Jak v období stresu uvolnit tělo a proč to dělat? [Speciál: Péče o sebe ve stresu – díl 2]

Milé moje, vítám vás u druhého dílu seriálu o tom, jak o sebe pečovat v období stresu. V minulém díle jste ode mě dostaly vhled do toho, proč stres začíná ve vaší hlavě. Taky jsme si řekly 5 konkrétních tipů, jak uklidnit v období stresu myšlenky. Pokud jste 1.díl nečetly, vyplatí se mrknout sem >> 

Dneska navážeme a detailněji se zaměříme na uvolnění těla v období stresu. Co vás dneska čeká konkrétně?

  • Zjistíte, jak probíhá stresová reakce v těle – jednoduše a polopatě, tak, abyste to zvládly vysvětlit i malému dítěti.
  • Pochopíte, proč je důležité pomoci tělu napětí ze stresu uvolnit.
  • Odnesete si 5 jednoduchých technik, které můžete pro uvolnění těla použít už dnes večer a většina vás nebude stát ani korunu.  

Pokud máte rády videa, můžete se podívat na celý záznam z živého vysílání ve skupině Magicky ženská. Prozradím vám v něm spoustu zákulisních příběhů :). Video má 42 minut:

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Celé vysílání si můžete poslechnout i jako podcast jen se sluchátky v uších. Tak si to užijte a udělejte si svoji inspirativní Chvilku pro sebe.

Pro poslech podcastu klikněte na tlačítko PLAY.

 

To nejdůležitější z videa najdete i přehledně v tomto článku:

Co stres s naším tělem dělá?

Nejsem doktor, takže vám to vysvětlím velmi stručně a zjednodušeně, abyste to dokázaly vy samy někomu dalšímu vysvětlit (protože podle toho se pozná, že tomu vy samy rozumíte). 

Ve stresu nás vlastně stres přepne do jakéhosi nouzového režimu.

Při stresové reakci se aktivuje nejstarší část mozku – plazí mozek. A cílem našeho mozku a těla je jediné. Přežití. Boj nebo útěk. 

Takže co se tímto základním přirozeným vzorcem v těle stane?

  • V těle se změní biochemie a do krve se okamžitě vyplaví stresové hormony – adreanlin a kortizol. 
  • Aktivují se svaly, tělo začne pumpovat krev do těch největších svalů, aby byl člověk rychlejší a silnější a připravuje se na boj nebo na útěk. 
  • Zároveň krev odvádí od povrchu těla – takže můžete mít studený nohy, ruce – je to proto, aby při zranění tělo tolik nekrvácelo. 
  • Zpomalí se trávení a sníží se imunitní reakce. 

Pro tělo se v tu chvíli stává prioritou přežití a vše ostatní jde stranou. Dokonce tělo záměrně sníží produkci hormonů štěstí – jako je oxytocyn a serotonin, abychom se s nikým moc nebavily a staraly se o sebe.

Proč je dobré to vědět?

Za prvé je dobré svoje tělo vnímat a projevy stresu sledovat. Protože často si můžeme v hlavě říkat, že jsme „v pohodě a že to zvládáme“, ale naše tělo už to dávno vnímá jinak, už ve stresu je a dává nám o tom jasný signál. Je dobré ho včas zachytit.

Proto je dobré vědomě pozorovat, kde nejvíc v těle stres cítíte. Proto jsem se vás před vysíláním v uzavřené skupině Magicky ženská ptala, kde ve svém těle stres cítíte. Nejčastěji jste mi psaly – kolem žaludku, v břiše, na hrudníku.

Je to pochopitelné:

  • Ve stresu začne jinak fungovat naše trávení, protože když nám jde o život, není pro tělo čas začít řešit jídlo. S plným žaludkem se dost blbě prchá. Takže tělo začne nemít chuť k jídlu a zároveň můžete častěji běhat na záchod a mít ze stresu průjem.
  • Tlak na hrudníku – jasně, protože nám začne rychleji být srdce, zvýší se tep a tělo je připraveno vyrazit a bojovat, máte vlivem stresu zrychlený dech.
  • Můžete se taky po celém dni cítit daleko víc unavená, protože svaly jsou celý den v napětí a v tenzi.

