Co všechno vás může brzdit v tom cítit se sebejistě, žensky, líbit se samy sobě a hlavně dělat věci tak, jak je skutečně samy cítíte a ne tak, jak si myslíte, že „by se to mělo dělat“ nebo jak si myslí ostatní, že byste to měly dělat právě vy? V dnešní epizodě spolu otevřeme téma společensky přijímaných škatulek právě v oblastech, které ovlivňují nejen to, jak se samy sobě jako ženy líbíte před zrcadlem.
Kde všude si jich můžete všímat? A jak to začít měnit a nenechat se svazovat?
Spousta z vás se možná snažíte do řady společensky přijatelných škatulek stále napasovat, i když někde uvnitř cítíte, že to není ono a máte obavu si to udělat po svém. Proto s vámi chci tohle téma sdílet a dodat vám odvahu a inspiraci k uvědomění, kde všude se v oblasti vzhledu, ženské krásy a péče o sebe do škatulek pasujete a jak z toho ven.
Užijte si dnešní povídání! Budu moc ráda, když mi do komentářů napíšete, jak s vámi tohle téma rezonuje, jak to máte vy.
Pro poslech podcastu klikněte na tlačítko PLAY.
*****
Pro ty z vás, které nemáte prostor poslouchat podcast připravuji kratší článek o tom, co v podcastu detailněji rozvádím. Věřím, že si z něj odnesete užitečnou inspiraci.
Po minulé epizodě podcastu, kdy jsem se svojí hostkou Rehanou Ježkovou dělala ještě diskusi na Clubhouse, přišel z publika dotaz, který se týkal ženské cykličnosti. A přesně v tomto momentu mi to tam zase cinklo – myšlenka toho, jak moc se my ženy necháváme svazovat nejrůznějšími škatulkami a snažíme se do nich vměstnat, i když to máme aktuálně třeba jinak.
Za ty roky, co pracuji se ženami, jsem si mnohokrát všimla toho, že my ženy škatulkujeme samy sebe někdy velmi nevědomě, úplně automaticky a někdy dokonce i ve snaze udělat ve svém životě pozitivní změny. A v tom všem se snažíme splnit očekávání nějaké společensky přijímané škatulky a často zapomínáme vnímat to, jak nám v tom je.
Dnešním článkem vás chci inspirovat, abyste si začaly všechny ty různé škatulky ve svém životě víc uvědomovat, víc si jich všímat a víc vědomě vnímat, kde všude vás ovlivňují. Jedině tak s ním můžete začít detailněji pracovat. Protože když si těch škatulek začnete vědomě všímat, možná se budete divit (možná se až leknete), v kolika škatulkách se snažíte být, v kolika škatulkách vám to nevyhovuje a kde si díky tomuto uvědomění dovolíte být zase o kus víc samy sebou.
V podcastu jsem mluvila detailněji o těchto oblastech, kde se jako ženy do škatulek snažíme napasovat v rámci péče o sebe, vnímání své ženskosti a své krásy a vzhledu. Tady jsou:
Ženská cykličnost je skvělým příkladem, kde se může to škatulkování stávat často. A to právě i v rámci snahy o pozitivní změny v našem životě a v rámci snahy poznat lépe sama sebe.
Je skvělé, se o ženské cykličnosti mluví stále víc a že se tohle téma dostává více do povědomí žen. To je rozhodně dobře. I v kurzu Magicky ženská věnuji s klientkami tomu, aby pochopily souvislosti cykličnosti a jejího vlivu na ženskou krásu. To, jak se cítíte při pohledu do zrcadla, je totiž také ovlivněno ženským menstruačním cyklem. Je skvělé s jednotlivými fázemi umět pracovat.
Ale – vnímám tady jednu důležitou věc, kterou je potřeba mít u každé universální typologie na paměti. A to je fakt, že žádná z nás nejsme stejná, každá z nás je jedinečná. Univerzální návod je pořád jen návod.
