Srovnávání s jinými ženami. Kde to děláme nejčastěji a jak tím neztrácet životní energii? (Chvilka pro sebe #14: Podcast 🎧 + článek)

Jak se přestat trápit srovnáváním s jinými ženami?

  • Jak se nedostat do negativní spirály emocí a nezbláznit se z toho? 
  • V čem se jako ženy srovnáváme nejčastěji a jak s tím pracovat, aby nám srovnávání nebralo životní energii?
  • Může být srovnávání zdrojem inspirace? 
  • A hlavně, co mi ve srovnávání s ostatními ženami pomohlo nejvíc a proč jsem hledala filipínskou chůvu?

Myslím, že je to téma, které se dotýká spousty z vás a tipuju, že každá z vás alespoň jednou jedinkrát v životě ten pocit, kdy se vedle jiné ženy cítíte mizerně a na nic zažila.

Takže pojďme si spolu trochu o srovnávání s jinými ženami popovídat. Na tohle téma by se dalo povídat hodiny a hodiny, takže já nebudu teoretizovat a půjdu rovnou do praxe a do toho, co mě osobně v tomto ohledu pomohlo. 

Tak si užijte poslech a věřím, že si odnesete zase nějakou tu myšlenku a inspiraci do každodenního života.

Pro poslech podcastu klikněte na tlačítko PLAY.

*****

A pro ty, které nemůžete poslouchat, posílám povídání v textové podobě v článku:

Na začátek dnešního srovnávacího povídání je důležité říct jednu věc, která možná některé z vás hned a startu trochu vyděsí a nastartuje. Já si totiž osobně myslím, že srovnávání s ostatními je v našich životech normální. Je to podle mě něco, co máme my lidé vrozené a má to svým způsobem své opodstatnění.

Myslím, že se všichni srovnáváme v různých oblastech života a je to běžné a řekla bych, že ve spoustě životních oblastí to děláme automaticky nebo jsme k tomu od malička vedeni, zkrátka se nám to dostane pod kůži a je to automatický program, se kterým každý den žijeme a který se nám několikrát denně spustí.

Srovnávání je normální a sahá myslím hlouběji než do dětství

Když jsem nad tím přemýšlela, tak podle mě tenhle program sahá daleko dál než do dětství. Protože ono se nabízí říct: „Ježíši, já se srovnávám, protože mě moji rodiče neustále srovnávaly s mojí ségrou nebo sestřenicí nebo s holčičkou od vedle. Jak dobře se učí, jak dobře papá, jak hezky se chová a jestli umí pozdravit.“

Tohle všechno jsme totiž jako malé slýchaly a tohle všechno samozřejměji naši pozornost a naše chování vůči ostatním ovlivnilo.

A jasně, i tohle má velký vliv na to, že se možná teď přespříliš srovnáváte, nevěříte si a máte pocit, že jsou všichni okolo vás v něčem lepší, výjimečnější nebo dokonalejší. Ale věřte mi, hodit současné pocity jen na trable z dětství je jednoduše krátkozraké a nikam se s tím neposunete.

Když jsem nad tím přemýšlela, tak podle mě máme určitou míru srovnávání danou geneticky a přijde mi to vlastně historicky nesmírně fajn si to uvědomit. Protože když si představíte naše předky někde v dávných dobách, tak srovnávání bylo přece existenčně důležité.

Prostě potřebujete dovednost umět si vyhodnotit, jak jste na tom se svými silami – jestli se na vás řítí s kyjem v ruce někdo, koho snadno porazíte, nebo jste naopak v převaze a můžete být v klidu, protože si zachráníte život. 

Možná to zní divně, ale právě díky uvědomění si toho, že je nám srovnávání svým způsobem přirozené, se mi dost ulevilo a začala jsem se na srovnávání začala před pár lety dívat úplně jinak. Takže jestli si teď vyčítáte, že se srovnáváte a chcete s tím úplně přestat a nejde vám to, i když si to zakazujete a občas vám to jednoduše skočí do hlavy, tak buďte v klidu. Nejste špatně. Prostě to tak je a my lidi to děláme.

Jen je tady podle mě jedno nesmírně důležité ALE.

Ale je srovnávání a srovnávání…

Podívat se na někoho, vyhodnotit jestli je větší, menší, hubenější, tlustější, co se vám na něm líbí, jestli je sympatický… zkrátka takové srovnání a zhodnocení bez emocí, to je podle mě úplně v pohodě a není třeba z toho dělat vědu. Naopak, dá se z něj lecos vytěžit.

