Právě probíhá speciální SLEVA -20 %
na e-book
Kouzla oblékání 

Slevový kód: MUJSTYL2025 platí do 21.1. Omrkněte tady >>

Právě probíhá speciální SLEVA
-20 % na e-book
Kouzla oblékání 

Slevový kód: MUJSTYL2025 platí do 21.1.

PODCAST Chvilka pro sebe #9: O smysluplných rituálech v péči o sebe + jeden, který vám vždy zlepší den

ritualy v peci o sebe

Každodenní rituály v péči o sebe. Téma, které spoustu žen lehce zvedá ze židle, protože je to další úkol na jejich nekonečně dlouhém seznamu úkolů.

  • Proč podle mě do ženského života patří?
  • Jak vám můžou každý den dodat energii a co je nezbytnou podmínkou toho, abyste díky nim dobíjela baterky?
  • Jaké TOP rituály v péči o sebe mám já sama a co mi přinášejí?
  • A jaký jeden rituál vám zaručeně vždy zlepší náladu a budete mít díky němu spokojenější život?

Tak přesně o tom si spolu popovídáme v další epizodě Chvilky pro sebe.

Věřím, že si dneska odnesete zase pár myšlenek pro inspiraci a popřemýšlíte nad tím, jak to s těmi vašimi každodenními rituály v péči o sebe máte. Protože co si budeme povídat, naše celková spokojenost a životní pohoda začíná právě u těch malých každodenních věcí.

Má to jednu podmínku.

Když si sama uvnitř sebe k rituálům v péči o sebe nastavíte přístup, který vám z nich tu sílu umožní čerpat a díky kterému budete právě díky každodenním rituálům v průběhu dne dobíjet baterky.

Často je to totiž jinak. Často si ženy místo dobíjení energie spíš nabalí další seznam úkolů na to-do listu a vlastně je to vnitřně spíš stresuje. Proto jsem se rozhodla další epizodu podcastu věnovat právě každodenním rituálům a tomu, co mně osobně do života přinášejí a co můžou přinášet i vám. Tak klikněte na tlačítko PLAY a pusťte se do poslouchání ať jste kdekoli.

Pro poslech podcastu klikněte na tlačítko PLAY.

 

*****

A pro ty z vás, které teď nemůžete poslouchat, přesto si nechcete nechat obsah podcastu ujít, přidávám obsah podcastu i v tomto článku:

Na začátek bude fér začít povídání o rituálech v péči o sebe tím, že vám na rovinu řeknu, jak jsem to dřív s rituály měla já. Takže upřímně? Nijak. Žádné rituály nebyly.

Nic v péči o sebe jsem nedělala pravidelně…

Snad teda kromě čištění zubů, ale to do rituálů asi ani nepočítám, i když pro někoho z vás to rituálem být může.

Dřív jsem v péči o sebe neměla ani systém, natož abych přemýšlela o tom, že by se péče o sebe mohla stát svým způsobem rituálem, který mi bude zpříjemňovat den a díky kterému se každý den na chvíli zastavím, uvědomím si, jak mi je, co se mi honí v hlavě, jak se cítí moje tělo, jak se cítím já…

Tohle byly věci, které mi nic neříkaly.

Pokud jste četly moji knihu Magicky ženská, víte už moc dobře, jak šíleně jsem měla péči o sebe nastavenou. Vytížená manažerka, která si na svém statusu a pozici manažerky zakládala tak, že snad byla pyšná právě na to, že snídá ráno po cestě do práce a zbytky dojídá u prvních mailů v kanceláři, kdy si k tomu hned na start uvaří ještě kafe, aby se teda pořádně nakopla.

Taky víte, že ani v péči o pleť jsem neměla žádný systém a nejednou se stalo, že jsem se ráno vzbudila v posteli málem s botama na nohách, protože jsem se po bujarém večírku nezvládla ani vysvléknout, natož řešit odlíčení nebo proboha čištění pleti. Detaily tu nebudu rozmazávat a odkážu vás radši na knihu, protože v ní načerpáte spoustu uvědomění o tom, proč to tak bylo a věřím, že si v tom mém příběhu každá z vás může najít velkou dávku inspirace do každodenního života.

