PODCAST Chvilka pro sebe #2: Proč na slovech záleží a 5 užitečných tipů, jak se díky nim cítit spokojeněji

Dneska to bude o obrovské síle slov a o tom, jak moc i v péči o sebe záleží na tom, jaká slova používáte.

  • Řeknu vám jak si pomocí slov tvořit hezčí realitu a cítit se spokojeněji a odnesete si 5 konkrétních tipů, co můžete začít dělat, abyste se slovy začala víc kouzlit.
  • A taky vám prozradím jeden můj životní příběh, díky kterému jsem začala mluvit a přemýšlet úplně jinak.

Tak se příjemně nalaďte, klikněte a udělejte si svoji inspirativní chvilku pro sebe. Budu ráda, když mi do komentářů napíšete, jak to se slovy máte vy a co vám dnešní epizoda změnila ve vašem slovníku.

Pro poslech podcastu klikněte na tlačítko PLAY.


 *****

A pro ty z vás, které teď nemůžete poslouchat, přesto si nechcete nechat obsah podcastu ujít, přidávám obsah podcastu i v tomto článku:

Než vám ten jeden ze zásadních příběhů mého osobního rozvoje popovídám, tak vám nejdřív řeknu, jak ke mně tohle téma přišlo. Protože když jsem v první epizodě mluvila o změnách a o tom, proč se nám změny nechtějí dělat a že máme někdy pocit, že na ně není čas tak jsem zmínila jednu důležitou myšlenku, která se spoustou z vás hodně zarezonovala, protože jste i o ní psaly a objevila se i v komentářích na Instagramu.

Proč na slovech záleží

Tou myšlenkou a důležitým uvědoměním byl fakt, že pokud si na něco chcete udělat čas a chcete to začít dělat, tak se potřebujete taky podívat na to, co dělat nebudete, abyste si ten nový čas našly. Protože den není nafukovací a není možný donekonečna přidávat věci a myslet si, že zkrátka stihnete všechno.

A když jste mi tak psaly, co všechno jste zjistily, že dělat nebudete, tak mi začala v hlavě blikat taková červená kontrolka. Tu kontrolku má v hlavě zhruba od svých 23 let, kdy se mi tam rozsvítila a od té doby reaguje na to, když se kolem mě začne vyskytovat hodně moc negací a negativních slov.

No a je jasný, že blikající kontrolku v hlavě mít nechcete, a proto dneska vlastně na tu první epizodu tak trochu navážu a řeknu vám, jak to mám s používáním slov a jak nad slovy přemýšlím, a taky jak jsem se ve vztahu s nimi postupně v životě posunovala.

To nejdůležitější, co vám chci o slovech říct, je že mají skutečně velkou moc a obrovskou sílu. A to všude – v celém našem životě – od komunikace s dětmi, přes vztahy, byznys, marketing až po to, jakými slovy popisujeme samy sebe.

Slova jsou důležitou součástí toho, co si tvoříme za svět a za realitu

Každé slovo má:

  • svoji vibraci
  • když ho řekneme nahlas tak má svoji rezonanci
  • A v neposlední řadě má taky svůj význam, který mu přikládáme. A to je dost pádných důvodů, proč se nad slovy, které si pouštíme do života a která používáme, zamyslet.

A aby to neznělo moc ezotericky, podělím se o svoje praktické zkušenosti, jak nad slovy přemýšlím.

Nevím, do jaké míry slova vnímáte vy. Ale já osobně s nimi mám docela vážnou známost. Tím, že jsem víc jak deset let vedla lidi a pracovala jsem v call centrech a zákaznických centrech, tak se pro mě slova stala kouzelnou hůlkou, kterou můžu buď používat pro svůj prospěch anebo ji můžu obrátit proti sobě a vyčarovat ropuchu. (To měl být vtip ale možná rozesmál jen mě.)

