Návod jak božsky ladit a kombinovat barvy, který už nikdy nezapomenete!

Barvy v šatníku a jejich kombinování jsou pro řadu žen oříškem.  V tomto článku vám ukážu jednoduchý božský návod, jak kombinovat barvy, který vám bude nejen v šatníku fungovat celý život, bude vás bavit, ušetří vám spoustu času a ještě vám ukáže řadu netradičních kombinací, na které byste si možná bez něj netroufly.

Jak jsem si uvědomila, že přemýšlím nad kombinováním barev jinak než barevné typologie?

Ty jsi vždycky tak krásně sladěná, jak to děláš? Já na to vůbec nemám buňky, to je děs. Jak se to mám naučit?

Posteskla si kamarádka, když jsme spolu procházely kolem rybníku, kam chodím vyčistit hlavu od nánosů nepotřebných myšlenek.

No, víš, já ráda fotím… slyším svoji odpověď a víc, než tu odpověď vnímám její překvapený výraz.

Jak to spolu jako souvisí? Začala jsem jí detailně vysvětlovat úplně boží a jednoduchý návod, jak se naučit ladit barvy a už nikdy to nezapomenout. Protože jsem se hodně začala soustředit právě na detaily na fotkách, které jsem fotila.

Ty jo, to mě nikdy nenapadlo! To je skvělý! A najednou už koukala a začala říkat nové barevné kombinace, jak může svoje oblečení ladit jinak, než byla zvyklá. Mluvila o jednotlivých kouscích oblečení, kombinovala nahlas jiná trička i sukně.

Možná vás už párkrát napadla ta stejná otázka, jak kombinovat barvy oblečení jinak a nemuset se při tom učit spoustu teoretických pouček.

Jak ladit a kombinovat barvy, aby to nebyla nuda?

Jestli vás zajímá, jak si zjednodušit oblékání, dočtěte tento článek do konce, připravila jsem pro vás i praktické cvičení. Experimentovat s barvami a ladit se na to, jaké barevné kombinace vystihují právě vás, je totiž pro každou ženu obrovská svoboda.

Za tu dobu, co se s ženami osobně u tématu vědomé ženské krásy, péče o pleť, líčení a oblékání potkávám, jsem si všimla jedné věci. Spousta žen se kombinování barev v líčení a v oblékání snaží mechanicky naučit (tak jak třeba vyjmenovaná slova). Jak kdyby na to byla nějaká universální poučka typu: K modré vždycky oblékni červenou… Přístupu k barvám chybí lehkost, jednoduchost a nápaditost.

Nesnažte se kombinování barev naučit nazpaměť! Potřebujete tomu rozumět a chápat jednoduché souvislosti.

Snažit se kombinování barev JEN NAUČIT je totiž nesmírně svazující. Chybí vám prostor pro jedinečnost, pro to být samy sebou a experimentovat podle sebe. Sama vidím úžasné proměny žen v mém kurzu Triáda, když pochopí jednoduché detaily barevného spektra a otevře se jim v barvách v šatníku naprosto nový svět.

Často od vás dostávám otázky typu:

„Míšo, jsem podzimní typ, bude mi slušet tahle barva?“
„Míšo, jsem letní typ, můžu nosit růžovou?“

A já se ptám, chcete ty barvy nosit? Jak vám v nich je?

Dříve jsem hodně jezdila k ženám domů a procházela s nimi celý šatník. Některé z nich mi hned ve dveřích odříkaly seznam barev, které nosit nemůžou. Zakázala jim je vizážistka nebo někdo jiný, protože jim neslušely šátky okolo krku k jejich doporučené barevné typologii. Nebo nějaký milý chlapec nebo kamarádka třeba kdysi urtousila větu: „V té barvě vypadáš nějak divně.“

Přesně tyhle barvy u vás mají STOPKU. Ty se neoblékají…

Nechápejte mě špatně. Myslím, že je fajn, když barevná typologie umí ženám ukázat směr, nasměrovat k prvním krokům ke změnám, tak jako to v oblasti ženské krásy dělám já v knize Magicky ženská.

