5 tipů a jedna vychytávka, jak na bílé zuby bez drastického bělení

Ráda se směju. Ráda nosím výrazné rtěnky. A dneska už mám ráda i svoje zuby, proto mi nevadí na ně upoutávat pozornost a klidně se vyfotím s úsměvem od ucha k uchu. V této souvislosti od vás hlavně na Instagramu dostávám hodně dotazů. 

  • Co pro svoje zuby dělám?
  • Jestli si zuby pravidelně bělím?
  • Jak a co konkrétně na ně používám?

Odpovědi jsem vám slibovala dlouho. Tak dneska plním slib a posílám vám další hodně praktický článek z cyklu #PtateSe, ve kterém s vámi budu sdílet svých konkrétních 5 tipů, jak pečuji o svoje zuby a o to, aby byly bílé bez drastického bělení

Na konci článku vám navíc prozradím svoji skvělou praktickou vychytávku pro všechny, které se rády líčíte. 

Nejlepší na tom všem je, že s tím, co se dneska dočtete, můžete začít hned nebo během pár dní. Nebudu vás totiž posílat na žádné šíleně drahé bělící procedury na zubní kliniky. Dám vám vcelku jednoduché tipy, se kterými můžete začít v pohodlí domova každý večer nebo ráno. Ale aby to nebylo zase tak jednoduchý, musím předeslat jedno. U všech je u důležitá jedna věc. 

Vydržet a nečekat zázraky za den nebo týden

To je zásadní myšlenka, kterou tenhle článek s tipy pro bílé zuby začnu. Protože i u tak zdánlivě jednoduché věci jako je obyčejné „čistění zubů“ platí základní pravidlo, které ode mě často čtete a které hodně prakticky učím ženy v kurzu Magicky ženská.  

Krása začíná v hlavě

A i péče o vaše zuby začíná ve vaší hlavě. Proto je pro dlouhodobé výsledky důležité, abyste znaly svoje PROČ a měly jasno v tom, proč péči o zuby chcete věnovat v koupelně víc času než doposud. Jedině tak u změn vydržíte déle než týden, za který se rozhodně výsledků nedočkáte. Je to stejné, jako s péčí o pleť. Teprve až se z ní stane pravidelný rituál a návyk, dává to celé smysl.

Ty z vás, které už četly moji knihu Magicky ženská, víte, že jsem si dlouhou část svého dospívání užila s černou plombou na předním zubu. Dlouho jsem se za svůj zub styděla a při smíchu jsem si zuby zakrývala rukou. Často jsem vnímala, jak se lidi dívají místo na mě na můj černý zub a přemýšlí, jestli na něm nemám kus špenátu od oběda. Proto asi pochopíte, že v péči o zuby mám dneska ve svém „proč“ jasno a tipy, které s vámi sdílím, mám vyzkoušené na vlastní kůži. Nejde o žádné spolupráce, ale ryze o osobní zkušenost z mojí koupelny.

Co ovlivňuje to, jak jsou vaše zuby bílé?

Než se spolu podíváme na konkrétní tipy jak já sama podporuju svoje zuby, aby byly bílé, zahrajeme si spolu trochu na zubaře. Nebojte, nebudete ani otvírat pusu, jen mi přijde fajn připomenout, co konkrétně bělost našich zubů ovlivňuje.

Nebudu vás moc nudit anatomií lidského těla ani latinskými názvy (protože je neznám), jen vám chci říct, co jsem si o zubech zapamatovala z biologie a osvěžila s Oliverem při prohlížení knížky o našem těle. Přijde mi důležité to vědět hlavně proto, abyste svoje očekávání sladily s tím, co je ve skutečnosti reálné.

Malé zubařské okénko

  • Naše zuby nejsou přirozeně bílé. Takže snaha docílit sněhobílé barvy amerického
    úsměvu přirozeným způsobem reálná není. Pokud patříte k těm, které se za ní honí,
    je na čase si od toho honění se odpočinout.
  • Většinu zubu tvoří zubovina, která je pokryta zubní sklovinou – to je právě bílý povrch
    zubu, který vidíme. Uvnitř zubu je potom kostní dřeň, která nás ale teď nebude
    zajímat. Pro barvu zubů je důležitá právě kombinace barev zuboviny a skloviny.
  • Zubovina je přirozeně tmavší, žlutobílá hmota. Sklovina na ní je lehce průsvitná, proto
    logicky barvu zubu hodně ovlivňuje právě to, co je pod ní. A barva zuboviny je daná
    geneticky, tu taky neovlivníte.
  • Co ale péčí o zuby ovlivnit můžete je barva skloviny, na kterou se chytají tmavší
    pigmenty z jídla a pití, které konzumujete – například z kávy, černého čaje, červeného
    vína, borůvek nebo třeba z kouření.

Takže prosím vás, nebičujte se za zuby, které nejsou bílé jako sníh. Ale racionálně zrevidujte to, co děláte pro co nejbělejší barvu vaší skloviny. Pár pomocníků pro bílé zuby pro vás dnes mám.

Co pravidelně dělám pro bílé zuby?