Dneska to mám už úplně jinak a musím říct, že se pro mě rituály v péči o sebe staly něčím, co mi skutečně dobíjí baterky

Bez nich si už vůbec neumím představit, že bych zvládala dvě děti, z toho jednoho 11 kilovýho kojence, který je akční jako střela a co chvíle mi visí na prsu protože chce mlíko, k tomu péči o domácnost, uklízení, vaření a ještě podnikání.

Bez toho, aniž bych měla svoje pečující rituály by mi pravděpodobně energie docházela daleko víc. Tím nechci říct, že mi dnes někdy nedojde, ostatně minulá epizoda o vzteku je hodně výmluvná a jestli jste ji neslyšely, tak vám ji vřele doporučuji, protože je výživná od začátku do konce.

Ale i když mi energie sem tam dochází, tak se právě díky pravidelným rituálům umím vrátit sama k sobě a do svého středu.

A možná to taky tak máte, ale pokud ne, tak si dneska odnesete pár myšlenek, proč to tak je a co můžete začít dělat jinak, abyste to tak měly.

Možná je skvělé si uvědomit, co se pro vás samotné pod tím slovem rituál vlastně skrývá.

Protože v původním slova smyslu jsou rituály vlastně obřady a ceremonie, které měly spíše mystický a náboženský charakter. Byly to činnosti, které se prováděly opakovaně za nějakým konkrétním účelem.

Třeba teď před pár dny byl letní Slunovrat a možná jste si všimly, že jste na sociálních sítích potkaly spoustu návodů, jak si udělat nějaký slunovratový rituál. Možná jste si nějaký dělaly, možná jste to jen sledovaly a vnímaly to jako něco, co jde zcela mimo vás.

Možná ve vás právě slovo rituál vzbuzuje tyto až nadpřirozené pocity a navozuje vám pocit, že vy na to nemáte, nebo že nejste žádná čarodějka, takže to pro vás vůbec není.

Tak bych na tomto místě chtěla říct, že možná spousta z nás s rituály dříve tolik do kontaktu nepřišla, nebo možná přišla, ale nevědomě. Už jen taková oslava narozenin může být krásným přechodovým rituálem do dalšího roku života, ale o tomto smyslu nejsme zvyklé takto přemýšlet.

No ale co je pro nás důležité zmínit teď v souvislosti s péčí o sebe je fakt, že:

Z pohledu psychologie je vlastně rituálem cokoli, co je opakovaná činnost, která má svoje pravidla, která dodržujeme.

A v tomto smyslu těch rituálů ve svých životech najdete hodně. Jen je možná takto nevnímáte.

Pamatujete třeba na český film Básníci, kdy šel Štěpán Šafránek myslím na zkoušku z anatomie, tak mu máma ve dveřích říká – Štěpánku, pravou! Ano, tak i tohle může být pro někoho z vás rituál – nebo pro mě osobně dlouho byl, že jsem při každém odchodu na zkoušku na vysoké škole vstávala z postele do nového dne pravou nohou.

Věřím, že nejsem jediná a klidně mi napište do komentářů, jaké takovéto rituály máte vy.

Třeba moji rodiče měly a mají dodnes takový svůj malý rituál když se vrátí z domů z práce – dají si společně kafe. A i když to někdy trvá jen 15 minut, tak to má svůj efekt.

Takže tím chci říct, že rituály mohou mít mnoho podob od těch skutečně velkých, náboženských a obřadních až po ty vaše malé, niterní, každodenní, které vás pohladí a dodají vám energii, protože v nich budete vědomě a s jasnou energií a jasným záměrem.

A to bych řekla, že je velmi důležitá věc.

