Oblíbený online kurz TRIÁDA na pár dní OTEVŘENÝ!

12-týdenní program o péči o pleť, líčení a stylovém šatníku krok za krokem, který vás rozzáří nejen před zrcadlem.  PŘIHLÁŠKY zde >>

Rozhovor: Cyklická jóga, dopřejte si vlastní rytmus a nebojujte proti sobě

Jeden den se cítíte skvěle, sebevědomě a plná energie, ráno se vzbudíte a všechno je jako mávnutím kouzelného proutku jinak. Nic vám nesedí, nic vám nesluší, nechce se vám stávat a všechny byste možná nejraději poslala do háje..  „Hlavně na mě nemluvte!“ 

Pravděpodobně vás nejednou přepadly výčitky, že jste náladová a sem tam se neumíte ovládat. Možná jste si někdy posteskla, co je s vámi špatně. Chci vás uklidnit, jste úplně v pořádku. My ženy jsme cyklické a je skvělé se na svoji cykličnost naladit. Uleví se vám.

Když v kurzu Magicky ženská s ženami věnujeme týden vztahu jejich vědomé krásy a cykličnosti, přistávají mi v emailu dotazy, jak se v průběhu cyklu starat o své tělo. Jak cvičit a jak si přestat vyčítat, že se vám právě teď nechce běhat nebo nemáte náladu strávit hodinu v posilovně, i když vás ještě před dvěma týdny cvičení dobilo energií. A teď? Totálně vás odrovná.

A moje doporučení? Respektujte své proměny a své nálady.

V oblasti cvičení a péče o tělo, mysl mě hodně zaujala cyklická jóga. Myslím, že je skvělým řešením pro každou ženu,  která chce respektovat svoji cykličnost a zároveň dopřát tělu láskyplnou péči. Proto jsem pro vás dnes vyzpovídala skvělou lektorku cyklické jógy Alici Mičunek. Věřím, že v rozhovoru o cyklické józe načerpáte inspiraci, jak z hloubky opečovat svoje tělo i mysl. Užijte si čtení!

Rozhovor o tom, jak vám cyklická jóga pomůže poznat svoje tělo, mysl i krásu

Spousta žen se v péči o sebe a svoji krásu o svůj cyklus zatím příliš nezajímá. Jakou cestu jsi ušla Ty, než jsi pochopila, že soulad v těchto dvou oblastech ženského života je pro ženu nejen osvobozující, ale hlavně nesmírně přínosný?

Ahoj Míšo, děkuji, že se mohu podělit o můj pohled na krásu a cykličnost na tvém inspirativním blogu. Tak teď jsem se hezky zasnila, když jsem začala přemýšlet nad tím svým příběhem. A vzpomínky mě zavedly k mé první cestě do Indie v roce 2011. Byla to cesta na půl roku, která mi otevřela obzory. A vlastně to byl jen takový začátek, který mi ukázal, že se na sebe můžu spolehnout, že můžu důvěřovat své intuici, nebo že se potřebuji naučit říkat ne.

Prostě jsem v té době cítila, že věci potřebuju jinak, že nechci v práci plnit nesmyslné úkoly, a že nechci život jenom přežívat, ale žít ho naplno. Indie byla takový prvním krokem a pak jich bylo ještě spousta v podobě různých menších a větších životních zkoušek. A taky jich určitě ještě dost bude, ale teď už se na ty výzvy těším, už se jich tolik neděsím.

A máš pravdu, je možné, že spousta žen zatím neprožívá svou krásu nebo cykličnost vědomě. A právě to slovo ZATÍM mi připadá důležité. Každá potřebujeme svůj čas, a až se poskládají ty správné puzzle do sebe, uvidíme ten krásný obraz dohromady a budeme moci pochopit i věci, o kterých se nám dřív ani nesnilo a vidět souvislosti.

Jsi lektorkou Cyklické jógy, v čem je Cyklická jóga jiná a rozdílná oproti běžné józe, co ženy znají?

Cyklická jóga je respektující, jemná a vědomá. Vznikla díky tomu, že když jsem studovala svůj lektorský kurz v Indii, ve stejnou dobu jsem četla knihu Cyklická žena od Mirandy Gray. A jak naše moudrá indická učitelka, tak autorka knihy opakovaly jednu myšlenku.

Poslouchej své tělo. Naslouchej tomu, co říká a důvěřuj mu.