#1

Těším se na dentální hygienu

Připadá vám to jako nudný začátek? Chápu. Mohlo by se zdát, že důkladné čištění zubů, je pro každou z nás samozřejmostí. Jenže já jsem až po první návštěvě dentální hygieny pochopila, co je to skutečně pocit precizně a důkladně vyčištěných zubů. A nebudu vám lhát, mně osobně první objednání se trvalo pěkně dlouho. Poprvé jsem dentální hygienistku navštívila až po třicítce. A teď si tluču do hlavy, proč jsem tam nechodila už dřív!

Kromě toho, že jsem si díky těmto návštěvám začala daleko šetrněji a pravidelně všímat mezizubních prostor, tak mi jednou za půl roku milá slečna hygienistka zuby krásně vyčistí a zároveň právě sklovinu zbaví pigmentových skvrn pomocí pískování. Ten pocit vyleštěných zubů, když odcházíte, to se musí zažít. Celkově má podle mých zkušeností pravidelná návštěva dentální hygieny na bělost zubů velký vliv.

Proto jestli jste ještě na zubní hygieně nebyly, nebo odkládáte naplánování další návštěvy, tak být na vašem místě, přestanu teď chvilku číst, vezmu do ruky telefon a objednám se pro jistotu hned teď. (PS já už svůj další termín mám).

#2

Omezuji barvy do pusy

Od doby prvního těhotenství jsem v tomto směru změnila spoustu věcí. Dříve pro mě bylo běžné vypít během dne dvě až tři černé kávy a večer si za odměnu po náročném pracovním dni nalít sklenku červeného.

Všechno to pro mě byly rituály, u kterých jsem měla pocit, že mám po perném dni konečně aspoň chvilku času na sebe a můžu vypnout.

Možná to máte podobně. Jestli ano, ale zároveň chcete mít bělejší zuby, zkuste tyhle tlumiče stresu omezit. Stejně tak to platí s jídlem – hodně barevné potraviny (třeba hodně barevné ovoce) nebo umělá sladidla, to vše má na barvu skloviny vliv (bohužel ten opačný, než chcete). Jo a abych nezapomněla – kouření se počítá dvojnásob.

Tip jak začít:

Nemusíte se hned děsit a přestat pít kafe nebo víno.  Zkuste takový malý experiment. Následující týden se vědomě zaměřte na to, co jíte, ve spojitosti s barvou vašich zubů. Jaké pití a potraviny z vašeho jídelníčku vám můžou barvit zuby a zanechávat pigmenty?

Když jsem se na téma nápojů a potravin ptala v ordinaci mé dentální hygienistky, dostala jsem navíc jednu radu. Když se po konzumaci barevného jídla napiju čisté vody, aby se zuby od barevných pigmentů hned trochu umyly, je to pro bílé zuby první pomoc.

#3

Kokosový olej a oilpulling jsou mými kámoši

Na první příčku z mých fyzických pomocníků vám tu dávám kokosový olej a metodu oilpulling. Tu pro čištění zubů a ústní dutiny používám už hodně dlouho. Možná jste už viděly video, které jsem vám o tomto návyku natočila už před víc jak dvěma lety. Jestli ne, tak můžete mrknout:

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Co to oilpulling je?

Oilpulling je stará ajurvédská technika, která slouží nejen k přírodnímu bělení zubů, posílení skloviny a dásní nebo odstranění zubního plaku, ale především k detoxikaci dutiny ústní i celého organismu. Při pravidelném používání ucítíte změny třeba v kvalitě pleti nebo při potížích s trávením.

Podstatou oilpullingu je převalování oleje v ústech po dobu 15-20 minut hned ráno, ještě před tím, než se nasnídáte nebo napijete. Důvod je jednoduchý – po celé noci máme v ústech nejvíc bakterií. Ty se převalováním oleje v ústech na olej nabalí a společně s olejem bakterie vyplivneme ven z těla (plivejte ideálně do záchodové mísy).

Při dlouhodobém používání se postupně zbavíme škodlivin, které v těle máme. Rozhodně olej nepolykejte a po vyplivnutí si vyčistěte zuby.

Doporučuje se používat panenské za studena lisované oleje. Ajurvéda používá olej sezamový, já osobně ale nemám sezam ráda, proto používám olej kokosový. 

Dříve jsem olej v puse převalovala skutečně každé ráno, dneska už ho každé ráno nedělám, ale sem tam si naordinuju pár dní, kdy si kokosovou kůru dopřeju. Kokosový olej jsem zkoušela použít i rovnou na kartáček po vyčištění zubů, když jsem neměla tolik času na válení oleje na jazyku. Právě jen pro efekt bělení zubů. Tak zkuste, je to fakt příjemná záležitost.

#4

Používám po čištění zubů přírodní prášek s aktivním uhlím

Pudrový prášek používám od léta. Obsahuje aktivní uhlí a bentonitový jíl, což jsou právě složky, díky kterým mají být zuby bělejší čistě přírodní cestou.

