„No to určitě! Tak MNĚ červená rtěnka rozhodně nesluší.“ Řekla jste si tu větu hned, když jste přečetla název článku? Vždy, když tuto větu zaslechnu, zbystřím. A vy zbystřete taky. Protože tento článek je právě pro vás.
Chcete vědět, proč si myslíte, že vám nesluší nebo proč se v ní necítíte dobře? Dobře, prozradím vám to. Ale slibte mi, že se nenaštvete. OK, můžeme?
Červená rtěnka je symbolem ženskosti a smyslnosti. Na přehlídkových molech a na červených kobercích se to červenými rty jen hemží. To se nám to najednou červená, co?
Ale co v běžném životě mámy, manažerky, manželky, milenky? Ruku na srdce, tam už těch červených rtů potkáme daleko méně. Že by to bylo tím, že doma nemáme tak často červené koberce? No, myslím, že pes bude zakopaný jinde…
Dělá vám výrazná rtěnka ve vaší kosmetické taštičce příjemnou společnost i ve všedních dnech? No nemusím být ani moc vědma, abych si tipla, že minimálně polovina z vás teď kroutí hlavou. Rozhodně ne.
A přitom červená rtěnka není určena jen na zvláštní a výjimečné příležitosti, jak se mnoho žen mylně domnívá. Pro mě je červená rtěnka nesmrtelný pomocník, díky kterému jsem upravená během tří vteřin. Stačí pár jednoduchých tahů.
Dříve jsem to ale tak neměla. Měla jsem pocit, že mám moc úzké rty na červenou rtěnku, že mě dělá přísnou jak nějakou starou „úču matiky“ na základní škole, že vypadám jak z E55. Této myšlence jsem věřila tak moc, že jsem neustále tvrdila:
– Rozhodně nesnesu na rtech nic jiného než balzám.
– Stejně žádná rtěnka nevydrží dlouho, tak na co ji mít?
– Lesk vypadá daleko přirozeněji, copak to nevidíte?
– Chlapům se červené rty stejně nelíbí.
No prostě jsem sama sebe přesvědčovala, že rozhodně mně červená rtěnka nesluší. A přitom jsem potají s obdivem koukala na ulicích na ženy, které si na ni troufly. Nebo na fotky v časopisech, kde rudé rty vypadaly zvlášť šťavnatě. No fakt škoda, že já v červené rtěnce vypadám tak strašně.
Máte to podobně?
Tak v tom případě jsou dva důvody, které se za vašimi pocity mohou ukrývat:
nebo
Co myslíte vy?
Řešení na bod první je vcelku jednoduché.
Zkoušet, hledat, nevzdávat se. Jedna dobrá rada je, zkoušet i takové odstíny červených rtěnek, které vám na první dobrou připadají extrémně výrazné. Často ženy hledají v „bezpečných“ vodách tmavých odstínů a připadají si pak s rudou rtěnkou na rtech docela přísně. Možná je to ale spíš tím, že nevhodně vybraný tmavý odstín rtěnky vám prostě přidá nějaký ten rok navíc.
Zkuste raději veselejší a zářivější barvu.
Některé rtěnky na první pohled vypadají křiklavě, ale v realitě v kombinaci s vaší přirozenou barvou rtů budou vypadat skvěle. Při výběru odstínu rtěnky se dívejte na váš odstín pleti. Pokud je vaše pleť světlá, zvolte chladnější podtón rtěnky, pokud jste snědší, klidně si vyzkoušejte opravdu výraznou červenou. Pokud máte užší rty, tím světlejší odstín červené barvy volte. To stejné platí o věku.
Takže pokud jste ve fázi hledání, nevzdávejte to.
Pokud se vás týká spíš bod dva, chci vás v prvé řadě pochválit. Pokud vás toto tvrzení nerozčílilo, je to super znamení, že víte, odkud vítr fouká. Za tvrzením, že vám červená rtěnka nesluší, se totiž často schovává spousta strachů a obav.
Strach, že se na vás budou ostatní dívat.
Obava, že vypadáte moc přísně.
Strach, že si o vás budou ostatní myslet, že vypadáte směšně.
Strach, že budete přitažlivá a vyzývavá.
Těch strachů může být spousta, nebojte se k sobě být upřímná a ten svůj najít. A poprat se s ním. Všechny mají totiž jeden společný jmenovatel. Netýkají se rtěnky samotné, ale vašeho pocitu a myšlenek, které vás napadají a kterým věříte, když si rtěnku nalíčíte na rty.
Vypadám děsně. Jsem zmalovaná. No tak s tím rychle pryč.
Zkuste si na ně posvítit. Náš program „Nejsem dost hezká“ může zkazit i tak úžasné maličkosti, jako je líčení rtů.
Nikdy nezapomenu na ženu, kterou jsem potkala na jednom focení. Když došlo na líčení rtů, moje uši slyšely velice razantní větu: „NE. Ne, rtěnku já prostě mít nemůžu.“ Když jsme si chvilku povídaly, došly jsme společně k dohodě, že přece jen na fotku rtěnku zkusíme, aby vypadala šmrncovněji.
„Ale ta červená bude vypadat blbě, vím to.“
„V pořádku, jen to zkusíme, uděláme zkušební fotku a uvidíme, jak se v tom budete cítit a jak se vám bude fotka líbit. Klidně ji pak odlíčíme a vybereme jinou.“ Slyším sebe, jak se ji snažím uklidnit.
Blik. Cvak. Wow, to nevypadá vůbec špatně. Hmmm. Tak jo, nebudeme to měnit.
Na konci celého dne přišla s papírkem. „Míšo, můžu vás poprosit o číslo té rtěnky? Fakt jsem si na ni za tu chvilku zvykla a cítím se v ní nakonec skvěle. Asi to bude těma vašima rukama.“
Stačilo udělat první krok, vyzkoušet to a užít si tu změnu. Často totiž my samy potřebujeme čas, abychom samy sebe v nové rtěnce prozkoumaly.
Ale co děláme nejčastěji? Okamžitě jak ji nalíčíme, mrkneme do zrcadla. A pak? Necháme pořádně vyřádit našeho vnitřního kritika: „No tak tohle v žádném případě, takhle chceš vylézt mezi lidi? Okamžitě to smaž. To ses asi zbláznila, ty máš teda ránu.“ A spoustu dalších magických vět ten náš nezvaný kamarád vymyslí. Takže pokud máte stále pocit, že vám červená rtěnka nesluší, jděte na to jinak.
„Hele, běž pryč. Já to zkusím, ať si říkáš cokoli. Nebudu tě poslouchat, mně náladu dnes nezkazíš.“
Zkuste vydržet a zkoumat, co se bude dít třeba po dvaceti minutách. Nemusíte přece hned chodit mezi lidi. Zkuste si nejdřív zvyknout sama na sebe. Choďte kolem zrcadla a sem tam se na sebe usmějte. A vnitřního kritika na tu dobu zamkněte do komory nebo do sklepa. Ať si i on trochu odpočine.
A že stále ještě váháte? Tak posledních pár důvodů, proč červenou zkusit
A pokud zjišťujete, že vlastně ani žádnou červenou rtěnku ve vaší kosmetické taštičce nemáte, tak se podívejte třeba na tento tip. Bude se vám líbit.
Výrazná barva rtěnky vám rozsvítí obličej i v někdy utahané šedi všedních dní, takže se jí prosím už konečně přestaňte bránit a vyzkoušejte ji.
A napište mi, jak to šlo, uděláte mi radost!