Oblíbený online kurz TRIÁDA na pár dní OTEVŘENÝ!

12týdenní program o péči o pleť, líčení a stylovém šatníku krok za krokem, který tě rozzáří nejen před zrcadlem. PŘIHLÁŠKY zde >>

Oblíbený online kurz TRIÁDA na pár dní OTEVŘENÝ!

NOHY V KÝBLU. Rychlé otužování, které mi pomáhá ke zdraví i pohodě v mysli

Nohy v kýblu. Tak jsem nazvala svůj ranní otužovací rituál, který ke mně přišel minulý rok a který jsem si zamilovala nejen já, ale i velká spousta žen na mém Instagramu, které se do této otužovací vlny pustily se mnou. Tento rok už spolu začínáme druhou sezónu, protože nám rituál #nohyvkyblu zase pomůže k lepší imunitě, k lepší náladě a lepšímu zvládání stresu, kterého je všude kolem nás víc než dost.

Denně od vás dostávám dotazy, co to rituál Nohy v kýblu vlastně je

Zajímá vás, jak a proč s ním začít, jestli je to pro každého, proč to funguje nebo jaké cítím výsledky. Rozhodla jsem se proto svoje roční zkušenosti sepsat do tohoto článku, který vám ukáže další cestu, jak se můžete pustit do otužování, i když jste milovnice teplé vody, studená sprcha po ránu vás děsí jen při představě a na otužilce nořící se do ledových řek a jezer (nedej bože do bazénů s ledem) se díváte pochybným pohledem.

Pokud hledáte cestu, jak udělat v otužování a práci s chladem první kroky, jste tu správně.

Právě otužování stylem Nohy v kýblu pro vás může být jednoduchou a rychlou cestou, jak začít a vybudovat si z otužování návyk, který vás i vaše tělo bude podporovat. Návyk, díky kterému se naučíte pracovat s chladem a posílíte imunitu, a taky samy sebe díky bdělejšímu vnímání svého těla.

V článku sdílím svoje osobní zkušenosti a prožitky, nikoli lékařská doporučení nebo dogmatické pravdy.

Když dočtete do konce, řeknu vám:

  • Proč tento otužovací rituál zkusit a proč vám tělo i mysl poděkují.
  • Jak s tímto rituálem jednoduše začít.
  • Svůj názor na to, jestli je tento styl otužování z mého pohledu vhodný pro každého.
  • Kdy #nohyvykyblu sama nepraktikuji a vynechávám.
  • Jak začít, když máte běžně zmrzlé nohy a jste často nemocné, takže vás představa sundat ponožky venku  doslova děsí. 

V článku najdete také odkazy na další zajímavé zdroje, kde se o bezpečném otužování dozvíte praktické informace a tipy, jak začít s otužováním ještě před tím, než napustíte kýbl s ledovou vodou.

Ale pojďme popořadě.

Kde se otužování ve stylu #nohyvkyblu vzalo?

Tenhle ranní rituál ke mně přišel jedno ráno na podzim roku 2019. Sama se pravidelně otužuji od září roku 2017, tedy víc jak 3 roky. Tehdy jsem se poprvé ponořila do zatopeného lomu na jedné víkendové akci s kamarádkami a pochopila, že studená voda a práce s chladem je pro mě osobně cesta, jak pravidelně posilovat svoji imunitu a dělat něco pro své zdraví a psychickou pohodu. Víc o svém začátku a o tom, jak otužování souvisí se změnami v péči o sebe, píšu v tomto článku. 

Mým pravidelným ranním rituálem se tedy v koupelně kromě pravidelné péče o pleť stala studená vana, kterou jsem časem vyměnila za sprchu, protože byla rychlejší. Jenže dávat si každé ráno studenou sprchu vyžaduje více času stráveného v koupelně. Když se nám v létě 2019 narodil druhý syn, musela jsem svoje ranní rituály a návyky trochu přeorganizovat, abych i se dvěma dětmi zvládala pohodová rána i svoje ranní rituály, které mi dávají smysl.

Zavřít se tedy každé ráno do sprchy když byl muž v práci, se po většinu dní stalo nereálným. 

Tak ke mě přišla na podzim spásná myšlenka, jak se doma otužovat:

  • rychle během několika málo minut,
  • jednoduše s využitím venkovních teplot,
  • ekologicky (protože mi bude stačit méně vody),
  • každý den, kdy na to mám chuť a cítím, že to mému tělu udělá dobře.

A tak jsem na podzim napustila vědro s vodou, využila přirozeně chladnějšího počasí a vytvořila si svůj otužovací koutek na naší terase. 

