Přihlášky na oblíbený letní online workshop jsou otevřené do 17.6.2024

LETNÍ ŠMRNC

Objev tajné letní vychytávky pro svůj styl, péči o pleť i líčení. Tohle léto si díky nim užiješ víc sebevědomě a žensky. Přidej se na online workshop tudy:

Přehlížené tajemství líčení? Vyhněte se smetišti na obličeji

Prozradím vám jedno z tajemství, pěkného, čistého a přirozeného ženského líčení. Chcete? Pokud patříte k ženám, které si chtějí svoji ženskost užívat i díky barvám a líčení, rozhodně se ujistěte, jestli ho znáte a jestli je pravidelnou součástí vaší péče o sebe samotnou.

Nejdřív vám ale povyprávím jeden krátký a hodně důležitý příběh.

 Byl podvečer a já na židli přede mnou seděla klientka, se kterou jsme procházely líčení krok za krokem, aby se cítila jistější a uměla se hezky a rychle nalíčit i brzo ráno.

Vracela se po dvou mateřských do práce a nebyla první žena, která z toho návratu měla tak trochu strach. Protože dokonalé a hezké líčení nezačíná jen u správného výběru make-up nebo očních stínů, ale u zdravé a pěkné pleti, nemohla jsem si nevšimnout spousty malinkých nepříjemných pupínků na tvářích.

Když jsme s Pavlou probíraly péči o pleť a pak i kosmetickou taštičku, stačil mi jeden pohled dovnitř, abych tušila, kde se může schovávat pes Pavlínině trápení s pupínky na tvářích.

Kosmetické štětce. Jak často je čistíte?

Pavlu jsem touto otázkou trochu vyvedla z míry.

Míšo, já se cítím tak trapně, vůbec mě to nenapadlo!

Jasně. Není jediná. Spousta žen na jedno z důležitých tajemství čistého a přirozeného ženského líčení zapomíná. Možná ani nezapomíná, možná to prostě neví, protože líčení ani péči o pleť se prostě ve škole neučíme. A naše učení metodou pokus omyl, co začíná někdy v pubertě, holt s sebou nese i nějaké ty mezery, co se zapomenou vyplnit.

I to je jeden z důvodů, proč ženám moc ráda osobně předávám praxí nasbírané zkušenosti v péči o pleť a líčení. Baví mě vidět, jak díky tomu roste jejich sebevědomí a cítí se sebejistěji. 

Čisté štětce jsou základem

Ruku na srdce, jak často uklízíte doma – koupelnu, prach, jídelní stůl? Tam si spousta z nás moc dlouho nepořádek nenechá, co? Protože on jde dost vidět a není to příjemná podívaná. Nejen, že nás to štve, ale hlavně je hned na první pohled jasný, že kolem sebe nechceme mít špínu, drobky a množící se bakterie, které mají ke zdravému životnímu stylu a péči o sebe hodně daleko.

Snad proto, že ve štětcích není ten binec na první pohled vidět tolik, má hodně žen pocit, že to “pořád ujde”. Jenže neujde! Jestli si na pleť nechcete dávat smetiště, tak potřebujete do svého života zařadit jeden pravidelný rituál.

Rituál pravidelného čistění štětců

Pokud se líčíte jen prsty, taky si potom umyjete ruce, že? Tak štětec je pro vás prodloužená a jemnější ruka. Chovejte se podle toho, i když máte v kosmetické taštičce třeba jen jeden!

Na štětinách štětců totiž (ať chceme nebo ne) zůstává nejen spousta líčidel, ale taky maz nebo pot z vaší pleti, prach nebo nečistoty z kosmetické taštičky. Věřte mi, kdybyste si tuhle krásnou směs dala pod mikroskop a zvětšila tu sebranku bakterií, která se v nevypraných štětcích vytvoří, rozhodně mi krví podepíšete, že si „tohle“ dobrovolně na pleť nedáte.

No, mikroskop nemám, takže mi budete muset věřit. Ale mám pro vás návod, jak se o své štětce postarat, abyste si na pleť nemusely nezvané hosty nanášet.

Čím štětce čistit?

