O čem se v péči o pleť nemluví a potřebujete to vědět, aby fungovala

Po nedělním webináři, kde jsem s více jak 1120 ženami sdílela inspiraci k tomu, jak pro svoji pleť každý den udělat to nejlepší během pár minut, přišla spousta krásných ohlasů a reakcí. Moc vám za ně děkuju. Když jsem odpovídala na e-mail Martině, musela jsem se zastavit a znovu se v mysli k webináři vrátit. Na konci e-mailu totiž napsala:

A jen včera to bylo super spontání…. jak jsi se několikrát rozvášnila mě úplně dostalo :)))) Měj se moc krásně Marťa

Tahle věta mi zněla v hlavě dlouho, vzpomněla jsem si na ni, i když jsem šla uspávat Olivera. Přemýšlela jsem proč. Přemýšlela jsem, proč se v některých tématech v péči o pleť dostávám lehce „do varu“ a když o nich mluvím, tak lehce zvyšuju hlas. Proč mě to tak zvedá ze židle, že máchám rukama, koulím očima a chytám se za hlavu?

Došlo mi to. Zvedá mě ze židle jedna věc…

Spousta žen má kvůli stavu a kvalitě své pleti nízké sebevědomí, nevěří si a snaží se hledat cesty, jak to celé nejrychleji a nejefektivněji vyřešit. Jak se cítit zase líp a víc v pohodě. A v tomto vnitřním nastavení jsou ochotné někdy bez rozmyslu zkusit cokoli, co by mohlo pomoct.

Často se v momentě, kdy mají problém, rozhlídnou okolo a vidí jen dvě cesty. Reklamy na nejrůznější krémy nebo dveře na kožní oddělení. Jenže zkoušení toho, čím na nás útočí reklamy nebo okamžité nasazení kortikoidních mastí, tak jak se to děje často u kožních lékařů, často jen vede k dalším a dalším potížím. K dalšímu snižování sebevědomí žen a nevěření si.

Tak trochu mě rozpaluje fakt, že se v péči o pleť zkrátka o některých věcech mluví málo, a při tom jsou tak moc důležité.

Nemluví se o širších souvislostech péče o pleť

A já si skutečně moc přeju, aby ženy v péči o pleť právě tyto širší souvislosti pochopily! Aby sundaly klapky, které někdy mají na očích. Tak vám je v tomto článku chci říct, abyste o nich věděly a mohly se inspirovat a hledat ve svém životě cesty, jak to máte vy.

Na rovinu. Nejsem lékařka, nejsem dermatolog ani kosmetička a neumím a ani nechci stanovovat diagnózy. Jsem obyčejná ženská, která se jednoho krásnýho dne podívala okolo sebe, zjistila, že její život je lehce (trochu víc) v troskách. A to ji doslova donutilo otevřít oči a dívat se na svět jinak.

zapad slunce

Podívat se do zrcadla a vidět tu spoušť, kterou napáchala. Ve svým životě, na své pleti, na svým sebevědomí, na svým smyslu života. A tak se rozhodla a začala svůj život uklízet a dávat do pořádku.

  • Za prvé postupně změnila návyky a životní styl (samozřejmě ne přes noc) a výsledky ucítila sama na sobě a hlavně je začala vidět v zrcadle.
  • A za druhé se rozhodla věnovat energii tomu, co ji hodně baví a dělá jí radost. Podporovat ženy v hledání jejich ztraceného ženského sebevědomí, učit je věnovat si čas a vědomě o sebe pečovat, hledat svoji vnitřní pohodu i vnější krásu. A užívat si to všechno bez výčitek. Protože sama vím, že se v takovém nastavení mysli a ducha jednoduše žije líp. Vím to, protože jsem sama tu změnu zažila.

Začala jsem detailně zjišťovat nejen to, jak funguje pleť a jak pomoct sama sobě, ale taky jsem začala studovat make-up, abych pomáhala ženám s přirozeným a jemným líčením. Jenže. Když jsem se začala s ženami potkávat na osobních konzultacích líčení, tak místo toho, abychom se slastně a radostně vrhaly na líčení, začínaly jsme úplně někde jinde.