Kde ale začíná kámen úrazu?

V momentě, kdy výsledek (nebo tu větu kamarádky) neberete jako názor, ale rovnou jako dogma. Najednou samy sebe hodíte do škatulky „můžu jen tyto barvy“ a máte pocit, že už se celý život nemůžete obléknout do ničeho jiného, protože vám to přece nesluší. Ztrácí se vaše svoboda, vaše jedinečnost a touha dovolit si být jako žena díky svému oblečení vidět v tom nejlepším světle.

S tímto přístupem ke kombinování barev vás začne brzdit strach

Pak se to stane. Za pár měsíců nebo možná let se necítíte ve svém oblečení dobře. Změníte barvu i střih vlasů, změní se okolnosti ve vašem životě, vyrostete, zmoudříte a najednou se v barvách nějak necítíte. A třeba byste chtěly zkusit jinou barevnou kombinaci, jenže si zase vzpomenete na tu paní, co říkala, že…

Strach a obava, že ten někdo – ta paní (nebo kdokoli jiný – kamarádka, manžel, expřítel) – tomu rozumí víc než vy a má pravdu. Necháte se sžírat obavami, že budete vypadat směšně, lidi se na vás budou dívat a za vašimi zády si povídat, co to máte na sobě.

Tak za prvé – i kdyby, tak NO A CO?
A za druhé – copak někdo jiný ví líp, než vy, jak se v té barvě cítíte?

Sebe ani barvy nenacpete do škatulek

Barvy v našem životě se vyvíjí stejně jako náš styl. Každou situací v životě, každým hlubším poznáváním sebe sama se měníme my, jako bytosti. Mění se naše duše, dospíváme, opouštíme naše staré já a přijímáme nové. Je důležité umět tomu přizpůsobit i svůj styl a šatník.

S tím se samozřejmě vyvíjí i to, jaké barvy chceme nosit, jak k sobě chceme barvy ladit a kombinovat je.

Pamatuji si, že jsem až do posledních Vánoc před svatbou neměla v šatníku tmavě zelenou barvu. Nemohla jsem ji obléknout, necítila jsem se v ní fajn. Ale po svatbě jsem prošla dalším procesem poznávání sebe sama a najednou jsem začala vnímat sílu tmavě zelené. Její hloubku a hutnost. Najednou jsem ji musela mít a pár týdnů jsem ji vlastně nosila pořád. Na sukni, na svetru, na tričku.

Vypněte hlavu a nesnažte se to jen naučit

Naučte se barvy cítit a vnímat hlavně to, jak vám v nich je. Každá barva má totiž jinou vibraci a každá nám předává něco jiného. Jsme jimi obklopeny všude – nejen v tom, jakou barvu si na sebe oblékneme v každodenním životě nebo jak se nalíčíme. Barvy na nás mají vliv v našem interiéru, v práci, prostě kdekoli.

Je krásné sledovat, jak nás barvy podporují a jak nás mění. Vidím to i ve sdílení žen v Triádě, kdy si konečně dovolí experimentovat a vědomě začnou oblékat různé barvy, které si do teď nedovolily a začnou se cítit sebevědoměji, protože pochopí nejen vibrace barev a svoje pocity, ale i důležitost barevné palety v jejich šatníku. A to jsou změny, které stojí za to, to vám povím.

Barvy a jejich kombinování se nenaučíte jen rozumem a hlavou.

Začněte je vidět kolem sebe a především cítit, jak na vás působí a jak se v nich cítíte vy.

Vnímejte, jak se v nich cítíte hlavně vy samy bez ohledu na škatulky, které vám ostatní kdysi říkali.

Tady je: Návod jak božsky ladit a kombinovat barvy, který už nikdy nezapomenete

Návod, který mně osobně funguje už několik let, je inspirovat se okolo sebe. Nejjednodušší cesta je v přírodě. I když v Triádě vám ukážu spoustu dalších možností, kde můžete hledat inspiraci, pro tento článek nám příroda dá obrovský prostor pro změny.