Dodnes si za ten nápad klepu na rameno, protože otužování takto zvládám velmi často a sezónu otužování venku jsem si  v loňském roce užila od září až do května, i když bydlíme v Praze v bytě s terasou a nemám okolo domu prostor vyběhnout do jezera nebo do řeky.

K tomu jsem doplňovala vitamíny a pila zelené potraviny a musím říct, že jsem zimu zvládla bez nemocí.

Benefity pravidelného otužování 

Než se podíváme Nohám v kýblu podrobněji na zoubek, chci vám říct některé benefity pravidelného otužování, protože sem jednoduše patří a možná povzbudí ty z vás, které se zatím při představě studené sprchy nebo ponoru do ledové vody třepete zimou.

Pro mě osobně je totiž při každém návyku, který pravidelně sama pro sebe dělám, potřeba vědět právě to dlouhodobé Proč a přínos pro mě samotnou. Abych u něj vytrvala nejen týden, ale aby se pro mě stal základem životního stylu. 

A je fuk, o jaký návyk jde – jestli o otužování, pití zelených potravin nebo pravidelnou péči o pleť. Podle mých zkušeností a zkušeností klientek z mých online kurzů právě ono dlouhodobé Proč a jasný záměr bývá tím zásadním, co rozhoduje o úspěchu, jestli u změny návyku vydržíte.

Znát své dlouhodobé proč a chápat souvislosti je nutnost pro jakýkoli návyk a to, jestli uspějete a integrujete ho do svého života.

Ohledně otužování a benefitů najdete na internetu spoustu zdrojů i studií. Jako nejznámější zdroj informací k otužování a vystavování se chladu vnímám chlapíka jménem Wim Hof alias Iceman a jeho Wim Hof metodu, která pracuje se třemi základními pilíři – vystavování se chladu, dýchání a nastavení mysli. Sama jsem si koupila jeho základní kurz, ve kterém o své metodě učí a sdílí důležité souvislosti a zkusila si i ponor do ledu. O svých zkušensotech z ledového bazénku píšu v tomto článku.

Nemusíte ale hned skákat do ledu a zamrzlých jezer, abyste pro sebe z otužování získaly přínosy. Stačí totiž začít třeba nohama v kýblu a benefity otužování získáte krůček po krůčku taky.

Co dobrého vám pravidelné otužování přinese?

Je prokázáno, že pravidelné otužování:

  • Posiluje imunitu a vaše tělo se díky němu stává odolnější. Díky tomu funguje otužování jako skvělá prevence před nachlazením a nejrůznějšími moribundusy (rozuměj od rýmy až po bolesti v krku). Osobně jsem za celou loňskou sezónu byla nemocná asi jen jednou, a to díky školkovým bacilům Olivera, kterým jsem se neubránila.
  • Posiluje kardiovaskulární systém, díky kterému se tělo lépe prokrvuje a aktivní látky a živiny se dostanou lépe tam, kam mají. A to například i k buňkám vaší pleti, která si na nich ráda smlsne. Navíc se vlivem chladu posilují i ty nejmenší cévy a pokožka se tak krásně prokrví.
  • Podporuje životní spokojenost, protože se po něm vyplavují endorfiny - hormony štěstí. A to se hodí v jakékoli době, protože dobrá nálada a úsměv sluší každé ženě bez rozdílu.
  • Posiluje vnitřní disciplínu a pozitivní posilování návyků v péči o sebe, protože největší smysl má tehdy, když se stane součástí našich rituálů.

Benefitů otužování bych mohla asi vyjmenovat více, ale tohle jsou ty, které mě osobně dávají ten největší smysl a které jsou tím mým osobním proč.

  • Vnímám více svoje tělo, umím se na něj nacítit, lépe mu naslouchám a respektuji jeho potřeby. 
  • Krásně jsem se naučila pracovat a bolestí a uvolnit se do ní, takže to pro mě byla například jedna z cest, jak jsem se vědomě připravovala na druhý porod.
  • Díky otužování vnímám více tady a teď a pracuji pravidelně se svou vůlí. 
  • Otužování mi pomáhá být odolnější vůči stresu a nepohodlným událostem.

To vše jsou pro mě velmi zásadní a důležité kousky do skládačky vědomé péče o sebe, svoje tělo, mysl i duši. A tak i díky nohám v kýblu můžu tohle svoje Proč realizovat velmi rychle a jednoduše a zažívat dobrý pocit sama ze sebe. A to je návykové.

