Nejčastější 4 strachy z červené rtěnky a jak vás ovládají v každodenním životě (Podcast #21 + článek)

Patříte k ženám, které mají strach z červené rtěnky a myslíte si, že není pro vás? Nebo ji milujete? Nebo jste někde na půl cesty a pořád hledáte, jak se s ní na rtech cítit sebevědoměji? Ať patříte do jakékoli skupiny žen, jste tu správně.

V dnešní epizodě se dozvíte 4 nejčastější strachy z červené rtěnky a jak vás ovládají v každodenním životě, i když rtěnku na rtech nemáte. Zjistíte, co vše vás červená rtěnka může naučit a jak velký mají tyto strachy přesah.

Zajímá vás, jak na ně? Pusťte se do poslechu další epizody podcastu Chvilka pro sebe.

*****
Pro ty z vás, které nemáte prostor poslouchat podcast připravuji kratší článek o tom, co v podcastu detailněji rozvádím. Věřím, že si z něj odnesete užitečnou inspiraci.

Milé moje, vítejte u nové epizody podcastu Chvilka pro sebe! U té dnešní se možná na první pohled můžete zarazit a zeptat se – proč podcast o červené rtěnce a strachu z ní?

Červená rtěnka má v ženské kráse nezastupitelné místo

Nejen v tom, jak vás dokáže rozzářit. Červená rtěnka má totiž úžasné kouzlo posvítit na vaše vnitřní strachy, podvědomé vzorce a nastavení, které si s ohledem na ženskou krásu nesete a které vás ovládají.

Ono si totiž řeknete – červená rtěnka, taková maličkost. Jenže nalíčit si červené rty znamená pro spoustu žen velkou odvahu a taky velkou vnitřní práci se sebevědomím.

Nalíčením červené rtěnky sebejistě ukazujete, že si věříte, cítíte se žensky, že umíte být vidět, že máte odvahu být výrazné a vybočit z řady a stát si za svým (i když to třeba spousta lidí okolo vás nechápe). Na rovinu, červená rtěnka je prostě sexy, je odvážná, je vyzývavá a chce to odvahu a sebevědomí si ji nalíčit. A je potřeba si ji ustát. A teď nemluvím o okolí, ale hlavně o tom, že si to musíte ustát samy před sebou.

Když to takto posloucháte a tohle měřítko zvětšíte, nejsou právě tohle náhodou kvality, které si spousta žen ve svém sebevědomí přeje? Věřit si, dovolit si být vidět a být sama sebou, mít odvahu stát za svými názory, i když vás ostatní třeba nepodporují, ustát si některé věci, změny a rozhodnutí hlavně sama před sebou? Ať už se to týká krásy, sebevědomí, oblékání, času na sebe, ale taky vztahů, seberealizace, práce…

Váš vztah k červené rtěnce mnohé napovídá o vašem sebevědomí

Mohly bychom říct, že váš vztah k červené rtěnce může mnohé napovědět o vašem sebevědomí. Spousta žen se k sebevědomému nošení červené rtěnky nikdy neodhodlá. Stejně tak, jako se nikdy neodhodlají k tomu, stát samy za sebou a plně si věřit a jít si za svými sny.

Proto mě červená rtěnka tak baví. Je to pro mě ženský symbol umění dovolit si být sama sebou a žít život podle svých představ.

V tématu červené rtěnky a odvahy ji nosit se zrcadlí opět fakt,  že krása začíná v hlavě a že v ženské kráse potřebujete vidět komplexnost. Že i malá červená rtěnka může posvítit na nevědomé programy, které vám brání žít spokojenější život.

A teď prosím vás neříkám, že červená rtěnka vyřeší ve vašem životě vše. Ale je to docela dobrý start se na vztah s ní podívat a podívat se na to, co si samy pro sebe dovolujete. Červená rtěnka je pro spoustu žen v líčení, v kráse a sebevědomí jedna velká kapitola. Některé z vás tu kapitolu už otevřely a začaly psát první řádky, jiné přešlapují na místě a hledají odvahu, kdy to poprvé zkusit.

Červená rtěnka sluší každé ženě

I když spousta žen často předem tvrdí, že jim červená rtěnka nebude slušet, tak já osobně jsem přesvědčena o tom, že to tak není a že červená rtěnka sluší skutečně každé ženě.