Ale pozor! Ne, že teď pokrčíte rameny a řeknete – no jo, zelenou nemám ráda, modrou nenosím a hnědá se mi nelíbí. Kdepak!

Inspiraci z přírody načerpáte v malých detailech. Jak na to?

Začněte se dívat na nejrůznější malá zátiší a zákoutí v přírodě. Vyberte si jedno místo a jen na něj chvíli koukejte. Příroda přesně ví, jak barvy kombinovat dohromady a v jednom takovém detailu najdete celou barevnou škálu barev, které se s k době hodí a můžete je k sobě nakombinovat jedna báseň.

Rozhlédněte se a všímejte si detailů

Zkuste si tohle kouzelné cvičení

Zkuste si ho hned teď, zabere jen tři minuty a trochu vaší pozornosti.

Klikněte na obrázek a najděte barvy, které se vám líbí. Teprve pak si přečtěte popisek. Schválně, které barvy upoutají vás a které upoutaly mě? Budeme se lišit? Skvělé, právě o tom to totiž celé je. Hledat si tu svoji inspiraci!

Vnímejte všechny barvy, které v detailu vidíte

I jeden detail je potřeba vnímat jako celek. A v tom je právě krásné focení. Když si vyfotíte nějaké krásné zátiší v přírodě, na zahradě nebo v parku, koukejte. Nemusíte fotit, klidně se jen dívejte na určitý kousek přírody, ale fotka na začátek je to nejlepší trénink.

Jak se naučit vidět, ladit a kombinovat barvy podle přírody?

 • 1
  Najděte co nejvíc barev
  Nejdřív hledejte barvy – co nejvíc barev. Není tam jen zelená, modrá, nebo hnědá, které možná podle některých z vás v přírodě převládají. Vnímejte i barvy jako je béžová, bílá, vanilková. Vnímejte různé odstíny a intenzitu barev. To vše je úžasnou inspirací.
 • 2
  Vyberte si svoje tři hlavní barvy
  Pak vyberte tři převládající barvy, které se vám líbí. Můžou to být i různé odstíny jedné barvy. To jsou barvy, ze kterých můžete vybírat hlavní kousky vašeho oblečení a kombinovat je k sobě. Sukně, trička, kalhoty, svetříky.
 • 3
  Najděte jednu barvu pro detail
  Nakonec se zaměřte na jeden barevný detail. Najděte jeho barvu. Může to být třeba žlutý vnitřek květu nebo výjimečná květina. To je barva detailu, kterým můžete váš outfit oživit. Zkombinujte šperk, šátek, kabelku, boty a oživte ostatní barvy něčím netradičním. Něčím, co není prvoplánové a podpoří vaši výjimečnost.

Když tohle začnete kolem sebe vnímat, stanou se dvě důležité věci:

 • Budete mít pocit, že je inspirace všude. Předem říkám, není to pocit. Je to fakt! Kam se podíváte, tam vidíte úchvatné barevné kombinace.
 • Druhá věc, která se stane? Začnete bourat ve své hlavě přesvědčení, která jsou obecně platná a nejsou pravdivá.

Například se trochu v základech otřese staré rčení: „Zelená, modrá, pro blázny dobrá.“ Nebo si uvědomíte, jaký nesmysl je zakořeněná myšlenka, že červená a růžová jsou barvy, které k sobě nejdou. Jen se podívejte na růže nebo na muškáty nebo na moji předchozí fotku. Fakt chcete věřit tomu, že si k růžovým šatům nemůžete obléknout červenou nebo si nalíčit červenou rtěnku?

Můj tip pro začátek:

Barevné kombinace, které se vám nejvíc líbí, si vyfoťte a fotku si nechte vyvolat. Můžete si ji pak nalepit na vnitřní stranu skříně. Jakmile se vám tam naskládá několik takových fotografií, máte krásný návod, jak barvy ladit ve vašem šatníku.