Jak nohy v kýblu fungují + 3 důležitá pravidla

Už jste si někdy během procházky v lese stouply do potoka nebo do horské říčky, nechaly si nohy omývat studenou vodou a vnímaly, jak se vám nohy ochlazují a pak si užily ten pocit, kdy se do nich z ohřívání opět navrací krev a energie?

Tak nohy v kýblu jsou na tom pocitově podobně, jen voda neteče.

Funguje to totiž velmi podobně. Místo toho, abyste si sprchovaly nohy ledovou vodou, napustíte si nádobu s vodou, kterou necháte v chladném počasí venku a když budete mít chuť, tak do ní na pár minut ponoříte nohy.

Stačí dodržet tři důležitá pravidla:

1. Mějte vodu vždy nad kotníky.

Důležité je, aby byla voda v kýblu nad kotníky, aby se podpořila tvorba bílých krvinek, které mají vliv na posílení imunity a podílejí se na obranyschopnosti organismu. A právě nad kotníky je místo, které je pro tento zdravotní benefit důležité. Já osobně mám vodu v kýblu do půli lýtek.

2. Pro benefity otužování vám stačí 2 minuty.

Ano, dvě minuty jsou pro zdravotní účinky otužování dostačující, není potřeba stát v ledové vodě déle. Ale stejně tak se počítá i 15 vteřin, pořád je to více, než nic. Pamatujte, že tady nejedete na výkon plnění cílů! Je potřeba vnímat svoje tělo a nejít na sílu. 

3. Nechte studené nohy zahřát zevnitř

Jakmile z kýble vylezete, prohýbejte nohy a prsty, utřete se do ručníku a nechte chvilku nohy aby se zahřály samy „zevnitř“. Neoblékejte hned ponožky a nezachumlávejte se do deky. Díky tomu, že necháte tělo se zprvu zahřát samo, nastartujete jeho přirozený mechanismus tvoření tepla.

Jak si svůj otužovací koutek připravit?

  • Najděte si větší nádobu na vodu. Je potřeba, aby byla tak velká, abyste si do ní pohodlně stouply s nohama vedle sebe a aby voda sahala nad vaše kotníky. Výška hladiny vody nad kotníky má svůj smysl (viz výše pravidlo 1).
  • Napusťte nádobu studenou vodou a nechte ji stát venku. (ve dne i v noci). Já mám svůj kýbl na terase. Vy ji můžete mít na balkóně, na zahradě, na dvorku. Zkrátka kdekoli venku, abyste využily přirozeného venkovního chladu a vodu měly krásně studenou. Díky tomu kromě zdravotních benefitů otužování budete i šetrné ke spotřebě vody, protože v kýblu vám voda v chladném počasí vydrží poměrně dlouho čistá. Vodu měním dle potřeby, ale když mrzne a je chladno, tak se v ní žádný velký nepořádek netvoří.
  • Pokud chcete svůj rituál vyšperkovat, můžete (nemusíte) na dno nádoby dát kamínky a oblázky, díky kterým navíc můžete masírovat plosky nohou. 

Jestliže máte připraveno, můžete se svým rituálem začít.

Jak tento otužovací rituál vypadá v praxi a jak pracovat s bolestí?

Já osobně ho nejčastěji provádím hned ráno nebo dopoledne, kdy vyběhnu na pár minut na terasu a stoupnu do kýble. Tím, že ho tam mám připravený pořád, najde se vždy moment, kdy si to s dětmi můžu na chvíli dovolit. Můžete se klidně otužovat i odpoledne, je to na vás, jaký rytmus a jaká doba pro vás bude nejlepší. Právě to je skvělé – nohy v kýblu vám zaberou chvilku a není potřeba velká příprava.

Jakmile si do ledové vody stoupnete, po pár vteřinách ucítíte bolest.

Paradoxně ponořit nohy do ledové vody jen nad kotníky je pro tělo a vnímání bolesti náročnější, než si dát ledovou sprchu, protože bolest vnímáte jen na malé ploše těla a pocitově to bolí více, než když se rozprostře po celém těle.

Naše přirozená reakce je stáhnout se a jít proti bolesti.
Výsledek?
Bolí to ještě víc!

Proto když bolest přijde (a ona přijde), tak se do ní zkuste uvolnit. Vnímejte tělo, soustřeďte se na svůj dech a s každým výdechem se snažte více a více uvolnit a dech prodlužujte. Já osobně prodlužuji výdechy a s každým výdechem si představuji, jak mi jde do nohou teplo a v mysli nohy ohřívám.

Zkrátka najděte si to svoje, je to pár minut, kdy se můžete ponořit do tady a teď a do naprosté vnímavosti a bytí v těle. Jak jsem si je loni užívala já se můžete podívat na mém Instagramu ve výběru Stories z loňska a zároveň sdílím i ty letošní.

