Rozhovor: Síla je v tom, co děláme pravidelně

Po náročném dni večer chutě na sladké a neřízený nálet na ledničku. A ráno? Výčitky před zrcadlem, unavená pleť a kruhy pod očima. Možná to znáte taky…

Přitom stačí tak málo k tomu, to změnit. Jídlem můžete podpořit nejen svoji krásu, pěknou pleť, a vlasy, ale hlavně dobrou náladu a vnitřní pohodu.

Sama jsem se o tom přesvědčila, když jsem do svého jídelníčku opravdu zapojila pět jídel denně. Nejdřív mi přišlo, že nemám na chystání svačin čas, ale pak jsem zjistila, že to byla jen další výmluva mého líného já. Abyste byla díky jídlu magicky ženská, nepotřebujete trávit hodiny u plotny.

Jídlo a strava jsou jednou z velkých kapitol ženské krásy. Jsou častou příčinou vnitřního trápení žen, příčinou výčitek a pocitu „nejsem dost dobrá“. Možná ty pocity zažíváte, možná sama máte výčitky, že vaše strava není podle vašich představ.

A možná hledáte tipy, jak z toho ven. Proto čtěte dál, v rozhovoru s výživovou poradkyní Štěpánkou Čápovou najdete inspiraci, jak zkrátka stravovací návyky jednoduše změnit nebo poupravit.

Štěpánko, jak může podle Tebe jídlo pomoci ženám být magicky ženské?

Míšo, asi jsem v tomhle stará škola, teda soudě podle toho, co v mém okolí sleduji. Pro mě je příprava jídla velmi ženská záležitost, do které se dá obtisknout láska, něha i vášeň zároveň. Ale tím samozřejmě nemyslím, že žena musí být jen za plotnou a muži ať do kuchyně nepáchnou, náhodou chlapi v kuchyni jsou moc sexy…

Ale ty se určitě ptáš jak prostřednictvím jídla povzbudit svou ženskost. Podle mě určitě když budeme sobě i druhým chystat jídlo s láskou a hezkým pocitem, budeme svou magickou ženskost doslova vyzařovat. Péče o rodinný krb je totiž doménou s ryze ženskou energií, umíme vytvářet úžasné podmínky k tomu, aby naši muži byli spokojení a úspěšní a dali nám pak prosto pro vlastní seberealizaci a tu nejlepší podporu, jakou bychom si mohly přát.

stepanka capova

Co je Tvou vášní a jak Ty sama ženám ke kráse pomáháš?

Já svou vášeň krotím v kuchyni :), jsem výživová poradkyně a nejraději tvořím přímo za plotnou. Ke zdravému a chutnému vaření vedu a motivuji své klienty a samozřejmě jako výživová poradkyně řeším s klienty jejich váhové problémy.

Nejčastěji s ženami a tím, že jim pomáhám zlepšit jejich váhu a zdravotní stav se pak rozehrává nový, úžasný příběh. Ženy se ve svém těle začnou cítit lépe, jsou spokojenější, veselejší a ty „dopady“ je krásné pozorovat.

Nepodaří se to ale vždycky. Je to o hlavě, jako při každé zamýšlené změně životních návyků a o tom, zda si dovolím to pro sebe udělat nebo ne. To je tvrdý ořech, každý si to nedovolí a když jo, tak už to pak není nijak těžké.

Péče o krásu, o pleť i o tělo stoprocentně s jídlem souvisí. Jaké tři potraviny bys doporučila nám pro krásu doporučila?

Rozhodně bych doporučila jíst vyvážené množství rostlinné a živočišné stravy u těch, co nejsou vegetariáni, protože běžný člověk jí živočišných produktů příliš mnoho. Takže více luštěnin, rostlinných olejů a pak rozhodně ořechy a semínka všeho druhu, to je elixír pro pleť. A nesmíme zapomenout každý den  zhruba na dvě porce ovoce a 4 – 5 porcí zeleniny.

13241233_1073708739366288_4467915258156545974_n

Často se na mě obrací ženy s problematickou pletí, která je trápí. Jaké potraviny mohou ženám při problémech s pletí pomoci a kterým se ženy mají raději vyhnout?

Pro hezkou pleť je velmi podstatný pravidelný pitný režim a to voda, protože ta koluje v našem těle, žádná šťáva, džus ani čaj nám v oběhu necirkulují, proto bychom je měly mít jako doplněk, pochutinu.