Jenže v dnešní době a zvlášť mezi ženami je problém úplně někde jinde. Protože místo strohého srovnání přichází vlna emocí, podceňování, pocitů méněcennosti a závisti, která mnohdy vede až k tomu, že jsou ženy naštvané na sebe, na svět a i na sebe navzájem umí být nepříjemné, protivné, dělají si naschvály, pomlouvají se… zkrátka celkově – nic moc pocit.

Takže co je podle mě ve srovnávání s jinými ženami klíčem k vnitřní pohodě, je jediné. Být ve srovnávání vědomě a hlavně vnímat, co s vámi srovnávání dělá.

Jestli jste v pohodě a díváte se na tu jinou ženu s obdivem a jako na zdroj inspirace, nebo jste najednou v závisti a necháte se těmi pocity zmítat, začnete se podceňovat, připadáte si nehezká, nesebevědomá, hůř oblečená nebo míň dokonalá a chytrá.

Pokud to první, tak je podle mě srovnání fajn zdroj inspirace a já sama se ráda po ostatních ženách takto dívám. A upřímně, dost často jsem objevila zajímavé věci, které jsem pak sama začala dělat, nebo třeba zkombinovala oblečení a podobně. 

Jenže abyste se na ostatní ženy dokázala takto koukat, předpokládá to, že sama se sebou budete spokojená. Že se budete se mít ráda, budete o sebe pečovat a líbit se sama sobě a budete svoje okolí chápat jako zdroj inspirace.A pokud ve vás spustí nějaké emoční stavy, kdy se nebudete cítit příjemně a semele vás to, tak půjdete nejdřív do sebe a začnete sama v sobě hledat, co je to za životní lekci. 

Jenže tak jak mám praxi s práce se ženami a i od stovek žen, které prošly kurzem Magicky ženská, ve kterém společně přesně na pocitu ženskosti, krásy a úcty sama k sobě se ženami pracujeme, tak v každodenním životě je častější právě to, že se při srovnávání s ostatními ženami začnete podceňovat, začnete závidět, začnete se na sebe zlobit, připadáte si méněcenná a neschopná a začnou se vám v hlavě honit všechna „měla bych“ a taky se začnete litovat, jak ona měla štěstí a vy ne a jak je život nespravedlivej.

Jen když to takto řeknu, tak věřím, že z toho cítíte, jak je v tom jiná energie. Energie chudinky, energie oběti, energie někoho, kdo sám za sebou nestojí. A to vy přece být nechcete, nebo jo?

Řeknu vám teď jedno obecně známé pravidlo, které se dočtete snad v každém článku na téma srovnávání se a které spoustě žen bohužel hned na začátku nepomáhá.

Srovnávejte se jen samy se sebou.

Je to veliká pravda, ale na rovinu, člověk se do toho stavu musí dopracovat. Když vám řeknu jen tohle, tak si nejspíš řeknete, že se vám moc nepomohla. A to já přesně vím. Protože ani na mě kdysi tahle věta nefungovala.

I když jsem si ji říkala pořád dokola, stejně jsem se srovnávala když na věc přišlo, a když jsem se do těch pocitů oběti dostala, tak jsem jela po spirále dolů a připadala jsem si mizerně a neschopně a to, že se mám srovnávat jen sama se sebou mě v tu chvíli jednak ani nenapadlo a druhak mi to bylo jedno. Prostě jsem v tom jela.

Takže nebojte, dneska nezůstanu jen u toho obecného pravidla a řeknu vám i konkrétní tipy a oblasti, kde se nejčastěji my ženy srovnáváme a jak s tím můžete pracovat.

Ale když bychom si ale na rovinu měly říct, jak se se srovnáváním obecně popasovat a jak se přestat s ostatními ženami srovnávat tak, aby vás to zraňovalo a upadaly jste do depresí a beznaděje, tak je zkrátka fakt nutně potřeba začít u sebe.

Pokud mě sledujete už delší dobu, tak už ode mě moc dobře víte, že hlavní myšlenkou za celým projektem Magicky ženská je fakt, že krása i vaše sebevědomí začínají ve vaší hlavě. Právě v desetitýdenním kurzu Magicky ženská s ženami tyhle hluboké věci přenastavujeme a měníme a popravdě, je to každý rok pořádná jízda a taky práce na sobě. Jednoduše začínáme uvnitř. 