Přicházely víc a víc otázky, které nesouvisely s líčením, ale s péčí o pleť

Skoro pokaždé jsme začínaly u péče o pleť (a do teď na mých workshopech líčení tímto tématem začínáme). Spousta žen za mnou chodila na konzultace ne proto, aby se naučily jemně podtrhnout svoje rysy a naučily se v líčení něco nového, ale aby zamaskovaly líčením to, co se jim dělo na pleti. Spousta žen hledala rady, jak vybrat jiný a kvalitnější make-up, protože ten, co používaly, jim dělal suché fleky na obličeji.

Jenže tyhle otázky primárně vůbec nesouvisí s líčením. Tyhle otázky, trápení a chybějící informace souvisí s péčí o pleť a její kvalitou.

A to byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem před několika lety začala tohle téma s ženami sdílet víc a sdílet svoji cestu a systém, kterým se o svoji pleť starám a který mi funguje.

A i když nejsem lékař (a svým sdílením rozhodně nechci ženy nabádat k tomu, aby se vykašlaly na doporučení svého dermatologa nebo kosmetičky), tak vím, že systém, který ženám předávám, je přesně to, co jim mnohdy chybí do skládačky tématu s názvem „péče o pleť“.

Jedna zásadní věc, kterou v péči o pleť potřebujete vědět, aby vám fungovala

O pleti je totiž potřeba přemýšlet komplexně a v souvislostech celého těla a životního stylu a někdy víc jednoduše a selským rozumem.

A to je přesně to, o čem se podle mého mluví zatím stále málo.

Naše pleť je orgán, který je živý, který s námi komunikuje, který se mění a svým vzhledem a kvalitou odpovídá tomu, jakou mu dáváme péči. Jak tu vnější, tak i ale tu vnitřní.

Spousta žen v dnešní době ale nasadila klapky na oči a zapomněla, že to není jenom o tom, jak se o pleť starají zvenku. Denně na nás v časopisech, v televizích nebo v regálech drogériíí útočí reklamy na nejrůznější krémy a přípravky na pleť, které obsahují Q10, kyselinu hyalurovonou, zabraňují tvorbě vrásek, zázračně léčí černé tečky, zbaví vás stárnutí a nevím co ještě.

Nepopírám, že výběr správné kosmetiky vhodné pro vaši pleť je velmi důležitým krokem k tomu, aby vám péče o pleť fungovala. To bez pochyb. I proto tomuto tématu v kurzu Magicky ženská pleť věnujeme s ženami náležitou pozornost. Aby se zorientovaly, aby pochopily, co v tom nepřeberném množství kosmetiky a reklam vlastně hledají. Aby se přestaly ztrácet a tápat.

Jenže jen kosmetika jednoduše v péči o pleť nestačí, příčiny hledejte hlouběji

Proto prosím vás, nemějte klapky na očích!

Je to podobné, jako mít rozbité auto a snažit se ho opravit tím, že budete pořád dokola řešit změnu barvy karoserie nebo leštícího krému. Nepomůže vám, když pojedete třikrát do myčky, pokud se nepodíváte pod povrch. Pokud neotevřete kapotu a nepodíváte se do motoru, kde to drhne.

S péčí o pleť je to podobné. Naše pleť potřebuje péči nejen zvenku, ale hlavně zevnitř. A na to spousta žen i kosmetických firem zapomíná. Naučily jsme se věřit zázračným sloganům o tom, jak bude naše pleť bez vrásek a poškození za pár dní, když budeme používat krém v krásné barevné krabičce.