Spoustu let jsem dvakrát do týdne školila nově příchozí lidi a vedla jsem zhruba pětihodinové školení komunikačních dovedností, na které pak navazovalo školení prodeje a námitek. Když si uvědomíte, že nastupujete na pozici, kde po telefonu máte někomu něco prodat – ať už je to knížka nebo kreditní karta nebo dokonce finanční půjčka, tak to je docela výzva. A tím, že jsem sama rok a půl seděla na telefonní lince a prodávala třeba 6 hodin v kuse, tak se ty moje komunikační dovednosti dost vytříbily.

 

Následným školením jsem si fakt vypěstovala ucho a slova se pro mě stala úžasnou formou seberozvoje a pozorování toho, jak lidi mluví, jak mluvím já a jak to vlastně na lidi okolo působí. Protože když si uvědomíte, že po telefonu člověka nevidíte, tak jediné, co vám zůstává proto, abyste se někam dostaly, je právě jen váš hlas a slova.

 

Tím, že jsem se pak učila učit lidi komunikovat a prodávat, tak jsem se začala fakt velmi intenzivně slovy zabývat. Zkoumala jsem, co na lidi působí dobře, jak na jednotlivá slova reagují lidi v mým týmu, zkoumala jsem, jak lidi v práci mluví mezi sebou a co o sobě říkají.

Tak se mi to dostalo pod kůži, že jsem to najednou začala pozorovat všude

A uvědomila jsem si, že lidi, kteří přemýšlí nad tím, jaká slova používají a jaká slova vědomě volí, jsou zkrátka úspěšnější a pozitivnější.

A tohle není žádná ezo poučka o pozitivním myšlení, tohle jsou za první ověřená fakta, která si myslím najdete v různých odborných zdrojích. Ale já osobně jsem to léta letoucí viděla na číslech jednotlivých lidí a na jejich prodejních výkonech. Prostě ten, kdo zvládl vědomě volit slova a vybírat slova s pozitivní energií, tak byl prostě lepší, víc si vydělal a byl celkově spokojenější.

Naše slova nesou energii a to, jakou energii ze svých úst pustíme do světa je jen na nás

Slovy ovlivňujeme to, co se nám vrací zpět

Takže čeho jsem si všimla, když jste mi psaly a proč mi začala blikat ta červená kontrolka je to, že pokud posíláte ven negace a negativně naladěný věty, tak je hodně težký z nich tvořit pozitivní výsledky.

Protože jedna z neuvěřitelně pravdivých osobnostně rozvojových pouček je ta, že kam směřujeme pozornost, tam to roste. Tohle je věta, která mě provázela celou mojí pracovní kariérou a provází mě i v péči o sebe, o domácnost, o děti i v mém podnikání.

Pokud se rozhodnete dávat pozornost negativním slovům, negativním výrazům a negativně laděným větám, tak tu negaci kolem sebe budete vnímat daleko víc a bude pro vás daleko těžší se naladit pozitivně.

Kam směřujete pozornost, tam to roste. Slova to podporují

A prosím vás tohle teď není o tom, že si budeme hrát na sluníčkáře. Není to o tom, že se nesmí říkat nepříjemný věci, že budeme dělat že neexistuje negativita, že se budeme balamutit a hrát si jen na pozitivno. Takhle to nefunguje.

Tím, o čem tu dneska mluvím, neříkám to, že neexistují negativní věci. Ale i ty negativní věci se dají říct pozitivním způsobem. A ne tak, že je zlehčíme, nalakujeme na růžovo nebo je přestaneme vidět. Ale tak, že použijeme pozitivní optiku a pozitivní formulace k tomu, abychom to vůbec dokázaly pojmenovat.

A tohle vnímám jako velký úspěch a vlastně totální změnu v přemýšlení, pokud se to naučíte. Pomůže vám to všude – a když myslím všude, tak tím myslím v celém vašem životě. Mohla bych o tom mluvit hodně dlouho a v kurzu Magicky ženská věnujeme právě myšlenkám jednu celou lekci a teď chystám i to, že se detailněji podíváme právě na slova a na to, jak o sobě mluvíte.

