Návod jak božsky ladit a kombinovat barvy, který už nikdy nezapomenete!

Ty jsi vždycky tak krásně sladěná, jak to děláš? Já na to vůbec nemám buňky, to je děs. Jak se to mám naučit?

Posteskla si kamarádka, když jsme spolu procházely kolem rybníku, kam chodím vyčistit hlavu od nánosů nepotřebných myšlenek.

No, víš, já ráda fotím… slyším svoji odpověď a víc, než tu odpověď vnímám její překvapený výraz.

Jak to spolu jako souvisí? Začala jsem jí detailně vysvětlovat úplně boží a jednoduchý návod, jak se naučit ladit barvy a už nikdy to nezapomenout.

Ty jo, to mě nikdy nenapadlo! To je skvělý! A najednou už koukala a v hlavě jí lítaly barevný kombinace, jak může svoje oblečení ladit jinak, než byla zvyklá.

Možná vás už párkrát napadla ta stejná otázka.

Jak vlastně ladit a kombinovat barvy, aby to nebyla nuda?

A možná by vás ten návod taky zajímal, abyste si mohla zjednodušit oblékání, experimentovat s barvami a ladit se na to, jaké barevné kombinace vystihují právě vás. Tak vám ho dneska prozradím.

Jak souvisí focení s laděním a kombinováním barev?

Za tu dobu, co se s ženami osobně u tématu vědomé ženské krásy potkávám, jsem si všimla jedné věci. Spousta žen se kombinování barev jak v líčení, tak v oblékání snaží naučit (tak jak třeba vyjmenovaný slova). Jak kdyby na to byla nějaká universální poučka typu: K modré vždycky oblékni červenou…

Jenže to je šíleně moc svazující. Žádný prostor pro jedinečnost, pro to být sama sebou a experimentovat podle sebe.

Často od vás dostávám otázky typu:

„Míšo, jsem podzimní typ, bude mi slušet tahle barva?“
„Míšo, jsem letní typ, můžu nosit růžovou?“

A já se ptám, chcete ty barvy nosit? Jak vám v nich je?

Dříve jsem hodně jezdila k ženám domů a procházela s nimi celý šatník. Některé z nich mi hned ve dveřích odříkaly seznam barev, které nosit můžou. Ty ostatní jim paní vizážistka zakázala, protože jim neslušely šátky okolo krku k jejich doporučené barevné typologii. Nebo nějaký milý chlapec nebo kamarádka třeba kdysi urtousili větu: „V té barvě vypadáš nějak vyblitě.“

Takže tyhle barvy mají STOPKU. Ty na sebe prostě nesmí dát…

Nechápejte mě špatně. Myslím, že je fajn, když barevná typologie umí ženám ukázat směr, nasměrovat k prvním krokům ke změnám. Kde začíná kámen úrazu?

V momentě, kdy výsledek (nebo tu větu kamarádky) neberete jako doporučení a názor, ale rovnou jako dogma. Najednou samy sebe hodíte do škatulky „můžu jen tyto barvy“ a máte pocit, že už se celý život nemůžete obléknout do ničeho jiného, protože vám to přece nesluší.

A zase vás brzdí strach

Pak se to stane. Za pár měsíců nebo možná let se necítíte dobře. Změníte barvu i střih vlasů, změní se okolnosti ve vašem životě, vyrostete, zmoudříte a najednou se v těch barvách nějak necítíte. A třeba byste chtěla zkusit jinou barevnou kombinaci, jenže si zase vzpomenete na tu paní, co říkala, že…

A zase vás brzdí strach. Strach a obava, že ten někdo – ta paní (nebo kdokoli jiný – kamarádka, manžel, expřítel) – tomu rozumí víc než vy a má pravdu. Necháte se sžírat obavami, že budete vypadat směšně, lidi se na vás budou dívat a za vašimi zády si povídat, co to máte na sobě.

Tak za prvé - i kdyby, tak NO A CO?
A za druhé - copak někdo jiný ví líp, než vy, jak se v té barvě cítíte?

Sebe ani barvy nenacpete do škatulek

Barvy v našem životě se vyvíjí stejně jako náš styl. Každou situací v životě, každým hlubším poznáváním svého sebevědomí se měníme my, jako bytosti. Mění se naše duše, dospíváme, opouštíme naše staré já a přijímáme nové.

A s tím se vyvíjí i to, jaké barvy chceme nosit, jak k sobě chceme barvy ladit a kombinovat je.