Mám spousty klientek, které prošly mými kurzy, které si dříve myslely, že červená rtěnka pro ně absolutně není a nikdy nebude. Dříve jsem se se ženami potkávala osobně konzultacích a při líčení v ateliérech, dnes třeba na focení žen z mého kurzu Magicky ženská. A když společně zkoušíme červenou rtěnku, intuitivně sáhnu po takové, která dané ženě prostě sedne. Reakce, které zažívám, když ji vytáhnu a řeknu, že poprvé zkusíme „právě tuhle“, ty jsou dost často podobné.

Stres, údiv, ošívání se. „Tuhle? Tu nikdy, to na mě bude moc!“  Oceňuji důvěru, kterou ve mně ženy mají. Protože pak ji nalíčíme a ženy kouknou do zrcadla a nestačí se divit, jak se jemně nalíčené červené rty rozzáří. Když vidím ten pohled v očích… to je prostě nádhera. Často je to život měnící!

I ženy v online kurzech si prochází cestou od NIKDY k tomu, že se dneska s červenou rtěnkou na rtech přirozeně, usmívají se na sebe do zrcadla a sebejistě s nalíčenou rtěnkou kráčí po ulici a vědí, že se cítí žensky.

Takže první tip, který si z dnešní epizody odneste – pro spoustu z vás je červená rtěnka zbytečný strašák. Nedělejte z ní vědu. Každá z vás ji můžete nosit a bude vám slušet (když budete vědět, jak na ni).

Pokud je i červená rtěnka i váš strašák, zamyslete se hned teď, co je ten první důvod, proč  ji odmítáte:

 • Některé ženy ji odmítají z principu (i když je to uvnitř hlodá a chtěly by to zkusit).
 • Některé ženy odmítají s pocitem, že jim to nesluší.
 • Jiné ženy tvrdí, že ony nejsou na červenou rtěnku typ a nemají na to rty…

Všechny tyto důvody, které vás napadnou jako první jsou v 80% případech nepravda. Je to výmysl vaší mysli, jak vás udržet v domění, že se nemáte pouštět to žádných velkých změn. Troufale si totiž myslím, že červená rtěnka sedí každé ženě. Než ji odmítnete, tak se s ní nejdřív naučte pracovat a teprve pak se rozhodujte, kdy a jestli si ji chcete nalíčit. Neodmítejte ji jen proto, že to neumíte, nevíte nebo z ní máte někde uvnitř strach, se kterým neumíte pracovat často ani v jiných oblastech života.

Proto se dnes podíváme na 4 nejčastější strachy z červené rtěnky a vás ovládají v každodenním životě, i když červenou rtěnku nenosíte.

Než vám je pojmenuju, budu k vám upřímná – ani já jsem se nenarodila s tím, že bych milovala červenou rtěnku. Dlouhou dobu jsem ji nepotřebovala a nijak mi nechyběla. Ale pak jsem se začala pohybovat ve společnosti, kde řada žen rtěnku nosila a já jsem najednou mohla sledovat svoje vnitřní procesy, myšlenky a nesmysly, kterým sama o sobě věřím.

Je to krásný pozorování, který vám i taková malá červená rtěnka může zprostředkovat.

Taky jsem se na začátku bála, taky jsem si nevěřila. Ale právě to, že jsem se tím strachem a vnitřními pochybnostmi nenechala zastavit, ale pracovala jsem s nimi a změnila svůj vnitřní postoj, mě dovedlo až k tomu, že červenou rtěnku miluji a co víc, jsem ve svém projektu Magicky ženská její propagátorkou, beru ji jako součást určité cesty sebepoznání v oblasti ženské krásy a chci zachycovat příběhy žen, které si s ní dneska umí hrát a sebevědoměji ji nosit, i když si kdysi myslely, že to není absolutně pro ně.

Není to o tom, abyste nosily červenou rtěnku pořád. Ale o svobodě a možnosti dovolit si ji nalíčit, když na ni budete mít chuť. To mě na tom baví vlastně nejvíc. Že díky tomu máte zase víc možností, jak ukázat svoji náladu, energii, svoji ženskost.

