Co ví dalajlama o ženské kráse? Budete se divit!

Co ten o ní o může asi tak vědět? To už nám snad bude radit kdokoli. 

Možná se vám právě toto honí hlavou, když si v mysli tibetského duchovního vůdce jen představíte. Ale mně osobně se ale při té představě rozzáří úsměv na rtech.

Ví toho o ženské kráse tolik, že by mu spousta žen mohla závidět. A to doslova. Na jeho přednášce byste nejspíš myšlenky právě o kráse nečekaly, ale bylo jich tam víc, než si možná on sám uvědomil. Tak vám v tomto článku posílám ty NEJ, protože jsem si jistá, že se budou hodit nejedné z vás.

Rad a zajímavých myšlenek má na rozdávání a byla by škoda je zavrhnout jen proto, že je to chlap (a ještě k tomu velmi jedinečnej). Nevím, jestli to víte, ale v přeneseném slova smyslu bývá výraz dalajlama překládán jako „oceán moudrosti“. Pravda, že spojovat si jeho moudra i s ženskou krásou, to by mě dřív taky nenapadlo.

A nelekněte se toho, jak dalece nám vidí do našich ženských hlav. Jen čtěte dál!

*** Střih***  Září 2013, Tipsport Arena v Praze

Laskavost a vzájemná úcta v dnešní společnosti

Tak se jmenuje přednáška, na kterou se doslova třepu. Jsem napnutá jak guma u gatí, když mezi stovkami lidí hledám svoje sedadlo v Tip sport aréně na pražském výstavišti. Vidět dalajlamu živě na jeho přednášce, to byl jeden ze snů na mém dlouhém seznamu přání. Ještě jsem se nevydala na plánovanou cestu do Indonésie a už můžu odškrtávat. Paráda!

Nachystané hrnečky na čaj, cukřenka, sedačka, stoleček, koberec. Jednoduše a domácky připravené pódium v rámci 17. konference Forum 2000 čeká na jediného člověka. Stejně jako překladatelka a stovky dalších lidí okolo mě. V publiku to šumí jako ve včelím úle.

A najednou ticho a zvláštní energie.

Za velkého potlesku a ovací ve stoje, se štítkem proti slunci (tady spíš záři reflektorů) na čele, lehce shrbený ve svém červeném rouchu opásaném šerpou. S neuvěřitelně velkým úsměvem na rtech mává do davu.

Jeho Svatost dalajlama

Mluví srandovní angličtinou, ale slova, která tím velkým prostorem zní, srandovní nejsou. Jsou plná moudrosti, životního nadhledu a životních pravd.

Sedím tam sama obklopená úplně neznámými lidmi. Nikoho okolo nevnímám a jen poslouchám (věřila bych, že i s otevřenou pusou). A jen se otevírám myšlenkám, které zní prostorem a které mi v tu chvíli běhají hlavou. Jediné, co sem tam zvládám, je zapisovat si do svého deníčku něco česky, něco anglicky. No co, snad se v tom pak vyznám.

*** Střih*** Září 2016, náš obývák v Praze

Facebook je fajn kamarád a už ráno mi připomněl, že od momentu, kdy jsem tam seděla a přemýšlela nad moudrostí té neuvěřitelně pozitivní a úžasné postavičky, uplynuly už tři roky. A tak si to dovolím. Na chvíli se zasním a přenesu se zase tam. Na to sedadlo, do atmosféry plné pokory a úcty.

A pak mi to nedá a jdu hrabat do skříně. Vytahuju svůj tehdejší deníček vděčnosti a listuji na stránky s poznámkami ze  soboty, 14. září 2013.

A víte co?

Prostě je naprosto hltám a strašně mě to baví! Nestačím se divit, co všechno dalajlama o ženské kráse říkal.

Říkáte si: „Moment, tady něco nesedí?“

Ano, četla jste dobře, přednáška byla na úplně jiné téma, ale tak moc se ty myšlenky dotýkaly i světa ženské krásy, že se musím prostě usmívat a kroutit hlavou. Tak moc nám ženám vidí do hlavy, že jsem se rozhodla vám tři nejzásadnější myšlenky zkrátka sepsat. Cítím, že vám zase můžou trochu ukázat směr, jak to s vnímáním sebe a své krásy máte právě vy.

Dalajláma nejspíš běžně neřeší oblékání, líčení ani ženskou krásu, ale jeho slova dokazují, že o ženské kráse ví možná víc, než některé ženy samy.

Jen posuďte samy, tady jsou ty tři myšlenky, které si můžeme snad každý den připomínat:

#1

Klíčem ke spokojenému životu je vzdělávání se

Budu upřímná. Spousta žen na cestě za svojí krásou ztroskotá hned na začátku. Důvod?

Nechtějí se učit nové věci.

Mají pocit, že je na to možná pozdě, že jim ujel vlak, že ony za to nestojí. A ani to často nezkusí. Zastaví se. Jen proto, že možná na začátku něco neví a nemají chuť se jen trochu překonat a naučit se to. Péči o sebe uvnitř a o svoje myšlenky, líčení, nebo oblékání. To vše jsou dovednosti, se kterými se nenarodíme. Každá z nás se je v určité fázi života naučila. Jedna dřív, jedna později.

V mém online kurzu Magicky ženská jsem se běžně setkávám s ženami různých věkových kategorií, které se rozhodly, že už nebudou čekat na „až“ a začnou se samy sobě a své ženskosti a kráse zkrátka věnovat hned teď! Nejstarší ženou, která kurzem zatím prošla, byla úžasná dáma ve věku 61 let!

A o tom to je! O věk tu totiž přece vůbec nejde!