Srovnávání začíná ve vaší hlavě

Takže jak jinak – i u srovnávání začneme uvnitř. Protože srovnávání taky začíná jen ve vaší hlavě a je skvělé a úlevné, když si to přiznáte a když ho začnete brát jako jedno velké zrcadlo okolního světa. 

Protože co si budeme povídat – všechno, fakt všechno kde se srovnáváte není o ničem jiném než o tom, že v té dané oblasti zkrátka samy nejste doma. Je to na nějaké úrovni vaše téma a to, co se vám zrcadlí ve vnějším světě. Je to něco, co si žádá vaši pozornost a co o tu pozornost volá, abyste si to zpracovaly, vyřešily a posunuly se o kus dál.

Vždycky se srovnáváte v něčem, co je váš osobní cíl – v čem chcete být dobré a máte pocit, že právě teď nejste.

Takže ano – je to celé o ochotě pracovat na sobě a přestat ukazovat na jiné ženy, že jsou takové a makové a vy jste chudinka, která se narodila s křivým nosem, malýma prsama, s dispozicí přibírat kila i když sní jedno jablko. Teď schválně přeháním, ale věřím, že si rozumíme a že jste tu podstatnou myšlenku za tím vším chytly.

První krok, kterým můžete začít, abyste se přestaly srovnávat s ostatními ženami, je začít u sebe a vždycky se při srovnávání nejdřív upřímně podívat k sobě dovnitř.

Myslím, že jsem už v podcastu o vzteku zmiňovala větu, která mi na mysl přichází i teď – když na někoho ukazuješ prstem, tak 4 další ukazují na tebe. Takže nejjednodušší věc, kterou můžete udělat když se u srovnávání přistihnete, je zastavit se a zeptat se samy sebe.

Co mi ta situace právě teď říká o mně samotné? 

Když byste začaly jenom s tímto malým a jednoduchým krokem a dělaly ho pokaždé, když se u srovnávání přistihnete, garantuji vám, že se vám nesmírně uleví. A postupně, když budete trénovat a budete v těch situacích vědomě, tak se budete samy o sobě učit a dozvídat věci, které vás posunou o mílový krok dál ve vaší sebejistotě a přijímání sebe sama.

Všímejte si, v čem se srovnáváte nejčastěji

Dalším krokem, který mi nesmírně ve srovnávání pomohl, bylo vědomě si všímat, ve kterých situacích a v čem se srovnávám nejčastěji.

Zjistila jsem, že se to časem mění přesně podle toho, jak se měním já a že se srovnávám právě v těch oblastech, kde cítím nejistotu a kde se třeba nějaké věci učím, nebo tam, kde nejsem spokojená sama se sebou.

  • U mě konkrétně to byl nejdřív vzhled – ty z vás, které jste četly knihu Magicky ženská, tak si jistě vzpomenete na příhodu s pivem a nejapnou poznámkou jednoho vesnického štamgasty, díky které můj zadek v mé hlavě narostl do obřích rozměrů a několik let jsem měla pocit, že mám zadek jako valach.

 

  • Když jsem začala pracovat jako manažerka a vést týmy lidí, automaticky jsem se začala srovnávat s ostatními manažery a koukala na to, v čem jsou lepší a kde já jsem amatér a i když jsem vedla týmy s desítkami lidí a měly jsme skvělé výsledky, měla jsem někdy pocity, že vlastně nic neumím.
  • Když jsem začala při práci podnikat, začala jsem se srovnávat v podnikání. A protože mi na něm záleželo, tak jsem se v něm skutečně dívala okolo sebe, záleželo mi na tom, věnovala jsem mu moc času a měla jsem pocit, že musím uspět rychle. No a podnikání chce hlavně čas a trpělivost. 

A já jsem měla některé ženy podnikatelky, kterým jsem doslova záviděla, že jsou lepší než já a vlastně mě jakýkoli jejich úspěch vnitřně jaksi zraňoval, protože jsem za tím hned viděla svoji nejistotu a to, že mě to na začátku třeba nejde tak, jak bych chtěla.

Takže ony byly ty, které mi svým úspěchem připomenuly, že ještě nejsem tam, kde chci být a ve mě to spustilo kolotoč pochybností a pocitů, že nejsem dost dobrá a že na to nemám. A hned jsem se cítila na nic.

