Jak vydržet u změn v péči o sebe a nevzdat to za pár týdnů? (Chvilka pro sebe #16: Podcast 🎧 + článek)

Jak vydržet u změn v péči o sebe a nevzdat to za pár týdnů?

Epizoda o tom, co si každá žena přeje. Když se rozhodne udělat v péči o sebe změnu, tak aby byla trvalá a aby výsledky přišly co možná nejrychleji.

  • Jak toho dosáhnout? 
  • Proč změny v péči o sebe spousta žen vzdá a vrátí se do starých kolejí?
  • Proč se vašemu mozku do změn nechce a co potřebujete vědět, aby vám plány na změnu vás mozek nezhatil? 
  • Co vám pomůže ve změnách vytrvat, nevzdat je a proměnit je v pozitivní životní návyk?

Právě o tom je dnešní epizoda podcastu Chvilka pro sebe.

Poslechněte si 5 praktických kroků, které vám pomůžou k tomu, abyste ve změnách v péči o sebe skutečně vydržely a viděly ve svém životě výsledky.

Pro poslech podcastu klikněte na tlačítko PLAY.

 

A jestli raději čtete, posílám dnešní epizodu v textové podobě:

Proč právě téma toho, jak vydržet u změn v péči o sebe? 

Nejen proto, že se ptáte a posíláte mi zprávy, ale taky proto, že jsem na tohle téma několikrát narazila ve mém online Klubu pro ženy, kde s ženami řešíme posilování pozitivních návyků v péči o sebe.

Spousta z vás se totiž často ptá: 

  • Jak u nových návyků v péči o sebe vydržet dlouhodobě?
  • Jak být v péči o sebe vědomě a jak ty věci skutečně vědomě dělat? 
  • A jak je dělat dlouhodobě a nejenom týden nebo měsíc.
  • Jak  skutečně ze změn v péči o sebe udělat součást běžného života a momenty, na které se budete těšit a budou vám dodávat životní energii a přinášet radost?

Dneska si odnesete inspiraci a odpovědi, díky kterým se změny v péči o sebe stanou jednodušší.

Proč vám rozhodnutí pro změnu v péči o sebe nevydrží?

Spousta z vás zná dost dobře situaci, kdy se konečně rozhodnete pro změnu v péči o sebe. Konečně začnete – třeba čistit si pleť a pravidelně o ni pečovat, cvičit, chodit dřív spát, chodit pravidelně na procházky, meditovat nebo přestat  sladit kafe… 

Jednoduše se rozhodnete pro něco, co víte, že prospěje vám, vašemu vnitřnímu klidu a pohodě a taky tomu, jak vypadáte a jak se jako žena cítíte.  A realita? Vydrží vám to přesně týden, dva, maximálně dva a půl. Chuť a natěšení se začne někam vytrácet a mizí jak pára nad hrncem.

Vaše prvopočáteční rozhodnutí začíná ztrácet na síle a na důležitosti.

Realita je ve nakonec taková, že to uděláte dvakrát nebo třikrát a pak se musíte do nového návyku hodně nutit až tak, že se na to vlastně vykašlete a jediné, co vám zbyde, je ten pocit, že „byste měly zase znova začít“. A co si budeme povídat, ten pocit není nic moc.

Jednoduše ten pocit dlouhodobě vede k frustraci.

Tohle pozoruji u svých klientek často – hlavně ta vlna přichází v lednu – kdy se všichni pod vlnou motivace a začátků nového roku ženy rozhodnou dělat nástěnky snů a přání, tvořit si na papíře lepší snovou budoucnost, dávat si předsevzetí – takže nakoupí nové oblečení na jógu, nakoupí novou kosmetiku, potravinové doplňky… a v únoru zjistí, že se nic tak závratného nezměnilo, protože u toho nevydržely. Jsem si jistá, že to znáte taky.

Prostě často vzplanete, ale shoříte rychle jako sirka. 

A právě k tomu, jak neshořet a jak u změn v péči o sebe vydržet, vám chci dát pár tipů, které vám budou užitečné nejen v péči o sebe, ale vlastně v jakékoli životní oblasti.

Jak při změnách návyků v péči o sebe funguje váš mozek?

Takže vám na začátek je dobré vědět, proč se tohle děje. Vaše rozhodnutí jednoduše začne podkopávat váš zdravý rozum, váš mozek, vaše mysl, která se změnám brání. 