Jsou prostě dny, kdy mám chuť mít výrazné rty, kdy mám neuvěřitelnou náladu na to, aby moje rty zářily a abych tou červenou barvou podpořila svoji ženskost. Oblíbila jsem si celkově styl líčení, které na červené rtěnce stojí – sjednocená pleť, upravené obočí, jemná linka a řasenka a červená rtěnka – to je styl, ve kterém mě teď potkáte na ulici nejčastěji. Ale byla to cesta a ze začátku trochu překonání sebe sama.

4 nejčastější strachy z červené rtěnky a vás ovládají v každodenním životě, i když červenou rtěnku nenosíte

Strach z červené rtěnky číslo #1:

„Otiskne se a rozteče se mi okolo a budu vypadat směšně“

Tento strach je asi stejně podobný, jako byste řekly, že nebudete jezdit na kole, protože můžete spadnout a odřít si koleno a ostatní se vám budou smát, že se vám to stalo.

Ano, opravdu se někdy může stát, že se vám červená rtěnka někdy otiskne na zuby nebo se třeba rozteče. Stává se mi to taky – asi tak ve 3 případech ze 100, když rtěnku nosím. Naposledy se mi otiskla červená rtěnka na zuby, když jsem točila jedno video a všimla jsem si toho až když jsem skončila svůj dvouminutový monolog s telefonem. Ano, přetočila jsem to.

Strach, že se někdy něco nepovede je přirozený a je jen na vás, jestli se jím chcete nechat zastavit.

Kdybyste se nechaly řídit strachem z rozbitého kolene při ježdění na kole, pravděpodobně dneska nikam na kole nedojedete. Se rtěnkou je to stejné. Ze začátku si budete nejisté víc, ale čím častěji to zkusíte, tím sebejistější budete a tento strach bude slábnout.

Navíc – na líčení červené rtěnky, výběr odstínu a tipů, aby se nerozmazala, existují pravidla a základy. Možná jen nemáte správně informace, protože vás nikdo líčení neučil a učíte se trefujete to metodou pokus omyl. Pokud tahle  pravidla líčení a fixace produktů znáte, můžete si hodně zjednodušit život. Klid, pokud o nich nevíte. V kurzu Triáda je spolu můžeme projít krok za krokem. Sledujte mě na Instagramu nebo se přidejte do mé databáze, ať vám neuteče další běh kurzu. Protože mít v zádech jistotu v základech (nejen v líčení) je jednoduše základ pro vaše sebevědomí.

Schválně si uvědomte, ve kterých oblastech ženské krásy se necítíte sebejistě a hlavním důvodem je fakt, že nemáte informace, že nevíte, čemu věřit, že se ztrácíte. Všude tam vás tento strach ovlivňuje i v dalších oblastech – péči o pleť, líčení, ženské energii…

A taky si začněte všímat toho, kde všude neděláte nové věci jen proto, že máte strach, že se vám nepovedou a budete vypadat směšně. Protože na začátku byl každý mistr začátečník. Pokud chcete dělat a zkoušet nové věci, znamená to mít i odvahu dělat chyby a počítat, že se to někdy nepovede na 100%. No a co!

Strach z červené rtěnky číslo #2

„Budu příliš vidět a budu vyzývavá!“

Červená rtěnka je prostě sexy, je odvážná, je vyzývavá a chce to odvahu a sebevědomí si ji nalíčit. A je potřeba si ji ustát. A teď nemluvím o okolí, ale hlavně o tom, že si to musíte ustát samy před sebou.

Spousta žen slyšela od malička věty: “Budeš jak lehká holka!” Budeš vypadat jak děvka… (pardon za slovník). Kdy jste se rozhodly uvěřit tomuto nesmyslu? Jak z vás červená rtěnka na rtech udělá lehkou holku? A máte odvahu udělat to jinak, než jak to dělaly ženy ve vaší rodině?

Pojďme se podívat ke kořenům.

Červená rtěnka není jen nějaký rozmar dnešní moderní doby, pracovali s ní už starověké civilizace a je to archeologicky dokázané. Stejně ta v novodobých dějinách má v ženském světě rtěnka svoje místo. Takže ne – není to něco, co se objevilo teď a co se teď máme učit, ale je to možná krásná příležitost překonat strachy a vrátit se k tomu, co je ženám přirozené.