Protože spousta z vás se podívá do zrcadla a najede vám vnitřně vnitřní kritik

Jsem taková a mozková – jsem strašná, vypadám hrozně, jsem tlustá, vypadám v tom jak jitrnice… tohle jsou fráze a slovní spojení, který jsem slyšela od žen tolikrát, že mi při nich ta moje červená kontrolka doslova lítá z hlavy.

 

Takže když jste mi psaly, co všechno nebudete teda dělat a co ve svým životě nechcete, tak je k tomu dobrý dodat, že pokud se soustředíte na tu negaci – na to slovo začínající NE – tak vlastně posilujete a věnujete pozornost tomu, co nechcete.

Třeba nechci jíst cukr. Nechci se podceňovat. Nechci mít tak nízký sebevědomí…

Je dobrý tohle začít pozorovat a uvědomit si jednu důležitou věc.

Náš mozek si neumí představit NE

Jako lidé máme od zvířat úžasnou výhodu a to, že díky naší šedé kůře mozkové – díky neokortexu, umíme vizualizovat. Umíme si věci představit. Ale náš mozek si umí věci představit, jenže jak si chcete představit ne.

To je takový to krásný cvičení :

Teď si vůbec, ale vůbec nepředstavujte růžového slona s velkýma ušima a hodně dlouhým chobotem. Máte ho tam že? Logicky že máte, protože mozek nezná NE.

Takže když budete pořád jen říkat že „nechcete jíst cukr“ nebo že „nechcete být už tak rozkydlá“ tak vlastně pořád věnujete pozornost tomu, čemu ji věnovat nechcete.

Tak ať to shrnu – začněte vědomě pozorovat, jaká slova používáte a zastavujte se nad tím, když použijete negace. Přímo slovo, větu, které má negativní náboj a energii nebo a začíná tím NE.

Postupně a pomalinku zkuste negace ve svém slovníku přerámovávat

To je výraz, který vlastně říká to, že z toho negativního náboje tu větu přerámujete tak, aby nesla stejný význam, ale byla pozitivní. A neznamená to pozitivní obsahem, ale smyslem. Protože i ve větě, kdy chcete někoho pochválit můžete použít negativně laděné slovo.

Třeba někomu řeknete: „Tobě to strašně sluší!“ Slovo strašně ale moc pozitivní není, že?

Ale když ho vynecháte a řeknete jen: „Tobě to dneska fakt sluší!“ Má celá věta jinou vibraci a energii.

Příběh o tom, jak se mi mozek přecvakl do pozitivního rámce

Nevím, jestli to cítíte, ale já v tom vnímám obrovský rozdíl. A řeknu vám, kdy přesně nastal ten zlom. Povím vám příběh, který se mi stal v mých 23 letech, kdy jsem měla obrovský štěstí, ale tehdy jsem ho ještě neviděla a uvědomila jsem si ho až po několika letech.

 

Poprvé jsem řekněme povýšila a dostala jsem zodpovědnost za tým 20 lidí a za jejich výkonnost. Takže jsem s nimi řešila nejen organizační věci, ale i motivaci, poslouchala jsem jejich hovory a měla jsem za úkol, aby se zlepšovali.

Poprvé jsem jela na víkendové školení, které se celé tři dny od pátečního odpoledne až do neděle věnovaly zpětným vazbám, tomu, jak se zpětné vazby vedou, nácviku, tréninku a tomu, abych ty svoje lidi dokázala skutečně posunout z místa A na místo B tak, aby je to bavilo, aby chtěli, aby to dávalo význam pro obě strany.

A logicky – tohle neuděláte tak, že lidem přikážete, co mají a nemají dělat. Protože to prostě nezafunguje. A měli jsme si najít reálnou událost, která se nám stala a která nás u našich lidí štve. Já jsem tam měla jednu paní, která nonstop chodila pozdě.

A když jsem měla říct, co po ní tedy chci, tak mě tehdy nenapadalo nic jiného než věta. „Aby nechodila pozdě. Ať nechodí pozdě.“

Míšo, můžeme se na něčem dohodnout?