Krásná pleť potřebuje také vitaminy, proto je musíme doplnit stravou a to v co nejčerstvější podobě. Já se ráda řídím sezónností, proto když v létě můžeme, dejme si maliny, ostružiny, takový elixír a v zimě se držme českých jablek a občas si můžeme dopřát  třeba cizokrajné avokádo, které pomáhá pročistit organizmus a zbavuje tělo toxinů a přitom regeneruje buňky. A přesně to problematická pleť potřebuje.

A čemu se vyhnout? Těžkým tučným jídlům, přepáleným tukům, nadměrnému množství tuku a cukrovinek se skrytým tukem uvnitř.

Jaké chyby ve stravě ženám nejvíc v jejich kráse škodí?

Úplně na prvním místě bych uvedla špatný vztah k jídlu a stravování obecně. To je základ. Protože to, jaký vztah máme k jídlu vypovídá o tom, jaký máme vztah samy se sebou. Když se tato chyba napraví, ostatní pak už jdou změnit snadno. Mezi další časté chyby pak patří nepravidelná a málo pestrá strava a taková vnitřní neochota chtít na sobě něco skutečně změnit.

To, jaký vztah máme k jídlu vypovídá o tom, jaký máme vztah samy se sebou. Když se tato chyba napraví, ostatní pak už jdou změnit snadno.

Sama vím, že je ideální jíst alespoň pětkrát denně, ale budu upřímná, ne vždy se mi podaří to dodržet. Dopoledne ještě zvládnu snídani i svačinu, ale odpolední svačina je něco, co prostě nedávám. Myslím, že to tak má spousta žen. Poradíš, jak z toho ven?

Ano, odpolední svačina je skutečně takový kámen úrazu, takže to rozhodně není jen u tebe. Na každé nedodržování pravidel se dá ale vyzrát tak, že si uděláte systém, řád.

Takže když víš, půjdeš na celé odpoledne ven, měla by sis s sebou vzít svačinu a vodu na pití. Udělat tomu předem, řešit něco, co mě ještě nepálí, ne až když to nastane. Zrovna maminky v tom mají velmi často prohřešek a přitom dětem svačinu i pití s sebou chystají. Proto říkám svačme s dětmi  a jděme jim příkladem, pozorují nás už ti nejmenší cvrčci. Děláme to pro sebe i své děti, které nás tu chtějí mít zdravé za 10,20 i 30 let.

svacme-s-detmi

Jak to máš Ty sama s krásou? Jak o ni jako výživová poradkyně denně pečuješ?

No určitě nejsem kovářova kobyl, takže to, co hlásám také sama činím. Nejsem ale svatá ;-), takže netvrdím, že také nemám občas nějaký prohřešek. Síla je ale v tom, co děláme pravidelně.

Co občas pro svou krásu udělám je, že to, co jím, pak využiji i k péči o svou pleť a vlasy. Takže tu mám na obličeji masku z chlorelly, tu okurku, tvaroh, nebo na vlasech zábal z olivového oleje. Jinak se o svou pleť starám tak nějak průměrně, určitě mám velké rezervy a proto ráda sleduji tvé magicky ženské tipy. Používám ale hodně přírodních věcí, na pleť i vlasy.

Jaký jeden tip z Tvé kuchyně bys ženám poradila?

Nevím, jestli se ptáš na tip jako recept, pokud ano, tak bych doporučila na pochutnání si třeba makovo-jablečný koláček, taková zdravá mňamky, recept najdete ke stažení zde.

Pokud by ses ptala na tip, jak si vše zorganizovat a pak dodržovat, tak pak je to určitě udělat si nejprve v sobě takovou inventuru a pak se vymanit ze špatných stereotypů, otevřít se novému.


Štěpánka Čápová

www.stepankacapova.cz
Je nadšená kuchtička a experimentátorka při vaření zdravě a chutně, a s láskou k jídlu pracuje jako výživová poradkyně. Je autorkou zajímavých kuchařek a zdravých receptů. Její příběh najdete zde tady >>

Magicky ženská
Tento blog je místem, kde kromě článků Míši Měřínské najdete příběhy a inspiraci od žen, které svoji cestu ke kráse našly a dnes si ji užívají. Jsou to ženy, jako vy. Rozhodly se, že jejich krása pro ně bude kamarádkou a rozhodly se své zkušenosti sdílet a pomoci tak dělat tento svět krásnějším. Chcete i vy přispět? Začněte u toho, že se budete krásná a magicky ženská cítit i vy sama. Přečtěte si knihu Magicky ženská a inspirujte se. Více o knize najdete tady >>
Komentáře