Jak souvisí péče o sebe a pocit ženskosti s vašimi návyky v digitálním světě? (Podcast🎧 #20 + článek)

Mám na vás troufalou otázku. Kolikrát jste už dnes měly mobilní telefon v ruce? A kolikrát do něj koukáte na displej během dne a během víkendů?

Dnešní doba nás k ponoření se do digitálního světa přímo láká. Používání počítače se stalo samozřejmostí, bez mobilu nezaplatíme ani platbu v bance a na mobilu si měříme i to, kolik denně uděláme kroků. Kromě toho se na nás z digitálního světa hrne spousta informací, článků, odebíráte novinky, čtete nejrůznější zprávy, kupujete vzdělávací kurzy a dost času trávíte na sociálních sítích. A možná si někdy říkáte, že toho je už víc než dost a cítíte, že by to chtělo vědomější přístup.

Pokud jste se v něčem z toho, poznaly, tento článek je právě pro vás. Je totiž o tom, jak (a proč) váš pocit ženskosti a sebevědomí ovlivňuje to, co jako moderní žena děláte na svém mobilu nebo počítači. Jak doopravdy souvisí péče o sebe a pocit ženskosti s vašimi návyky v digitálním světě?

Naťukneme 4 oblasti v péči o sebe, na které mají vaše návyky v digitálním světě zásadní vliv, protože díky tomu, že se na ně začnete vědomě soustředit, vám jednoduše bude líp. A kromě jiného se budete cítit sebevědomější a víc se líbit samy sobě.

Sledujete rády video? Pusťte si záznam z živého vysílání:

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Posloucháte raději audio? Pusťte si podcast #ChvilkaProSebe

Pokud raději posloucháte audio, pusťte si myšlenky o souvislostech péče o sebe a pocitu ženskosti s návyky v digitálním světě jako epizodu podcastu #ChvilkaProSebe. Můžete si tak zpříjemnit cestu MHD, procházku nebo vaření.

Pro poslech podcastu klikněte na tlačítko PLAY.

Čtete raději text? Přečtěte si myšlenky v textu:

Pojďme si dneska otevřeně říct, jak souvisí péče o sebe a pocit ženskosti s tím, co jako moderní ženy děláte na svém mobilu nebo počítači. Protože to je téma, které se vás denně dotýká a vyplatí se v něm být vědomě.

Moderní žena říkám záměrně. Protože dnes to nebude o tom, abyste se mobilu nebo počítači vyhýbaly. Sama moderní technologie a digitalizaci ráda využívám (i to je důvod, proč už několik let vedu i svoje kurzy pro ženy online). Dnes vás chci inspirovat k zamyšlení, jak to s digitálním světem aktuálně máte a ukázat vám, kde všude právě digitální svět – váš mobil nebo počítač ovlivňuje to, jak se jako ženy cítíte a co se vám honí v hlavě při pohledu do zrcadla.

Protože ačkoli to na první pohled nevypadá, péče o sebe a digitální svět spolu souvisí

Při vědomém prozkoumání tohoto terénu pravděpodobně zjistíte, že máte ještě stále prostor udělat změny, abyste se cítily o kousek líp a měly víc času i životní energie a tím ještě víc zářily svoji ženskost do světa.

Myslím, že se nespletu, když budu tvrdit, že jste moderní žena, která má v dnešní době spoustu rolí – od role pracovní, vztahové až třeba po tu mateřskou. A dost pravděpodobně v tom všem máte někdy pocit, že je toho na vás hodně. Že vám chybí čas na sebe, péči o sebe sem tam šidíte a v hlavě vám běhají myšlenky, které vás nutí srovnávat se s ostatními ženami a přemýšlet nad tím, jak to dělají, že toho tolik stihnou a vypadají dobře.

Možná vás přepadají pocity viny

Třeba z toho, že:

  • jste na mobilu každý den hodně dlouho
  • vás vaše děti vidí často s mobilem v ruce
  • do ložnice si místo knížky berete notebook, abyste dokončily práci, odpověděly ještě na pár e-mailů nebo se podívaly na film.

Jestli se v tom poznáváte, věřte, že vás úplně chápu. Mluvím totiž z vlastní zkušenosti s digitálním světem, kdy sama tohle téma intenzivně řeším.

Tím, že podnikám v digitálním světě, píšu články, vedu online kurzy a online klub, fotím a upravuji fotky a inspiruji na sociálních sítích a zároveň mám dvě malé děti, starám se o domácnost, ráda se vzdělávám a taky sama ráda hledám inspiraci, tak čas, který strávím na mobilu nebo počítači dost výrazně narostl.