Školitelka Petra Uhlíková, které si dodnes nesmírně vážím, protože mě pak provázela ještě spoustu let výcvikem koučů a tím, jak pracovat se svojí hlavou a s lidmi, tak mi tehdy řekla.

Dobře Míšo, cíl už bychom měli. Tak zkuste to říct ještě pozitivně.

A to byl kámen úrazu. Říct pozitivně to, že nemá někdo chodit pozdě, mi tehdy přišlo nemožný. Takže jsem jí nedokázala říct nic jinýho, že „to nejde“ říct pozitivně. Jenže ona se nedala a byla fakt důsledná a chtěla to po mě. No nedovedete si představit, jak moc mě štvala! Nešlo mi to, dalších 11 lidí ve skupině čekalo, až se vymáčknu a já nebyla schopná nic vymyslet.

Takže jsem v obraně začala sypat jednu negaci za druhou, a ona mě s klidem pozorovala, a nakonec mi řekla: „Dobře Míšo, můžeme se na něčem dohodnout?“

Vždycky, když použijete negativní formulaci, tak já vás zastavím a zkusíte to přeformulovat pozitivně. Souhlasíte?

No co vám budu povídat. Nešlo mi to. Bylo to šílený a cítila jsem se fakt dost nekomfortně. Ale za ty dva dny intenzivní práce se slovy a s tím, jak jsem přemýšlela mi to najednou začalo skákat samo.

Když po někom – i sama po sobě chci, aby něco nedělal, nemusím používat negativně zabarvený slova, na který náš mozek neumí reagovat. Ale místo toho můžu pozitivně směřovat pozornost k tomu, co chci, aby se dělo místo toho.

Takže když jsem s paní, co mi chodila pozdě řešila, aby pozdě nechodila, tak místo věty:

Nechoďte pozdě! 

je lepší říct:

Přijďte příště prosím včas.

A takto to platí ve všem, co říkáte. Takže když samy sobě budete říkat – nechci jíst sladký, abych nepřibarala – tak váš mozek slyší „jíst sladký“ a „přibrala“ Proto je daleko účinnější se naučit mluvit v pozitivních formulacích a říct si třeba: Když dostanu chuť na sladký, místo toho abych sáhla po čokoládě, napiju se vody s citronem.

Rozumíme si?

Co máte se slovy spojené za emoce a pocity?

Slova mají obrovskou moc v tom, jaké emoce v nás vyvolávají, jak nás celkově ladí a jaké díky nim máme pocity. Je dobré koukat nejen na to, jestli používáme negativní nebo pozitivní slova, věty a formulace, ale taky na to, co máme s jednotlivými slovy spojeného za pocity a jaké vzorce chování v nás určitá slova nebo věty automaticky spouštějí.

A neplatí to jen o těch slovech, které říkáme nahlas.

Platí to i o slovech, která říkáme samy sobě v tom našem každodenním vnitřním monologu. Ve svých myšlenkách, v tom, jak přemýšlíme samy o sobě a o tom, jak se nám věci daří nebo nedaří.

V tomto vidím úžasné proměny u žen, které prochází kurzem Magicky ženská, ve kterém se věnujeme intenzivně právě myšlenkám a nastavení mysli. Jakmile totiž vypozorujeme myšlenkové vzorce, které nefungují k našemu prospěchu a které nás brzdí ve změnách, můžeme je začít vědomě chytat a vnímat, jaké pocity se v nás při jejich použití probouzí. Právě to může být pěkné každodenní praktické cvičení a trénink.

Já ho teď sama taky intenzivně procházím. Protože jsem objevila jeden svůj prográmek, který souvisí se slovním spojením „já musím…“ Používala jsem ho docela často a často hned po ránu, když jsem si zhruba plánovala den. A začala jsem se daleko víc soustředit na pocity, které ve mně tohle spojení slov spouští.

 

Jakmile jsem si jen pomyslela „já musím“ začalo moje tělo startovat automatickou reakci – zrychlovala jsem, měla jsem tendence dělat několik věcí zaráz, spěchat, vnitřně na sebe tlačit.