A já jsem měla pocit, že konečně do sebe zapadlo něco, co jsem už dlouho tušila v sobě. Prostě někdy ty informace potřebujeme slyšet z více stran a tohle byl ten případ.

Začala jsem si naslouchat, začala jsem si své poznatky taky pečlivě zapisovat a zjistila jsem, jak se mé potřeby, nálady a emoce cyklí. Poprvé jsem si všimla, že to není moje náladovost, ale že to jsem prostě já, se vším všudy, s tím dobrým i špatným.

A taky jsem si uvědomila, že mé tělo úplně nechce tu stejnou dynamiku jógy nebo jiného cvičení po celý měsíc stejně. Někdy je energie víc, tak mám sílu se vyřádit a jindy zase potřebuju mnohem jemnější péči a užívám si pomalost a klid. Naučila jsem se s tím nebojovat, nejít proti sobě a přijímat to.

Uvědomila jsem si, že my ženy jsme schopné, pořád podávat ten super výkon, ale že tím zatraceně vyčerpáváme své zásoby, jen proto, abychom někomu dokázaly, že jsme dost dobré. A takhle jsem to nechtěla.

Cyklická jóga tedy učí ženy, jak si naslouchat, jak respektovat svůj cyklus a to pomocí jógy, relaxace a seberozvojových technik. Někdy jsou nám pomocníkem byliny jindy aromaterapie, občas se na lekci pustíme do tance jindy do sdílení v bezpečném kruhu.

V online kurzu Magicky ženská s ženami věnujeme celý jeden modul vztahu vnitřní i vnější krásy a cykličnosti. Proč je podle Tebe důležité, aby žena rozuměla tomu, jak její cykličnost ovlivňuje to, jak se cítí a jak vypadá?

Poznala jsem to nejprve na sobě a vidím to i na svých klientkách, jak je důležité být sama se sebou v souladu. Mám pocit, že před tím, než jsem prozkoumala svou cykličnost, jsem se ve svých pocitech hrozně plácala, obviňovala jsem a nerozuměla si. A když jsem neobviňovala sebe, pak jsem to házela na svět a na ostatní, že oni jsou ti, kteří jsou zodpovědní za to, co se mi děje. A teď jsem tolik vděčná, za to poznání, že je velmi uvolňující převzít zodpovědnost za svůj cyklus a své emoce a učit se s ním žít, hrát si a tvořit.

Cykličnost je rozhodně něco, co jsme se měly dozvědět už na základní škole. Díky za to, že to víme dnes a můžeme s tím dál pracovat.

Jak se na svůj cyklus mohou naladit ženy, které jej mají nepravidelný? Může jim cyklická jóga pomoci?

Ať už je cyklus nepravidelný, nebo je žena těhotná, kojí nebo je v menopauze, vždy na sebe může být napojená. Některé ženy více vnímají čtyři fáze svého cyklu skrz vliv Luny a společně s přibývajícím a ubývajícím měsícem vnímají i ony příval nebo úbytek energie.

Ale existuje i řada dalších možností, jak se na sebe naladit a vnímat svůj cyklus. Důležité je naslouchat si, sledovat, co se děje, ať už je to na úrovni těla, mysli nebo emocí a tyhle poznatky si zapisovat. Nebude to tak pravidelné jako při menstruačním cyklu a bude to vaše, autentické a originální.

Když zpomalíme a dopřejeme si čas, může k nám přijít spousta cenných informací. Důležité tedy je se zastavit a uvolnit se. Naslouchat si a nahlédnout dovnitř. A nebát se požádat o pomoc, protože někdy si samy hold nevíme rady s tím hnojem, co je uvnitř. Pardon za to přirovnání, ale právě ten hnůj pak může být úrodná půda pro nádhernou zahradu. Je potřeba si vyhrnout rukávy a pustit se do toho.

Právě v tom zpomalení úžasně pomáhá jóga a relaxace. Dává příležitost k tomu, prozkoumat své tělo, vnímat ho tady a teď, učí nás naslouchat si. Jóga působí celostně na naše tělo včetně hormonálního systému, takže ano, pomáhá regulovat cyklus.

Jak Ty sama vnímáš ženskou krásu? Co pro Tebe bylo největší překážkou v péči o sebe a co Ti pomohlo?