To, že existuje nějaké obecné vysvětlení a popis, jak vypadá ženská cykličnost a jak se v které fázi cyklu máme jako ženy cítit, je jen jakési vodítko. Ne dogma.
Něco, co nám má ukázat směr a popostrčit nás k přemýšlení. Ale neznamená to, že když tahle obecná teorie pracuje s tím, jak se s nějakou pravděpodobností máme cítit třeba v premenstruační fázi, tak že to tak musí být. Nemusí. A často třeba není. A je to v pořádku.
Právě v momentě, kdy se začnete do té škatulky pasovat aniž by byla úplně vaše, může se vyrojit spousta pochybností o sobě samotné. Myšlenky a otazníky, nejistota a pocit, že “to máte jinak” a nejste podle určité škatulky správně. Právě tohle je pak kontraproduktivní, protože přichází moment pochybností o sobě samotné, o těle, o tom, jak “byste se měly chovat” v jaké fázi cyklu, ale vlastně se tak nechováte. A k tomu není důvod.
Ať už chcete nebo ne, působí na nás média, módní průmysl a internetový svět okolo nás a snaží se nám podprahově podsunout určitý společensky přijímaný ideál ženské krásy. Nebo jinak – on se o to nesnaží, on to dělá a dělá to cíleně.
Pomyslný společensky uznávaný ideál ženské krásy máme pořád na očích – v časopisech, na módních molech, ve výlohách obchodů, na obrázcích v eshopech, kde si nakupujeme oblečení, na instagramu…
Určité proporce ženské postavy, určitý tvar těla, váhu a výšku — a tohle kolem sebe vidíte na těch dokonalých fotkách a stránkách časopisů. Logicky se podvědomě snažíte do této škatulky ideálu ženské krásy napasovat a když jí neodpovídáte – vaše tělo je jiné, vaše vlasy jsou jiné, vaše prsa jsou jiná, váš vkus je jiný, líbí se vám jiné věci než jaké teď určují módní trendy – najednou začnete mít pocit, že “nevyhovujete” a že se musíte začít měnit.
Spousta žen začne pod tím tlakem hubnout, víc makat v posilovně, častěji cvičit, jinak se oblékat… a často jen proto, že tu představu módního průmyslu a jakéhosi vymyšleného ideálu ženské krásy v západním světě nesplňují. Vznikají tím zbytečné pocity méněcennosti, pochybností, smutku, klesá vám sebevědomí a jste o sobě schopné před zrcadlem říct, jak strašně vypadáte, jak jste v každém oblečení tlusté, jak máte řídké vlasy a že vaše obočí teď neodpovídá trendu přirozeného hustého obočí.
Kritizujete se víc, než je potřeba jen proto, že vám ta škatulka jednoduše nepasuje.
Podívejte do svého šatníku jestli nějaké škatulky objevíte. Třeba tu, podle které vybíráte oblečení. Jak to funguje totiž často v realitě? Přečtete si typologii postav, zařadíte se do jedné škatulky a podle pravidel škatulky vyhodnotíte, co můžete a co nikdy nemůžete nosit, aby vám to slušelo.
Takže spousta z vás je pak přesvědčená o tom, že kvůli typu postavy nikdy nemůžete obléknout – šaty nebo sukně, svetry nebo třeba nějaké materiály. Buď jste si totiž přečetly, že se to k vaší postavě nehodí nebo vám to někdy někdo řekl a vy jste si spojily se svojí postavou.
A jednoduše to nenosíte. Ale ne proto, že víte, že se v tom necítíte samy sebou a že to nejste vy. Ale proto, že to říká tahle typologie nebo to řekla kamarádka nebo někdo, u koho máte pocit, že módě rozumí. Odmítnete nosit určitý typ oblečení ne proto, že je to vaše vnitřní přesvědčení a zkušenost, ale protože vám to řekl někdo zvnějšku.