Náš mozek primárně nesnáší změny a věřte mi, vymyslí cokoli, aby vás od nich odradil. Vymyslí výmluvy, jinou práci, jinou činnost – jenom aby ho ta nový změna neohrozila, jenom aby vás přesvědčil, že máte jet na svého autopilota. Pro náš mozek je bezpečnější jet ve starých vyjetých kolejích.

A víte proč? Protože tím šetří energii. 

Návyk je vlastně taková automatická reakce, nad kterou už nemusíme přemýšlet a která se děje. Která se nám mnohdy tak dostane pod kůži, že ji děláme úplně bez přemýšlení. Šetříme tím energii.

Jenže návyky jsou dobré, ale taky špatné. A když pár let jedeme v tom, že děláme něco, co už teď dělat nechceme a rozhodneme se to změnit, tak jedna vlna energie a chuti do změny přijde v momentě rozhodnutí. Ale po pár dnech je potřeba se rozhodnout znova a znova a znova.

Rozhodnout se znovu a znovu

Protože ten nový návyk ještě nemá takovou sílu a ten starý má jednoduše navrch. Je to vyšlapaná cesta a mozek chce šetřit energii, takže se bude snažit jít po té vyšlapané cestě.

A když se pustíte do nové změny, třeba v péči o pleť, ve cvičení, v tom, jak o sobě přemýšlíte – prostě v čemkoli – tak si všimněte, že vám po pár dnech v hlavě začnou často lítat myšlenky, že je to možná celý nesmysl, protože stejně nevidíte výsledky, že to nikam nevede, že je to plýtvání energií, že na to nemáte, protože se do toho musíte nutit, že to nestíháte a nemáte na to čas a že by bylo možná lepší raději ten čas využijete na něco jiného – užitečnějšího… A jednou vynecháte.

A pak ještě jednou, a najednou je to 5 dní, týden a pak už se vám nechce začínat nanovo.

Znáte to? 

Nenechte staré vzorce chování zmařit vaši snahu o změnu návyků

To jsou totiž přesně ty momenty, kdy se staré vzorce přemýšlení se hlásí o slovo. Nedají vám to zadarmo. Nechtějí jen tak odejít, vždyť s vámi žijí už několik desítek let.

A vy máte jen dvě možnosti. Buď těm myšlenkám a výmluvám uvěříte a podlehnete pochybnostem a naběhnete do svého autopilota a pojedete v těch starých, známých vyšlapaných kolejích. 

Jednoduše omítnete snášet tu bolest z překonávání sama sebe a zastavíte se. Vzdáte to. A najdete si spoustu odůvodnění, proč to nešlo. Protože to pro vás přestane být prioritou. 

Anebo na to půjdete jinak a budete vědět, že je to jenom hra vaší mysli a že je jen na vás, kdo bude silnější. 

Protože vy se můžete každý den rozhodnout, že dneska to zase dáte.

Jak si na změnu návyků v péči o sebe správně nastavit mysl?

Mám na recept, kterým se sama řídím:

  • Každý den znovu a znovu si připomenete, že na to máte.
  • Připomenete si, proč je pro vás ta změna důležitá a umlčíte pochybnosti, které vám staré vzorce posílají do hlavy.
  • Rozhodnete se znovu dělat věci jinak.
  • A půjdete do akce.

Samozřejmě, budou dny, kdy budete mít chuť to vzdát, budou dny, kdy o sobě budete pochybovat, budou dny, kdy budete na dně. A je to v pořádku, i takové dny do našeho života patří. Ale i během nich se můžete rozhodnout a překonat svůj strach, lenost, nechuť.

I tohle je jeden z mnoha důvodů, proč jsem přesvědčená o tom, že ženská krása a sebevědomí začínají v naší hlavě a je to důvod, proč je tohle celá myšlenka za projektem Magicky ženská.

Protože v první řadě je to podle mého především správně nastavená hlava, mysl a mindset, co je tím hlavním klíčem k úspěchu ve změnách v péči o sebe a v tom, abyste skutečně něco změnily a neměly to jen jako obrázek na svém vision boardu.

Vím, že to není někdy jednoduché, já to moc dobře sama znám na vlastní kůži. A právě protože to znám a protože z mnohaleté manažerské praxe vím, jak funguje proces učení dospělých, tak taky vím, že každá z vás má na to, aby zvládla jakoukoli změnu, kterou se rozhodne ve svém životě udělat.

Každá z vás má na to uspět a mít ze sebe každý den dobrý pocit, ve kterém vás tu chci podpořit.  