Pamatuji si, že jsem až do posledních Vánoc neměla v šatníku tmavě zelenou barvu. Nemohla jsem ji obléknout, necítila jsem se v ní fajn. Ale po svatbě jsem prošla dalším procesem poznávání sebe sama a najednou jsem začala vnímat sílu tmavě zelené. Její hloubku a hutnost. Najednou jsem ji musela mít a pár týdnů jsem ji vlastně nosila pořád. Na sukni, na svetru, na tričku.

Vypněte hlavu a nesnažte se to jen naučit

Naučte se barvy cítit a vnímat hlavně to, jak vám v nich je. Každá barva má totiž jinou vibraci a každá nám předává něco jiného. Jsme jimi obklopeny všude – nejen v tom, jakou barvu si na sebe oblékneme nebo jak se nalíčíme, barvy na nás mají vliv v našem interiéru, v práci, prostě kdekoli. Ale o vibracích barev třeba zase někdy jindy.

Je krásné sledovat, jak nás barvy podporují a jak nás mění. Vidím to i ve sdílení žen v online kurzu Magicky ženská, kdy si konečně dovolí experimentovat a vědomě začnou oblékat různé barvy spodního prádla. To jsou změny, to vám povím.

Barvy a jejich kombinování se nesnažte naučit rozumem a hlavou. Začněte je vidět kolem sebe a cítit, jak na vás působí.

Vnímejte, jak se v nich cítíte hlavně vy sama bez ohledu na škatulky, které vám ostatní kdysi říkali.

Návod jak božsky ladit a kombinovat barvy, který už nikdy nezapomenete

Návod, který mně osobně funguje už několik let, je inspirovat se v přírodě.

Ale pozor! Ne, že teď pokrčíte rameny a řeknete – no jo, zelenou nemám ráda, modrou nenosím a hnědá se mi nelíbí.

Kdepak! Inspiraci z přírody načerpáte v malých detailech. Začněte se dívat na nejrůznější malá zátiší a zákoutí v přírodě. Příroda přesně ví, jak barvy kombinovat dohromady a v jednom takovém detailu najdete celou barevnou škálu barev, které se s k době hodí a můžete je k sobě nakombinovat jedna báseň.

Rozhlédněte se a všímejte si detailů

Zkuste si kouzelné cvičení

Zkuste si ho hned teď, zabere jen tři minuty a trochu vaší pozornosti. Klikněte na obrázek a najděte barvy, které se vám líbí. Teprve pak si přečtěte popisek. Schválně, které barvy upoutají vás a které upoutaly mě? Budeme se lišit? Skvělé, právě o tom to totiž celé je. Hledat si tu svoji inspiraci!

Vnímejte všechny barvy, které v detailu vidíte

I jeden detail je potřeba vnímat jako celek. A v tom je právě krásné focení. Když si vyfotíte nějaké krásné zátiší v přírodě, na zahradě nebo v parku, koukejte. Nemusíte fotit, klidně se jen dívejte na určitý kousek přírody, ale fotka na začátek je to nejlepší trénink.

Jak se naučit vidět, ladit a kombinovat barvy podle přírody?

 • 1
  Najděte co nejvíc barev
  Nejdřív hledejte barvy – co nejvíc barev. Není tam jen zelená, modrá, nebo hnědá, které možná podle některých z vás v přírodě převládají. Vnímejte i barvy jako je béžová, bílá, vanilková. Vnímejte různé odstíny a intenzitu barev. To vše je úžasnou inspirací.
 • 2
  Vyberte si tři hlavní
  Pak vyberte tři převládající barvy, které se vám líbí. Můžou to být i různé odstíny jedné barvy. To jsou barvy, ze kterých můžete vybírat hlavní kousky vašeho oblečení a kombinovat je k sobě. Sukně, trička, kalhoty, svetříky.
 • 3
  Najděte jednu pro detail
  Nakonec se zaměřte na jeden barevný detail. Najděte jeho barvu. Může to být třeba žlutý vnitřek květu nebo výjimečná květina. To je barva detailu, kterým můžete váš outfit oživit. Zkombinujte šperk, šátek, kabelku, boty a oživte ostatní barvy něčím netradičním. Něčím, co není prvoplánové a podpoří vaši výjimečnost.