Vnímat v rituálech v péči o sebe ten záměr, to, proč to celé děláte

Nad tímto tématem se hodně zastavuji s ženami v online kurzu Magicky ženská, protože právě záměr, a to vaše vnitřní nastavení za tím vším má obrovský efekt nejen na výsledek toho, jak vám po tom vašem malém rituálku bude, ale i na to, jestli u něj vydržíte, jestli to pro vás bude skutečně odpočinkový čas a jestli ucítíte výsledky, které vás budou bavit.

Rituál nemá být jen pouhá povinnost.

Upřímně. Za tu dobu co s ženami pracuji, vnímám, že spousta žen nemá pravidelné rituály v péči o sebe ráda právě proto, že si je v hlavě nastaví jen jako další povinnost, kterou mají dělat. Povinnost, která místo aby jim přinášela radost, tak jim přidělává další stres, protože je to jen v jejich hlavě další položka na už tak nekonečném to-do listu. Spíš než chuť o sebe pečovat je za tím ta myšlenka „tohle bych měla dělat“ nebo „to musím dělat, abych…“ a vlastně tam právě chybí ten záměr, ta chuť se opečovat, ta vidina toho, že mi díky tomu bude dobře.

A v tom vidím ten hlavní kámen úrazu.

Rituály v péči o sebe totiž nejsou vůbec o povinnosti. Nejsou o nastavení cíle a bezmyšlenkovitém dodržování a dělání věcí „z musu“. Nejsou o výkonu, nejsou o nutnosti, nejsou o stresu.

I když teda ať jsem zase přesná – možná na začátku, když se do té změny pouštíte, a třeba si nový návyk chcete do péče o sebe zavést, tak to chvíli o té nutnosti bude. Protože ta změna se nestane ze dne na den a bude tam přechodové období, kdy si to budete muset trochu připomínat, myslet na to, možná se do toho prvních pár týdnů i trochu nutit. Ale pokud si tam dáte ten záměr, že se právě tohle má stát vaším novým rituálem v péči o sebe, tak i ten prvopočáteční přechod a budování nového návyku vám půjde líp.

Ale ten pocit nechutě a stresu úplně chápu, protože jsem to dříve taky tak měla

Když jsem začala v roce 2013 po návratu z Indonésie řešit do hloubky péči o pleť, tak jsem to přesně takhle prožívala. Moje pleť totálně stávkovala, byla plná pupínků a strupů a já z toho byla fakt nešťastná. Neuměla jsem si představit, že budu používat tolik přípravků, čistit si pleť ráno a večer a mít na to čas a každý den to dělat s chutí. Při té představě jsem měla totální odpor a můj mozek hned vymýšlel důvody, proč to teda dělat nebudu:

  • Nemám na to čas (byl ten, který mě napadl jako první) a ráno kvůli tomu nehodlám vstávat dřív.
  • Nebudu to dělat na sílu, bude mě to stresovat.
  • Nebude mě to bavit.

A další a další…

Myslím, že si můžete samy popřemýšlet, co jsou ty první myšlenky, když bych vám teď řekla, že máte každý den do svých rituálů v péči o sebe každý den zařadit dvakrát denně pravidelné čištění pleti (to doufám, že už všechny děláte), zdravou snídani, pravidelné cvičení jógy a meditaci po ránu.

Asi vám hned naskočilo několik důvodů, proč to nejde a proč to nebudete dělat – od toho, že nemáte čas až po myšlenku, že vás to nebude bavit a neumíte to. Nemám pravdu?

Buďte v klidu, tohle je něco, co je při každé změně návyků v péči o sebe asi přirozené, protože náš mozek přirozeně nemá rád změny a rád jede v zajetých kolejích.

Co si ujasnit, než se pustíte do nových návyků a do nového rituálu v péči o sebe?

Takže když se chcete pustit do nějakého nového návyku, který se má stát vaším rituálem, je hodně dobré ujasnit si pár věcí, než s tím vůbec začnete aby váš mozek tolik neprotestoval.

Co si ujasnit předem?