Nechte se v procesu změn podpořit a nebuďte na to sama

To je taky důvod, proč jsem na podzim tohoto roku 2020 spustila online Klub Magicky ženská, kde jdeme s ženami do akce, kde každý měsíc posilujeme pozitivní návyky v péči o sebe, kde jedeme výzvy, kdy je každý měsíc podporuji a kdy jim dávám nové návyky do souvislostí, aby si právě dokázaly správně nastavit hlavu a chápaly, v čem jim daný návyk může dlouhodobě změnit život.

Protože vím, že to jde a protože to vidím u žen, kterým se to už podařilo a které ze sebe ten skvělý pocit zažívají. A řeknu vám, že ten pocit za to stojí.

Já osobně jsem si ten konkrétní proces změny a toho, co se mi děje v hlavě a jak se můj mozek změně brání, hodně intenzivně uvědomovala, když jsem začínala před třemi lety s otužováním.  Když si vzpomenu na svoje první studené vany a sprchy - tak to se mi faaakt nechtělo.

A věděla jsem, že je to přínosné, že to mému tělu pomůže, že to má spoustu benefitů, ale sakra - to ráno, ten moment kdy na sebe máte otočit tu ledovou sprchu, to je vám v tu chvíli najednou jedno a chce to pevnou vůli a taky vnitřní disciplínu, abyste to nevzdaly.

Tehdy jsem se každý den rozhodovala zas a znova, že to dám, že si za to stojím, že mi to dává smysl.

A dneska po třech letech otužování tyhle svoje rituály miluju a jasně, mám dny, kdy se mi do té ledové vody nechce a napadne mě myšlenka, že to dneska neudělám a taky jsou dny, kdy se neotužuji. Ale už vím a umím rozpoznat, kdy je to skutečně pocit, který mi říká, že dneska není vhodná doba a moje tělo potřebuje jinou energii, a kdy je to pokus lenosti a kdy se ozývá pohodlná část mého já. A když mi na rameno zaťuká lenost, tak ji dneska už jednoduše smetu a je to pár vteřin, kdy se rozhodnu pro to jí nepodlehnout.

5 TOP tipů, které vám ve změnách v péči o sebe pomůžou vydržet a nevzdat to

1. Ujasněte si svoje PROČ a napište si ho

Tohle je jedna z nejčastějších věcí, kterou ženy při změnách a nových návycích podceňují. Prostě se do něčeho vrhnou a nemají vlastně jasný důvod, proč to chtějí dělat. Někdy se nechají strhnout davem, někdy tím, že to dělá někdo jiný, komu to funguje – zvlášť v dnešní době influencerů na Instagramu je to jednoduché se pro něco nadchnout a vlastně zapomenout na sebe.

Takže když se budete rozhodovat pro změnu v péči o sebe, napište si konkrétně svoje proč. 

A možná už jste tento tip někdy slyšely, ale na rovinu – kolikrát jste to skutečně udělaly? 

Kolikrát jste si řekly, že to přece víte, proč to děláte, že to máte v hlavě. A kam se tohle proč poděje, když se vám nechce, když nemáte chuť, když se přemlouváte a když ho potřebujete? Přesně v těchto momentech je skvělý mít ho na papíře. Přečíst si ho, vrátit se k tomu, přečíst si svůj závazek sama sobě a to, po čem toužíte. 

A já vím, že ho 80% z vás napsaný nemá. Vím to podle sebe – hodně dlouho mi trvalo, než jsem si svoje proč začala psát. A taky mi pak dlouho trvaly ty změny. Protože ta energie rychle vyprchala a bylo pro mě těžké se vracet a pořád dokola na začátek. Ale když vím svoje proč a jsem si v tom jistá, tak lenosti a výmluvám tak lehce nepodlehnu.

Vím to taky podle zkušeností svých klientek: ty, které si svoje Proč na začátku kurzů ujasní a napíší, mají daleko větší výdrž a dlouhodobou motivaci ty věci dělat, i když jim v tom v určité fázi procesu není příjemně.

Takže konec výmluvám a skutečně si sedněte ještě dnes a svoje proč si napište. A mějte je na očích. Já si je lepím dovnitř šatní skříně, protože tam je vidím několikrát denně. Můžete si je dát kamkoli, do oblíbeného ženského diáře, nalepit na ledničku nebo třeba na zrcadlo v koupelně.

2. Ujasněte si, kolik času novému návyku věnujete času a na úkor čeho

Nejčastější argument, se kterým se potkávám v tom, když s ženami řeším to, že u změn v péči o sebe nevydrží je ten, že na to nezbývá čas, že to nestíhají, že jim to nezapadá do harmonogramu.

