Kniha ZDARMA jen za poštovné do neděle 6. 10.

Přidej se k víc jak 30 000 čtenářkám a udělej si radost. Objednej tu svoji tady >> 

Kniha ZDARMA jen za poštovné do neděle 6. 10.

Přidej se k víc jak 30 000
čtenářkám a udělej si radost.
Objednej tu svoji tady >> 

Rozhovor: Léčete svoji krásu i duši spánkem

Spala bych jak zabitá…“  Tuto větu jsem za posledních 10 měsíců pronesla už tolikrát, že jsem to raději přestala počítat. Nějak mi poslední dobou spánek zkrátka nevycházel.

Prosím, ještě aspoň minutu!“  To volá moje já v momentě, kdy se Oliver začne ráno vedle mě vrtět a vstávat dřív než slepice.

Jak to máte vy? Taky znáte rána, kdy místo toho, abyste vypadala šik, trpíte před zrcadlem, maskujete kruhy pod očima a okamžitě vaříte kýbl pořádného kafe?

Téma spánku se u nás stalo opravdu velmi skloňovaným a dost diskutovaným, přestože jsem nikdy nebyla velký spáč. Od doby, kdy se narodil syn až do momentu, kdy se rodilo mé druhé dítko, kniha Magicky ženská, mám pocit, že je zkrátka spánek luxusní zboží. Zboží, za které bych snad byla ochotná i platit, ale jediný, komu bych za něj mohla zaplatit, jsem vlastně já sama.

A právě v momentě toho největšího spánkového deficitu jsem na svojí cestě potkala Karolinu.

Expertku na spánek.

Jestli už jste knihu Magicky ženská četla, víte, že věřím tomu, že nic na světě není náhoda. Proto i Karolina přišla v tu pravou chvíli, abych si opět uvědomila, že spánek je pro nás ženy (mě nevyjímaje) takovým pomocníkem, že pokud se o něj ochuzujeme, můžeme si rovnou na čelo napsat „jsem blázen“.

Já už jsem se polepšila. Nejen, že nechci mít podepsané čelo, ale hlavně se chci cítit skvěle. A to jak v duši tak při pohledu do zrcadla. Ano. Tohle všechno spánek dokáže.

spanek-jako-lek2

Proto jsem pro vás Karolinu pěkně vyzpovídala. Je to delší čtení, které vám toho o spánku a vaší kráse hodně prozradí. Tak si pěkně uvařte voňavý čaj a užijte si tento skvělý rozhovor.

Karolino, jak ses vlastně dostala k tomu, věnovat se tématu spánku?

Jsem původní profesí novinářka a ještě před sedmi lety jsem v rámci tématu mohla psát hlavně o tom, jak mi spánek mizí ze života. 🙂 Pracovala jsem pro dva velké nakladatelské domy, ztělesňovala prototyp vytížené redaktorky a uháněla od vydání k vydání.

Nemilá osobní zkušenost se spánkovou poruchou mi tehdy včas šlápla na brzdu a donutila mne přemýšlet o tom, jakou roli spánku obecně přisuzujeme.

Za život v průměru prospíme 26 let. To číslo může na první pohled působit až neuvěřitelně, ale ničemu ve svém bytí nevěnujeme tolik času – péči o rodinu, schůzkám s přáteli, ani svým nejžhavějším koníčkům. Přesto o této činnosti obvykle moc nepřemýšlíme, ba bereme ji jako samozřejmost, dokud všechno „nějak“ funguje.

Spánkové lékařství dnes běží mílovými kroky – když věci fungovat přestanou, máme zde schopné psychoterapeuty a účinné prášky na spaní. S tím, jak se můj původní zájem novinářky postupně prohluboval, uvědomila jsem si ale, že v Čechách postrádáme komplexnější pohled. Že prakticky neznáme spánkovou hygienu jako prevenci a součást každodenního života. Jako metodu, která drobnými kroky předchází potížím a aktivuje ve spánku jeho přirozený potenciál. Právě s tímto záměrem jsem začala psát.

Sama často píšu o tom, že je pro krásu spánek důležitý. Jak to vidíš ty. Můžeme se skutečně „prospat do krásy“?

Věda přináší na Tvou otázku stručnou odpověď – jedno velké ANO. Zatímco spíme, tělo vylučuje takzvaný růstový hormon a tvoří kolagen. To má přímou souvislost s pevností naší pokožky a kvalitou vlasů, protože se obnovují poškozené buňky a tkáně.

V posledních letech se také hodně mluví o poutech mezi dostatkem spánku a rychlostí metabolismu. Zjednodušeně řečeno, časnější večerka zamezuje výkyvům hormonu hladu (ghrelinu) a pomáhá nám udržet štíhlou linii.