Když se chcete pustit do nového návyku, který se má stát vaším rituálem, je hodně dobré ujasnit si pár věcí, než s tím vůbec začnete aby váš mozek tolik neprotestoval. Odpovězte si pro začátek na několik důležitých otázek:

  • Proč to chcete dělat?
  • Co je vaše dlouhodobá motivace?
  • Jak se při tom chcete cítit?
  • Co jste pro to ochotná udělat?
  • Kde na to vezmete čas?

Jakmile budete znát odpovědi, dejte si také určitý čas na tu změnu jako takovou.

Protože nečekejte, že vám ty změny půjdou za tři dny. A říct za tři dny, že to nefunguje nebo že vás to nebaví je hodně předčasné. Tak takový praktický tip, řekněte si, že to budete dělat minimálně třeba 10 dní. Nebo 3 týdny, to je na vás. Ale po tu dobu to dělejte a myslete na to a ani jednou nevynechejte.

Možná si můžete připomenout první epizodu podcastu, kde jsem přesně o těch začátcích a opakovaném začínání mluvila, protože tam je spousta inspirace, pokud s čímkoli začít chcete.

Rituály v péči o sebe jsou pro mě každodenní kotvy

Díky nim se vracím k sobě, vnímám se a neulítávám v myšlenkách někam daleko. V jejich průběhu, i když mnohé z nich trvají pár minut, dobíjím baterky a vědomě k nim takto přistupuji. A to je taky dobrý vypíchnout.

Spousta z vás totiž při rituálech v péči o sebe vůbec nemyslí na tu péči jako takovou, ale myslíte na úplně jiné věci. Na to, co vás čeká v práci, myslíte na to, co uděláte ke snídani, co jste nestihla, co děti a nevím co ještě. Možná vám jako mě v těchto dnech některé dítě do koupelny po čtyřech leze a vy musíte řešit, aby se někde nezřítilo. To je momentálně Adrianův případ. Ale i to se dá na těch pár minut vyřešit.

Moje TOP rituály v péči o sebe

Ať jsem co nejvíce konkrétní a vy z tohoto podcastu máte co největší užitek, posdílám s vámi svoje TOP rituály v péči o sebe,  které skutečně dodržuju a jsou pro mě taková nabíječka energie.

#1: Péče o pleť jako absolutní základ

Alfa omega je pro mě péče o pleť. Pro ty, které mě sledují už dlouho to není žádná novinka.

Zkrátka rituály v péči o pleť ráno a večer jsou doslova něčím, na co se fakt těším a nevynechávám je ani když cestuji kamkoli po světě. Pokud chcete vědět o tom, jak jsem se k nim dostala trochu víc, tak si stáhněte e-book zdarma Rituály pro magicky ženskou pleť a můžete se do nich rovnou dnes pustit.

#2: Sklenice s vodou jako první

Další rituál, který si užívám a který ráno musí být, je sklenice s vodou. Když je v ní vymačkaný citron, je to pecka. Někdy to střídám s vodou s jablečným octem. Takže moje ráno vypadá tak, že se protáhnu, jdu do koupelny, během pěti minut (někdy méně) udělám všechny kroky v péči o pleť a jsem v tom fakt vědomě, probudím se tím a naladím se na den.

Vyčistím si zuby a pak jdu vypít sklenici vody. A pak začínám fungovat. Když je doma muž, ráda mu v tuto chvíli přenechám na dozor obě děti, pokud doma není nebo jedou s Oliverem brzo do školky, tak u toho očkem hlídám Adriana, aby nikam nelezl nebo ho dám na chvíli do postýlky, protože tam se mu nic nestane a chvilku to tam zvládne sám.

Teprve potom začínám přemýšlet o tom, co je za den, co budeme snídat, dělám si zelený ječmen nebo přemýšlím, co nás čeká.

#3: Kdo ustele ráno postel, zvládne cokoli

Dalším skvělým ranním rituálem je zdánlivá maličkost – ustelu postel. Někde jsem četla, že ten, kdo si ráno ustele postel, tak že je připravený ten den zvládnout cokoli. Nevím, jestli je to pravda, ale na mě osobně to funguje tak, že mám pocit, že se startuje den pěkně čistě a uklizeně, jakmile ustelu nechám otevřený okno (pokud nebylo otevřený celou noc) a mám z toho hned fajn pocit.