No jasně, že to nebude zapadat, když v tom harmonogramu na novou věc neuděláte místo. Když se budete snažit to někam vměstnat nebo to udělat až na to byde čas. Protože upřímně, ten nezbyde.

Takže si potřebujete hned na začátek ujasnit, kdy je ten čas nový návyk zařadit do denního harmonogramu.

Já jsem se letos například rozhodla věnovat meditaci. Každý den si na 15 minut sednout a věnovat se práci na svém vnitřním klidu, práci se svojí myslí a s vědomou meditací. A samozřejmě že to vypadá jednoduše si říct – 15 minut, to někam vmáčknu… ale tak jednoduchý to není a musela jsem testovat, jak mi to s dvěma dětmi, péčí o domácnost, podnikáním a všemi mými rituály v péči o sebe klapne dohromady.

A mám přesně dva momenty, kdy vím, že první na co myslím, je čas na meditaci – jeden je v momentě, kdy Adrian (13 měsíců) přes den usne. Tak první co dělám, je že si věnuju 15 minut, místo toho, abych šla hned pracovat, tak, jak jsem byla zvyklá.  Takže jsem si věnovala 15 minut místo práce.

A když to nevyjde tak mám druhý bod dne a to je večer, když Adriana uspím a ještě nespí úplně tvrdě a já vedle něj v posteli ležím. Tak tam mám další prostor, kdy se věnuji meditaci.

Může se to zdát jako banalita, ale je to fakt důležitý krok vědět, jak a kam to časově zařadíte. Udělejte si v tom jasno.

3. Nevynechejte víc jak 2x po sobě

S tím souvisí fakt, že když budete mít jasno v časovém harmonogramu a ve svém Proč, tak se soustřeďte na to, abyste nevynechaly 2x po sobě.

Protože když vynecháte, začínáte pořád a pořád od začátku. V minulé epizodě podcastu jsem vám říkala o důležitosti check listů, tak si ji poslechněte, protože check list je přesně to, co vám může pomoct.

4. Najděte si průvodce, který s vámi rezonuje

V ničem, co v životě prožíváte, nejste sama. Okolo vás jsou často lidé, kteří už podobnou změnou a cestou prošly. Ať je to v tom, že se třeba naučíli cizí jazyk, pravidelně běhají, zhubli 30 kilo, změnili životní styl, umí vás třeba jako já naučit vnímat svoji krásu a pracovat na svém vnitřním nastavení i na svém zevnějšku…

Zkrátka je spousta lidí, kteří vám ušetří peníze, čas i energii tím, že vás tou změnou provedou. A jestli to myslíte vážně a fakt tu změnu chcete udělat, tak do sebe rády investujte.

Ušetří vám to spoustu času a v momentech, kdy ve změně v péči o sebe budete procházet temným údolím, budete mít podporu a snáz pochopíte, že i tato fáze je v pořádku. I to je důvod, proč ženy změnami v péči o sebe a vztahu ke své kráse v online kurzu Magicky ženská provázím den za dnem a mají moji osobní podporu každý den. Protože u každé změny přichází fáze, kdy jsme prostě dole. A to nemusí být důvod to vzdát.

A já sama jsem toho zářným příkladem. 

Ať už je to v podnikání, kdy jsem ve svých začátcích investovala do toho, abych měla po ruce někoho, kdo mě naučí systém a pomůže mi nastavit proces a minset, tak i dnes, kdy pravidelně investuji peníze a čas do svého vzdělání a do kurzů a do zahraničních mentorů, abych na to nebyla sama a posunovala se vpřed a využila podpory těch, co jsou přede mnou.

Není to slabost. Není to neschopnost, že to neurvete samy. Naopak. Pro mě osobně je to výraz sebelásky a uvědomění si nejcennější hodnoty, kterou v životě máme. A tou je čas.

Osobně nechci plýtvat časem na to, abych něco vyzkoušela a abych googlovala tisíce článků a zjišťovala, které zdroje jsou relevantní. Já si ráda najdu někoho, kdo se mnou rezonuje v oblasti, se kterou potřebuji pomoct a nechám si pomoct.

Naposledy jsem si to takto ověřila na cvičení po porodu, kdy jsem za 10 týdnů díky vedení od profíka měla zpátky ploché břicho a diastázu o polovinu menší. A o tom to je! Při prvním porodu jsem makala, dělala sklapovačky, běhala a výsledek – povolené pánevní dno ještě rok po porodu…  Nebudu tu zabíhat do detailů, napsala jsem o tom článek na blogu včetně fotek před a po, takže můžete mrknout.