Pokud vás na pleti opakovaně něco trápí nebo chcete, aby pleť vypadala líp

Dost pravděpodobně bude pes zakopaný hlouběji než jenom ve vašem aktuálním krému. Kromě kosmetiky je totiž nutné hledat a vnímat souvislosti i jinde. Třeba konkrétně:

  • Ve vašich stravovacích návycích a v tom, jakou energií vaše tělo a tím pádem i nově se rodící kožní buňky vyživujete. To je jedna z důležitých součástí péče o pleť, kterou nemůžete přehlížet, i když byste třeba chtěla. Jakou energii do těla dáváte, taková se vám vrací. Tečka. Zákon zachování energie funguje i tady. Mimochodem tušíte, že vaše kvalita pleti souvisí s tím, jak vypadá vaše trávení a stav vašich střev?
  • Ve vašem pitném režimu a tom, jak jsou na tom vaše ledviny a životní energie.
  • Ve vašem vnitřní nastavení, ve vašem vnitřním světě. Naše pleť nám svým vzhledem neříká jen to, jak se o ni staráme zvnějšku, ale to, jak je nám samotným uvnitř. Jak jsme na tom se sebehodnotou, jak o sobě přemýšlíme, jak nám uvnitř je. Naše pleť je největší vylučovací orgán našeho těla a vylučuje nejen toxiny, ale odráží se na ní hlavně stres, únava nebo třeba pocity nejistoty.

Často jsou to spojené nádoby

Často nevědomky pleti škodíme právě v momentech, kdy se cítíme nejistě, protože nám v hlavě najíždí naše automatické vzorce, podle kterých se celý život chováme. Začneme si na pleť sahat, když jsme nejisté nebo nervózní. Začneme se dotýkat obličeje, ňoumat si určitá místa. Některá z vás si v takových situacích třeba kouše nehty, jiná motá vlasy a některá (ano, možná vy) si sahá na čelo nebo na bradu a nevědomky si tak roznáší po obličeji bakterie, způsobuje záněty, porušení pleti a neustále se opakující poranění kůže, které vás pak opakovaně stresuje.

Když nejste s pletí spokojená…

Některé ženy mi píšou o problémech s ekzematickou pletí, s periorální dermatitidou, s náhlým zhoršením pleti. Spousta z těchto dotazů obsahuje i fakt, že navštívily dermatologa a ten jim na první dobrou předepsal kortikoidní masti. Ty jsou ale pro spoustu žen příliš agresivní, a tak stále tápou, trápí se a hledají radu a pomoc.

Nechci zpochybňovat názory lékařů. Zároveň si ale myslím, že kortikoidní mast často neřeší příčinu problému. A možná i trochu rozumím tomu, že vám lékař neřekne: „Pijte na lačno každé ráno celerový džus, sledujte, jak se stravujete, jaké potraviny konzumujete a jaké mají složení, které nemusí vašemu tělu vyhovovat a pozorujte změny na pleti. A taky pozorujte vaše emoce a pocity a hledejte stresory a cestu, jak se vnitřně ukotvit. Všímejte si myšlenek, co se vám o vaší pleti honí v hlavě a hledejte nezpracovaná zranění a křivdy, které se skrze vaši pleť derou zevnitř na povrch.“

Úplně chápu, že tohle by na tom malinkým receptu, co se nosí do lékárny, vypadalo fakt blbě a pravděpodobně by se to na něj ani vešlo. Ale aspoň takto vám to říct můžu.

Osobně si totiž myslím, že právě tohle by na začátek pomohlo vašemu ženskému sebevědomí ze všeho nejvíc. Vědomí, že i když děláte v péči o pleť chyby, nemusíte spoléhat na hledání zázračného krému, řešení máte v sobě. Jen je potřeba ho začít hledat a začít se pleti věnovat trochu jinak.

Když bych měla říct jednu věc, o které se nemluví a kterou v péči o pleť potřebujete rozhodně vědět, aby vaše sebevědomí rostlo, bude to tato:

Péče o pleť je komplexní systém kroků, které k sobě patří. Jeden bez druhýho fungují hůř a nejlépe je jim dohromady.