A dokázala to odstartovat jediná myšlenka – já musím…

 

Tak jsem jela pěkně vědomě cvičení, kdy jsem se při každé větě, kdy jsem tohle spojení použila, zastavila a zeptala se sama sebe. Skutečně musím? Skutečně je to pravda? Musím nebo chci? A začala jsem postupně rozklíčovávat jak tohle spojení, které mi nepůsobí hezké pocity nahrazovat a přerámovávat a jak volit slova a reakce, ve kterých mi bude líp.

Takže si všímejte i toho, jaké pocity se ve vás otvírají, jaké emoce máte, když řeknete nějaké slovní spojení. A je dobrý koukat, která slovní spojení třeba používáte častěji, a proč.

Tohle je téma, které mě moc baví a ta praktická cvičení k tomu jsou skvělá, takže se jim detailněji věnuji v s ženami v kurzu Magicky ženská, protože naše myšlenky a slova jsou pro nás skutečně velkou energií, se kterou často vědomě nepracujeme.

Praktické cvičení na závěr:

A abyste si zkusily samy, jak na tom na první dobrou se svým nastavením slov jste, na chviličku se teď zastavte a řekněte bez přemýšlení první tři slova o sobě:

Jaká jste?

3 slova.

Bez přemýšlení.

Co vás napadlo jako první?

Nehodnoťte to a jen zkoumejte tu vibraci. Je to energie, kterou chcete nebo se vám zase tolik nelíbí?

 

Začít věnovat pozornost slovům je dovednost, která má velký přesah. Tak budu ráda, když vás tahle epizoda bude inspirovat k tomu, začít se víc zamýšlet nad tím, jaký svět si svými slovy tvoříte – jak nahlas, tak navenek.

A protože jsem po první epizodě dostala i pár tipů, co by vám v poslechu pomohlo a jedním z nich byla rekapitulace na konci epizody, tak vám ty dnešní praktické tipy ještě shrnu.

5 mých konkrétních tipů, jak se díky slovům cítit spokojeněji:

  1. Vnímejte sílu slov a zaměřujte se na jejich význam.
  2. Začněte si uvědomovat, jak často používáte negace a slova s negativním nábojem – a to nejen když mluvíte samy o sobě.
  3. Zkuste je vědomě začít přerámovávat a nahrazovat pozitivními formulacemi.
  4. Zkuste si cvičení, kdy budete v každodenním životě pozorovat, jaká slova a slovní spojení používáte nejčastěji a jaký pocity ve vás rozehrávají.
  5. A nakonec pátý tip – začněte si se slovy hrát. Řeč je úžasný dar a slova jsou nádhernou příležitostí, jak si tvořit lepší realitu a cítit se spokojeněji.

Budu ráda, když mi napíšete do komentářů, jak na tom jste vy, co vám tahle epizoda přinesla a jaká slova ve svém slovníku třeba nahradíte.

Děkuji, že jste dneska poslouchaly a pokud se vám dnešní epizoda líbila, sdílejte, dejte odebírat a buďme ve spojení. Sledovat mě můžete taky na Instagramu magicky ženská nebo se rovnou připojte do skupiny Magicky ženská na facebooku.

Díky za váš čas a těším se zase u další chvilky pro sebe!

Michala Měřínská
Už více než 15 let pracuje se ženami a ukazuje jim cesty, jak podpořit přirozenou krásu a ženskost. Pomáhá ženám cítit se sebejistě, líbit se samy sobě a dopřát si péči o sebe i v každodenním shonu. Míša je maminkou dvou malých kluků, manželkou a taky úspěšnou podnikatelkou. Říká, že krása každé ženy začíná v její hlavě a že čas pro sebe je o prioritách, o lásce a úctě sama k sobě. Je autorkou projektu Magicky ženská a stejnojmenné knihy, kterou četlo už více jak 18 000 žen. Provází ženy intenzivními online kurzy a pomáhá měnit životy žen v motivačním online Klubu Magicky ženská.
Komentáře