Příroda je mocná čarodějka a ukáže vám nečekané

Nechte se jí inspirovat a otevřete oči dokořán. A pak taky otevřete srdce a nechte barvy, aby na vás mluvily.

Některé barvy budete chtít, jiné ne.

Některé budete chtít a nebudete se v nich cítit úplně sebejistě. Než tu barvu zavrhnete jednoduchým tvrzením: „Ta mi nesluší!“ spíš se sama sebe zeptejte, jak se v ní cítíte a proč? Pojmenujte si to. Co za myšlenky k vám přichází? Jak se cítíte při představě, že v té barvě jdete před lidi nebo na důležitou schůzku?

Zemité barvy od světle hnědé po tmavou, rozzářené žlutou a oranžovou. Krásně ji doplňují odstíny zelené. Madeira je v barvách úchvatná!

Vnímejte pocity a miliony jedinečných originálů

Hledejte v barvách pocity a na chvíli přestaňte přemýšlet nad poučkami barevné typologie. Přestaňte se snažit vymyslet to, co už příroda dávno ví.

Vnímejte samy sebe, protože pak se naučíte vnímat i barvy. Vy samy už teď moc dobře víte, ve kterých barvách a kombinacích se cítíte žensky a elegantně a ve kterých se cítíte jen tak uvolněně a odpočatě. Svět ani barvy nejsou o škatulkách. 

Svět a barvy jsou o milionech jedinečných originálů.
A každá z vás je jedním z nich. Dovolte si svoji jedinečnost nejen v barvách projevit.

Ladit a kombinovat barvy nás příroda okolo učí každý den, ať jste kdekoli na světě. Mně hodně v barvách učarovala Madeira, které se říká ostrov věčného jara. Barevné kombinace květin tam byly úžasné. Ale není to jen o cestování. Obrovské množství inspirace najdete jen když vyjdete na první louku nebo do městského parku. Navíc v našem podnebném pásu máme obrovskou výhodu, že můžeme v každém ročním období zkoumat a hledat nové kombinace a inspiraci.

Proto choďte s očima otevřenýma a všímejte si maličkostí okolo sebe. Mají pro vás i vaši krásu obrovskou cenu. Nejen, že vám ty krásný detaily pomůžou ladit barvy až do konce života, ale hlavně tím, že se budete na ty pěkný detaily soustředit, uvidíte najednou krásnější svět.

***

Ať vás barvy baví, ať máte odvahu zkoušet ty, které jste ještě nezkusily a ať v nich najdete oporu. Protože ony umí kouzlit, stačí si je pustit k srdci. Napište mi do komentářů, jak se vám článek líbil a jaká je vaše oblíbená kombinace barev? A když budete chtít, sdílejte a pošlete tento článek dál, ať pomáhá i dalším ženám k uvolněnosti nejen v barvách.
S láskou Míša

Chcete vypadat skvěle, cítit se přitažlivě a mít šmrnc nejen v oblečení?

Už 17. ledna 2024 startuje oblíbený online kurz

Naučíte se skvěle pečovat o pleť, jemně a žensky se líčit a stylově se oblékat a získáte sebejistotu nejen při pohledu do zrcadla. Získáte ucelené know-how, které vám ušetří energii, čas i peníze a přinese do vašeho života víc sebevědomí, ženskosti a spokojenosti sama se sebou. 

Michala Měřínská
Už více než 15 let pracuje se ženami a ukazuje jim cesty, jak podpořit přirozenou krásu a ženskost. Pomáhá ženám cítit se sebejistě, líbit se samy sobě a dopřát si péči o sebe i v každodenním shonu. Míša je maminkou dvou malých kluků, manželkou a taky úspěšnou podnikatelkou. Říká, že krása každé ženy začíná v její hlavě a že čas pro sebe je o prioritách, o lásce a úctě sama k sobě. Je autorkou projektu Magicky ženská a stejnojmenné knihy, kterou četlo už více jak 18 000 žen. Provází ženy intenzivními online kurzy a pomáhá měnit životy žen v motivačním online Klubu Magicky ženská.
Komentáře