Teď po těch několika letech kdy podnikám, tak už jsem svoji sebejistotu získala a vím, že je to celé proces, který chce hodně práce na sobě, takže dneska už se od ostatních úspěšných podnikatelek inspiruji a nepřipadám si nijak méně hodnotná. Ale chtělo to čas a skutečně přiznání si některých velkých strachů a bloků a obav. Prostě makačka na sobě samotné.

  • Kde čelím naopak výzvám teď je oblast mateřství. Tam teď s dvěma dětmi zase zažívám nové situace, a někdy mám pocit, že jsem něco mohla zvládnou líp, někde jsem zbytečně vybuchla a když pak vidím třeba kamarádky, jak řeší podobnou situaci, tak si říkám – sakra, tak dobře, tohle ona jednoduše udělala líp než já. 

A vždycky i na to pomůže se fakt dívat jen sama na sebe a věcně – bez emocí pojmenovat, co ona udělala, umí nebo v čem vypadá tak, jak bych to taky chtěla.

A pak se zamyslet nad tím proč bych to tak chtěla taky. Protože jen v momentě, kdy chápu tu svoji vnitřní motivaci, to svoje bolavý místo, to, jde se sama sobě potřebuji v té sebejistotě posunout, tak jedině tak se posunout můžu.

Takže - další důležitý tip: všímejte si v čem se srovnáváte nejčastěji a hledejte proč to tak taky chcete

Když jsem se vás zeptala na Instagramu v čem se srovnáváte nejčastěji došlo mi několik stovek odpovědí. Jakože wow! Děkuju za tak upřímné sdílení, protože to byl skutečně ponor do ženských hlav a myslí. Tak bych se s vámi o ty nejčastější odpovědi chtěla podělit, protože si myslím, že je důležité vědět, že v tom nejste samy a že spousta žen, se kterými se srovnáváte, je na tom v tu danou chvíli úplně stejně jako vy. Srovnávají se v tu stejnou chvíli s vámi. 

Na otázku v čem se srovnáváte nejčastěji jste odpověděly dost jednoznačně.  Úplně nejčastější odpověď, která mi od vás přišla, byla vzhled.

#1 Vzhled

Protože vzhled je ještě takové nekonkrétní, tak jsem se vás doptala na víc detailů tady jsou:  Nejčastěji se s ostatními ženami srovnáváte v tom, jakou mají postavu. Jestli jsou hubenější a štíhlejší než vy a druhá nejčastější oblast – jestli mají hezkou pleť.

A pak se ve vzhledu srovnáváte v tom, jak jí to sluší – jak se daná žena umí obléknout a jaký má styl a jak je upravená ve smyslu líčení.

Následovalo porovnávání velikosti prsou, břicha, zadku, nohou a to, jestli vypadá mladší než vy. Zkrátka – když se rozhodnete srovnávat, tak se do toho pustíte naplno 🙂

Když si sama vzpomenu na to, jak jsem se ve vzhledu srovnávala a jak mě to ničilo, tak se mi vybaví jedna konkrétní žena, která mě doslova vytáčela tím, jak neřešila nic jiného než vzhled.

Když jsme se seznámily – tehdy si ji kamarád našel jako svoji přítelkyni – podotýkám, že mi tehdy bylo třeba 22, tak já jsem chodila na vysokou a studovala, chodila jsem do zaměstnání na poloviční úvazek, učila se na zkoušky, hrála jsem v kapele na příčnou flétnu, takže jsem jezdila po akcích a koncertech, pomáhala jsem doma, musela jsem chodit do vinice… a ona v mých očích jen chodila do práce a starala se o to, jak vypadá.

Takže mě její povídačky o tom, kolik kil má navíc a kde všude musí zhubnout vytáčely. Jenže najednou se stalo, že skutečně zhubla, začala cvičit, byla štíhlejší… a já si pamatuju, jak to se mnou mávalo. Pokaždé jsem se vedle ní cítila pak jako ta ošklivější, tlustější. 

No jediné, co na tohle pomůže je uvědomit si, co vás skutečně tak štve a proč se srovnáváte. Protože často ve vzhledu zjistíte, že ona má něco, co vy chcete a nemáte. Tečka. Pak je potřeba si říct, na co máte vliv a co můžete reálně změnit. A pak začít makat.