#4: Nenechám si vzít energii rána telefonem

No a o co se snažím, ale popravdě mi to někdy uletí a ne vždy mi to jde, je nesahat na telefon a nenechat si tu energii rána vzít. Protože to nejhorší, co pro svoji energii můžete po ránu udělat, je nechat si ji vzít ostatními. Vzít do ruky telefon a hned zapnout sociální sítě nebo zprávy, to je něco, co vás okamžitě stáhne dolů. Svoji energii přestanete vnímat a váš mozek se okamžitě zaměstná tím, co kdo dělá, kde kdo je, co snídá, v jaké je kavárně a vy to začnete vyhodnocovat a dost často mít pocit, že vám něco utíká. To se samozřejmě projeví na vašich emocích, začnete být nervózní, začnete se srovnávat… a mohla bych pokračovat.

Takže za sebe si myslím, že sociální sítě a telefon prostě ráno k rituálům o sebe nepatří.

#5: Snídaně je rituál sama o sobě

Do rituálů počítám i snídani. Protože ta pro mě rituálem je sama o sobě. Je jedno co snídám, nemám to tak, že bych musela snídat pořád to samé, abych „dodržela“ rituál. Mám se ráda a mám ráda pocit svobody, takže sama sobě nedávám nesmyslný požadavky, že musím snídat to nebo ono. Snídám zdravě a snažím se při snídani myslet na to, co snídám a nedělat u toho další věci. Protože pak se ten den startuje úplně jinak.

 

Tohle jsou pro mě každodenní rituály, které zkrátka nevynechávám. A ani mi nezpůsobují stres, ani nemám pocit, že je musím dělat nebo že se mi do nich nechce. Naopak.

Naopak, těším se na ně, protože cítím výsledky

Těším se na ně, protože vím, že mi dělají dobře, že mi je po nich fajn, že vidím výsledky a o to víc mě to pak těší.

A právě nastavit si takovéto rituály mi přijde pro každou ženu smysluplné, obohacující a hlavě je to něco, co vám dlouhodobě bude dobíjet baterky a energii bude to mít pozitivní dopad na to, jak se cítíte i na to, jak jako žena vypadáte.

Protože pak se úplně přirozeně budete víc usmívat, budete ze sebe mít lepší pocit, budete mít radost, že jste hned ráno pro sebe něco udělala a to si myslím dává obrovský smysl.

Tohle je něco, co řeším v jednom bonusovém videu s ženami v kurzu Magicky ženská. Je totiž velký rozdíl v tom, jestli k těm činnostem v péči o sebe přistupuji z pozice kontroly nebo jestli tam vnímám vnitřní disciplínu. V tom je obrovský rozdíl, který jsem dříve právě nechápala a neviděla. Právě vnitřní disciplína a dělání věcí ne proto, že mi je někdo řekl a musí to tak být, ale dělání věcí proto, že je dělat chci a dělám je ráda, protože vím, co mi přináší a mám se natolik ráda, že si je dopřeji, to je právě základ rituálů v péči o sebe.

Protože pokud si z něčeho vytvoříte rituál, a fakt tu energii vnímáte, je to zkrátka něco, o co už nechcete přijít, protože vám to dělá dobře.

Tak si zkuste sama pro sebe popřemýšlet, co už teď pro vás tím rituálem v péči o sebe je nebo není.

Nemusí to být každodenní rituál, já mám třeba nedělní rituál, kdy si každou neděli dopřeju pleťovou masku a 15 minut klidu, takže to může být něco, co neděláte třeba každý den. Každopádně si uvědomte, co z těch věcí, co v péči o sebe děláte, děláte skutečně ráda a dobíjí vás to a co je naopak povinnost.