Na čištění štětců můžete použít dezinfekci ve spreji. K mání je běžná dezinfekci z lékárny (například Desident je universální čistící prostředek na zdravotnické pomůcky, stojí asi 120 Kč), nebo můžete koupit přímo dezinfekci na kosmetické štětce. Já ráda používám čistič značky Vizart, zároveň totiž čistí, dezinfikuje a pečuje o přírodní vlasy štětců nebo MAC Brush Cleanser. Čistič štětců seženete i v DM drogerii v jejich značne Ebelin. Možností je spousta, stačí začít zkoušet.

Dezinfekce na štětce od značky Vizart

Dezinfekce na štětce od značky Vizart

Jak na to prakticky? Dezinfekci na štětec rovnoměrně nastříkáte, chvilku necháte působit a štětec vytřete do papírového kapesníku, dokud není čistý. Tento postup je ideální pro rychlé čistění a je fajn to udělat ideálně po každém nalíčení.

Budu upřímná, dezinfekce je fajn, ale nic se nevyrovná tomu, když štětce pořádně a důkladně vyperete. Bez toho se o důkladném čištění štětců prostě bavit nemůžeme.

Na praní štětců vám bude stačit jemný dětský šampon (klidně klasický Johnson’s Baby), nebo jemné přírodní mýdlo (klidně i Jelen) nebo si můžete pořídit přímo mýdlo na čištění kosmetických štětců. Narovinu – myslím, že pokud nemáte štětců moc a neživíte se líčením, bude jemný dětský šampon skvělá volba.

Mýdlo na čištění štětců

Mýdlo na čištění štětců

Jak správně vyprat štětce?

Zapomeňte na to, že štětce celé ponoříte pod vodu, opláchnete a hotovo. Teda můžete to tak udělat, ale dost riskujete to, že si je zničíte. Sama nejspíš víte, že investice do štětců není malá, pokud si po prvním vyprání rvát vlasy, že štětec nedrží tvar a pelichá, tak na to jděte jinak.

Pamatujte, že vždy myjete jen štětiny štětce a nedáváte pod vodu celou rukojeť ani kovovou část štětce. Důvod je prostý. Štětiny jsou právě v oblasti kokové části lepené k rukojeti lepidlem a pokud lepidlo ponoříte do teplé vody, můžete jej poškodit a štětiny začnou vypadávat. Ideální by bylo, aby se voda do kovové části nedostala vůbec, jenže když chcete štětiny vymýt důkladně, musíte je prostě namočit, že? Ale snažte se, abyste je prostě pod vodu nepotápěly.

Jak tedy na to?

Jednoduchý návod na čištění štětců

Štětiny štětce namočte do teplé vody a důkladně promněte mezi prsty, abyste odstranila největší nečistoty.

\"\"

Na štětiny naneste jemný dětský šampon nebo můžete štětiny položit přímo na tuhé mýdlo (ideálně přírodní a ne obyčejné) a krouživými pohyby po mýdle chvilku jezděte. Pak důkladně prsty štětiny promněte mezi prsty. Pro ty, které chtějí dosáhnout skvělého výsledku, můžou přidat i trochu jedlé sody.

\"\"

Štětce propláchněte tekoucí vodou a proplachujte tak dlouho, dokud nebude voda čirá bez známek nečistot a zabarvení z líčidel. Důležité je taky dobře vypláchnout zbytky mýdla nebo šamponu.

Takto vyprané štětce jemně vymačkejte do ručníku, utěrky nebo dětské plenky. Můžete použít i papírovou utěrku, ale spotřebujete jich poměrně hodně. Na závěr je uhlaďte do původního tvaru štětce. Existují i speciální síťky, do kterých štětec vložíte, aby štětiny svůj tvar držely. Nepoužívám je, pokud je ale máte a používat je chcete, vložte štětce do nich.

\"\"

Vymačkané štětce pak zbývá jen usušit. U sušení myslete na to, abyste je vždy sušily buď štětinami dolů (což znamená štětec pověsit za rukojeť) nebo přes hranu stolu nebo skříňky v suchém prostředí (tedy ne v koupelně). Důležité je, aby skrze štětiny mohl proudit vzduch a štětiny pěkně proschly. 