Tohle je pak opět zbytečné omezení které nevychází v vašeho prožitku a z toho, kým skutečně jste, ale z toho, že to nějaká škatulka určila. A to podle mě není správně.
Teď mě opět nepochopte špatně. Mám typologie ráda a i v mém e-booku Kouzla oblékání, najdete jednotlivé typy postav a praktické tipy, co které postavě sluší. Ano, jsou platná určitá pravidla optiky a fyziky, která když porušíte, tak to vaší postavě lichotit nebude. Ale zároveň to neznamená, že si ty věci nemůžete udělat po svém když to tak cítíte.
Nikdo z nás není totiž v jakékoli typologii jen v jedné kategorii. Můžete mít postavu typu hrušky, ale stejně pro vás budou fungovat některá pravidla pro jiný typ postavy. A je to úplně v pořádku.
Stejné škatulky v hlavách žen vytváří třeba barevné typologie, která se zakládá na vyhodnocení barvy pleti, na barvě vlasů a očí. Jenže co když se rozhodnete změnit barvu vlasů nebo je zrovna léto a jste opálené a vaše pleť má jinou barvu než v zimě, kdy jste na konzultaci v barevné typologii byly?
Opět je to o tom, že barevná typologie je skvělé vodítko, které vás naučí přemýšlet nad teplotou barev, nad odstíny a ukáže vám souvislosti, které je dobré znát. Ale neznamená to, že na konzultaci uslyšíte, že vy nikdy nemůžete nosit červenou barvu, protože to nesedí v vašemu barevnému stylu, tak že to tak musí být.
Už jsem potkala tolik žen, které mi tvrdily, že „tahle barva“ jim nikdy slušet nebude a bylo jim líto, že ji nemůžou nosit, protože to je právě ta barva, která se jim tak líbí.
Jestli i vy máte něco takového v hlavě, je to jen další škatulka! Můžete si dovolit ji zbořit.
Zkuste si jeden takový kousek oblečení koupit a začít zkoumat, jak vám v tom je, jak se skutečně cítíte, co vám ta barva říká a buďte v tom samy sebou.
Kolik z vás už zkoušelo nějakou dietu? Kolik z vás se pustilo do nějakého typu stravování a jedete v něm silou vůle a ne proto, že cítíte, že vám to fakt sedí a že to vašemu tělu dělá dobře?
Na svém Instagramu sdílím často svoje ranní rituály. Dostávám často otázky, jaký typ stravování vyznávám a jak se v tom všem orientuji – v těch všech směrech a v tom co jíst a nejíst. Popravdě? Neorientuji se, nemám na to kapacitu, nejedu žádné striktní stravování. Stravuji se vědomě a vnímám, co mi říká moje tělo a reaguji na to. Víc jsem o tom mluvila v tomto videu >>
A samozřejmě stravovací návyky ovlivňují to, jak se jako ženy cítíte. Ovlivňují kvalitu pleti i vaši energii a je důležité nad nimi přemýšlet, protože obecně to, co jíme, ovlivňuje to, jak se jako ženy cítíte před zrcadlem, jakou energii má vaše tělo, ovlivňuje to kvalitu pleti, vlasů, nehtů a samozřejmě velmi to ovlivňuje naši celkovou energii a vyzařování. I proto detailněji řešíme jídlo v kurzu Magicky ženská pleť nebo jsme se mu věnovaly v Klubu.
Ale je tam jedno velké ale. Daleko důležitější než pasování se do škatulky, zakazování a snaha dodržet pravidla nějakého typu stravování (a to může být low carb dieta, paleo dieta a různý další diety) je o tom vnímat a chápat, co potřebuje moje tělo, chápat souvislosti stravování a vnímat t, jak to mám hlavně já a co mi sedí.
Jenže řada žen se bezhlavě vrhne na dietu – zařadí se do škatulky, která říká co se má a co nemá dělat – a neuhne ani o kousek, protože taková jsou pravidla.