A u toho, co je pro vás zatím pruda a povinnost, tak zkuste popřemýšlet nad tím, jak si to můžete zpříjemnit. Třeba pro mě není zrovna bůhvíco čištění zubů, ale zpříjemnila jsem si ho tak, že jsme si s mužem třeba před rokem a půl pořídili sonický kartáčky na zuby, který mi krásně zuby čistí, měří mi čas a já se u těch 3 minut čištění zubů věnuji tomu, že vědomě dýchám. Takhle jsem si to zpříjemnila, takže nakonec se i na to čištění zubů těším.

Shrnutí na závěr

Když bych měla shrnout to, co mi k rituálům v péči o sebe připadá fakt hodně důležité.

  • 1
    Uvědomte si, co to pro vás vlastně rituál je.
  • 2
    Upřímně si řekněte, proč tu věc děláte – jestli ji chcete dělat nebo to děláte jenom proto, že „byste měla“ nebo to funguje kamarádce a vy toužíte, aby vám to fungovalo tak jako jí.
  • 3
    Buďte při těch samotných činnostech vědomě a mějte v nich záměr.
  • 4
    Užívejte si to, těšte se na to, a udělejte si ze svých rituálů takovou pravidelnou kotvu, která vás vždycky vrátí k sobě.

Takové rituály v péči o sebe mi pak dávají pro každou ženu smysl.

+ jeden rituál, který vám 100% zlepší každý den? Tady je

Udělejte si rituál z toho, že si na sebe každé ráno uděláte vědomě čas.

Dejte si na začátek třeba 10 minut a ty věnujte jen a jen sobě. O tom, že je po ránu čas na sebe nezbytně nutný pro celkové nastartování dne a své vlastní energie se dočtete ve spoustě knih osobního rozvoje. Někde se dočtete přesný návod, co máte ráno přesně dělat – vyhradit si na sebe hodinu, tu si rozdělit na 5 bloků, v nich pak každý den pravidelně meditovat, psát vděčnosti, cvičit… za mě si myslím, že nemusíte řešit to, co přesně dělat budete nebo nebudete a odpočítávat si minuty.

Důležité je si uvědomit, že tak, jak nastartujete den, tak v takové energii se ten den bude dál rozvíjet.

  • Když si ráno dopřejete vědomě 10 minut jen pro sebe, garantuji vám, že se vaše energie bude dlouhodobě zvyšovat a bude vám líp.
  • Sama si vyberte, co v nich budete dělat.
  • Má to jediné pravidlo – musí to být činnost jen pro vás. Takže žádné odepisování na maily, dělání snídaně nebo chystání oblečení pro děti. Byť byste to dělala o samotě a v tichu.

V těch 10 minutách si najděte něco, co bude jen pro vás. Třeba si můžete přečíst jednu stránku z knížky, nebo se protáhnout, nebo si vyčistit pleť nebo se třeba jen posadit a 10 minut v tichu sedět. Je to jedno. 10 minut pro sebe, kterými nastartujete den. To je rituál, který vám 100% zlepší náladu a den. Tak ho pozvěte do života, protože nikdo jiný to za vás neudělá.

*****

Moc děkuji, že jste dneska zase poslouchaly, moc si toho vážím! Připomínám, že na této stránce si můžete stáhnout e-book zdarma o rituálech pro magicky ženskou pleť. A jestli nejsme ve spojení na Instagramu, tak se tam na vás těším.

Mějte se krásně, užívejte si svoje rituály v péči o sebe a těším se u další epizody.
Míša

 

Michala Měřínská
Už více než 15 let pracuje se ženami a ukazuje jim cesty, jak podpořit přirozenou krásu a ženskost. Pomáhá ženám cítit se sebejistě, líbit se samy sobě a dopřát si péči o sebe i v každodenním shonu. Míša je maminkou dvou malých kluků, manželkou a taky úspěšnou podnikatelkou. Říká, že krása každé ženy začíná v její hlavě a že čas pro sebe je o prioritách, o lásce a úctě sama k sobě. Je autorkou projektu Magicky ženská a stejnojmenné knihy, kterou četlo už více jak 18 000 žen. Provází ženy intenzivními online kurzy a pomáhá měnit životy žen v motivačním online Klubu Magicky ženská.
Komentáře