Nedává smysl se trápit tím, že máte 150 centimetrů a ona je o 30 centimetrů vyšší. To je totální ztráta energie. 

Ale jestli chcete mít vysportovaný tělo nebo pěknou pleť, je to jen o tom začít dělat každý den změny a každodenní krůčky vpřed. Jde to, věřte mi. V kurzu Magicky ženská pleť jsem už spousty takových změn s ženami zažila. Takže si projděte ve vzhledu to, co můžete změnit a jděte do akce. 

#2 Kariéra a úspěchy

Druhá oblast, která se objevila, bylo srovnávání se v kariéře a v tom, jak je ta žena úspěšná. Přesně sem bych zařadila třeba svoje podnikatelské začátky. Měla jsem pár žen, které měly podle mě skvěle rozjeté podnikání a já jsem si tak moc přála mít to jako ony. Aby mi to fungovalo, aby mi to jelo, abych byla úspěšná…

Takže logicky tím, že jsem to ještě neměla přicházelo závidění a trápení se tím, že ona má víc peněz, lepší projekt, lepší podnikání a víc jí to jde. Ale všechno to pramenilo z jednoho kořene – z mé nedůvěry v sebe. Z mého pochybování sama o sobě. Z toho, že jsem tehdy sama nevěřila, že i já můžu a byla jsem netrpělivá. Prostě jsem to chtěla ideálně hned.

Jenže – úspěch v ničem nepřichází přes noc.

Je dobré si uvědomit, že na místo, kde jste teď, vás zavedlo to, co jste doposud dělaly. Takže pokud chcete dělat něco jiného nebo být úspěšnější, tak zkrátka musíte začít dělat věci jinak. Nemusí to být hned úplný obrat o 180 stupňů, ale třeba potřebujete dělat věci pravidelněji, více nebo méně, efektivněji nebo více sebevědomě.

A zase jít po malých krůčcích dopředu. No ono to neplatí jen o úspěchu, kariéře nebo podnikání. Ono to platí i v tom, jak vypadá – možná totiž už nějaký ten pátek jí zdravě, možná třikrát týdně půl hodiny cvičí.

To, že ona je tam, kde chcete být vy, neznamená, že tam nedojdete. Znamená to jen to, že její cesta je jiná a celkově její životní cesta a poslání tady jsou jiné.

Každá jsme jedinečná a každá máme jiné dary. A je to tak úplně v pořádku. Jednoduše třeba začala o pár let dřív a měla sem měla rychleji a třeba v jiných životních oblastech zase řeší věci, o kterých vy nemáte ani páru a jste s nimi úplně v pohodě. 

#3 Ženskost, styl a sebevědomí

Třetí nejčastější odpovědí byla odpověď, že se srovnáváte v tom, jak ONA působí žensky, jaký má styl a energii a jak sebevědomá ONA je a vy ne. Tohle úplně chápu, protože sebevědomí a ženskost je něco, co se na školách neučíme, nikdo nás v tomto směru nevede, s většinou z nás tohle mámy neřešily. Takže není divu, že to pro spoustu z vás může být oblast, kde se cítíte jak na houpačce. 

V čem vás můžu uklidnit je fakt, že se v tomto směru můžete krásně ukotvit a zapracovat na tom a svoji sílu a sebevědomí si jednoduše vzít zpět. Protože i vy je máte. Právě o tom, jak posílit sebevědomí i pocit ženskosti v oblastech jako je vnímání sebe sama a myšlenky sama o sobě, oblékání, líčení, cykličnost, tak právě o tom je kurz Magicky ženská, ve kterém jednou za rok velmi intenzivně a do hloubky s ženami procházím a nevěřily byste, jaké nádherné proměny a změny se tu dějí.

Takže jestli je tohle je váš případ, tak se těším, že se třeba příští rok společně v kurzu potkáme. Inspiraci můžete už teď samozřejmě čerpat na blogu Magicky ženská nebo na Instagramu, protože důležité je nečekat na „až“ a začít s malými změnami a krůčky hned.

#4 Jak to všechno stíhá – úklid, děti, domácíost, vaření, čas na sebe

Čtvrtou nejčastější odpovědí v čem se srovnáváte s ostatními ženami, je jakási produktivita. Porovnáváte to, co všechno stíhá, jak zvládá domácnost a děti všechno okolo od času na sebe až po podnikání.