Takže tyhle souvislosti je dobré vědět – jednak proto, abyste poznaly reakce svého těla a dokázaly rozpoznat, kdy potřebujete vědomě zasáhnout a stres začít mírnit. Ale hlavně proto, abyste pochopily, že tento stav není pro tělo dlouhodobě přirozený a zvládá ho nárazově.

Běžně tělo funguje tak, že jakmile ohrožení pomine, tělesné funkce se vrátí do normálu. A tady je ten velký zádrhel. My jsme často v takzvaném dlouhodobém stresu a na ten naše tělo není na dlouhodobý stres stavěný.

Pro naše tělo není normální být pořád takto v napětí a ve stresu

Možná jste už slyšely, že existují dva tipy stresu. 

Jeden ten dobrý stres (eustres), který nám nadělila Matka Příroda a díky kterému dokážeme hbitě reagovat v momentech, kdy nám jde třeba o život nebo jsme v ohrožení. Tenhle stres je svým způsobem prospěšný a důležité je říct, když je nárazový.

Jak jsme si to v předchozím dílu seriálu o stresu vysvětlovaly na tom králíkovi nebo antilopě – jde vám o život, protože vás loví šelma, začnete utíkat, tělo okamžitě spustí stresovou reakci a změní se vám biochemie v těle, vy (jako ten králík) utečete. Jakmile to celé skončí a jste v klidu, tak se dá tělo do normálu, vyrovná biochemii a fungujeme dál.

Jestli si pamatujete na jeden z mých webinářů ke kurzu Magicky ženská, popisovala jsem tam situaci, kdy stará babička hlídala vnoučka, který jí skočil pod auto a zaklínila se mu noha pod kolem. A ona ve svém věku jednoduše v tom stresu zvládla auto nadlehčit, aby kluk mohl nohu vyndat. Tak tohle všechno stres umí.

Problém je ten, že v našich životech nám zase tak často o život nejde a převládá u nás dlouhodobý negativní stres – tak zvaný distres. Stresová reakce a změna hormonálních hladin a biochemie v těle se dějí podobné s tím rozdílem, že stresová reakce se pořád dokola opakuje, protože jsme pořád dokola pod tlakem a vracíme se k němu i ve své hlavě. 

Pokud se sebou nezačnete pracovat, tak tahle stresová reakce v našem těle trvá – ať už vám stres způsobuje práce, kterou nemáte rády, nezdravý vztah, nebo toho máte dlouhodobě hodně a nemůžete si na péči o sebe najít čas.

Tento stav pro naše tělo dlouhodobě není normální a tělo se s ním neumí samo vypořádat.

Takže z toho důvodu vnímám jako nesmírně důležité se v období stresu tělu vědomě věnovat, vědomě ho uvolňovat a vědomě se dostávat do klidu. Takže jdeme na konkrétní tipy, jak pracovat s obdobím stresu se svým tělem a jak mu pomoci se uvolnit a mírnit dopady stresové reakce.

Jak uvolnit tělo v období stresu?

# TIP 1
Změňte svůj dech

Dech je pomocníkem, který máme kdykoli k dispozici a který nám se zklidněním může pomoct téměř okamžitě. Když víte, jak na to a umíte pár dýchacích technik, které vám pomohou se vědomě pomocí dechu zklidnit, uvolnit tělo a harmonizovat se. Dneska vás naučím 2 jednoduché dýchací techniky.

Když probíhá stresová reakce v těle se nám automaticky dech zrychlí a je více povrchový. Z mé zkušenosti obecně lidé dýchají i v běžném životě víc povrchově.