Může otužování a nohy v kýblu praktikovat každý?

Otázka, kterou dostávám často a chápu obavu těch, které se ptají. Jako první mi připadá důležité říct, že otužování je i o nastavení mysli. Pokud si do hlavy nasadíte „program“, že se zcela jistě nachladíte a odnesete si rýmu, tak se tak s největší pravděpodobností skutečně stane.

Ale i když si nastavíte správně hlavu, platí jako u všeho v péči o sebe platí i tady, že ne všechno je ideální pro všechny ve stejné míře. Je potřeba vnímat tělo a dělat věci tak, aby nám přinášely užitek a neoslabovaly nás. Když se zeptáte na otužování terapeuta čínské medicíny, vždy vám ho vymluví, protože obecně řečeno v zimě otužování ještě více tělo vystavuje stresu z chladu a podle TČM oslabuje ledviny.

Já osobně nemám ráda úplně dogmatická tvrzení a vždy radím, abyste si to nejdříve zkusily, než si uděláte názor a než se skutečně podle sebe rozhodnete, jestli to je nebo není vaše cesta.

Pamatujte, že v péči o sebe universální návody neexistují. Potřebujete rozumět tomu proč, jak a najít si v tom samy sebe.

Je to jako když se zeptáte, jestli můžete používat krém, který používá vaše kamarádka. Ne. Nemůžete na to spoléhat, pravděpodobně má totiž vaše kamarádka jinou pleť než vy… Každá jsme jedinečná. Naše těla jsou jedinečná. To, co funguje kamarádce, nemusí vyhovovat vám. Proto ani na otázku jestli může Nohy v kýblu praktikovat každý neexistuje univerzální odpověď.

Je potřeba si to zkusit a vnímat, jestli je to vaše cesta.

Pokud:

  • trpíte na studené nohy,
  • jste zimomřivé,
  • máte neustále studené končetiny,
  • trpíte na záněty močových cest,
  • máte oslabené ledviny,
  • jste oslabené nebo nemocné,

rozhodně doporučuji začít s nohama v kýblu a otužováním velmi pozvolna a jemně. Netlačte to! Buď počkejte, až vám bude lépe a tělo bude mít dostatek energie, nebo začněte trošku jinak.

Můžete si přečíst článek kamarádky Terezy Kramerové, která jako instruktorka Wim Hof Metody doporučuje pro tyto případy například Kneippování, což je střídání stání ve studené a teplé vodě. Více o tom napsala v tomto článku.  

Co bych ještě z mé zkušenosti s otužováním nohou dodala?

Z mého pohledu jsou nohy v kýblu skutečně jednoduchá a rychlá cesta otužování i pro otužilce začátečníky, kteří se nikdy s otužováním nedostali do kontaktu. 

Je však důležité si uvědomit, že otužování není o výkonu, ale o vnímání těla. Je to o tom poznat, kdy se chce otužovat a něco si dokazovat moje ego, které nás často svede právě do hlídání stopek, měření času a teploty a dělání věcí jen proto, že „to dělá někdo jiný“. 

Úplně jinou energii má otužování v momentě, kdy se jdete otužovat skutečně pro sebe, z podstaty toho, že jste si vědomé benefitů a vnímáte tělo a to, jak se tělo potom cítí. 

Kdy se sama neotužuji a kdy tento svůj ranní rituál vynechávám?

Sama jsem vypozorovala, že se mi někdy otužovat nechce. Zpočátku jsem si to vyčítala a viděla v tom svoji lenost a nechuť. Ale není to tak. Tak jako v online kurzu Magicky ženská věnujeme s ženami celé dva týdny poznání, že jsme jako ženy cyklické a v péči o sebe a naši krásu se tato cykličnost přirozeně projevuje, platí to i u otužování.

Časem jsem i u otužování zjistila, že je velký rozdíl mezi leností a vnitřním hlasem těla, který se ozývá v momentě, kdy tělo potřebuje energii věnovat jinam.

Proto se třeba neotužuji v momentech, kdy:

  • mám menstruaci a potřebuji se spíše zachumlat do deky a dát si teplý čaj.
  • jsem nachlazená a něco na mě leze.
  • nebo se kvůli dětem a kojení v noci dobře nevyspím a ráno cítím, že je tělo skutečně unavené.