Jako zásadní ale vidím skutečnost, že spánek, respektive jeho pokročilejší fáze, v níž se odehrávají sny, mají přímý dopad na naši psychickou pohodu. To nám umožňuje krásnou skořápku naplnit i šťastným obsahem.

Vedle očividných účinků spánku na naši svěžest ale věda v posledních letech odhaluje i mnohé o jeho neviditelných přínosech. Teprve nedávno se například zjistilo, že v hluboké fázi spánku probíhají v mozku změny, které nás chrání před toxiny a Alzheimerovou chorobou. Byla také prokázána souvislost mezi spánkem a upevňováním paměti – takzvané „ostré vlny“ v průběhu noci ukládají informace, jež jsme pochytili krátkodobě, do archivu dlouhodobých vzpomínek v mozkové kůře.

Začínáme chápat, že spánek není jen nahraditelnou formou odpočinku, nebo prostou úsporou energie, ale může mít v našem životě mnohem hlubší funkce i potenciál. Z toho vzešel i název mého projektu. Ne spánek jako kompromis mezi každodenním ruchem, povzbuzovadly a léky. Spánek jako lék…

spanek-jako-lek

Dají se ve spánku dělat vůbec nějaké chyby? Jaké nejčastější dělají ženy?

Často se na mne obracejí lidé, kteří netrpí objektivními potížemi, „jen“ mají pocit, že spí na půl plynu a ráno jim schází energie. Obvykle pak společně narážíme na dvě věci. Nepravidelnost (naše tělo miluje čitelný program a neustálé výkyvy a nejistota ho mohou stresovat) a absenci spánkové zóny.

Spánková zóna primárně označuje prostor, ve kterém usínáme – ten by měl být vzdušný a oproštěný od všech dozvuků denních činností – v tomto případě ale zónu míním i časově. Poslední půlhodinu před spánkem by se naše myšlenky i činnosti měly pomalu ubírat ke klidu. Spánek totiž bude přesně takový, jak k němu my přistoupíme.

Pokud použiji přirovnání, a spánek je takové horské jezero – můžeme si na břehu složit oblečení, smočit chodidla, dotknout se hladiny, postupně se osvěžit. Nebo se můžeme vrhnout do vody v plné denní výbavě a doufat, že se nám podaří odkopnout boty, brašnu s notebookem a udržet se nad vodou.

Pokud před ulehnutím ponocujeme u počítače, pokud sledujeme film z postele – po titulcích zhasneme a čekáme na tmu, pokud provinile doháníme večeři a listujeme přitom chytrým telefonem, pokud v sobě ještě pět minut před ulehnutím živíme myšlenky na „Jak já to zítra“ a „Měla jsem dneska“, jedeme podle druhého scénáře.

Další velkou chybou, ba národním sportem, je zanedbávání rána. Spánek se nemusí vždy povést, ale právě naše ráno pak z velké části rozhoduje o tom, jaký den prožijeme. Pokud se zrovna nacházíte ve fázi, kdy v půl deváté vstáváte rovnou do bot za dveřmi, může pro vás dřívější budíček a ranní rituály znamenat obrovskou ZMĚNU, a to i pro váš spánek.

Jednou jsem četla, že je spánek nejdůležitější do půlnoci, pak už si prý tělo odpočine méně. Je to pravda? Jak to jako ženy máme udělat, když často čas pro sebe samotnou máme právě až večer, když usnou děti a máme chvilku klid a nechceme hned jít spát?

Celou noc probíhají v našem těle zhruba 90 minutové spánkové cykly, při nichž přecházíme z lehkého do regeneračního spánku, do fáze snů a zpět. Výhodou dřívější večerky je fakt, že náš spánek běží v souladu se slunečním cyklem a s vnitřními hodinami, které tikají v našem organismu. Na druhou stranu pokud v součtu tělu dopřejeme, kolik potřebuje, a budeme dbát na předspánkovou půlhodinku, můžeme s úspěchem praktikovat i pozdější usínání.

Důležité je, abychom „svůj“ čas skutečně věnovaly sobě, ne svému mobilu nebo počítači.

Občas slýchávám, že právě v tomto čase mají lidé klid a chuť na tvoření. V takovém případě vždy radím, aby namísto displeje zkusili své myšlenky zachytit na papír. Nebudete své oči vystavovat záření, které by mohlo nabourat vaše spánkové vzorce, a zkoncentrujete si myšlenky.