Každá žena je krásná. Nepochybuju o tom. V Indii se zdraví slůvkem „Namasté“, což znamená zdravím světlo v tobě. A já věřím, že všichni to světlo v sobě máme, i když se někdy schová za mraky, pořád tam je.

Dlouho jsem si myslela, že odpočinek je ztráta času. Vyrostla jsem s pravidlem „Nejdřív práce a pak zábava.“ Ale vzpomínám si, jak mamka celá unavená po nedělním úklidu usnula po 5 minutách odpolední pohádky. A tak mi to nějakou dobu trvalo a já jsem si tenhle vzorec potřebovala nastavit jinak.

Musím přiznat, že se mi tohle téma ještě vrací, jako by mě ten Vesmír zkoušel a ptal se: „Takže jseš si jistá, že už to máš tak, jak si přeješ?“ A já si pak prostě upřímně řeknu, buď jo anebo ne a ladím detaily, tak abych byla ve svém odpočívání a času pro sebe v souladu.

Co pro Tebe znamená cítit se magicky ženská? Prozradíš nám jeden rituál, který v péči o sebe a svoji krásu nikdy nevynecháš?

Co pro mě znamená cítit se magicky ženská…to je krásná otázka.

Znamená to pro mě být k sobě upřímná, vzít si červenou rtěnku, když na to mám chuť, dovolit si být zranitelná, dovolit si uvolnit své emoce, krásně se vyfiknout, když jdeme se manželem tančit swing nebo ho překvapit krajkovým prádlem, když přijde z práce.

Být Magicky ženská je taky o svobodě a radosti a o lásce, kterou skrze sebe můžu nechat proudit do všeho, co tvořím.

A jak vypadá můj oblíbený rituál? Miluju teplo a vodu, takže tohle je moje hýčkací kombinace. Teplá koupel s bylinkami nebo solí nebo olejem a hodně svíček a k tomu sametový hlas Norah Jones. To je značka ideál nejen pro dlouhé podzimní večery. Nespěchám, uvolňuju se, srovnávám si myšlenky a pak zalezu do pelíšku s knížkou nebo deníkem. Takových chvilek pro sebe si neskutečně vážím.

Co bys vzkázala ženám, které chtějí víc porozumět tomu, jak jejich cykličnost ovlivňuje jejich pohodu a chuť o sebe pečovat? Jaký první krok na cestě bys jim poradila, aby viděly změny nejen v zrcadle?

Milé ženy, nejste v tom samy! Věřte, že podobné radosti i starosti máme všechny a je nádherné se navzájem inspirovat životními příběhy. Vydejte se kupředu na cestě ke své vědomé kráse a cykličnosti. Dopřejte si svůj vlastní rytmus a buďte k sobě laskavé.

Co udělat jako první? Udělejte si den pro sebe. Fakt, doma to zvládnou a možná by se našel i nějaký den volna z práce. Zajděte si sama se sebou na kafe a naplno si užijte čas pro sebe. Co byste nejraději? Kreslit? Do lesa? Udělat si v hlavě jasno? No tak vzhůru do toho! Držím vám palce. Buďte v souladu.


 

Alice Mičunek
www.cyklickajoga.com

Miluju jógu, díky ní jsem poznala do hloubky své tělo i mysl. Cyklická jóga mi dala příležitost prozkoumat také svou ženskou duši. S radostí předám toto poznání i dalším ženám, aby se i ony cítily v souladu se svou ženskostí. Nahlédněte do ebooku 7 kroků k uvolnění těla a zklidnění mysli nebo se zaposlouchejte do Relaxační nahrávky.Otevřete dveře své ženskosti pomocí online programu Cyklická jóga pro čtyři bohyně v tobě.

 

Michala Měřínská
Už více než 15 let pracuje se ženami a ukazuje jim cesty, jak podpořit přirozenou krásu a ženskost. Pomáhá ženám cítit se sebejistě, líbit se samy sobě a dopřát si péči o sebe i v každodenním shonu. Míša je maminkou dvou malých kluků, manželkou a taky úspěšnou podnikatelkou. Říká, že krása každé ženy začíná v její hlavě a že čas pro sebe je o prioritách, o lásce a úctě sama k sobě. Je autorkou projektu Magicky ženská a stejnojmenné knihy, kterou četlo už více jak 18 000 žen. Provází ženy intenzivními online kurzy a pomáhá měnit životy žen v motivačním online Klubu Magicky ženská.
Komentáře