A to je zdobení se a vnímání toho, co říkám tím, co mám na sobě a jak vypadám.

Je fajn si říct, proč se ve všech dobách ženy snažily zvýraznit si rty – jednoduše červené rty podvědomě vnímáme jako zdravé a údajně též svědčí o dobrém krevním oběhu. Takže pro druhé pohlaví je to stejně jako v barevné přírodě jistý znak naší vitality, ženské energie a toho, že mám v těle proudí krev, jste plné života a uvědomujete si to.

Už jeskynní malby odhalené v Africe a západní Evropě, totiž prokázaly, že už pravěké ženy si malovaly rty. Nepoužívaly k tomu nic jiného, než barevnou hlínu nebo šťávu z bobulí.

Takte tímto vám jen chci říct, že je skvělé si uvědomit, že rtěnka je něco, co ženy používají odjakživa, že je to určité vyjádření ženskosti. Bojíte se, že ta vaše ženskost bude vidět?

Možná je na čase podívat se na to, proč se jí bojíte a popracovat si s podvědomými programy, které vás ve vaší kráse a ženskosti brzdí. Když v kurzu Magicky ženská procházíme s ženami to, čemu o kráse vlastně věří, je to někdy docela silný kafe. Ale je nesmírně léčivé si dovolit vidět, čím se necháte limitovat a rozhodnout se, že tohle už není vaše cesta.

Strach z červené rtěnky číslo 3:

Co o mně řeknou ostatní?“

 • Co o mě řekne manžel?
 • Co si poví kolegyně v práci?
 • Co na to řekne tchýně?
 • Co si o mně pomyslí?

Víte, to, co si o nás myslí ostatní je do jisté míry důležité. Ale rozhodně to není důležité tak, abyste se tím nechaly paralyzovat a nezkusily věci, po kterých toužíte. Nenechte si utíkat čas a život mezi prsty jen proto, že si myslíte, že ostatní na to něco řeknou.

Nejdůležitější ve vašem životě jste vy. Chcete zkusit červenou rtěnku? Tak ji zkuste. Bez ohledu na manžela, kolegyni nebo tchýni. A možná když to zkusíte, budete překvapené z toho, že jejich reakce bude úplně jiná, než jste si myslely.

Často se totiž 90% našich strachů odehrává jen v naší hlavě a v příbězích, které si okolo nich vystavíme, abychom se přesvědčily, že tu věc neuděláme.

Tak vymyslíme spoustu příběhů, které ale nemají reálný základ. Jak můžete předvídat, co vám řeknou, když jste se jim ještě v červené rtěnce neukázaly? Co když vás pochválí, že vám to sluší? A kdyby ne? Co to pro vás znamená a co to říká o vás? Vůbec nic.

Když věci nezkusíte, nikam se nepohnete. Tak se nenechte tímto strachem odradit.

Strach z červené rtěnky číslo 4:

„Nesluší mi, zvýrazní mi nedokonalé zuby nebo rty“

Spousta žen se bojí toho, že jim červená rtěnka nesluší, že jim nesluší červená barva nebo že budou vidět nedokonalosti rtů a zubů.

Víte, na co vám tento strach svítí? Na přijetí vašich vlastních nedokonalostí. Žádná z nás není dokonalá a honit se za dokonalostí je nesmysl. Umíte svoje nedostatky na těle přijmout?

U červené rtěnky není důvod, abyste se tímto strachem nechaly zastavit. Když budete mít základy a pochopíte, jak fungují pravidla optiky v líčení, naučíte se vybírat si odstíny rtěnek, které podpoří bílou barvu vaší zubní skloviny. Stejně tak se můžete naučit líčením jemně a přirozeně zvýraznit užší rty. Zároveň je to příležitost všimnout si toho, jak o sobě, o svých rysech a o svém vzhledu smýšlíte.

Není čas mávnou nad tím rukou a začít se přijímat takové, jaké jste? To je za mě cesta k  větší spokojenosti a většímu sebevědomí.

Protože krása začíná ve vaší hlavě a je jen na vás, jaký postoj si zvolíte.