Tím, že jsem se od malička učila hrát na flétnu, zpívala jsem v dětském sboru a pak jsem hrála na příčnou flétnu, jsem na práci s dechem trochu „ujetá“ a dost dýchací návyky lidí okolo sebe pozoruji. Já sama s dechem umím pracovat velmi dobře a je to pro mě pomocník číslo jedna.

Co je dobré vědět, že stejně jako u myšlenek, i tady platí – trénink dělá mistra. Takže je fajn uklidňující dýchací techniky zkoušet v běžných dnech a i v malých návalech nervozity, protože až skutečně přijde velká stresová reakce, není čas na pokusy. Je fajn je v tu chvíli už umět a mít natrénováno. 

Dýchacích technik je spousta, dneska mi přišlo na mysl sdílet dvě jednoduché a skvěle zapamatovatelné.

Hluboké dýchání do břicha

  • Zaměřte se na hluboké nádechy do břicha, s tím, že si na břicho můžete položit ruku, abyste skutečně cítily, že se nafukuje. A u výdechu pak udělejte slyšitelný výdech (pořádně nahlas si zafuňte). 
  • Tuhle techniku používám poměrně často – třeba když pořádám webinář pro 2500 žen a jsem nervózní, tak si před tím sednu a zhluboka dýchám a uvolňuji tělo. Nebo když mě popadne vztek při nějaké situaci s Oliverem nebo s mým mužem, často se musím „vydýchat“.
  • Hluboké nádechy můžete opakovat 10 až 15 krát a v průběhu cvičení dech víc a víc prohlubujte a výdech prodlužujte.

Dech 4-4-4-4

Druhá dýchací technika, která mi skvěle funguje, je technika 4444. Aby se to hezky pamatovalo. Dech má v tomto cvičení 4 fáze a v každé je dobré vydržet aspoň na 4 doby (4 vteřiny). Já to s každým dalším kolečkem pak prodlužuju klidně na 7, ale zkuste si to samy.

Jak to vypadá konkrétně?

  1. Nádech na 4 doby
  2. Zadržení dechu na 4 doby
  3. Výdech na 4 doby
  4. Zadržení dechu na 4 doby

Takže to zkuste. Dostanete se do příjemného rytmu a dýchejte tak dlouho, než ucítíte zklidnění. Mně osobně se ulevuje po 5-6 opakováních.

# TIP 2
Vědomě uvolňujte napětí během dne

V období stresu je přirozené, že jsme daleko víc v tenzi, v křeči, v napětí. Protože naše tělo je zkrátka podvědomě připraveno na boj nebo na útěk a svaly jsou aktivované. Nejčastěji napětí poznáte na obličeji nebo na ztuhlých svalech na ramenou a krku.

Všímejte si proto v období stresu vědomě míst, kde jste ztuhlé a v křeči. Všímejte si toho, co ve stresu děláte s obličejem. Mračíte se? Krčíte čelo, tlačíte čelisti k sobě, zatínáte zuby? Navnímejte si, jak to máte vy. A právě z těchto pocitů a sevření se začněte během dne vědomě uvolňovat.

Jak na to?

Ideálně se vědomě každou hodinu se zastavte, postavte se, navnímejte svoje tělo a vědomě se uvolněte. Uvolněte čelisti, čelo, celý obličej, uvolněte ramena a celé tělo.

Kdyby se vám chtělo lehnout na zem a uvolnit se tak, jako třeba v józe, je to super. Ale já osobně to dělám ve stoje. Zavřu oči a projedu v mysli celé tělo. 

Obličeji věnuji nejvíc pozornosti. A protože já vím, že když jsem ve stresu, zatínám čelisti, tak uvolňuji čelisti 3x. To znamená, že je uvolním. Pak jdu ještě o kousek dál a když mám pocit, že už to nejde, tak to ještě kousek zkusím.

Vy můžete mít napětí někde jinde – třeba v krční páteři, v bedrech, na ramenou – takže si navnímejte to svoje místo a tam, kde tenzi cítíte nejvíc uvolňujte 3x. Zkuste to každou hodinku nebo dvě během dne a pozorujte, jak jste na tom. 