Proto vás dnech chci inspirovat k tomu mít odvahu ta pravidla měnit a nastavovat si je podle sebe a podle toho, jak to skutečně cítíte a jak to máte.
Stejně tak je to třeba u pohybu – škatulka, která říká: “Když budeš běhat, spálíš hodně kalorií.”
Ale co když vás běhání vůbec nebaví? Nutíte se do něj, protože věříte, že teď to už zabere? Ale co když to je úplně jinak? Co když daleko víc pohybu dopřejete ssvému tělu v momentě, kdy budete pracovat na zahradě (pokud vás to baví), budete chodit po lese a na celou škatulku o běhání a jeho přínosech se vybodnete, protože není vaše a protože vy to máte jinak?
Právě odvaha být sama sebou a porušit pravidlo nějaké škatulky bývá tím, co vám dodá pocit svobody. Uvědomíte si, že je nejdůležitější to, jak se skutečně cítíte vy a díky tomu začnete víc vnímat sebe, svoji energii, to, jak se ve věcech cítíte, jaké myšlenky vám ohledně toho běhají v hlavě… a to je krásná sebepoznávací cesta.
Vím, že někdy není jednoduché tyhle škatulky bořit. Ale jde to! Je to o tom převzít zodpovědnost za svůj život a za svoje rozhodnutí. A nést jeho benefity ale taky rizika.
Sama s tím někdy zápasím. Společensky přijímané škatulky nás dohání všude. Od toho, jak vypadat, přes porody, výchovu dětí nebo třeba po to, jak má vypadat svatba. Jak jsme „neškatulkově“ vyřešili s mužem tu naši svatbu, si přečtěte tady >>
Na závěr chci říct. Nejste špatně, že ty škatulky ve své hlavě máte. Máme je všechny a hned vám vysvětlím proč.
Náš mozek má škatulky rád. On je doslova miluje. Jednoduše proto, že je to pro něj nejjednodušší. Šetří tím energii na rozhodování a přemýšlení, jak to vlastně teď máte.
Našemu mozku vyhovují pravidla a přesné nastavení pravidel, co ANO a co NE. Protože to je pak pravidlo a přesně víte, co máte v kterou chvíli dělat a neplýtváte energii přemýšlením. A to mozek chce. Rád jede na autopilota, protože je to pro něj úsporné. Nechce se pořád a pořád dokola rozhodovat. A proto si vytvoří cesty – ze kterých se pak stává návyk. A ty návyky můžou být dobré, ale zároveň nám nemusí úplně dobře sloužit.
Takže se na sebe za škatulky nezlobte, ale buďte si jich vědomé a pracujte s tím, že se v nich nenecháte svazovat.
Není potřeba se na sílu tlačit do společensky přijatelných škatulek a tvářit se, že jste takové, jakou vás chtějí vidět. Každá si tvoříme svoji realitu sama a každá z nás má právo vybrat si svoji škatulku a netlačit se v těch cizích.
Protože proč se mačkat do škatulek, kde nám není příjemně? Proto mějte odvahu a pamatujte, ženská krása ani život se nedají nacpat do škatulky, na to jsou moc krásné a rozmanité.Dovolte si mít svoji vlastní škatulku a tvarujte ji podle toho, jak vás vede Život, zkušenosti a vaše vlastní intuice. Ne podle toho, co si o ní myslí ostatní nebo co společnost určila, že je žádoucí a přijatelné
A na závěr vám posílám mantru, kterou si říkám, když stojím před rozhodnutím udělat cokoli ve svém životě jinak, než ode mě ostatní očekávají.
A pokud vás baví bořit škatulky a chcete začít s právě v oblasti péče o sebe, přidejte se do Klubu Magicky ženská >> Získáte okamžitě přístup k desítkám videí, tréninků, cvičení a tipů, které vám v tom pomůžou.