Samozřejmě, pro odvážlivce, kterým to jejich situace umožňuje, existuje ještě jedna cesta – a sice pohled obrátit a vyhradit si „svůj čas“ brzo ráno. Mnoho úspěšných ikon současnosti, které mění a inspirují životy milionů lidí, má ve zvyku vstávat mezi čtvrtou a půl šestou. Dělá to tak šéfka Pepsi Indra Nooyi, zakladatel Twitteru Jack Dorsey, šéf Applu Tim Cook. Dělal to tak i Steve Jobs nebo Tomáš Baťa, který svoje ranní období otevřeně nazýval „můj čas“.

Rada následovat je může na první pohled znít vypjatě a nerealisticky. Ale pokud překročíme pomyslnou bariéru a uvědomíme si, že si věnujeme stále stejný čas, jen s čerstvější myslí, můžeme v ranních hodinách objevit nevídaný zdroj energie.

Svůj projekt Spánek jako lék věnuješ celý spánku. Jak tedy může spánek léčit a jak může pomoci ženám k jejich kráse?

Asi už je zřejmé, že spánek dovede mnohem víc než trochu nám zdvihnout koutky a vyluxovat kruhy pod očima. Mohla bych jeho blahodárné přínosy ještě sugestivně líčit. Ale raději bych, aby je každá žena vyzkoušela na vlastní kůži!

Na začátku je potřeba zabojovat se souslovím „Nemám na sebe čas“ a prostě zkusit první krok.

Já se pak svým čtenářům snažím ukázat, že ty kroky nemusí být obludně veliké, ale raději drobné a účinné. Funkční systém a dobrý začátek podávám ve svém eBooku zdarma 7 kroků ke zdravému spánku. Svůj text jsem psala pro živé lidi. Namísto formálních pouček je v něm kladen důraz především na to, jak spánek sladit s rušným každodenním životem a udržet i v čase kompromisů.

7-kroku-k-efektivnimu-spanku

Po spaní má spousta žen nateklé oči nebo kruhy pod očima, které se pak snažíme zamaskovat. Dá se těmto krasavcům nějak díky spánku předejít?

Nateklé oči jsou důsledkem nedostatku spánku. Když už na ně dojde, platí staré dobré (babské) sáčky od čaje a vychlazená lžička. Jiná kapitola je, jak po proflámované noci „nakopnout“ celý organismus.

Pokud se po ránu mátožíte po bytě, doporučuji se pořádně zavodnit, zkusit tělo energizovat, například krátkým cvičením nebo ajurvédskou masáží nasucho, a co nejdřív se vystavit slunečním paprskům.

Krásný ranní rituál je také navázat se sebou oční kontakt a před odchodem z domu se na sebe třicet sekund usmívat do zrcadla. Tam můžete dojít od úvodního „Ty teda vypadáš“ až k závěrečnému „Zvládneš to. Jsi krásná a dneska bude tvůj den“.

Co ty sama děláš proto, abys byla Magicky ženská? Jak o svoji krásu jako specialistka na spánek pečuješ?

Přeskočím povídání o tom, jak tuze spím. 🙂 Krom toho s mým tělem udělalo divy, když jsem se po třicítce naučila dostatečně pít. Další věc je schopnost dělat malé krůčky, nazvala bych to nedokonalá něco místo dokonalých nic. To sice na první pohled nesouvisí s krásou, ale tento přístup mi umožnil o sebe ve finále pečovat daleko účinněji než dřívější čekání na „až“.

Dřív jsem při pohledu do zrcadla žila hlavně tím, co bych měla a co určitě jednou změním. Dnes sleduji, jak každodenní drobné radosti pomalu mění mne. Jinak se přes 20 let věnuji józe a ráda běhám po lese. U Srncové asi žádné překvapení. 🙂

Jaký jeden tip pro lepší spánek bys ženám poradila?

Ať se mají rády. Spánek pak dostane v jejich životě přirozené místo. Ať budíka používají jenom proto, aby jim připomněl odchod do hajan. 🙂


Karolina Srncová

www.spanekjakolek.cz
Provázím druhé světem zdravého spánku. Ukazuji jim, jak skrze spánek probudit přirozenou sílu svého těla. Více o Karolině se dozvíte zde >>

Magicky ženská
Tento blog je místem, kde kromě článků Míši Měřínské najdete příběhy a inspiraci od žen, které svoji cestu ke kráse našly a dnes si ji užívají. Jsou to ženy, jako vy. Rozhodly se, že jejich krása pro ně bude kamarádkou a rozhodly se své zkušenosti sdílet a pomoci tak dělat tento svět krásnějším. Chcete i vy přispět? Začněte u toho, že se budete krásná a magicky ženská cítit i vy sama. Přečtěte si knihu Magicky ženská a inspirujte se. Více o knize najdete tady >>
Komentáře