Zkrátka jako žena vnímám sebe a tělo a poznávám hranici mezi leností a tím, dovolit si odpočívat a nejít přes sebe. Někdy je tahle hranice tenká a je skvělé i s ní vědomě pracovat. Moc pěkný článek o praktikování Wim Hof metody a otužování z pohledu ženy napsala Martina Chomátová tady >>

Co dalšího vás k nohám v kýblu zajímalo prakticky?

Na mém Instagramu jsem vám dala v otázkách prostor na to, co se ještě k tomuto otužovacímu rituálu chcete zeptat. Tak tady ještě odpovědi na pár otázek, které se kromě toho, co už jsem napsala výše ještě opakovaly:

Kde seženu pěkný kýbl?

Tomuto estetickému cítění naprosto rozumím. Já jsem nejdříve bez úspěchu hledala různá vědra, ale nakonec jsem pořídila kýbl v Hornbachu. Je to dřevěný obal na květináč. Bohužel v něm voda sama o sobě nevydrží a vytéká ven, tak mi ho muž vytunil a dovnitř dal černý pevný igelitový pytel. Funguje to skvěle.

Je voda v kýblu nějak speciálně upravená?

Není. Je to klasická voda z kohoutku, mám ji stále venku přes celou zimu. Právě to mě na tom taky baví, že mi teplotu připravuje sama příroda a někdy v lednu třeba prokopávám ledové kry. Líbí se mi ekologický přístup, protože díky tomu na otužování spotřebuji daleko méně vody než při každodenní studené sprše (tu si sem tam taky dopřeji, ale nohy v kýblu přes zimu vedou).

Můžou to zkusit i děti?

Na tohle jste se ptaly často. Z mého pohledu je to tak, že děti vnímají svoje tělo často mnohem lépe než my dospělí. Proto pokud mají děti chuť namočit do kýble nožku, proč ne? Ať to na chvilku zkusí a můžete si společně pak o benefitech otužování popovídat. Je to krásná lekce o těle a příležitost povídat si o zdraví, prevenci a péči o sebe.

Nejsou nohy v kýblu pro vás a přesto chcete s otužováním začít? Zkuste tohle:

Jestli se vám ani po přečtení tohoto článku do noření se do studené vody v kýblu nechce, ale přesto chcete začít, tak i tak pro vás mám jednoduché a konkrétní tipy, jak můžete benefity otužování využít a začít po malých krůčcích.

  • Choďte bosky i v chladu: Otužování může mít spoustu podob, takže se počítá i bosá chůze v podzimním počasí. Až napadne sníh, zujte si boty a dvě minuty se procházejte bosky sněhem. Nebo když potkáte ledový potok, dopřejte si dvě minuty zastávku a smočte nožku.
  • Stačí studená sprcha nad kotníky: Nemusíte se do studené vody namáčet celé, pro zdravotní účinky a posílení imunity stačí, když si každý den po klasickém sprchování dvě minuty budete sprchovat ledovou vodou nohy nad kotníky. Studená voda je voda, která má méně jak 14 stupňů, ale vy samy nejvíc víte, kdy už je vašemu tělu zima.
  • Méně oblečení: Oblékejte se trochu méně. Stačí o jednu vrstvu oblečení méně, abyste se vědomě vystavovaly chladu.
  • Chladný spánek: Otužovat se můžete i ve spánku, pokud budete spát v místnosti, kde je méně než 14 stupňů, uděláte svému tělo velkou službu.

Tohle všechno jsou cesty, jak si můžete s chladem hrát a udělat si z něj ve svém životě spojence a ne nepřítele, kterého se budete chtít zbavit. Naopak. Je to skvělý pomocník, díky kterému vnímám zase jinak střídání ročních období a díky chladu a otužování se na podzimní a zimní měsíce zase jinak těším.

Nechť je vám tento článek inspirací a třeba vás povzbudí do objevování nových cest, jak o sebe a své tělo pečovat. Nohám v kýblu zdar a péči o sebe a radosti z ní taky!

Míša

Michala Měřínská
Už více než 15 let pracuje se ženami a ukazuje jim cesty, jak podpořit přirozenou krásu a ženskost. Pomáhá ženám cítit se sebejistě, líbit se samy sobě a dopřát si péči o sebe i v každodenním shonu. Míša je maminkou dvou malých kluků, manželkou a taky úspěšnou podnikatelkou. Říká, že krása každé ženy začíná v její hlavě a že čas pro sebe je o prioritách, o lásce a úctě sama k sobě. Je autorkou projektu Magicky ženská a stejnojmenné knihy, kterou četlo už více jak 18 000 žen. Provází ženy intenzivními online kurzy a pomáhá měnit životy žen v motivačním online Klubu Magicky ženská.
Komentáře