Právě nastavování rovnováhy a efektivity v digitálním světě je pro mě důležité. Vím, že tohle téma neřeším jen já a že i vám může tohle malé zastavení pomoct uvědomit si, že si možná zasloužíte v digitálním světě vědomější přístup.

Řada z vás hledá míru balancu a rovnováhy, aby vám v používání moderních technologií – od práce až po sociální sítě – bylo jako ženě dobře. Tak si dneska pojďme říct  několik faktů, které je dobré mít na paměti a vědět, jak souvisí péče o sebe a pocit ženskosti s tím, jaké návyky máte právě na svém mobilu nebo počítači.

A za ty roky, co jsem začala podnikat online, mám spoustu skvělých vychytávek, díky kterým ten balanc zvládám a umím být na mobilu nebo počítači poměrně efektivní. Někdy se mi to daří více, někdy méně, ale celkově v tomto ohledu vnímám spokojenost. A když náhodou ne, už mám vnitřní termostat, díky kterému poměrně rychle zatáhnu ruční brzdu a vrátím se zpět do středu.

Právě tohle je velmi důležitý ukazatel

Uvědomit si, jak vám v tom teď je a jestli vám využívání digitálního světa tak, jak to děláte právě teď, skutečně vyhovuje. Jestli vás koukání do mobilu vyčerpává, jestli máte výčitky, energetické propady – nebo naopak jestli je to inspirace a relax. Vidíte tam už teď prostor pro změnu? Tak vzhůru do ní.

Co si budeme povídat – když se rozhlédnete okolo sebe, vidíte tolik lidí, kteří místo do očí koukají do mobilu, do mobilu koukají děti, počítač je pro nás standardní pracovní nástroj a bez telefonu nezaplatíme ani platbu v bance, protože potřebujeme mnohdy SMS potvrzení přes náš mobil.

Mobil se stal přirozenou součástí našeho každodenního světa a počítač jako standardní pracovní nástroj. A kromě jiného s ním i další fenomén. Miliony e-mailů, sociální sítě – facebook a Instagram a s tím vším spojené to, že všechny tyto chytré vychytávky moderního světa chytají naši pozornost. Proto se dlouhodobě vyplatí mít na paměti 4 oblasti péče o sebe, na které vaše návyky v digitálním světě mají velký vliv a můžete je mít vědomě pod kontrolou.

4 oblasti péče o sebe, na které mají vaše návyky v digitálním světě zásadní vliv

#1 Kolik máte času na sebe a jak jím plýtváte na mobilu?

S vaší pozorností chytá digitální svět to nejdůležitější. A tím je váš čas.

Toho spousta žen nemá prostě na rozdávání. Často se mi děje, že když se s ženami v kurzech bavím, tak slyším, že na péči o sebe čas nezbývá, je všeho hodně a večer odpadnou do postele. Ale když se pak podívají na celkový denní čas strávený na mobilu, nestačí se divit.

Co se stane, když 20 minut z tohoto času přesunete do vědomé péče o sebe a do toho, co pro sebe jako ženy děláte, kde načerpáváte energii, jak se staráte o svoji pleť, mysl a tělo?

Dovolím si říct, že spousta z vás má minimálně další malý prostor, jak být v digitálním světě vědoměji a jak mít pod kontrolou svoji pozornost i čas, který mobilu a digitálnímu světu věnujete. A tento efektivně ušetřený čas můžete věnovat bez výčitek samy sobě.

Sama vím, že to není jednoduché a že jsou někdy ty automatické vzorce tak silné, že už je bereme jako normální. Funguje na to vytáhnout je na povrch, pojmenovat si je a vědomě si jich všímat. A právě proto se tomu detailněji věnujeme v jednom z témat Klubu Magicky ženská.

#2 Digitální svět ovlivňuje míru stresu v každodenním životě

Digitální svět vás neovlivňuje jen na sociálních sítích, se kterými si ho spousta žen spojuje, ale i v e-mailech a v různých odběrech novinek nebo zajímavých webech a inspirativních online kurzech. Nezřídka se stává, že jste často přehlcené a máte tolik informací, které ještě chcete přečíst, že se z toho můžete dost často cítit vyčerpané, paralyzované a v daleko větším tlaku.