Co vám tím chci říct je fakt, že když si pro změny vyberete správného průvodce, je to jednoduše skvělá investice, zároveň závazek a motivace to zvládnout.

5. Uvědomte si, co z vaší změny budou mít ostatní, když se vám to povede?

My ženy jsme od přírody nastavené na dávání. Jsme ve skrze pečující bytosti, dáváme ze sebe, pečujeme o ostatní, ale na sebe spousta žen zapomíná a je jim vlastně hloupé si říct, že teď je pro ně priorita věnovat půl hodiny samy sobě. 

Pokud to tak máte a stresuje vás to, že máte dát sebe na první místo před děti, rodinu, domov…. tak se fakt zamyslete i nad tím, komu dalšímu kromě vás vaše změna v péči o sebe pomůže. 

  • Jak se budete cítit, když se vám to povede, když ten nový návyk skutečně integrujete do života?
  • Jak vám bude?
  • Jak tím, že se změníte, můžete pozitivně ovlivnit svoje okolí? Jak tím, že tu změnu zvládnete, ovlivníte svoje děti, vztah, náladu doma nebo v práci?

Když si tohle dáte do souvislostí, získáte na vaši snahu a na svoji touhu po změně návyků úplně jinou perspektivu. Vše bude zdát daleko smysluplnější a výčitky o sobectví se najednou začnou rozplývat. Věřte mi. 

Poslední tip na závěr

A když bych vám měla říct ještě poslední věc, která vám pomůže v tom, jak vydržet ve změnách v péči o sebe  – zkuste těchto 5 bodů říct svojí rodině, těm nejbližším lidem – partnerovi, dětem. Prostě jim řekněte co chcete změnit a pro jakou změnu jste se rozhodly a k tomu:

Zkuste těchto 5 bodů říct svojí rodině, těm nejbližším lidem – partnerovi, dětem. Prostě jim pro jakou změnu jste se rozhodly a k tomu:

  • Proč jste se tak rozhodly a co vám to přinese.
  • Řekněte jim kdy to budete dělat a místo čeho a že v tomto čase se nebudete věnovat jim.
  • Vysvětlete jim proč je pro vás důležité nevynechat 2x po sobě.
  • Klidně jim řekněte, že si necháte pomoct a od koho.
  • A nakonec jim vysvětlete, co to přinese jim, když se vám to povede.

Není to žádná velká slohovka, bavíme se o 5 minutách, kdy jim tohle vysvětlíte a věřte mi, že když se vám tohle povede, tak je to veliký krok vpřed.

Posílám vám velkou porci energie a povzbuzení, protože vím, že když se rozhodnete a využijete těchto 5 tipů, tak se vám jakákoli změna v péči o sebe povede a vydržíte u ní a zažijete ten pocit spokojenosti a nadšení z toho, že se vám to daří.

A přesně tohle si zasloužíte! A přesně tohle si dovolte, máte na to!

Jestli na změny v péči o sebe nechcete být samy, tak vás zvu do motivačního online klubu Magicky ženská, kde vás moc rádi přivítáme v úžasné komunitě žen, které jsou stejně naladěné, mají stejný cíl a záměr – cítit se spokojeněji a líbit se samy sobě.

A samozřejmě vás taky zvu na svůj blog a na Instagram Magicky ženská, kde každý den sdílím myšlenky a inspiraci, jak si péči o sebe, svoji krásu a ženskost užívat. Jestli se vám dnešní epizoda líbila, tak mi napište do komentáře a pošlete ji dá ženám, které může tohle povídání inspirovat.

*****
Děkuji, že jste si na sebe udělaly chvilku a poslouchaly a už teď se moc těším na příště.

Míša

 

Michala Měřínská
Už více než 15 let pracuje se ženami a ukazuje jim cesty, jak podpořit přirozenou krásu a ženskost. Pomáhá ženám cítit se sebejistě, líbit se samy sobě a dopřát si péči o sebe i v každodenním shonu. Míša je maminkou dvou malých kluků, manželkou a taky úspěšnou podnikatelkou. Říká, že krása každé ženy začíná v její hlavě a že čas pro sebe je o prioritách, o lásce a úctě sama k sobě. Je autorkou projektu Magicky ženská a stejnojmenné knihy, kterou četlo už více jak 18 000 žen. Provází ženy intenzivními online kurzy a pomáhá měnit životy žen v motivačním online Klubu Magicky ženská.
Komentáře