Rozhovor: Kapka originality aneb co spojuje váš šatník a vaše texty?

Když ženy porozumí tomu, jaké fonty je přitahují a proč, poznají více samy sebe.

Virtuálně se známe téměř dva roky. Ale poprvé jsme se viděly docela nedávno. Měla krásnou pudrově růžovou dlouhou hedvábnou sukni, černé tričko a úžasný šperk na krku. Nedala se přehlédnout. Znáte ten pocit, když vidíte nějakou ženu a něco ve vás vás nutí se na ten její styl pořád koukat, protože z ní prostě krása sálá? No, tak takto nějak jsem to měla s Andreou.

Andrea učí lidi, jak pracovat s texty tak, aby je sladili v jeden harmonický celek. Ukazuje jim, jak dát textům pěkný a slušivý obleček, jak je díky uspořádání, barvám a fontům vyladit tak, aby udělaly skvělý první dojem. A nejen ten. Zkrátka, aby ostatní na ty myšlenky v textu už nepřestali myslet.

Možná si teď říkáte, jak souvisí texty s krásou? Tak právě o tom je dnešní rozhovor. Čtěte pozorně, protože vám fakt může spadnout brada 🙂 Teda aspoň mně spadla 🙂

***

Ahoj Andrejko. Téma, kterému se věnuješ, je z mého pohledu naprosto báječné. Učíš lidi, kteří jakkoli pracují s texty, oblékat jejich text a myšlenky do těch hezkých outfitů. Do té doby, než jsme se poznaly, jsem si neuvědomovala, kolik toho má oblékání a psaní textů společného.

Řekneš nám, v čem ty sama vidíš podobu v tom, jak vybíráme oblečení do svého šatníku a jak oblékáme texty ať už do pracovních prezentací, na weby nebo na reklamní materiály?

Já mám pocit, že podoba je tam skoro ve všem. Když to vztáhnu na ženy, tak to vidím asi takhle:

  • Správný text se musí umět obléci přiměřeně situaci (třeba na svatbu nepůjdu v džínách, že…). Co to znamená v praxi? Na svatební oznámení místo fontu Calibri vyberu třeba nějaké romantické písmo. Zatímco na pozvánku na IT seminář se mu vyhnu zdaleka 🙂
  • Aby působil harmonicky, musí vhodně sladit barvy. Stejně jako bych si asi nevzala na svatbu zelenou sukni a červené punčocháče, tak bych nepoužila zelené písmo k červenému podkladu. S barvami se dá kouzlit – potrhnou to, co má být vidět a dokáží vyvolat ty správné emoce.
  • Aby byl přitažlivý, musí zvýraznit to, co je důležité. To známe, že? U někoho jsou to hezké nohy, u někoho zase útlý pas… A v textu je to právě ta myšlenka, na kterou chci upozornit. A že mám na výběr, jak to udělat – barvou, řezem fontu (tučně), výběrem fontu, mezerami…
  • A nikdy nezaškodí kapka originality. Nějaká drobnost, která charakterizuje vaši osobnost. I když se to nezdá, tak právě toto přitáhne ty pravé čtenáře. Zarezonují s vámi a budou vám rozumět. Někdy je to zvláštní font, někdy třeba barevná tečka nad „i“ v nadpisu. To je takový šperk, nebo originální kabelka.

Andrea Grigerova2

Některé ženy pořád hledají ten svůj správný styl v oblékání a nemohou se najít. Myslíš, že když na to půjdou oklikou a naučí se nejdříve rozumět textům, které píšou (jak je oblékat do pěkných kabátků), bude jim to pak užitečné i ve skutečném oblékání? Čemu nás chápání fontů může naučit o sobě a kráse?

Fonty vůbec dokáží popsat náš charakter. Naše pocity a rozpoložení.

Když se cítíme žensky a dovolíme si to, nedělá nám problém použít font s krásnými křivkami a oblými tvary. Vidím ho jako dlouhou rozevlátou hedvábnou sukni. Nebo vintage halenku.

Když převládá logika a rozum, nemáme chuť na romantiku, tak vybíráme třeba bezpatkové písmo a stále máme na výběr, jestli mu dáme ženskou, nebo mužskou energii. Třeba džíny s bílou nabíranou košilí, nebo džíny se sportovním tričkem.

A někdy (a to já znám) v nás převládne kreativita a pak se pouštíme do hravých, kaligrafických, nebo ručně psaných fontů. To je jako byste si navlékli malířský hábit, šaty inspirované orientem, nebo jste si vzali své staré triko a začali tvořit s dětmi.

Takže ano, když lidé porozumí tomu, jaké fonty je přitahují a proč, poznají více sami sebe. To je učím během svých konzultací. A když poznají více své charakterové vlastnosti a potřeby, které mají, určitě lépe pochopí i jak je naplnit výběrem oblečení. Popsala jsem to už kdysi v tomto článku.

Když jsem psala knihu Magicky ženská, vím, že jsem výběr fontu a grafiku řešila spíš pocitově. Co na první pohled o knize font vypovídá? Umíš to třeba vyčíst už z obálky?

Ano, nad obálkou tvé knihy jsem přemýšlela, ještě než jsem tě poznala. Zapůsobila na mne, protože jsou na ní zastoupené dva fonty, které mi nešly až tolik dohromady. Až když jsem tě poznala, tak mi to vše zacvaklo a pochopila jsem, proč jsi je použila.