Abyste si péči o pleť užívala, potřebujete:

  • Rozumět základům toho, jak vaše pleť funguje, jak o ni potřebujete pečovat zvnějšku vhodnou kosmetikou pro váš typ pleti a ve správném a smysluplném pořadí.
  • Potřebujete rozumět tomu, jak ji vyživit zevnitř a tuhle výživu ji denně dopřát skrze váš životní styl a stravu.
  • Chápat a rozumět změnám a procesům, které se nám v ženských životech dějí.
  • A v neposlední řadě potřebujete chápat projevy, kterými vaše pleť sdílí vaše vnitřní nastavení a naučit se ji a samu sebe opečovat mentálně.

Možná to takto zní moc komplikovaně a složitě. Neříkám, že tohle všechno zvládnete za dva nebo tři dny. Je to proces změn, které nějakou dobu zaberou. Ale není to zase žádná mission impossible, to mi věřte. Jsem chodící důkaz.

Jak pecovat o vlasy

Když dopisuju tyhle řádky, zase cítím ten adrenalin, co mi koluje v krvi a co mě nutí na živém vysílání máchat rukama a kulit oči. Prosím vás, milé moje, pochopte, že reklamní slogany a zázračné krémy jsou jen jednou ze součástí péče o pleť. Nenechte si namluvit, že kortikoidní masti dlouhodobě vyléčí projevy pleti, které mají hlubší příčiny, než jsou ty povrchové a okem viditelné.

A vy, které si myslíte, že to vaše pleť zvládne nějak sama, protože je to její povinnost, tak se prosím taky na chvíli zastavte.

Naše pleť není samozřejmost. Zaslouží si naši péči, podporu a pochopení. Díky ní žijeme, díky ní můžeme vnímat svět, díky ní se můžeme dotýkat našich blízkých a cítit je.

Otevřete se tomu, co vám vaše pleť říká, poslouchejte ji, vnímejte ji prosím v širších souvislostech a v širším kontextu.

I když vás právě teď s pletí netrápí vyloženě problémy…

A máte pocit, že neřešíte nic akutního, přesto svoji pleť máte. Tak se i vy jen na chvilku zastavte a zamyslete se, jestli pro ni můžete udělat každý den něco malého navíc.

Naše pleť není o tom, že se o ni budeme starat týden, měsíc nebo půl roku. Naše pleť s námi bude do konce života a společně s námi zestárne. Je jen na každé z nás, jak to spolu do konce života zvládneme a jak její kvalita pomůže našemu ženskému sebevědomí, ať už je nám třicet, nebo šedesát.

S láskou Míša.

***

Pro všechny z vás, které se chcete vydat na cestu a chcete, se inspirovat a pustit se do změn, ráda s vámi budu sdílet tu svoji cestu. Víc o ní vám povím tady >>

Dopřejte své pleti přesně to, co potřebuje!

Pochopte ji, vnímejte ji a dejte jí přesně to, co potřebuje, aby se cítila vyživená, spokojená a navenek jen zářila. 

Naučím vás se během pěti týdnů universální a praxí prověřený systém, který vám v péči o pleť bude sloužit do konce života.

Čekají vás osvědčené postupy v péči o pleť, konkrétní návody a účinné techniky, díky kterým v péči o pleť dlouhodobě ušetříte spoustu času i peněz.

Michala Měřínská
Už více než 15 let pracuje se ženami a ukazuje jim cesty, jak podpořit přirozenou krásu a ženskost. Pomáhá ženám cítit se sebejistě, líbit se samy sobě a dopřát si péči o sebe i v každodenním shonu. Míša je maminkou dvou malých kluků, manželkou a taky úspěšnou podnikatelkou. Říká, že krása každé ženy začíná v její hlavě a že čas pro sebe je o prioritách, o lásce a úctě sama k sobě. Je autorkou projektu Magicky ženská a stejnojmenné knihy, kterou četlo už více jak 18 000 žen. Provází ženy intenzivními online kurzy a pomáhá měnit životy žen v motivačním online Klubu Magicky ženská.
Komentáře