Když krásu přepadne strach… Jak ho zkrotit?

Těhotenství otevírá spoustu emocí a témat k přemýšlení. O mě samotné, o dítěti, které se má narodit, o práci, o penězích, o tom, co se bude dít dál v mém volném čase (budu vůbec nějaký mít?), o partnerství, o životě, o smrti, o mé nové životní roli. Zvládnu ji? A jak to bude celé fungovat?

Moje těhotenství je perfektní. Cítím se dobře, dělám to, co mě baví, tvořím, píšu, líčím, nepřeháním to se sladkým (i když mi moje gynekoložka na poslední prohlídce trošku vyčetla nabrané kilo navíc), bříško roste tak jak má a s budoucím tatínkem všichni cestujeme, trávíme super společný čas. Jsem prostě šťastná.

Skončí to?

Za necelé tři měsíce přijde den, kdy ale nejspíš navždy skončí můj život v podobě, jakou jsem znala do teď. Svoboda, čas pouze pro sebe, naprostá volnost v tom, co a kdy dělám, zodpovědnost jen za sebe, obavy pouze o sebe. Za pár měsíců přijde moment, kdy se nebudu starat už jen o rostoucí bříško, ale o malého (z počátku zcela bezbranného a závislého) človíčka. Bez nás nemá šanci tento svět zvládnout.

krasa a strach

A to jsou někdy okamžiky, kdy mě přepadne náhlý nával strachu, obav a nervozity. Srdce mi začne bušit jako o závod a cítím, jak se každý sval v mém těle napíná. A přitom sama v duši vím, že všechno bude v pohodě, že se věci dějí tak, jak se dít mají. A že myšlenky se zhmotňují a že mít strach NIČEMU nepomáhá…

Možná to znáte taky. Strach nás přepadne kdykoli

Tyto pocity nemusí být spojené s těhotenstvím a očekáváním příchodu miminka na svět. Je to prostě STRACH, který nás může přepadnout kdykoli a z jakéhokoli důvodu. Před důležitou schůzkou, před zkouškou, před něčím, co nás čeká poprvé. Anebo jen tak, protože se prostě blbě probudíme.

Potkávám se s klientkami, které mají strach podívat se do zrcadla. Strach přepadl jejich krásu a ony si nevěří, nelíbí se samy sobě a pohledu do zrcadla se vyhýbají. Nejsem dost krásná, komu bych se líbila… S tím už nic nenadělám…. No horší už to být nemůže… Podobné věty slýchám až překvapivě často. Nejčastěji, když odlíčenou ženu posadím před zrcadlo a díváme se na její rysy. Na to, co je na její tváři krásné a co bychom měly jednoduchým líčením vyzdvihnout.  A přitom stačí jen málo. A strach může být pryč.

Naučte se strachu čelit, aby vás nezahnal do kouta

Mě samotnou strach naposledy přepadl před odletem na naši dovolenou do Španělska. Naštěstí jen na chvíli mi hlavou běhaly černé myšlenky: Zvládneme to? Je to vůbec bezpečné? Co když se to bříšku nebude líbit? Co když spadne letadlo?

Krasa a strach

K těmto strachům nebyl ani na vteřinu důvod. Nejen, že běžně nevidím důvod, proč by s námi mělo padat letadlo, ale bezpečnost cesty jsem konzultovala s lékařkou a to už je teda u mě co říct. To by měl být snad pro kamaráda rozum jasný signál, že fakt nemá vymýšlet nesmysly.

A přesto to udělal. Pocity nervozity a bušení srdce se ozvalo.

Buďte okamžitě šťastnější, klidnější a krásnější

A protože vím, že my ženy, to máme s rozumem a jeho kreativitou hodně podobné (opravdu se někdy nestačím divit kreativitě katastrofických příběhů, které slyším od kamarádek, sestry nebo mojí mámy), chci se s vámi dnes podělit o 5 triků, které mě samotné OKAMŽITĚ pomohou být šťastnější a krásnější.

Protože jak je všeobecně známo, žena, která má strach, se moc pěkně netváří. Často se mračí a zvýrazňuje si mimické vrásky. V očích má nepřítomný někdy až vyděšený výraz, zuby zatnuté a rozhodně není uvolněná. A to moc krásně nevypadá.

Takže JAK se cítit během chvilky zase dobře a přitom se začít usmívat a vypadat o poznání krásněji? Jak na to, když vaši krásu přepadne strach?

Tady je mých 5 tipů. Jeden z nich VŽDY zafunguje!

V klidu to prodýchejte

Zhluboka se nadechněte, zavřete oči a dýchejte do břicha. Všechny z nás teoreticky vědí, že hluboký dech zklidňuje srdeční tep a uklidňuje mysl. A přesto tak často dýcháme nevědomky povrchově. Až mám někdy při pozorování dýchání ostatních pocit, že se snad udusí, jak rychle a přerývavě se jim zvedá hrudní nahoru a dolů.

Mám velkou výhodu, že jsem o školky hrála na zobcovou flétnu a chodila do pěveckého sboru. V pubertě jsem navíc absolvovala Základní uměleckou školu ve hře na příčnou flétnu. A tak mám poměrně velké plíce a dech natrénovaný. Můj rekord (už nějaký ten pátek dozadu) v potápění je asi 4 minuty bez dechu.