\"\"

Vyvarujte se nejčastějším chybám při čistění štětců

Vaše štětce vám budou vděčné a odmění se vám za to tím, že dlouho vydrží a budou skvěle sloužit:

  • Namáčení a potápění štětců pod vodu – už jsme si říkaly výš, co to štětcům způsobí. Klidně se k té pasáži článku znovu vraťte. Pokud se vám nechce, připomenu jediné – fakt nechcete, aby vám štětec pelichal.
  • Sušení štětců na ručníku i se štětinami – pokud necháte štětiny na ručníku, může se stát. že vám v procesu schnutí začnou plesnivět.
  • Sušení štětců ve stojaté poloze štětinami nahoru – v této poloze voda nateče do rukojeti a může poškodit lepidlo, které drží štětiny a štětce vám začnou po čase pelichat.
  • Sušení štětců přímo na topení – přímé teplo z topení může opět poškodit lepidlo, navíc v zimě některé radiátory topí opravdu hodně a mohlo by dojít i ke zkroucení štětin

Jak často štětce čistit?

Mohlo by se zdát, že záleží na velikosti štětců, ale není to tak. Důležitým měřítkem, jak často štětce čistit, je to, na co a jak často je používáte. Ideální návyk je štětec lehce otřít do papírového kapesníku po každém použití a vydezinfikovat. Otřete tak viditelný zbytek produktů, co na štětcích zůstal.

  • Štětce na tekuté produkty (make-up, podkladové báze, korektory) čistěte jednou za týden.
  • Štětce na sypké produkty (pudr, tvářenky, oční stíny) čistěte jednou za týden až dva týdny.

Poznámka pod čarou (která tu není, ale představte si ji)

Tohle pravidlo pro vás neplatí, pokud pracujete se štětci na pleti někoho jiného. Ať už jen příležitostně nalíčíte kamarádku na ples anebo jste profi make-up artista, čistění štětců se vás týká po každé vaší klientce. To znamená, že když si klientka sedne do křesla, vaše štětce jsou čisté jak dětská prdelka.

Věřte mi, že žádná žena nechce na pleti ideálně ani tu svoji sebranku bakterií a nečistot, co se ukrývá na jejích štětcích (když nejsou vyčištěné) a už vůbec ne sebranku někoho jiného. Chápeme se, že?

Konec poznámky pod čarou

Čištění štětců nemusí být pruda, když si to nastavíte v hlavě jinak

Je to asi jako s úklidem. Spousta žen ho vnímá jako nutné zlo. Ale je fakt nutný si to takto dávat do hlavy? Zvlášť, když naše krása právě v hlavě začíná.

Tak jako úklid může být příjemným relaxem a příjemnou možností udělat si kolem sebe hezký prostředí, stejně je čištění štětců chvilkou pro vás, kdy věnujete důležitou pozornost péči o sebe. Zvlášť, pokud vám záleží na vaší pleti nebo vás aktuálně trápí problematická pleť, je to čas, kdy jí čištěním štětců věnujete velkou péči.

***

Takže si klidně pusťte nějakou fajn hudbu, udělejte si pohodu a pusťte se do toho! Vaše štětce i vaše pleť se už teď těší! Slyším to až sem. 
Míša

PS: Chcete se o svoji pleť starat skutečně komplexně, ale brzdí vás strach, že sama změnu nezvládnete? Už i u článku o čištění štětců máte pocit, že je toho na vás hodně? Mám pro vás dobrou zprávu, už za pár dní se můžeme potkat v oblíbeném online kurzu TRIÁDA, kde vás tou cestou změny provedu krok za krokem. Na jejím konci vás čeká odměna v podobě porozumění vaší pleti a výsledků nejen v zrcadle, ale i ve vašem sebevědomí. Víc o kurzu tady >>

 

Michala Měřínská
Už více než 15 let pracuje se ženami a ukazuje jim cesty, jak podpořit přirozenou krásu a ženskost. Pomáhá ženám cítit se sebejistě, líbit se samy sobě a dopřát si péči o sebe i v každodenním shonu. Míša je maminkou dvou malých kluků, manželkou a taky úspěšnou podnikatelkou. Říká, že krása každé ženy začíná v její hlavě a že čas pro sebe je o prioritách, o lásce a úctě sama k sobě. Je autorkou projektu Magicky ženská a stejnojmenné knihy, kterou četlo už více jak 18 000 žen. Provází ženy intenzivními online kurzy a pomáhá měnit životy žen v motivačním online Klubu Magicky ženská.
Komentáře