Zhoršila se mi pleť! Co mám dělat?

Co dělat, když se najednou podíváte do zrcadla a popadne vás vztek, zoufalství nebo špatná nálada, protože vaše pleť vypadá jinak, než jste zvyklá? Co když se vaše pleť začne víc mastit nebo je naopak daleko víc suchá, přidá se víc pupínků, akné nebo červených fleků?

Jak zůstat před zrcadlem v klidu a jak pleť co nejdřív dostat do pohody?

Dostávám od vás hodně emailů, ve kterých mě prosíte o rady, co dělat právě v momentech, kdy se vám zhorší pleť. Na rovinu – dávat naslepo zaručené rady vám může tak akorát kaskadér. A to já nejsem. Proto by nebylo fér vám říct, že znám na všechny problémy s pletí zaručený recept.

Ale rozhodně vám můžu ukázat cestu, jak z toho ven. Řeknu vám, na co nejdůležitějšího se zaměřit v momentech, kdy máte pocit, že vaše pleť reaguje jinak, než jste zvyklá a že její kvalita jde od desíti k pěti. Velmi často totiž příčinu odhalíte sama a dokážete si i jednoduše pomoct.

Ta nejdůležitější otázka?

Spousta žen začne při prvním náznaku zhoršení pleti chodit daleko častěji (s lehkou nervozitou) k zrcadlu a náležitě se své pleti věnovat. Znáte to?

  • Jen se podíváte a začnete si pleť ňoumat a mačkat všechno, co vám přijde pod ruku?
  • Nebo spíš naběhnete do první drogerie a koupíte co nejrychleji novou kosmetiku na mastnou pleť?
  • A co takhle ten soustředěný pohled do zrcadla, když začnete pomalinku suché kousky pleti olupovat a strhávat?

Ať už se vás týká jakákoli z výše uvedených variant, řeknu vám jedno.

Nedělejte ani jedno. Pokud to nutkání taky dobře znáte a nemůžete odolat, tak se skutečně zastavte a zeptejte se sama sebe: Čemu tím teď pomůžu?

Nepomůžete totiž ničemu. Naopak. Pokud budete do pleti přespříliš zasahovat, poškodíte si ji ještě víc. Sama sobě způsobíte další zánětlivá poranění, která se budou hojit daleko déle.

Než začnete pleť jakkoli ošetřovat a nakupovat novou kosmetiku, běhat po doktorech nebo jíst nějaké zázračné pilulky, udělejte něco jiného.

Položte si tu nejdůležitější otázku, která vám pro zlepšení pleti pomůže.

Co je jinak?

Vzpomeňte si, kde se stala změna. Co je jinak, než obvykle? Je to něco jednorázového, nebo změna přišla plíživě a pomalu? Hledejte. Jakmile najdete moment, kdy se vaše pleť začala měnit, máte vyhráno.

Tato otázka je skutečně zásadní. Zamyslete se, kde může být potenciální příčina zhoršení kvality vaší pleti. Věnujte tomuto momentu skutečně vědomou pozornost, protože právě tam je potřeba hledat řešení. Někdy je příčina zjevná a najdete ji hned, někdy se spojí dohromady víc faktorů a je potřeba přemýšlet, co se ve vašem těle děje jinak, než obvykle. Opravdu věřím tomu, že si díky tomuto uvědomění můžete hodně pomoct.

Nejčastější příčiny zhoršení pleti?

Od vydání knihy Magicky ženská, ve které najdete spoustu vyzkoušených a osvědčených tipů, jak své pleti dopřát každý den to nejlepší, mi píšete spoustu příběhů. Když bych měla shrnout dohromady ty nejčastější příčiny zhoršení pleti, které jsem z vašich příběhů vyčetla, budou to tyto:

Zhoršení pleti vám prochází žaludkem

Snad každá z vás zná to profláknuté lidové rčení Láska prochází žaludkem. Neumím posoudit, jak platí ve vztahu k mužům, ale vím, že stoprocentně platí v lásce k vašemu tělu. A pleť není výjimkou.