Tak tohle taky naprosto chápu. Já vlastně celou dobu, co podnikám, tak podnikám s dětmi. Protože facebookovou stránku Magicky ženská jsem zakládala, když jsem byla s Oliverem těhotná a tehdy jsem měla jen jeden web – ten osobní. A pak když jsem psala knihu a tvořila přímo web magickyzenska.cz tak měl Oliver půl roku a já všechno dělala když spal nebo po nocích.

A přesně v té době jsem řešila, že sakra nezvládám všechno co bych chtěla… A moje kamarádky podnikatelky toho zvládaly tolik, měly velké kampaně a hodně klientů a já seděla doma a psala.

A pak jsem si ale uvědomila, že ony mají každodenní hlídání, nebo mají větší děti, nebo už mají firmu a k ní celý tým lidí. Zkrátka pochopila jsem, že srovnávám hrušky a jablka a že každá to jednoduše máme jinak. A že nemá smysl si tím brát energii.

Jestli máte pocit, že toho potřebujete zvládat víc, tak je potřeba si ve věcech srovnat priority. Dost detailně a hlavně prakticky o tom mluvím v tréninku Víc času na péči o sebe. Vždycky totiž můžete udělat změnu. 

Já si pamatuji, jak jsem tehdy zvažovala, že si najdu filipínskou chůvu, aby se mi dvakrát do týdne o Olivera postarala a zároveň na něj mluvila anglicky. Dokonce jsem byla v kontaktu s agenturou a měla dvě filipínky předvybrané. Ale neklaplo to. Táhlo se to a pořád něco nevycházelo, až to dospělo do toho, že Oliverovi byly tři roky a začal na dva dny v týdnu chodit do školky.

A já jsem si zase zorganizovala čas trochu jinak a bylo mi lépe. Takže než se srovnávat s někým, kdo to má jednoduše jinak, podívejte se na svoje priority a na to, jestli věnujete čas těm věcem, kterým ho věnovat potřebujete. 

#5 Je dokonalejší máma a má dokonalejší děti

Poslední oblast, kterou tady z vašich odpovědí zmíním, je oblast mateřství. A rovnou říkám, že srovnávat se tady je zaručená cesta do pekel. Každá z nás touží být dokonalá matka pro své děti a každá z nás má dny, kdy má pocit, že totálně v tomto směru propadá.

Ale proboha – milé moje, buďte si jisté, že už teď jste pro své děti tou nedokonalejší mámou. A jasně, děláme všechny spoustu chyb a víme, kdy jsme se chovaly neférově a že to už třeba nechceme opakovat. Ale na rovinu. I ta máma, která je ve vašich očích sebedokonalejší, tak taky dělá chyby.

Možná jiné než vy, ale dělá. A je to tak správně. V mateřství se člověk pořád učí a je dobré tuhle disciplínu brát jako školu seberozvoje. Aspoň to pomohlo mě. Brát to jako něco, kde mě moje děti neustále zkouší, jaké mám hranice, jestli mám dost energie, jestli myslím sama na sebe a mám díky tomu dost sil všechno okolo zvládat s nadhledem.

Tohle jsou otázky, které je fajn si pokládat, než se začnete vyčerpávat srovnáváním s někým, kdo je dokonalejší máma a má dokonalejší děti.

Kde se srovnáváte – kde ty ženy potkáváte?

Na závěr mi ještě připadá faj říct to, abyste si všímaly nejen toho v čem se nejčastěji srovnáváte a proč, ale taky kde.

Spousta z vás mi na tu otázku – kde? Odpověděla VŠUDE – na ulici, v práci, v obchodě, na koupališti, MHD.

Tak jen pokud patříte mezi ženy, které mají pocit, že se srovnáváte všude, tak se fakt zastavte a začněte pracovat samy se sebou. Protože si tím pocitem ne-dist dobráctví a tím, že samy sobě nevěříte ubíráte neskutečně moc životní energie a to fakt nechcete. A tu moc změnit to máte v rukách jen vy. Co je ten nejjednodušší krok, co můžete ještě dneska udělat?

Druhým místem, kde se srovnáváte nejčastěji, je Instagram.

Sociální sítě můžou v tomto ohledu být v dnešní době fakt past. Jsou skvělým zdrojem inspirace a obsahu, ale zároveň můžou napáchat spoustu škody. A to, jak budou sloužit vám určujete jen a jen vy. 