# TIP 3
Dopřejte tělu zklidňující lázeň

Tahle technika je velmi jednoduchá a příjemná. Potřebujete na ni ale trochu více času a vanu. Pro uklidnění těla a regeneraci unavených svalů je skvělá zklidňující lázeň v soli. Má zklidňující, uvolňující a detoxikační účinky má koupel v soli a nepotřebujete nic jiného, než mořskou sůl.

Já osobně, když jsem ve velkým napětí a ve stresu, tak mě děsně bolí holeně. Je zajímavý, že můj táta do má úplně stejně. Pamatuji si, že když jsem udělala inženýrský státnice na vysoké, měla jsem pocit, že snad ani nedojdu domů a když jsme seděli s našima na terase a ťukali si pravým šampaňským, protože já jsem v tom výkonu odstátnicovala se samýma Ačkama, tak jsem měla pocit, že se ani nezvednu a nedojdu na záchod, jak mě nohy bolely. Tohle je pro mě postsresová reakce. A na tu mi pomůže právě koupel v soli. 

Solná koupel mi pomáhá nejen při extrémním výkonu, při extrémním šoku (párkrát volání záchranky s Oliverem už proběhlo), když na mě něco leze nebo v náročnějším období, kdy je to období napětí vleklé a dlouhé.

Jak na solnou koupel?

  • Na vanu si dávám cca půl kila soli, vodu teplou (ne moc horkou).
  • Naložte se do lázně na 15-20 minut, pusťte si hudbu a zapalte svíčku😘
  • Solná koupel pomáhá pomocí osmózy tělo detoxikovat, zmírňuje nervové napětí a vliv stresu.
  • Můžete si ji dávat klidně 2x do týdne pravidelně❤️ a pomátat tak pravidelně tělu regenerovat.
  • Já si ji dávám, když na mě něco leze, nebo když potřebuju očistit tělo a systém a dobít baterky.
  • Koupel si ještě tuním přidáním pár kapel levandulového oleje. Levandule je skvělá na zklidnění.

Co je dobré ještě vědět:

  • Při koupeli/po ní se člověk lehce potí.
  • Po koupeli je dobré se aspoň na 20minut zabalit do deky a relaxovat.
  • Důležité je doplnit tekutiny – čistou vodu, do které můžete vymačkat citrón.
  • Někdy dávejte pozor, aby se vám nezamotala hlava.

Takže tohle je skvělý tip, který má spoustu benefitů. Důležitá myšlenka pro doplnění – dopřejte si v té vaně klid a ticho, maximálně si pusťte relaxační hudbu potichu, ale nečtěte, nedívejte se do telefonu, řekněte dětem ať vám tam nechodí, zapalte svíčky a buďte v tichu.

# TIP 4
Uvolněte stres skrze plosky nohou🤩

Dalším skvělým pomocníkem, jak uvolnit stres skrze tělo, je reflexní masáž chodidel.

Reflexní masáž plosek nohou je stará asijská technika, která je založená na tom, že naše orgány, žlázy a jiné části těla jsou na chodidlech rozloženy ve stejném uspořádání jako “odrazy” příslušných částí těla. Existují specialisté na reflexiologii, kteří vám přesně z plosky nohy umí diagnostikovat vaše potíže v těle. Ale není potřeba hned navštěvovat specialistu. Hodně si můžete pomoct samy, když si chodidla pravidelně promasírujete.

Tím že si samy každý den chodilo namasírujete, uvolníte napětí v těle, rozproudíte životní energii a ulevíte tělu i hlavě. Díky dotyku se navíc dostanete do Tady a Teď a zastavíte tak tok myšlenek. Já osobně to úplně miluju.

Ideální je, když vám chodila namasíruje partner. Ale ne vždycky se mužům chce a ne všechny ženy mají muže, takže nečekejte na zázraky a namasírujte si dneska večer chodidla samy.