Učit se a dozvídat se o své kráse nové věci můžete začít přece kdykoli. A nemám teď na mysli studování nejnovějších módních trendů a biflování složení kosmetických přípravků. Vzdělávat se v kráse pro mě znamená pozorovat sama sebe, vnímat, co já sama svoji krásou říkám okolí a jak jsou moje vnitřní a vnější krása v souladu.

Učit se vnímat svoji krásu jako důležitou součást ženského života a dávat jí pozornost, kterou si skutečně zaslouží. To je učení a cesta.

#2

Lidé spíš mluví o tom, jací by chtěli být, ale nechovají se podle toho

Bohužel. Spousta žen až příliš často zažívá vnitřní boj s tím, co chtějí a co skutečně dělají.

Co vy? Patříte k nim?

Často se uvnitř sebe trápíme myšlenkami, jak moc si přejeme být jiné – hezčí, hubenější, přitažlivější. Ale zároveň se podle toho nechováme. Neuděláme si na sebe čas, nevěnujeme pozornost tomu, co jíme, nemyslíme na své tělo, jsme líné se pohnout a jít do akce. A často pak raději samy sebe přesvědčujeme o tom, že je krása nedůležitá, nic neznamená, je povrchní a vlastně nepotřebná.

Ale uvnitř tomu nevěříme. A tak se zase trápíme… A je to vlastně takový začarovaný kruh.

Proto na vás mám jednu prosbu. Až vás zase přepadnou myšlenky, že pro svoji krásu chcete dělat něco jinak, chcete mít třeba hezčí pleť nebo pevnější bříško nebo zadek, tak se jednoduše zvedněte a jděte do akce. Nakopněte svoje ženské sebevědomí a udělejte první krok.

Nemluvte o tom. Udělejte to. Chovejte se podle toho, co si přejete a uvidíte, že výsledky a změny se dostaví. Nelžu vám, mám to vyzkoušené na vlastní kůži.

#3

Na stavu mysli záleží, jak přijímáme vnější okolnosti tohoto světa

Jestli už jste četla moji knihu Magicky ženská, nejspíš jste už pochopila, jak moc s touto myšlenkou souzním. Jsem přesvědčená o tom, že ženská krása začíná právě v hlavě a u našich myšlenek. To, jak vnímáme sebe samotnou uvnitř, se na našem vzhledu jednoduše odráží.

Když samy sebe vnímáte jako krásné a sebevědomé a víte, že vám to sluší, že se ve vašem těle i oblečení cítíte dobře a samy sebou, už vás prostě nikdo nerozhodí. Nejapná poznámka kolegy, jestli jste se náhodou přes Vánoce moc necpala cukrovím, z legrace míněný vtip partnera na velikost vašeho zadku, upřený pohled tchýně na vaši červenou rtěnku ani zrcadlo v převlékací kabince, které zbytečně moc zvětšuje. Všechno tohle nad vámi ztratí moc.

Jednoduše když vaše mysl bude v klidu, nebudete zbytečně plašit a stresovat se. Budete přijímat okolnosti vnějšího světa s daleko větším nadhledem, s rozmysle a vědomě a rázem bude svět víc v pohodě. Tohle platí nejen o kráse, platí to ve všech oblastech našeho života.

Tak schválně. Jak často dopřáváte klid své mysli?

Dalajlama hodně mluvil o pravidelné duševní hygieně, díky které se uvnitř nás samotných zabydlí laskavost, úcta a pochopení sebe sama. Byla jsem překvapená, že on sám vstává každé ráno ve 3:30 a věnuje několik hodin meditaci.

Jasně, možná teď oponujete, že on nic jiného na práci než meditování vlastně nemá. Vy se staráte o rodinu, máte práci, staráte se o děti, o domácnost, o psa nebo kočku…  Tak jen jednoduše ještě před tohle všechno dejte na chvilku sebe. Stačí na 15 minut denně udělat si na sebe čas. Těch 15 minut může váš život a postoj ke kráse skutečně naprosto změnit.

Taky jsem dřív měla pocit, že čas pro mě samotnou je luxus navíc. Nečekejte, až nějaký zbyde na konci dne. Může se vám totiž stát, že zkrátka žádný na konci dne nezůstane.

Když si dnes ty myšlenky zase znovu pročítám, musím se usmívat, jak jsou pravdivé a jak byly trefné. Tak mi přijde super je společně sdílet, protože laskavost a vzájemná úcta ve společnosti nezačíná totiž nikde jinde, než u nás samotných. Při pohledu do zrcadla, při každodenní péči o sebe a při těch nejmenších myšlenkách, které o sobě samotných máme.

***

Tak nám všem přeji, aby tři myšlenky  tohoto velmi moudrého a laskavého muže zasely v našich srdcích semínko, o které budeme každý den pečovat, aby uvnitř nás rostl krásný strom laskavosti a lásky k sobě. Míša


Chcete se cítit víc sebevědomě a žensky?

Naučte se 15 snadných a rychlých technik, díky kterým se vaše sebe-vědomí a vnitřní jistota zvýší. Nejen, že se budete cítit líp, ale změna vašeho vnitřního nastavení se rychle projeví i navenek.

Michala Měřínská
Už více než 15 let pracuje se ženami a ukazuje jim cesty, jak podpořit přirozenou krásu a ženskost. Pomáhá ženám cítit se sebejistě, líbit se samy sobě a dopřát si péči o sebe i v každodenním shonu. Míša je maminkou dvou malých kluků, manželkou a taky úspěšnou podnikatelkou. Říká, že krása každé ženy začíná v její hlavě a že čas pro sebe je o prioritách, o lásce a úctě sama k sobě. Je autorkou projektu Magicky ženská a stejnojmenné knihy, kterou četlo už více jak 18 000 žen. Provází ženy intenzivními online kurzy a pomáhá měnit životy žen v motivačním online Klubu Magicky ženská.
Komentáře