Takže ať to zrekapituluji:

4 nejčastější strachy z červené rtěnky a vás ovládají v každodenním životě, i když červenou rtěnku nenosíte.

 • Otiskne se a rozteče se mi okolo a budu vypadat směšně – ukazuje na odvahu dovolit si dělat chyby.
 • Budu moc vidět a budu vyzývavá! – ukazuje na to, jak umíte přijímat svoji ženskost a krásu a jaký postoj k ní máte.
 • Co o mě řeknou ostatní? – ukazuje na to, jak umíte být samy za sebe a  stát si za svým názorem.
 • Nesluší mi, zvýrazní mi nedokonalé zuby nebo rty – svítí vám na téma nedokonalosti, perfekcionismu a honěním se za dokonalostí.

Tohle jsou 4 nejčastější strachy z červené rtěnky, které mají přesah do každodenního života a vašemu postoji ke kráse a kterými se nemusíte nechat zastavit. Dneska jste se dozvěděly, jak s nimi můžete začít pracovat.

Takže si sedněte a napište si všechny strachy, které se vám v souvislosti s červenou rtěnkou honí v hlavě.

 • Může to být třeba strach z toho, že se vám bude někdo smát.
 • Strach, že vám někdo řekne, že vypadáte jako laciná štětka.
 • Strach, že jste zmalovaná jak klaun.
 • Nebo třeba že vám muž řekne, že takto s vámi nikam ven nepůjde…

Jednoduše těch strachů a myšlenek můžou být mraky, a jediné, co potřebujete, je najít je, přijmout je a říct si, že nic z toho, co vás napadá, se nestane, pokud tomu sama nebudete věřit. Když budete mít svoje strachy sepsané, tak si nad každým sedněte a zamyslete se.

Jsou to skutečně reálné hrozby, nebo jen výmluvy a neochota zkusit něco nového?

Myslím, že to pro vás může být skvělá navigace a podpora v tom, jak se cítit víc žensky, sebejistě a užívat si péči o sebe. Budu moc ráda, když mi napíšete, který z nich vás brzdí nebo brzdil nejvíce.

Příběhy červených rtěnek: poslední důležitá věc na závěr!

Jestli patříte k ženám, kterým pomohl projekt Magicky ženská strachy z červené rtěnky překonat a už si ji teď užíváte, napište mi svůj příběh na e-mail misa@magickyzenska.cz Moc ráda bych tyto příběhy sdílela a pomáhala ostatním ženám v nalézání sebevědomí. Skutečné příběhy inspirují a já si moc přeji, aby i příběhy červených rtěnek ukazovaly, že je jen na nás, co si dovolíme. Napište mi ten svůj příběh, moc ráda se s vámi propojím a budu sdílet na blogu www.magickyzenska.cz

Pokud se vám tato epizoda líbila, dejte podcastu Chvilka pro sebe hodnocení a sdílejte ji na svých sítích. Budu ráda, když mě ve stories při sdílení označíte, abych věděla, kde všude posloucháte. Pokud ještě nejsme v propojení, dejte sledovat profil Magicky ženská jak na Instagramu nebo na facebooku a hlavně – připojte se do mé emailové komunity, kde jsme si nejblíž. Další inspiraci najdete na www.magickyzenska.cz

Těším se na vaše příběhy červených rtěnek a na sdílení! Děkuji, že jste tu dnes byly, věřím, že jste si užily poslech a těším se u další epizody zase na slyšenou.

Michala Měřínská
Už více než 15 let pracuje se ženami a ukazuje jim cesty, jak podpořit přirozenou krásu a ženskost. Pomáhá ženám cítit se sebejistě, líbit se samy sobě a dopřát si péči o sebe i v každodenním shonu. Míša je maminkou dvou malých kluků, manželkou a taky úspěšnou podnikatelkou. Říká, že krása každé ženy začíná v její hlavě a že čas pro sebe je o prioritách, o lásce a úctě sama k sobě. Je autorkou projektu Magicky ženská a stejnojmenné knihy, kterou četlo už více jak 18 000 žen. Provází ženy intenzivními online kurzy a pomáhá měnit životy žen v motivačním online Klubu Magicky ženská.
Komentáře