Jedna z častých příčin zhoršení kvality pleti je právě zakopaná ve vaší stravě. To, co do těla dáváte se bezprostředně na kvalitě vaší pleti odráží. Proto pokud se kvalita vaší pleti zhoršila, přemýšlejte, jestli jste náhodou v posledních týdnech nezačala ve své stravě dělat něco jinak.

Sladíte si kvůli něčemu víc život, nebo večer schroupete sáček chipsů?
Nebo jste měla období náročné na oslavy a rodinné návštěvy? Knedlo, vepřo a k tomu zákusky trochu delší dobu, než jste zvyklá?
Nebo jste jedla hodně smaženého?

Možná právě tyto změny vaší pleti nesvědčí.

Začněte vědomě pozorovat, jak vaše strava s kvalitou pleti souvisí. Pozorujte, po kterých potravinách se vám pleť zhoršuje a co jí naopak prospívá. Podle toho si třeba naordinujte pár týdnů bez cukru a kafe, omezte alkohol a začněte víc pít čistou neperlivou vodu.

Zhoršení pleti pod taktovkou vašeho menstruačního cyklu

Možná máte pocit, že sotva se vaše pleť dá trochu do pořádku, po pár dnech se zase objevují pupínky a pnutí pleti. A tak je to měsíc co měsíc. Pokud to máte s kvalitou pleti jak na houpačce, začněte vědomě pozorovat svůj menstruační cyklus.

My ženy jsme cyklické a i naše krása se v průběhu našeho cyklu mění. Pleť není výjimkou. Reaguje na změny hormonů v těle a to někdy hodně viditelně. Především v předmenstruační fázi můžete v zrcadle pozorovat bouři, kterou ještě víc umocní vaše nálada. Jste daleko víc sebekritická a na nedostatky máte doslova radar.

Pokud cítíte, že právě menstruační cyklus může za neustále výkyvy kvality pleti, začněte jej vědomě pozorovat. Ideálně si začněte souvislosti zapisovat. Velmi pravděpodobně zjistíte, že v určité fázi cyklu potřebujete víc odpočívat a dopřát pleti něco navíc – třeba hydratační masku nebo důkladnější čištění – nebo změnit stravu. Každá z nás jsme jiná a naše pleť reaguje jinak. Ale cyklické jsme všechny a všechny známe, jak s námi hormony mohou zamávat.

Bouří se vám hormony?

Hormony vaši pleť mohou potrápit nejen v průběhu vašeho cyklu. Pravděpodobně zhoršení pleti zažíváte i v jiných momentech, kdy vaše tělo právě prožívá hormonální bouři. Těhotenství, šestinedělí, změna antikoncepce nebo naopak její vysazení. To vše jsou momenty, které se na změně kvality pleti podepíšou.

Pokud se právě v jednom takovém nacházíte, buďte na sebe i svoji pleť hodná. Je to proces změny a dá se to zase do pořádku. Je potřeba jen vydržet a pleti dopřát jen to nej. Ať už v každodenní péči, tak ve stravě, v pitném režimu.

Slovo odpočinek zná vaše pleť tak akorát z časopisů

Jste pod tlakem a drtí vás stres? Spíte málem ve stoje a ráno se na vás pravidelně smějí velké kruhy pod očima? Vaše pleť vám svým vzhledem může dávat najevo, že vaše tělo skutečně celkově volá po odpočinku.

Aby pleť mohla skutečně regenerovat a dostávat se do kondice během všedních dní, potřebuje, abyste jí dopřála dostatek spánku. Spánek je obecně totiž na krásu skutečně lék.

Proto se zamyslete nad tím, jestli se náhodou nezměnilo něco v této oblasti. Spíte a odpočíváte méně, než jste byla dříve zvyklá? Ano? Pak možná vítr fouká právě odtud. Zkuste se přiblížit zpět režimu, na který jste byla zvyklá a který vyhovoval i vaší pleti. Možná to ale nejde, protože jste se třeba stala novopečenou maminkou a prožíváte fázi života, kdy je odpočinku méně. Zkuste i tak chodit dříve spát a během dne dopřát pleti osvěžení termální vodou ve spreji.