Proto mi tato metoda zafunguje téměř vždycky. Používám ji často. Když mě něco rozhodí, když mám pocit viny, když se rozčílím nebo mám nesmyslnou potřebu se s někým srovnávat. A při mnoha jiných příležitostech.

Je jednoduchá. Zavřete oči, položte si ruku na břicho a začněte zhluboka dýchat. Tak hodně, aby bylo cítit, jak vaše ruka klesá nahoru a dolů.

Ideální je představovat si u toho nějaké krásné místo. Protože jsem milovnice moří a oceánů, mám jedno místo, na které utíkám v momentě, kdy se potřebuji zklidnit. Je to jedna nádherná pláž v Thajsku. Do dnes slyším to šumění moře.

Udělejte něco, díky čemu se budete cítit lépe

A to bez ohledu na to, že možná na první dojem máte pocit, že je to sobecké. Vůbec ne. Když to tak cítíme, tak si prostě běžme koupit nové šaty, zajděme na masáž nebo ke kadeřníkovi, kupme si pro inspiraci kvalitní časopis. A nebo si jen tak bez výčitek zajděme na dobrou kávu a dezert a věnujme si třicet minut klidu. A pokud chcete něco rychlého, stačí mít v kabelce malé zrcátko a vytáhnout oblíbenou rtěnku, přetřít rty a říct si nahlas: „V klidu, bude to v pohodě. A dnes mi to děsně sluší, takže to zvládnu levou zadní.“  Vaše afirmace může být samozřejmě jakákoli, důležité je, aby byla pozitivní a myslela jste ji vážně.

Strach a krása

Nechte se inspirovat

Když nás přepadne strach, je někdy velmi účinné zaměstnat myšlenky úplně něčím jiným. Proto mám oblíbenou knihu, která mě vždy vtáhne do děje a začnu přemýšlet nad věcmi trochu jinak. Pro mě je tím zaručeným receptem Malý princ. Každá z vás má jistě knihu, která vám otevřela oči, mysl, duši. Tak ji mějte po ruce a když vás strach přepadne, jen tak otevřete stránky a tam, kde se kniha otevře si přečtěte minimálně jednu stranu. Určitě dostanete zajímavé poselství.

A když mě přepadne strach někde, kde nemám zrovna po ruce knihovnu, jednoduše vytáhnu svůj deníček (nosím ho všude a kdekoli si do něj zapisuji nápady, citáty, myšlenky) a přečtu si citát, nějaké svoje zamyšlení a nebo do něj rovnou napíšu, čeho se bojím a proč. Papír snese vše a mě se uleví. Okamžitě.

Promluvte si sama se sebou

Super trik, který funguje ideálně, když máte možnost k sobě mluvit nahlas. Protože to pak má větší grády. Ideálně pokud máte zrcadlo a můžete si před něj stoupnout. Já osobně k sobě mluvím téměř každé ráno při mm ranním rituálu v koupelně. O tom, jak přesně to celé začalo a jak mi mluvení sama se sebou v zrcadle pomáhá, jsem napsala článek. Třeba vás taky inspiruje to vyzkoušet.

Dejte strachu na frak pohybem

Sama dobře víte, že pohyb je na provětrání hlavy a zbavení se strachu to nejlepší. Vybhnout do přírody a dát si pěkně běh na 5km hlavu totálně odblokuje. Ale… co když a) nemáte náladu sportovat b) prostě teď sportovat nemůžete, protože jste třeba v práci v podpatkách c) nejste sportovní fanda?

I pro vás mám řešení. Metoda, která mi funguje zaručeně spočívá v tom, že co nejvíc to jde zatnu nejdřív prsty na rukách. Pak povolím. Zatnu zadek, co nejvíc to jde… a povolím. Zatnu stehna a pak prsty na nohou. Nakonec se zamračím a následně usměju, jak nejvíc mi to prostě v tu chvíli můj obličej umožní. A pak mám pocit, že se napětí v mém těle stonásobně uvolnilo.

Metod, které vás zbaví strachu okamžitě, je určitě daleko víc. Budu ráda, když v komentářích napíšete, co funguje konkrétně vám. Myslím si totiž, že strach jednou za čas přepadne každou z nás. Ať jsme těhotné nebo ne. Ať jsme v práci nebo doma, ať jsme zrovna samy nebo ve společnosti. I když si naše myšlenky samy vybíráme, někdy prostě rozumu dovolíme ovládnout nás a trochu nás potrápit.

Přála bych si, aby vás tento článek inspiroval k tomu, nenechat se trápit moc často a když už to přijde, tak aby to bylo na co nejkratší dobu. Protože trápení naší kráse neprospívá. Krásnější jsme vždy s dobrou náladou, s klidem v srdci a s úsměvem na rtech!

Michala Měřínská
Už více než 15 let pracuje se ženami a ukazuje jim cesty, jak podpořit přirozenou krásu a ženskost. Pomáhá ženám cítit se sebejistě, líbit se samy sobě a dopřát si péči o sebe i v každodenním shonu. Míša je maminkou dvou malých kluků, manželkou a taky úspěšnou podnikatelkou. Říká, že krása každé ženy začíná v její hlavě a že čas pro sebe je o prioritách, o lásce a úctě sama k sobě. Je autorkou projektu Magicky ženská a stejnojmenné knihy, kterou četlo už více jak 18 000 žen. Provází ženy intenzivními online kurzy a pomáhá měnit životy žen v motivačním online Klubu Magicky ženská.
Komentáře