  • Aktivní uhlí umí absorbovat nečistoty a skvrny, odstraňuje toxiny a leští zuby.
  • Bentonitový jíl má silné čistící vlastnosti a ústa detoxikuje, navíc ústní dutinu alkalizuje.

 I když se práškem může nahradit běžná zubní pasta, používám ho až po vyčištění zubů. Zuby si tedy vyčistím klasicky pastou, pak namočím kartáček do pudru a zhruba dvě minuty čistím ještě pudrem. Pak vypláchnu, a ještě párkrát zuby „přešmrncu“ kartáčkem, aby mi tmavý prášek na zubech nikde nezůstal.

Používám značku My white secret, na kterou jsem dostala doporučení. Ale na trhu existují i jiné přípravky, stačí poprosit strýčka googla o pomoc.

Ze začátku jsem pudr používala dvakrát denně (ráno i večer), v posledních týdnech ho používám jen večer, hlavně proto, že na čištění je potřeba víc času a zkontrolovat si pořádně vypláchnutí pusy.

Při použití prášku jsou totiž zuby v puse černý jak kominíci. Nevýhodou je, že se sem tam pudr lehce popráší na umyvadlo a všude okolo. 

Nečekejte, že vám aktivní uhlí zuby vybělí o několik odstínů, rozhodně ale pomáhá s odstraněním pigmentů, které na sklovině ulpívají. Aspoň já to na svých zubech vidím.

#5

Čas od času se u mě zabydlí bělící pasta

Jednou za čas (rozuměj tak třeba jednou za půl roku) se u nás v koupelně zabydlí tuba bělící zubní pasty. Jsme doma zvyklí pasty střídat, takže jedeme kolečko a ta bělící se jednou za čas u nás v koupelně zahřeje. 

Používám už snad osm let stejnou bělící pastu od značky Swiss Dent. Přiznám se, že jsem tehdy zkoušela bělících past spousty a tato mi vyhovovala nejvíc. Proto ji neměním, i když přiznávám, že se za ty roky mohlo leccos změnit a třeba máte další skvělé bělící pasty, které mi doporučíte. Já jsem ve střídání značek celkem konzerva.

Na rozdíl od předchozích dvou tipů, které jsou čistě přírodní a pomáhají ze zubní skloviny především odstranit pigmenty, bělící pasta přírodní není a obsahuje malé množství peroxidu. Co je důležitý u téhle pasty vědět, je to, že se po jejím použití pusa nevyplachuje.

Protože mě osobně pro pocit čistých zubů nevypláchnutí vadí, tak to dělám následovně. Zuby si vyčistím a klasicky vypláchnu vodou. A pak si jen malým pidi množstvím pasty na kartáčku zuby ještě jednou přejedu a nevyplachuju.

Skvělá vychytávka pro bílé zuby na závěr 

Poslední tip, který s vámi nakousnu je pro všechny, které se rády líčíte a používáte výrazné rtěnky. Když si totiž umíte vybrat správně odstín výrazné rtěnky, opticky bělost zubů podpoříte (no nebo taky naopak…)

Při zkoušení různých odstínů rtěnek jste si nemohly nevšimnout, že v některých barvách rtěnky jsou vaše zuby žlutější a v některých naopak víc bílé. Tohle je skvělý optický fígl, na který doporučuju při výběru odstínu rtěnky myslet.

Pigmenty ve rtěnce totiž podporují opticky barvu naší skloviny, která je přirozeně lehce nažloutlá. Proto když si vyberete teplý odstín rtěnky, podpoří žlutou barvu vaší skloviny a zuby vypadají žlutější. A skvělé je, že to funguje oběma směry. 

Proto si pro podpoření bílé barvy zubů vybírám rtěnky ve studeném odstínu a zuby tak opticky vypadají ještě bělejší. To je hezký, že? Pokud si teď říkáte, že tenhle tip pro vás není, protože se líčit neumíte a nevíte, jak na to, tak mrkněte na kurz líčení, kde vás provedu krok za krokem a ukážu vám spoustu dalších vychytávek.

Přeju, ať vám tipy pro bílé zuby slouží, věřím, že minimálně první tip z tohoto článku pomůže všem z vás, které jste dočetly až do konce. Budu ráda, když mi dáte vědět, který se vám líbil nejvíc.

Co funguje na bílé zuby vám? Máte nějaké svoje osvědčené tipy a zkušenosti? Sdílejte je v komentářích.

Michala Měřínská
Už více než 15 let pracuje se ženami a ukazuje jim cesty, jak podpořit přirozenou krásu a ženskost. Pomáhá ženám cítit se sebejistě, líbit se samy sobě a dopřát si péči o sebe i v každodenním shonu. Míša je maminkou dvou malých kluků, manželkou a taky úspěšnou podnikatelkou. Říká, že krása každé ženy začíná v její hlavě a že čas pro sebe je o prioritách, o lásce a úctě sama k sobě. Je autorkou projektu Magicky ženská a stejnojmenné knihy, kterou četlo už více jak 18 000 žen. Provází ženy intenzivními online kurzy a pomáhá měnit životy žen v motivačním online Klubu Magicky ženská.
Komentáře