První je ručně psaný, krásný font. To je ten smysl pro krásu a krásno obecně, rozevlátá duše umělce, dokážeš tvořit a užíváš si to. Je v něm něco velmi ženského. Ale druhý font ho usměrňuje. Má pevné základy a je vidět, že ví, co dělá – to je výsada patkových fontů. Mají v sobě uzemnění a hloubku a velmi často mužskou energii. Tím, že sis vybrala patkový font, který je tenký ji zjemňuješ, a střídání síly tahu ukazuje, že dáváš na výběr. Nedáváš dogmatické rady, ale ukazuješ cestu.

Nešla mi k sobě ta ženská a mužská energie, ale když jsem tě poznala, tak vidím, že ty to v sobě opravdu máš. Jsi velmi ženská, ale dokazuješ používat logiku a rozum jako chlap. 🙂

Pustila jsi teď do světa své nové dílko ebook Ať to vašim textům sekne. Podle mě je úžasný, prozradíš nám, v čem čtenářkám, které texty v práci nebo podnikání používají, pomůže prakticky? A jsou tam i oblasti, které se díky chápání textů o sobě mohou mezi řádky ženy naučit i pro oblast krásy?

Když si z něj odnesou to minimum, které mohou, tak pochopí jakým faux-pas se vyhnout. Třeba ponožkám v sandálech. Nebo fontu, který nemá českou diakritiku…

Když ho využijí na maximum, tak se naučí přemýšlet nad úpravou textu ze všech stran, aby zaujal, působil harmonicky a prostě přesvědčil čtenáře. Nebo minimálně zaujal. Aby neverbálně popisoval, jaké jsou a co je pro ně důležité. A není to vůbec jenom teorie. 67 stran z 99 jsou návody, praktické postupy a videa jak na to, aby to zvládl úplně každý. I blondýnky (jako já). 🙂

Hodně žen mi po konzultaci řeklo: „Aha, to je pravda. Já vlastně vůbec nenosím romantické šaty, tak už rozumím tomu, proč mi jsou tak protivné kudrlinkované fonty“. Pokud porozumí tomu, jak nenásilně obléci text, proč by to nemohly potom použít i pro své oblékání? Principy jsou to stejné, přitahují nás stejné energie, stejné tvary ať se jedná o oblečení, nebo o text.

Čím podle tebe žena zaujme na první pohled?

Tím, že je svá. Cítí se ve své kůži dobře, cítí se dobře ve svém oblečení a má svůj styl. A je úplně jedno jaký. A úplně nejvíc, když je z ní cítit, že se má ráda a že je šťastná.

Jak ty sama pečuješ o svoji krásu a ženskost, prozradíš nám nějaké konkrétní tipy, díky kterým vypadáš takto úžasně?

No, myslím, že umím daleko lépe pečovat o své texty, než o sebe. 🙂 Na to fakt nejsem odborník. Možná to bude vypadat, že jsme domluvené, ale mě v této oblasti opravdu v poslední době nejvíc pomohl tvůj online kurz. Uvědomila jsem si tam spoustu souvislostí a právě tu potřebu být krásná sama pro sebe. A doufám, že je to vidět i navenek.

Andrea Grigerova

Vím, že jsi žila ve Francii, co tě francouzky o vnímání krásy naučily?

Že nic není tabu a žádná kombinace není nevhodná. Líbí se mi, že jsou schopné vzít si na výlet na ostrov balerínky a do divadla luxusní pohorky. Líbí se mi, jak mají pár kousků, které dokáží zkombinovat téměř s čímkoli. Líbí se mi, jak dokáží doplňky změnit úplně svůj vzhled. A líbí se mi, jak dokáží kousek ze sekáče nosit s takovou nonšalancí, že máš pocit, že ho koupily v módním vyhlášeném butiku. Jejda, to by bylo téma na samostatný rozhovor. 😉

***

Wow! Tak to jsi mi teď hodila rukavici 🙂 Takže ji zvedám a vy, milé čtenářky, se můžete těšit, protože Andreu určitě ohledně života ve francii a tajemství francouzek ještě vyzpovídám.

Věřím, že jste si rozhovor užily stejně jako já a našly v něm zajímavou inspiraci. To byste asi neřekly, jak texty a váš šatník spovisí dohromady, nebo ano? Napište mi do komentářů, těším se.


\"andreaAndrea Grigerová

CO DĚLÁM? Ukazuji lidem, že fonty je ovlivňují každý den. 

Výsledkem je, že lidé umí sladit své texty v harmonický celek. A této neverbální řeči zvládnou předat nejenom informace, ale i pocity a emoce. Prostě, umí zaujmout a přesvědčit. Jsou sami sebou a přitahují zákazníky, kteří je právě takové ocení. Je to taková dobrodružná cesta k autentičnosti. Více o tom, co Andrea umí najdete tady >> www.psychologiefontu.cz

 

Magicky ženská
Tento blog je místem, kde kromě článků Míši Měřínské najdete příběhy a inspiraci od žen, které svoji cestu ke kráse našly a dnes si ji užívají. Jsou to ženy, jako vy. Rozhodly se, že jejich krása pro ně bude kamarádkou a rozhodly se své zkušenosti sdílet a pomoci tak dělat tento svět krásnějším. Chcete i vy přispět? Začněte u toho, že se budete krásná a magicky ženská cítit i vy sama. Přečtěte si knihu Magicky ženská a inspirujte se. Více o knize najdete tady >>
Komentáře