Je dokázáno, že právě sociální sítě mohou zapříčiňovat pokles sebedůvěry a sebehodnocení, protože se často srovnáváte s něčím, co není realita.

Protože na Instagramu a na sociálních sítích vidíte prostě jen malou část ledovce. Vidíte pár fotek, stories a to je vše, zbytek o dokonalosti té dané osoby a o jejím životě si domýšlíme samy.

Takže - vybírejte si, koho sledujete a neplýtvejte energií tam, kde vás to nutí o sobě pochybovat a závidět. Buď se zaměřte na to - proč to tak cítíte a pracujte na sobě, nebo zkrátka ten obsah nesledujte. Tak jednoduché to je.

Napadá mě, že vám v tomto ohledu pomůže podcast s názvem Nejsem odpadkový koš. Protože přesně o tom je i Instagram. Tak na něj mrkněte, dám vám sem odkaz.

Takže jak zakončit tuto epizodu o srovnávání s ostatními ženami?

Jednoduše asi tak, abyste i v tomto ohledu k sobě byly laskavé a místo výčitek s tím začaly pracovat. Věřte nebo ne, zjistila jsem, že:

Srovnávání může mít na váš život pozitivní efekt! Stačí vědět, jak na to

Za prvé si ten moment srovnávání se uvědomte a nenechte se zaplavit negativními emocemi. Za druhé Uvědomte si, jaké pocity ve vás srovnávnání vyvolává.

  • Přestaňte se sebelitovat, obviňovat a utápět v roli oběti. 
  • Naučte se tu chvíli identifikovat a v té stejné chvíli hledejte řešení. 
  • Zeptejte se sama sebe, co vás v tu chvíli žere nejvíc? 
  • Pojmenujte si tu příčinu - proč se srovnáváte a na jakou vnitřní stunku vám to brnká. a přemýšlejte nad tím, jestli s tím můžete něco dělat, jestli můžete svoji situaci změnit.
  • Na momenty, kdy se srovnáváte, se dívejte vždycky jako na zdroj poznání. Dívejte se na to, co vám to říká, v jaké situaci přichází a co vám ukazuje o vašem vnitřním světě a nastavení.
  • Za třetí se rozhodněte, že se za ten pocit nebudete vinit, naopak, využijte té chvilky závisti jako motoru pro změnu.
  • Za čtvrté si uvědomte, že štěstí samo o sobě do vašeho života nepřijde. I když se na první pohled může zdát život někoho jiného dokonalý, věřte, že většině lidí, se kterými se srovnáváte a kterým možná závidíte, to samo do klína nespadlo a zároveň si uvědomte, že i oni řeší svoje trable a životní lekce.

A tak až vás zase arovnávání přepadne, zastavte se a zkuste to zkrotit. Stačí si odpovědět na tyhle na tři jednoduché otázky:

Proč se právě teď srovnávám a proč právě teď závidím?

Co bych chtěla taky a zatím to nemám?

Co nejjednoduššího můžu právě teď změnit, abych se přiblížila tomu, co chci?

A běžte a udělejte to! Dovolte si udělat změnu a začít dělat věci trochu jinak. Srovnávání i závist může být skutečně i dobrý hnací motor, tak si jí nekažte život.

Moc děkuji, že jste dneska poslouchaly, věřím, že jste si odnesly inspirativní myšlenky a budu ráda, když se tento podcast dostane k co nejvíce ženám. Takže jestli se vám líbil, sdílejte dál a pošlete dál tip, který vás zaujal nejvíc. A já se na vás budu těšit zase příště a taky na u dalších článků na blogu nebo na Instagramu Magicky ženská.

Děkuju, že jste tu se mnou a přeji moc fajn den!

Michala Měřínská
Už více než 15 let pracuje se ženami a ukazuje jim cesty, jak podpořit přirozenou krásu a ženskost. Pomáhá ženám cítit se sebejistě, líbit se samy sobě a dopřát si péči o sebe i v každodenním shonu. Míša je maminkou dvou malých kluků, manželkou a taky úspěšnou podnikatelkou. Říká, že krása každé ženy začíná v její hlavě a že čas pro sebe je o prioritách, o lásce a úctě sama k sobě. Je autorkou projektu Magicky ženská a stejnojmenné knihy, kterou četlo už více jak 18 000 žen. Provází ženy intenzivními online kurzy a pomáhá měnit životy žen v motivačním online Klubu Magicky ženská.
Komentáře