Co můžete na masáž použít?

  • mírně rozehřátý kokosový olej
  • jakejkoli voňavýj olej
  • já miluju kafrovou mast s levandulí, která nohy krásně prokrví.

Můj speciální tip

Pořádně si pomalu kruťte s PALCEM na noze. Palec je spojený s naší hlavou a krční páteří a je to fakt nádherná úleva. Uvolníte krásně hlavu a stres trochu odfouknete.

# TIP 5
Nechte si pomoct zevnitř od přírody

Posledním skvělým pomocníkem pro uvolnění těla a pro harmonizaci psychiky v období stresu, kterého vám v tomto díle připomenu, jsou Bachovy květové esence.

Dr. Edward Bach byl britský lékař a homeopat a proslavil se svou prací s léčivými rostlinami – bylinami i stromy. A mně osobně v období stresu velmi pomáhají.

Poprvé jsem je začala užívat v době, kdy jsem dopisovala svoji knihu Magicky ženská a bylo toho už fakt hodně. Můžete si nechat namíchat svoji směs na míru. Ale existuje jedna skvělá universální směs, kterou je skvělé mít v období stresu při ruce.

Bachova krizová esence

  • Je určená přímo na stres a je kombinací pěti květových esencí.
  • Jejím účelem je léčit stres a napětí, uklidnit a okamžitě ulevit.
  • Je to fakt skvělý pomocník a vyplatí se ho mít preventivně doma.

Kdy ji používám já? Používám je v momentě, kdy jsem v nějakým delším stresu, mám náročnější období, můžete ji používat třeba před důležitou schůzkou, nepříjemnou nebo stresující událostí. Já osobně ji používám vždy, když mě něco hodně rozhodí nebo když má Oliver úraz a já mám pak následně stresovou reakci.

Krizovou esenci můžete použít nejčastěji v kapkách, ale existují i žvýkačky nebo Co je dobré vědět, že se neužívají se dlouhodobě, ale pár dní. Jsem si jistá, že se i takováto pomoc z přírody hodí.

Tipů, jak uvolnit tělo bychom společně našly určitě více. Věřím, že jste dneska opět rozšířily svůj antistresový arsenál a že se vám dnešní tipy líbily. Já se společně těším u třetího dílu seriálu Jak o sebe pečovat v období stresu, který budeme věnovat důležité dovednosti – umění dostat se do Tady a Teď.

*****

Ty z vás, které se chcete do vědomé péče o sebe ponořit více a věnovat čas a prostor své ženskosti, zvu do svého online kurzu Magicky ženská, který otevřu pro rok 2022 na jaře. Víc informací o tom, v čem vás kurz posune vpřed, najdete tady >>. 

Speciál článků: Péče o sebe v obodbí stresu

Další inspiraci ke každodenní péči o sebe, o svoji mysl, tělo, vzhled a ženskou energii najdete hned teď v archivu Klubu Magicky ženská.
Čeká vás studnice inspirace k nejrůznějším tématům vědomé ženské krásy a ženské energie, díky které objevíte další malé kroky pro větší spokojenost a pohodu.

Michala Měřínská
Už více než 15 let pracuje se ženami a ukazuje jim cesty, jak podpořit přirozenou krásu a ženskost. Pomáhá ženám cítit se sebejistě, líbit se samy sobě a dopřát si péči o sebe i v každodenním shonu. Míša je maminkou dvou malých kluků, manželkou a taky úspěšnou podnikatelkou. Říká, že krása každé ženy začíná v její hlavě a že čas pro sebe je o prioritách, o lásce a úctě sama k sobě. Je autorkou projektu Magicky ženská a stejnojmenné knihy, kterou četlo už více jak 18 000 žen. Provází ženy intenzivními online kurzy a pomáhá měnit životy žen v motivačním online Klubu Magicky ženská.
Komentáře