Vyzkoušené triky, jak nepodlehnout unáhleným nákupům ve SLEVÁCH

Znáte to taky? Ten pocit, kdy se chcete JEN podívat. Vkročíte do prodejny, rozhlížíte se, začnete prohrabovat stojany s oblečením…

A pak střih…

Za 10 minut stojíte u kabinky s minimálně třemi kousky oblečení ve slevě a čekáte neuvěřitelně dlouhou frontu…

A jste si opravdu jistá, že ty úlovky stojí za to?

Pokud s vámi už tyto první věty rezonují, čtěte dál. Prozradím vám tajemství, jak se nenechat ošálit a nadobro skoncovat s unáhlenými nákupy za velmi výhodnou cenu.

Po dlouhé době jsem procházela do centra města Galerií Vaňkovka v Brně. A nestačila jsem se divit. Po cestě jsem nenašla snad jedinou výlohu (s výjimkou kopírovacího centra, kam jsem měla namířeno),  která by na mě doslova nekřičela: Sleva 70%, Akce 50%, Sale 80%.

nakupy ve slevach

Od oblečení, obuvi, spodního prádla, kabelek až po kosmetiku – všude mě velikánské plakáty a poutače o slevách lákaly ke vstupu do obchodu. Dřív by mi rozhodně cesta netrvala půl hodiny, vím určitě, že bych se aspoň do jednoho obchodu MUSELA podívat. Nedalo by mi to.

Znáte to taky? Ten pocit, kdy se chcete JEN podívat a vkročíte, rozhlížíte se, začnete prohrabovat stojany s oblečením.

A pak střih…

Za 10 minut stojíte u kabinky s minimálně třemi kousky oblečení ve slevě a čekáte neuvěřitelně dlouhou frontu. Protože máte své míry v oku, tak si samozřejmě vyberete to, co vám sluší a v kabince se začínáte rozmýšlet, který z úlovků se vám líbí nejvíc. Ale nějak vám to nejde. A tak se prohlížíte v zrcadle (přivíráte oči nad nedokonalostmi těla a několikrát si opakujete, že za to může to šílené osvětlení kabinky) a neumíte se rozhodnout.

Pak se ještě jednou podíváte na cenovky a zkoumáte slevu. No tak je to o 50% míň…  vezmu si to všechno. Tak zní poslední verdikt. Ještě před pokladnou naposledy zkusíte udělat poslední rozhodnutí a něco vyřadit. Ale nakonec to vzdáte.

Za tu cenu beru všechno.

A pak další střih.

Přijdete domů a začnete znovu ulovené kousky před zrcadlem zkoušet. A možná vás začne hlodat červík… no tohle tričko jsem možná až tak nepotřebovala, ale co, bylo ve slevě… A pak možná zjistíte, že vaše skříň praská ve švech a minimálně polovinu věcí nenosíte. A když se změní roční období, zjišťujete, že ZASE nemáte co na sebe.

Takto jsem to měla ještě před dvěma lety já. V podstatě jsem nákupy provozovala jako jakousi formu terapie. Uklidňovalo mě chodit po obchodech a bavilo mě zkoušet pořád nové a nové věci. V podstatě by se dalo říct, že jsem byla nakupovací maniak. Naštěstí už jsou tyto časy minulostí a dnes už to mám úplně jinak.

Už mě prostě nedostanou!

nakupy ve slevach

Naučila jsem se totiž těmto nápisům a akcím nepodléhat a za poslední rok jsem začala nakupovat daleko víc efektivně. A to nejen oblečení, ale i kosmetiku. Dřív jsem nevěděla, zkoušela, chtěla vědět, co mi sluší a někdy jsem měla jen velké oči. Častokrát jsem pořídila oblečení, boty, krémy nebo stíny, tužky na oči, rtěnky, které jsem pak rozhodně nevyužila a nakonec je stejně vyhodila. Možná to máte podobně.

Možná i vás pak sleva stojí v konečném důsledku víc, než si při nákupu představujete.

Ale teď už je to jinak. Co to znamená? Začala jsem nakupovat jinak. Mám pro sebe jiná pravidla a na nákupy rozhodně nechodím tak často, jako dřív. A když na ně jdu, tak si pečlivě vybírám.

A chci pomoci i vám udělat si jasno v tom, co je pro vás samotnou dobrá investice pro nákupy krásných věcí ve slevě. Abyste nepodlehla unáhleným rozhodnutím a pak si netloukla do hlavy, že tento kousek jste v šatníku zase až tak nepotřebovala. Abyste ušetřila peníze, zbytečý čas v kabince a následně výčitky svědomí. Aby pro vás byly nákupy už jen radostí.

Jaká pravidla vám tedy pomohou nepodlehnout? Co jsem začala dělat jinak a co mi pomohlo? A pomůže i vám?