Prostě samy na sebe vytváříte tlak touhou po informacích, vzdělávání a seberozvoji a po hledání dokonalosti, že jste ještě víc ve stresu. I v tom je dobré být vědomě a mít vychytávky, jak být efektivní a nebýt jen přehlcený konzument, ale hlavně žena, která nové informace umí využít v praxi. Protože teorie je jedna věc, ale převést teorii do praxe je větší oříšek. Ale i to můžete krok za krokem změnit, když se pro to rozhodnete a nemusíte na to být samy.

#3 Digitální svět ovlivňuje vaše ženské sebevědomí

Digitální svět ovlivňuje vaše to, jak si věříte a vaše ženské sebevědomí. Jako jedno z největších témat bych v tomto ohledu vypíchla srovnávání se s ostatními ženami, které v digitálním světě potkáváte. Ať už je to ženy na sociálních sítích nebo jsou to ženy, které sledujete a odebíráte jejich e-maily a něco se od nich učíte. To vše ve vás může vyvolávat pocit, že nejste dost dobré a negativní emoce.

Je nesmírně důležité se s tím naučit pracovat a umět to zastavit. Pro inspiraci si poslechněte tuhle epizodu podcastu >>

#4 Návyky v digitálním světě mají vliv na váš vzhled

Možná se budete divit, ale vaše návyky v používání mobilu nebo počítače mají velký vliv na to, jak jako žena vypadáte. A to ve dvou rovinách:

  • Tou první je skutečně to, jak ovlivňuje pravidelné používání mobilu nebo sezení u počítače vaše fyzické tělo – od kvality pleti až po to, jak sebevědomě stojíte.
  • Tou druhou je fakt, že obsah, který konzumujete může mít velký vliv na to, jak se chováte, jak se chcete oblékat a jestli je to skutečně to vaše. Zkrátka to, co sledujete na mobilu ovlivňuje vaše nákupní chování a další věci, které máte okolo sebe.

Myslím, že z tohoto všeho je nadmíru jasné, že dává smysl se návykům v digitálním světě věnovat detailněji. Protože většinu návyků v tomto ohledu děláte úplně automaticky a necháte se vláčet automatickými procesy, které opakujete den co den.

Vědomě změnit návyky v tom, jak se necháte digitálním světem ovládat je cesta, jak se jako moderní žena cítit spokojeněji. Změna těchto návyků souvisí s uvědomováním si priorit, děláním si času na sebe a vědomým používáním digitálního světa ve svůj prospěch a k tomu, abyste měly víc času, uměly čerpat inspiraci a nenechaly se digitálním světem vyčerpávat.

A právě o tom všem se tento měsíc bavíme v Klubu Magicky ženská ve velmi praktických souvislostech, kde prakticky zjistíte, jak mít víc energie a času díky digitálnímu úklidu. Podělím se s vámi o skvělé detaily a vychytávky, které vám usnadní život. Jestli vás tohle téma zajímá, víc detailněji si o něm povídáme v Klubu, přidejte se tu >>

Digitální svět může být dobrý sluha, ale zlý pán.

Podle mě sám o sobě není takovým zlem, to potenciální zlo z něj vytváří právě naše každodenní návyky, které jsme si vytvořily. Skvělé na tom je to, že je můžeme začít měnit. Takže pokud vás zajímá cesta, jak žít s digitálním světem v rovnováze a v souladu, abyste na sebe měly dostatek času a nenechaly si ho užírat neproduktivním koukáním do mobilu, mějte v digitálním světě vědomější přístup.

Budu moc ráda, když mi do komentáře napíšete, v čem vám dnešní epizoda podcastu pomohla a co jste si díky ní uvědomily. Pokud s vámi rezonuje, sdílejte a pošlete ji dál, ať dělá službu ostatním ženám, které si chtějí v návycích v digitálním světě udělat pořádek.

 

Michala Měřínská
Už více než 15 let pracuje se ženami a ukazuje jim cesty, jak podpořit přirozenou krásu a ženskost. Pomáhá ženám cítit se sebejistě, líbit se samy sobě a dopřát si péči o sebe i v každodenním shonu. Míša je maminkou dvou malých kluků, manželkou a taky úspěšnou podnikatelkou. Říká, že krása každé ženy začíná v její hlavě a že čas pro sebe je o prioritách, o lásce a úctě sama k sobě. Je autorkou projektu Magicky ženská a stejnojmenné knihy, kterou četlo už více jak 18 000 žen. Provází ženy intenzivními online kurzy a pomáhá měnit životy žen v motivačním online Klubu Magicky ženská.
Komentáře