Když tohle začnete kolem sebe vnímat, stanou se dvě důležité věci:

 • Budete mít pocit, že je inspirace všude. Předem říkám, není to pocit. Je to fakt! Kam se podíváte, tam vidíte úchvatné barevné kombinace.
 • Druhá věc, která se stane? Začnete bourat ve své hlavě přesvědčení, která jsou obecně platná a nejsou pravdivá.

Například se trochu v základech otřese staré rčení: „Zelená, modrá, pro blázny dobrá.“ Nebo si uvědomíte, jaký nesmysl je zakořeněná myšlenka, že červená a růžová jsou barvy, které k sobě nejdou. Jen se podívejte na růže nebo na muškáty nebo na moji předchozí fotku. Fakt chcete věřit tomu, že si je k sobě nemůžete obléknout?

Můj tip pro začátek:

Barevné kombinace, které se vám nejvíc líbí, si vyfoťte a fotku si nechte vyvolat. Můžete si ji pak nalepit na vnitřní stranu skříně. Jakmile se vám tam naskládá několik takových fotografií, máte krásný návod, jak barvy ladit ve vašem šatníku.

Příroda je mocná čarodějka a ukáže vám nečekané

Nechte se jí inspirovat a otevřete oči dokořán. A pak taky otevřete srdce a nechte barvy, aby na vás mluvily.

Některé barvy budete chtít, jiné ne.

Některé budete chtít a nebudete se v nich cítit úplně sebejistě. Než tu barvu zavrhnete jednoduchým tvrzením: „Ta mi nesluší!“ spíš se sama sebe zeptejte, jak se v ní cítíte a proč? Pojmenujte si to. Co za myšlenky k vám přichází? Jak se cítíte při představě, že v té barvě jdete před lidi nebo na důležitou schůzku?

Zemité barvy od světle hnědé po tmavou, rozzářené žlutou a oranžovou. Krásně ji doplňují odstíny zelené. Madeira je v barvách úchvatná!

Vnímejte pocity a miliony jedinečných originálů

Hledejte v barvách pocity a na chvíli přestaňte přemýšlet nad poučkami barevné typologie. Přestaňte se snažit vymyslet to, co už příroda dávno ví.

Vnímejte samu sebe, protože pak se naučíte vnímat i barvy. Vy sama už teď moc dobře víte, ve kterých se cítíte žensky a elegantně a ve kterých se cítíte jen tak uvolněně a odpočatě. Svět ani barvy nejsou o škatulkách. 

Svět a barvy jsou o milionech jedinečných originálů.
Včetně vás!

Ladit a kombinovat barvy nás příroda okolo učí každý den, ať jste kdekoli na světě. Mně hodně v barvách učarovala Madeira, které se říká ostrov věčného jara. Barevné kombinace květin tam byly úžasné.

Ale není to jen o cestování. Tolik inspirace najdete jen když vyjdete na první louku nebo do městského parku. Navíc u nás doma máme výhodu, že můžeme v každém ročním období zkoumat a hledat nové kombinace a inspiraci.

Proto choďte s očima otevřenýma a všímejte si maličkostí okolo sebe. Mají pro vás i vaši krásu obrovskou cenu. Nejen, že vám ty krásný detaily pomůžou ladit barvy až do konce života, ale hlavně tím, že se budete na ty pěkný detaily soustředit, uvidíte najednou krásnější svět.

***

Ať vás barvy baví, ať máte odvahu zkoušet ty, které jste ještě nezkusila a ať v nich najdete oporu. Protože ony umí kouzlit, stačí si je pustit k srdci. Napište mi do komentářů, jaká je vaše oblíbená kombinace barev?
S láskou Míša


Chcete se cítit víc sebevědomě a žensky?

Začněte se kouzlit se svým oblečením a podpořte svoji ženskost a sebejistotu.

Michala Měřínská
Už více než 15 let pracuje se ženami a ukazuje jim cesty, jak podpořit přirozenou krásu a ženskost. Pomáhá ženám cítit se sebejistě, líbit se samy sobě a dopřát si péči o sebe i v každodenním shonu. Míša je maminkou dvou malých kluků, manželkou a taky úspěšnou podnikatelkou. Říká, že krása každé ženy začíná v její hlavě a že čas pro sebe je o prioritách, o lásce a úctě sama k sobě. Je autorkou projektu Magicky ženská a stejnojmenné knihy, kterou četlo už více jak 18 000 žen. Provází ženy intenzivními online kurzy a pomáhá měnit životy žen v motivačním online Klubu Magicky ženská.
Komentáře