  • Za prvé vím, co POTŘEBUJI a nenakupuji tedy ve slevách impulzivně. Maximálně si takto nenadále dovolím koupit měsíčně jedno tričko, ale ani tak tohoto svého už zažitého pravidla nevyužívám. Díky tomu se nenechám zlanařit reklamními triky. Jak zjistím, co potřebuji? Jednou za 3 měsíce aspoň v rychlosti projdu skříň a dívám se, jaké kousky OPRAVDU nosím a jaké ne. Zkuste si pro sebe dát také nějaký limit (ať už v počtu kousků oblečení nebo finanční), který nepřekročíte.
  • Nejen díky kurzu stylingu, kterým jsem před dvěma lety prošla, ale hlavně díky praxi a každotýdennímu cestování, jsem se naučila SPRÁVNĚ KOMBINOVAT. Takže dnes, když něco do šatníku nakupuji, vím přesně, k čemu dalšímu se bude nový kousek hodit. A vybírám tak, abych jej mohla zařadit minimálně do 3 outfitů. Podívejte se do svého šatníku, vyberte 5 kousků oblečení, které nosíte nejčastěji a zkuste si říct, kolik kombinací můžete vymyslet.
  • Sedí tento kousek k mému stylu? Není to něco, co je úplně mimo to, v čem se cítím dobře? Každá z nás máme svůj styl a i když je někdy dobré jej oživit nějakým novým prvkem, je potřeba si říct, jestli budeme tento kousek nosit častěji nebo jej chceme jen z nějakého konkrétního důvodu (právě jste viděla v časopise zajímavý článek, podobný kousek si koupila kamarádka a moc jí sluší, jdete na nějakou zvláštní párty apod.) Pokud cítíte, že jej vezmete na sebe jednou, nekupujte ho.
  • Než něco koupím, zeptám se sama sebe, zda dodržím svoje ZLATÉ PRAVIDLO 24 hodin. Co to znamená? Pokud si nový kousek vezmete na sebe do 24 hodin, je to to pravé pro vás. Pokud ne, možná jej možná tak urgentně nepotřebujete (pokud jej nekupujete s výhledem konkrétní události, která už má své stanovené datum).
  • Naučila jsem se nakupovat KVALITNĚJI. Už se nestydím přijít do dražších obchodů a koupit si jeden opravdu kvalitní kousek. Sako, šaty nebo pořádná pouzdrová sukně jsou evergreeny, do kterých se vyplatí investovat. Ve finále následně ušetřím, protože mi daný módní kousek slouží daleko déle. Pokud nerada chodíte do obchodů, kde jsou ceny vyšší, zkuste se jednou překonat. Prostě se tam podívejte. Nemusíte nic kupovat, jen se rozhlédněte, zda se vám bude nějaký kvalitní kousek zamlouvat. Druhá návštěva pak pro vás bude o trochu přirozenější a pak si zvyknete 🙂
  • Nakupuji si NADČASOVÉ doplňky, kterými můžu vždy svůj outfit oživit. Nejčastěji mezi ně patří náhrdelníky, náramky a kabelky. Do těch se vyplatí investovat. Ideální je vybírat kabelku tak, abyste ji mohla nosit jak k elegantnímu oblečení, tak k džínům a kožené bundě. Prozkoumejte ty vaše doplňky, máte i vy sama nějaký nadčasový kousek?
  • Ve slevách nenakupuji často a vždy se zeptám sama sebe: koupila bych tento kousek i kdyby na něm sleva NEBYLA? Pokud je moje odpověď NE, tak si jej prostě nekoupím. Kupovat si něco jen proto, že se prodejce rozhodl to zlevnit, není rozhodně efektivní.

Tato pravidla a zásady dodržuji nejen při kupování oblečení ve slevách. Stejně tak se sama sebe ptám, pokud na mě útočí slevy v drogériích nebo parfumériích. A rozhodně neuškodí pár podobných otázek při brouzdání na internetu.

Tak se nebojte a pokud patříte k těm, které slevy vždy dostanou, tak si na tyto otázky vzpomeňte. Věřím, že vám pomohou udělat to správné rozhodnutí.

A jaký je můj poslední nádherný úlovek?

Miluji nakupování na dovolené a vždy si něco pro sebe a pro radost dovezu. Nikdy nesmí chybět šátek (ty z cest totiž sbírám a moc ráda je pak nosím, protože mi připomínají tu dovolenkovou atmosféru), ale někdy i něco navíc. Letos jsem dostala dárek od partnera. Dárek z vesničky Tossa de Mar, nádhernou malou koženou kabelku. Je skvělá, vejde se do ní vše potřebné na kratší procházku, párty nebo výlet do města.

Nakupy ve slevach

A jaké zbraně máte proti slevám vy? Podělíte se o vaše typy?

Michala Měřínská
Už více než 15 let pracuje se ženami a ukazuje jim cesty, jak podpořit přirozenou krásu a ženskost. Pomáhá ženám cítit se sebejistě, líbit se samy sobě a dopřát si péči o sebe i v každodenním shonu. Míša je maminkou dvou malých kluků, manželkou a taky úspěšnou podnikatelkou. Říká, že krása každé ženy začíná v její hlavě a že čas pro sebe je o prioritách, o lásce a úctě sama k sobě. Je autorkou projektu Magicky ženská a stejnojmenné knihy, kterou četlo už více jak 18 000 žen. Provází ženy intenzivními online kurzy a pomáhá měnit životy žen v motivačním online Klubu Magicky ženská.
Komentáře