlasy, je dobré vědět, že při oplachu kopřivou se mohou vlasy obarvit nebo ztmavit, obzvlášť, pokud budete odvary aplikovat pravidelně. Na blond vlasy je z bylinek výborný heřmánek nebo levandule, která má podobné účinky jako kopřiva a vlasy krásně provoní.

mantra #7

Nechávám si foukat vítr do vlasů

Pamatuji si dobu, kdy jsem vlasy po každém umytí hned sušila fénem a následně žehlila žehličkou. Někdy jsem si myla vlasy ještě ráno před odchodem do práce, a to samozřejmě bez fénu nešlo (při délce a hustotě mých vlasů mi přirozeně schnou skoro dvě hodiny, a tak brzo jsem kvůli vlasům rozhodně vstávat nehodlala).

Od doby, co jsem doma s Oliverem, jsem si navykla na úplně jiný systém. Vlasy si myju v čase, kdy vím, že mám dostatek prostoru na to, aby vyschly přirozeně bez použití fénu, protože co si budeme povídat, dlouhodobě fénování moje vlasy dost vysušovalo a pak měly tendenci se na koncích lámat a třepit.

Jak pecovat o vlasy

Vlasy si proto nemyju na noc, protože spát s mokrou hlavou není nic moc, ale za to si je klidně umývám hned ráno před snídaní nebo po obědě, než jdeme třeba odpoledne na hřiště. Na sluníčku uschnou za chvíli. Žehličku už dnes na svoje vlasy používám velmi výjimečně, spíš párkrát do roka, když si udělám čas před nějakou akcí, na kterou třeba s mužem jdeme.

mantra #8

Zpomaluji, když vás češu, a myslím na každodenní maličkosti

I když si profi péči o vlasy dopřávám, pamatuji si, jak jsem si tehdy u těch tmavých chuchvalců na zemi uvědomila, že musím změnit návyky zdánlivě i v těch nejmenších každodenních drobnostech, jako je používání hřebenu nebo gumiček do vlasů.

Takže jsem:

  • Vyměnila hřeben a místo kartáčů s tvrdými bodlinami pořídila tagle teezer. Při česání jsem zpomalila a vlasy přestala na sílu „rvát“, aby to bylo co nejrychleji hotové. Vlasy nečešu mokré, vždy je začnu rozčesávat až v momentě, kdy jsou téměř z poloviny proschlé.
  • Myslím na to, abych neusnula v culíku (ano, to se mi hlavně při kojení hodně často stávalo) a taky jsem vyhodila všechny gumičky do vlasů, co mi vlasy trhaly. Zkoušela jsem i gumičky ala umělohmotná spirála (nemají prý vlasy trhat, ale mně to moc nefungovalo), nakonec používám běžné z DM drogérie bez kovových spojů (kde se vlasy zatrhávají).
  • Přestala jsem používat pudr na vlasy, laky i gely a cokoli, co vlasy zbytečně zatěžovalo, i když jsem měla pocit, že objem mých vlasů se rovná vypuštěnému nafukovacímu balónku (ale to jsme zpět u prvního kouzla).

mantra #9

Nenechávám počasí, aby vám dalo na frak

Poslední mantra se týká toho, co ovlivnit nemůžeme. Ať praží sluníčko nebo mrzne, naše vlasy stejně jako pleť máme pořád s sebou. A je super na to myslet. Navíc s naší cestovatelskou vášní se nám třeba letos zadařila teplotní změna 50 stupňů během pár dní. Z Thajska do české zimy to bylo z plavek rovnou do kulicha.

Proto dost myslím na to, co pro své vlasy můžu dělat, abych je aspoň trochu ochránila. Ty dvě nejdůležitější věci prozradím i vám.

  • Na sluníčku nosím klobouk, nejen, že je to super módní doplněk, který se k létu prostě hodí, ale hlavně na vlasy slunce tolik nepraží.
  • V zimě si zase dávám stejně jako u pleti pozor na to, abych nešla ven s mokrými nebo vlhkými vlasy.

Když se teď tak dívám na to, kolik konkrétních a praktických tipů v tomto článku najdete, říkám si, že na ty svoje vlasy přece jen expertka jsem. Moc vám přeji, abyste se stala expertkou na ty svoje a abyste z nich měla radost a aby jejich kvalita podpořila vaše ženské sebevědomí. Tak vám na konec přidávám ještě malou rekapitulaci mých manter, aby se vám krásně pamatovaly.

9 mých manter pro nádherné vlasy

#1 Miluji svoje vlasy už v hlavě, ne až na ní.

#2 Láska mi prochází žaludkem, ta k vlasům není výjimka.

#3 Užívám si s vděčností péči profesionála, vlasy si to zaslouží.

#4 Hledám šamponové poklady podle toho, co zrovna potřebují.

#5 Přeji si, aby chtěly na potkání vyprávět, co se děje doma.

#6 Posílám energii z přírody, aby krásně zářily.

#7 Nechávám si foukat vítr do vlasů.

#8 Zpomaluji, když vás češu, a myslím na každodenní maličkosti.

#9 Nenechávám počasí, aby vám dalo na frak.

***

Budu moc ráda, když do komentářů napíšete svoje osvědčené tipy a co vašim vlasům dělá dobře a jestli víte o ženě, která chce mít krásné vlasy a být s nimi kamarádka a mohl by se jí článek hodit, klikněte na tlačítko Sdílet a pošlete jej do světa.

S láskou
Míša

Michala Měřínská
Už více než 15 let pracuje se ženami a ukazuje jim cesty, jak podpořit přirozenou krásu a ženskost. Pomáhá ženám cítit se sebejistě, líbit se samy sobě a dopřát si péči o sebe i v každodenním shonu. Míša je maminkou dvou malých kluků, manželkou a taky úspěšnou podnikatelkou. Říká, že krása každé ženy začíná v její hlavě a že čas pro sebe je o prioritách, o lásce a úctě sama k sobě. Je autorkou projektu Magicky ženská a stejnojmenné knihy, kterou četlo už více jak 18 000 žen. Provází ženy intenzivními online kurzy a pomáhá měnit životy žen v motivačním online Klubu Magicky ženská.
Komentáře