Změna kosmetiky znamená pro vaši pleť život (nebo opačně?)

Jednou z častých příčin zhoršení pleti může být i změna kosmetiky. Pokud patříte k ženám, které co tři týdny kosmetiku mění a máte pocit, že žádná skutečně nefunguje, možná bude fajn se změnami trochu zastavit. Říct si, jaká kosmetika vám doposud vyhovovala nejlíp a zkusit u ní zůstat déle. Zkusit aspoň dva měsíce, abyste viděla výsledky.

Nejdůležitější u kosmetiky je, abyste skutečně používala kosmetiku určenou pro váš typ pleti. Je jedno, jestli vyhovuje ta stejná kosmetika vaší kamarádce nebo ségře, pokud má jiný typ pleti, vám zkrátka sedět nebude. Ujistěte se, že víte, co za kosmetiku na svoji pleť používáte.

Někdy se zhoršením pleti zamává i dovolená

Miluji cestování a nejvíc si užívám tropických destinací. Thajsko, Indonésie, Kostarika. To je to správné teplo a podnebí pro moje tělo i mysl. Ne tak moc pro moji pleť. Alespoň ze začátku. Vždycky, když po dlouhém letu v klimatizované a suché kabině letadla vystoupím v tom teplém ráji, zažívá moje pleť několik dní doslova šok.

A stejně tak může cestování prožívat i vaše pleť. Změna podnebí, vlhkosti, teploty a rázem se pleť víc mastí, dělají se vám pupínky a černé tečky. A nemusíte ani jezdit do tropů, možná vám jen stačí změna ročních období nebo velké výkyvy teplot v zimě a vaše pleť už doslova trpí.

Co s tím? Pleť potřebuje na změny čas a podpořit ji můžete stravou, pitným režimem a vitamíny navíc. Vitamín B nebo zinek jsou často hodně dobrými pomocníky. Důležité je svoji pleť umět pozorovat a sledovat, co s ní změny a výkyvy počasí dělají.

Mějte ji i přes to všechno ráda!

Ať už je příčina zhoršení jakákoli, myslete vždy na to, že vaší pleti vždy udělá dobře:

  • Vědomá a láskyplná každodenní péče je základ. Proto se při ní zastavte se a nesnažte se mít čištění pleti a krémování hned za sebou. Užijte si to!
  • Jak uvnitř, tak navenek. A to platí doslova. Začněte si skutečně detailně všímat stravy a toho, co vaší pleti prospívá na vašem talíři. Je to doslova základ její pohody.
  • Kam směřujete pozornost, tam to roste! Zapomeňte na naštvání a nadávání před zrcadlem. To vaší pleti nepomůže. Naopak, pokud se začnete soustředit na nedostatky a budete věnovat energii tomu, jak hrozná vaše pleť právě teď je, bude se její kvalita zlepšovat jen pomalu.

Vaše pleť mluví za vás, aniž byste řekla jedno jediné slovo. Dopřejte jí skutečně péči, aby na první pohled říkala to, co si vy sama přejete.

Michala Měřínská
Už více než 15 let pracuje se ženami a ukazuje jim cesty, jak podpořit přirozenou krásu a ženskost. Pomáhá ženám cítit se sebejistě, líbit se samy sobě a dopřát si péči o sebe i v každodenním shonu. Míša je maminkou dvou malých kluků, manželkou a taky úspěšnou podnikatelkou. Říká, že krása každé ženy začíná v její hlavě a že čas pro sebe je o prioritách, o lásce a úctě sama k sobě. Je autorkou projektu Magicky ženská a stejnojmenné knihy, kterou četlo už více jak 18 000 žen. Provází ženy intenzivními online kurzy a pomáhá měnit životy žen v motivačním online Klubu Magicky ženská.
Komentáře